Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

De ce nu miros hainele a balsam de rufe?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Daca cauti ... gasesti Posted Image

Incercati produsele de la BOZO
Sunt romani de-ai nostri care produc detergenti, odorizanti, balsam si alte asemnea
Produsele sunt chiar foarte bune

Parfum de rufe incercati KIFRA
ATENTIE - nu se foloseste cu balsam
Alegi una din 2
Ori parfumant ... ori balsam

#20
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,564
  • Înscris: 30.06.2023
pt Naijax - Si eu folosesc produse de la BOZO ( Detergent, Balsam, Parfum de camera Bathjoy pe care il folosesc si in masina ) si chiar sunt multumit. Si eu am avut aceasi problema cu balsamul, nevastamea punea ca inecata ( sa fie acolo, zice ea )

#21
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009

View PostCassandrazza, on 15 mai 2024 - 10:08, said:

Buna!
Recent m-am mutat intr-un apartament, toate bune si frumoase insa m-a intampinat problema masinii de spalat - candy smart CS4 1072D3/1 - care dupa indelungi curatari, in continuare nu imi face hainele sa miroasa a balsam.
In dispenserul de sus ramane apa in recipientul dedicat balsamului dupa ciclul de spalare, deci cred ca trage balsamul insa nu prea inteleg unde merge acesta daca nu pe haine 😕. Care ar putea fi problema?
Multumesc frumos pentru eventualele raspunsuri 🤗

Scoate sertarul și curata bine compartimentul pentru balsam (trebuie scos și capacul colorat al acestuia). Unele balsamuri de rufe sunt mai vascoase/concentrate și în timp se depune o mazga în compartiment și pe traseul pe unde ar trebui sa iasă balsamul din compartimentul casetei. De aceea îți rămâne apa în acel compartiment, scurgerea este parțial infundata, în mod normal se golește complet. De asemenea trebuie sa pui balsam maxim pana la semnul de nivel din compartiment (dar verifici și pe ambalajul balsamului, ce cantitate trebuie sa folosești, cele care sunt concentrate au doza recomandata mai mica decât cele diluate) , dacă pui prea mult, acesta se golește rapid, practic balsamul ajunge în cuva în timpul spălării, și după cele 2-3 clatiri pe care le are programul de spălat, normal ca nu mai rămâne balsam pe rufe, așadar nici miros.

Eu folosesc balsam de rufe de la Sano sau Tesori d'Oriente, sunt produse în Israel, respectiv Italia, sunt foarte ok, mirosul este discret, rufele rămân moi și se calcă mult mai ușor decât dacă nu as folosi deloc balsam.

#22
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,505
  • Înscris: 24.07.2022
super masina. eu trebuie sa dau extra limpezire sa scoata cat mai mult mirosul de detergent. vezi ca balsamul e cancerigen rau. sau a aparut cumva si variante bio?

#23
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,566
  • Înscris: 05.06.2009
Punter, ai putea încerca sa folosesti un detergent de rufe care nu are miros.

#24
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 695
  • Înscris: 10.03.2020
O alta cauză este împingerea sertarului mai cu viteză plus nivel de balsam ridicat, ceea ce duce la golirea sertarului în primele secunde de funcționare

#25
Cassandrazza

Cassandrazza

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 15.05.2024
Multumesc pentru raspunsuri!
Folosesc cantitatea de balsam recomandata de catre producator pentru cantitatea de rufe, nu am depasit nivelul indicat de recipientul masinii de spalat, ba chiar am incercat sa pun putin, am incercat si sa il diluez, dar fara rezultat.
Balsamul nu curge deodata cu detergentul, am deschis tavita si in timpul ciclului de spalare ca sa vad daca asta ar putea fi problema.
Am incercat cu Tesori si clasicul Lenor, insa am sa mai incerc si altele. Cum spunea cineva, poate chiar clateste masina prea bine 😂
Cat despre preferinta unora de a folosi sau nu balsam, a mea e destul de evidenta, si fiecare decide daca hainele, lenjeriile de pat sau alte articole vor sa miroasa a balsam sau nu :)

#26
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 02.08.2021
Folosește perle parfumate, gen Lenor Unstoppables.

#27
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,789
  • Înscris: 12.09.2015
Balsamul de rufe ce se comercializeaza la noi in Romania este un produs de calitate indoielnica,incomparabil cu cel vandut in Europa de Vest.Ba mai mult de atat mai miros rufele si urat de la el dupa ce le scoti din masina de spalat si produce si mucegai in timp in interiorul masinii. Iti recomand altceva ce este foarte bun.Parfumul de rufe Kifra.Eu am ramas foarte placut surprins dupa ce l-am folosit. [ https://www.trada.ro/88692-large_default/pachet-4-x-parfum-de-rufe-kifra-liliac-orhidee-fresh-vanilie-4-x-80-spalari-4-x-200-ml.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by PiticVerde, 17 May 2024 - 09:24.


#28
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,757
  • Înscris: 02.08.2021
A și foarte important să agitați bine bidonul de balsam înainte de a-l turna în sertar.
E făcut din grăsimi animale care au prostul obicei de a se decanta la fundul bidonului, iar în partea de sus rămâne ”apă de ploaie”.

Eventual încercați alt producător.

Edited by Valy_User, 17 May 2024 - 13:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate