Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet

Pozitionare aer conditionat. Ar f...
 Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...

Sursa led 25-36W ?
 Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...

Disparitie body-spray AXE din Rom...
 Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...

Seat Leon 5F 2.0 184hp costuri in...
 

Reducerea turației unui motor electric, menținând cuplul maxim

- - - - -
  • Please log in to reply
46 replies to this topic

#37
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,163
  • Înscris: 25.02.2007

View PostFreeThinker, on 11 iunie 2024 - 16:33, said:

Au trecut câțiva ani de când am terminat școala (vreo 40 mai precis) și poate s-au mai schimbat unele lucruri. Poți pune un link cu un motor de curent alternativ cu excitație serie?
Am eu o idee si mai buna. Un motor universal, care merge si AC si DC si are si excitatie serie. Si nici nu e departe de cautat. E chiar aici, pe acest subiect ! :P

#38
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 16.08.2010
1. Excitația serie o găsești doar la mașina de curent continuu.
2. Caută pe topicul ăla de care zici, e o poză cu o etichetă pe care scrie 50/60 Hz, în chiar primul post, frecvența nu are legatură cu curentul continuu.

#39
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,163
  • Înscris: 25.02.2007

View Postdragosro, on 11 iunie 2024 - 15:28, said:

motorul abia face față și nu-l pot rula așa mult timp fără să-l ard.
Daca ne-ai pus poza motorului presupun ca ai vazut cam cum arata jucaria pe interior.
Pana sa ne pui niste poze sa ne dam cu parerea, crezi ca ai putea sa-i montezi o elice mai mare cumva ? Sau sa-i dai gaura pentru ventilare exterioara ? Pui un ventilator sau aspirator ceva sa sufle aerul prin blender ?

#40
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,016
  • Înscris: 16.08.2010
Deja îmi imaginez scena din bucătărie: blenderul pe masă, aspiratorul pe un scaun și eventual o baterie auto sub masă. Foarte distractiv, pentru cine  are simțul umorului, evident.   Posted Image

#41
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,163
  • Înscris: 25.02.2007

View Postdragosro, on 11 iunie 2024 - 15:28, said:

Am făcut unt pe prima poziție a blenderului (la o viteză de rotație mai mică), dar din pricina faptului că este redus și cuplul, motorul abia face față și nu-l pot rula așa mult timp fără să-l ard.
Dac motorul face uauoauoaauummmmuaauuu nu-i o problema. Problema e doar ca nu se ventileaza, el poate sa miaune cat vrea.

View PostFreeThinker, on 11 iunie 2024 - 16:59, said:

Deja îmi imaginez scena din bucătărie: blenderul pe masă, aspiratorul pe un scaun și eventual o baterie auto sub masă. Foarte distractiv, pentru cine  are simțul umorului, evident.   Posted Image
Partea cu bateria a cazut :)
Acum ca stim despre ce e vorba altfel discutam.

#42
dragosro

dragosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.12.2003
> FreeThinker:
> Mai potrivit ar fi o scula cu surub/melc.
> Ceva de genul asta


Da, le stiu, dar in general cele care au preturi mici au review-uri foarte proaste. Aparatele bune de genul asta sunt scumpe, trec lejer de $1000, si sunt facute special pentru a face cantitati mari de unt. Eu pana acum nu am gasit un model care sa nu treaca de $500, sa aiba review-uri bune pe Amazon, si sa faca cantitati mici/moderate (nu industriale).

Daca cauti pe Youtube 'peanut butter recipe', o sa vezi ca in majoritatea clipurilor sunt folosite fie blendere, fie tocatoare electrice (food processors). Am mai vazut unele unde se folosesc scule precum cea pe care mi-ai aratat-o tu, dar nu le-am gasit de vanzare online (produse prin India, China, etc). Chestii locale...

Un blender este perfect, dar numai la viteza mica si cuplu mare. In plus, pot face orice unt din orice tip de seminte, chiar si de seminte de susan (tahini). Rapid, usor de spalat, cantitati cat pentru o familie. Textura extrem de fina, nota 10!

Altceva... in general masinile cu surub/melc sunt specializate pe un anume tip de seminte. O masina specializata pe arahide nu poate procesa seminte de susan (care sunt mult mai mici). Este in Turcia o firma recunoscuta pentru astfel de masini, foarte bune, dar cu pret pe masura.

Un blender cu cuplu mare este ideal.

> theMisuser: Poate un mixer?

Nu au suficienta putere, lamele trebuie sa fie la baza (ca la blendere), vasul inalt... nu sunt o solutie in cazul asta.

> theMisuser: Pui un ventilator

Sigur, si eu m-am gandit la treaba asta, pot sa-i pun un ventilator la baza blenderului :-). El acolo are o elice atasata la axul motorului. Dar si fara ventilator, motorul este foarte puternic, nu cred ca s-ar incalzi prea mult daca cei 1800W ar fi directionati catre cuplu, nu catre viteza de rotatie! Pe pozitia 5 (maxim), cand untul este deja facut (gros si fluid), trece prin el ca prin branza... si nici nu se incalzeste, chiar si daca-l las 5 minute incontinuu! Dar pana ca untul sa ajunga in starea asta groasa, sunt fortat sa-l tin pe prima pozitie, ca pe pozitiile 3-5 (uneori chiar si pe a doua pozitie!) s-ar invarti lamele in gol din pricina vitezei si a semintelor care sunt aruncate pe bol sau in afara zonei de actiune a lamelor.

Dragos

Edited by dragosro, 11 June 2024 - 17:25.


#43
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,163
  • Înscris: 25.02.2007
N-am idee ce metoda au ales pentru a regla viteza motorului asa ca poate ne pui niste poze pe interior ? Sa se vada firele pe unde sunt conectate si la ce.
Poate au facut vreo ciganie indreptabila :)
Slabe sperante da' mnah... Alta idee mai buna n-am.

#44
dragosro

dragosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.12.2003
> N-am idee ce metoda au ales pentru a regla viteza motorului asa ca poate ne pui niste poze pe interior

Ah, am reasamblat deja blender-ul si nu m-as incumeta sa-l fac din nou bucati... mi-ar lua vreo ora dezasamblatul si reasamblatul la loc, multe suruburi, etc.

Pe langa motor, are o mica placuta cu un buton rotativ in 5 trepte. Viteza cred ca e controlata prin ajustarea tensiunii de alimentare a motorului, nimic deosebit.

Ar mai fi o varianta sa-i schimb motorul, dar n-am gasit nimic cu urmatoarele specificatii:

marime: in jur de 8-9 cm latime, cu 13 cm inaltime (cu tot cu ax);
viteza: aprox. 3000 RPM
putere: 1500W+

Banuiesc ca un asemenea motor ar avea cuplu mare, avand numai 3000 RPM si 1500W.

Am cautat pe Aliexpress, si evident in Romania, dar nimic de genul asta. Daca aveti vreo idee, va rog sa lasati aici un mesaj.

Un reductor de viteza cu roti dintate ar fi destul de complicat de integrat (chiar si unul axial), spatiul este foarte mic in cutia aia a blender-ului. Totul este la milimetru si bine structurat/aranjat. Ar trebui sa renunt cu totul la cutie, etc.

Asta e, o sa mai vad... ;-) Multumesc oricum pentru idei si ajutor!

Dragos

P.S. Nu stiu cum se face ca din sutele de modele de blender-e de pe Emag si Amazon, nu exista UNUL SINGUR cu viteza mica (max 3000 RPM), cuplu/putere mare, si un pret cat de cat decent (sub 300 EUR). Un model specializat pe unturi de seminte! Am cautat pe Google si pe Amazon "high torque blender", nimic...! Nu toata lumea vrea sa-si faca smoothie-uri la 30.000 RPM... nu mai vorbesc ca aproape toate, chiar si cele foarte scumpe, au boluri din plastic (Tritan). Am citit cateva review-uri unde utilizatorii se plangeau ca li s-a topit bolul in partea de jos din pricina caldurii (peste 80 de grade C). Mai gasesti foarte putine modele cu bol de sticla, nu m-ar mira deloc ca in viitor sa dispara si astea de pe piata!

#45
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,410
  • Înscris: 21.04.2005

View Postdragosro, on 12 iunie 2024 - 15:06, said:

...
Ar mai fi o varianta sa-i schimb motorul, dar n-am gasit nimic cu urmatoarele specificatii:

marime: in jur de 8-9 cm latime, cu 13 cm inaltime (cu tot cu ax);
viteza: aprox. 3000 RPM
putere: 1500W+

Banuiesc ca un asemenea motor ar avea cuplu mare, avand numai 3000 RPM si 1500W.
...

Un motor de la alt blender !
Cred ca am vreo doua , un Moulinex si un ....habar n-am ce marca , dar au vreo 1.5kw .
Problema va ramane axul !

#46
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,281
  • Înscris: 17.02.2008
Din moment ce nu gasesti exact ce vrei tu sunt sanse mari ca abordezi gresit problema.
Orice metoda electrica de reducere a turatiei va genera probleme cu racirea motorului si eventual putere insuficienta.
Cum reductor mecanic nu ai loc sa pui cel mai bine te indrepti catre un aparat care foloseste alta tehnologie.
Asta de ex se incadreaza in bugetul tau: https://www.aliexpre...rch|query_from:

#47
dragosro

dragosro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 31
  • Înscris: 11.12.2003
> Asta de ex se incadreaza in bugetul tau...

Am scris mai sus despre aparatele astea... sunt niste chinezarii care arata bine in fotografii, dar cu care nu faci mare lucru. Am gasit modelul indicat de tine pe Amazon. Vezi aici si aici. Uita-te la review-uri: 29 de rating-uri, nu mai putin de 40% de o stea! Asta spune tot. Dupa care, daca ar fi fost un aparat bun, ar fi avut sute, poate chiar mii de vanzari. Numai faptul ca sunt atat de putine rating-uri nu-mi inspira incredere. Oricum, multumesc pentru idee.

Citeste mesajul meu de mai sus, vis-a-vis de aparatele de genul asta, a mai fost cineva cu aceeasi sugestie.

Daca gasesti un asemenea aparat produs de o marca cunoscuta (gen Ninja, Tefal, Moulinex, Philips, etc.) si cu review-uri bune pe Amazon, cu siguranta il voi cumpara.

Dragos

Edited by dragosro, 12 June 2024 - 16:24.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate