Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Procedura de vanzare/cumparare/inmatriculare masina 2022

* * * * * 10 votes
  • Please log in to reply
4575 replies to this topic

#2935
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
Cînd cumperi o mașină sh din parcul unui dealer auto, sunt mașini pe firma lor sau dealerul e un intermediar? Cum decurge tranzacția? E ceva diferit?

#2936
Stoinea

Stoinea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.07.2015
Salutare,

Azi am citit aproape toata ziua despre inmatriculari auto, ca deja ma doare capul :)
Doresc sa inmatriculez o masina in judetul Olt, iar programarile, cum spunea cineva mai sus, se pot face doar online, iar cea mai devreme data disponibila este in noiembrie. Tinand cont ca sunt obligat sa inmatriculez masina in termen de 30 de zile de la incheierea contractului de v-c, iar eu pot sa fac o programare abia peste 5 luni ce pot face in situatia aceasta? Adica daca ma va opri politia dupa aceste 30 de zile ce se intampla? Am citit ca imi poate imobiliza masina plus amenda maricica.
Pot cumva sa ii arat politistului care ma opreste, dovada programarii online sau altceva astfel incat sa scap de amenda respectiva pentru ca circul cu masina dupa perioada de 30 de zile?

Multumesc,
Alin

#2937
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,871
  • Înscris: 22.11.2007
nu stiu in alte judete cum functioneaza, insa in bucuresti sunt 2-3 ghisee care deservesc programarile online si inca vreo 15 ghisee care deservesc programarile fizice, cu bon de ordine luat de la aparatul din sediu.
adica te duci dimineata, iei bon de ordine si astepti sa iti vina randul. 2 ore 5 ore, 7 ore.

si eu daca imi fac programare online ptr inmatriculare pe bucuresti gasesc liber peste 2 luni. dar daca ma duc maine, iau bon de ordine si termin in cateva ore.

asadar eu cred ca e foarte posibil ca si in alte judete sa fie la fel. m-as mira sa se lucreze EXCLUSIV cu programari online.

#2938
Frazed

Frazed

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 18.06.2017
Salut. Aceeasi procedura se aplica si pentru moto? Pot folosi toate fisierele atasate si pentru moto? Multumesc.

#2939
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 27.09.2015
Așa cum zice și @bossake eu nu vă înțeleg, așa de lene va e să vă duceți până la înmatriculări? Este imposibil să se lucreze exclusiv online. Ducetiva la ghișeu că sigur de rezolvă în câteva zile nu în 5 luni

#2940
Stoinea

Stoinea

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 21.07.2015

View PostZamrA, on 18 iunie 2017 - 19:49, said:

Așa cum zice și @bossake eu nu vă înțeleg, așa de lene va e să vă duceți până la înmatriculări? Este imposibil să se lucreze exclusiv online. Ducetiva la ghișeu că sigur de rezolvă în câteva zile nu în 5 luni


Nu este vorba de lene, ci pur si simplu am pus o intrebare la ca re nu stiu raspunsul. Oricum o sa fac un drum pana acolo, insa peste tot unde am citit, doar online anunta ca fac programarile. Intrebarea mea era in situatia in care pot sa fac doar peste 5 luni inmatricularea, si ce as putea sa fac, daca pot sa fac ceva, pentru a evita o eventuala amenda sau chiar imobilizarea vehiculului.

Multumesc,
Alin

#2941
tanaru_ady

tanaru_ady

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 23.12.2010
Intrebarea este chiar daca am programare online pt data de 6iulie ,daca iau bon de ordine pt inmatriculare voi avea probleme,de genul sa i-mi zica ,ca am stat degeaba si sa revin pe 6 iulie?

#2942
Fantasy89

Fantasy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,039
  • Înscris: 03.07.2016
Intrebare: Am cumparat o masina, adusa din italia, vanzatorul zice ca are doar factura de achizitie dar nu are rol la primarie cu masina, si l-am pus sa faca rarul si sa deschida rol cu masina la primarie de unde este el, sa nu existe complicatii. Eu ce acte am nevoie de la el? Doar de cvc si de foaia de la primaria lui care este stampilata si semnata, de se fac 4 copiii? A si nr de italia.

#2943
Inkd-ro

Inkd-ro

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 29.05.2017
Salut, am si eu o nelamurire. Am achizitionat o masina din olanda(cu factura pe numele meu), am adus-o personal in romania, in romania am scos 2 randuri de numere rosii si acum am terminat cu rar-ul, vreau sa o inmatriculez, insa nu pe numele meu, pe numele viitoarei sotii.
Dilema mea este cu vanzarea masinii catre ea (in momentul de fata, toate actele masinii sunt pe numele meu), am inteles ca trebuie sa fac contractul de vanzare cumparare, sa merg la fisc sa o trec la taxe si impozite, apoi sa o scot de la taxe si impozite de pe mine cu acel contract si apoi sa fie inregistrata pe numele ei. (Ea avand in momentul de fata resedinta in sacele, iar eu in brasov). Se poate doar sa realizez contractul de vanzare cumparare si sa o trec direct pe sacele din moment ce am facut contractul de vanzare cumparare, fara sa mai fiu nevoit sa merg la taxe si impozite in bv sa o trec pe numele meu, apoi sa merg in sacele (este o zi de munca pierduta aiurea pe care nu o am). Masina nu este in momentul de fata inregistrata la taxe si impozite pe mine. Plus ca posibil sa fiu nevoit sa achit taxa respectiva pt masina de 2x fiind vorba de sacele si brasov... birocratia asta din romania...

Edited by Inkd-ro, 22 June 2017 - 08:05.


#2944
falex91

falex91

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 22.06.2017
Buna ziua.
Am si eu o intrebare.
Vreau sa cumpar o masina dar vanzatorul o are de aproximativ 4 ani si nu a inmatriculat-o, doar a facut la vremea respectiva un contract de vanzare cumparare si a inscris-o la taxe si impozite la primarie. Acum daca eu o cumpar de la el si fac contract de vanzare cumparare cu el, o pot inmatricula, sau o sa am probleme?
Astept raspuns. Multumesc anticipat!

#2945
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 332
  • Înscris: 27.09.2015
Nu cred că o sa ai probleme. Daca faci contract, ăla in 5 exemplare, ți-l vizează la taxe și impozite plus fisa de înmatriculare vizată și ea și îți dă certificat fiscal, plus talon și carte originale.

#2946
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.05.2006
Doresc sa imi vand masina si sa pastrez numerele. Hai sa vedem daca am inteles bine:
- fac contractul dupa formular in 5 exemplare;
- merg cu el la administratia unde e inregistrata masina sa verifice datorii si sa il vizeze
- 1 ramane la mine, 3 la cumparator, 1 la administratie
- primesc banii
- scriu in talon (sigur talon? nu in cartea masinii? ) noul cumparator si ii dau cheile
Ii dau si talonul si cartea masinii?
Mai departe ce se intampla, din perspectiva mea, ca vanzator?
Opresc copie dupa talon si carte ? (mai mult ca sigur)
Cum o scot de la inmatriculari?
Am in familie un caz nefericit, cand tata si-a vandut masina unui infractor, care a dat o spargere si s-a trezit cu poitia acasa.
Cumparatorul nu facuse nimic, masina aparea tot pe datele tatalui meu si astfel am avut ghinionul asta.
Norocul a fost ca tata e in varsta si mama martora ca nu a fost el.
Deci cum procedez in cazul vanzatorului?
Si inca ceva: in contract trebuie trecuta suma. Se mai plateste ceva taxa/impozit la suma respectiva?

Edited by lache1, 26 June 2017 - 15:00.


#2947
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,150
  • Înscris: 16.02.2008
Iti spun cum este procedura 2017:

- Dupa ce ai scos din evidenta la taxe locale autoturismul (cu cele 5 contracte inregistrate si stampilate), ai si dovada de radiere in original.
- Cumparatorul are pe fisa de inmatriculare stampila ca ai radiat-o si nu ai datorii. (tine loc de certificat fiscal)
- Urmeaza sa iti dea banii apoi si tu ii dai cele 3 contracte in original si fisa de inmatriculare in original.
- Ii dai cheile, masina, carte de identitate, talonul unde scrii ca l-ai instrainat catre el la data de ......si semnezi.

Din momentul asta nu mai ai nicio raspundere.

Urmeaza:

- Mergi cu el la Politie/inmatriculari (trece orasul la profil caci nu-l ai) si acolo iei numerele de pe masina si mergi la ghiseu ca sa achiti o taxa de pastrare numere de 30 de lei. Sa ai toate actele in original si copie la tine.
- Cumparatorul isi poate lua numere rosii sau poate lasa masina in parcare pana ii ies numerele noi.

In rest ai pe net de toate, inclusiv contract model, etc
Se trece suma reala in contract, desigur, asta doar daca nu vrei sa incasezi mai putin la urma.......

Nu achiti niciun impozit la vanzare.

Urmeaza:
- Recuperare bani pe polita RCA (daca mai ai valabilitate la ea)
Vezi actele pe net.
- Pastrezi rovigneta care e valabila pe numarul tau.


Si la urma "distractia" inmatricularii autovehiculului nou. Posted Image
Poti pastra clasa bonus la RCA pentru cel nou si e o procedura intreaga...vezi pe net.
Enjoy

Zilele astea imi mananca si mie timpul cu toate cele de mai sus.

Edited by gry2000, 26 June 2017 - 17:31.


#2948
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.05.2006
Mulțumesc. București, deci la Pipera e treaba cu numerele.

#2949
ciprian_s13

ciprian_s13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 135
  • Înscris: 24.03.2007
Buna ziua !

Urmeaza sa achizitionez o masina din alta localitate . Proprietarul a specificat ca o sa scoata certificatul fiscal si ulterior vom semna contractul . In situatia de fata acel contract de vanzare mai trebuie stampilat de catre primaria luni,  dar fisa de inmatriculare ?

#2950
Maverickk

Maverickk

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 06.02.2012
nu se mai "scoate fiscal"
contractul in sine trebuie sa primeasca stampila de la primarie precum ca vanzatorul nu are datorii

#2951
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,635
  • Înscris: 13.01.2011

View Postlache1, on 26 iunie 2017 - 17:41, said:

Mulțumesc. București, deci la Pipera e treaba cu numerele.

Cum a zis și colegul, ai rubrica pe talon, acolo se scrie.
Să nu faci păcatul să mazgalesti pe cartea mașini că dai în alte încurcături, acolo scrie doar politia si cei de la RAR.

#2952
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.05.2006
Multumesc, bine de știut.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate