Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie laptop buget 1500-...

Boxe Devialet

Mai poarta careva papuci prin oras?

Amortizoare - 2024 - gaz / ulei ?...
 Calatorie Bucuresti - Timisoara, ...

Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...
 Felicitari Republica Moldova pent...

Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...
 Probleme baterie monde 3

Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror
 

lege de reglementare a shrinkflatiei

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
206 replies to this topic

#199
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009

View PostNoua_pe_site, on 15 mai 2024 - 21:04, said:

Diferenta de 200 de grame in cat timp ?

Pretul acelasi, poate putin mai mare, diferenta in cam 1.5 ani, stiu sigur ca aveau 400g anul trecut ca luam 3 pentru 1.2 kg de pasta de mici si aveam calculele facute pentru condimente.
Acum tre sa iau 4 dar nu mai iese mixul carnii (ca era 2:1 inainte), deci ca sa imi iasa proportiile de 2:1 trebuie ori sa scad cantitatea la 3 (2+1) (900g) si sa fac mici pe sarakie ori sa iau 6 (4+2) (1800g) si sa ramana...

#200
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,302
  • Înscris: 14.08.2007
Magiunul de Topoloveni, primul produs tradițional românesc recunoscut de UE, eliminat de pe rafturile Metro. "I-am dat în judecată. Voiau să ne ia borcanul cu 9,5 lei și îl puneau pe raft cu 30 de lei"

Deci Metro a scos magiunul asta de la raft pentru ca producatorul nu voia sa le dea produsul cu 9.5 lei, desi ei il vindeau cu 30 de lei:
https://www.hotnews....raft-30-lei.htm

Asta pentru colegul care ne explica ca nu au supermarketurile mari/cash & carry-urile adaosuri si de 200%.

Edited by utopium, 15 May 2024 - 22:04.


#201
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,534
  • Înscris: 26.01.2010

View PostLex404, on 15 mai 2024 - 21:38, said:

Pretul acelasi, poate putin mai mare, diferenta in cam 1.5 ani, stiu sigur ca aveau 400g anul trecut ca luam 3 pentru 1.2 kg de pasta de mici si aveam calculele facute pentru condimente.
Acum tre sa iau 4 dar nu mai iese mixul carnii (ca era 2:1 inainte), deci ca sa imi iasa proportiile de 2:1 trebuie ori sa scad cantitatea la 3 (2+1) (900g) si sa fac mici pe sarakie ori sa iau 6 (4+2) (1800g) si sa ramana...

Fac pariu cu tine ca e mai mare dar tindem sa nu tinem minte de la un an la altul diferentele de pret.
Eu tin minte ( sunt speciala ) preturile la mai toate produsele mele pe care le cumpar in general.
Fasole verde la cutie e un exemplu.
Aveam 12 cutii de fasole verde la $4.99 iar acum sunt 8 cutii la $8.99 si in plus, cutiile is mai mici.
Carnea de vita , un sul de 10 lbs era undeva intre 9 si 11 dolari in functie de greutate iar acum a sarit la 39-42 de dolari

Fasole verde la cutie e una din putinele legume care le mananca prietenul meu si cateii in egala masura iar carnea de vita la sul , o cumparam strict pentru ca sa le fac mancare la catei.
Daca nu am mancare gatita pentru catei , desfac o cutie de fasole verde si o halpaie cu pofta

View Postutopium, on 15 mai 2024 - 22:04, said:

Magiunul de Topoloveni, primul produs tradițional românesc recunoscut de UE, eliminat de pe rafturile Metro. "I-am dat în judecată. Voiau să ne ia borcanul cu 9,5 lei și îl puneau pe raft cu 30 de lei"

Deci Metro a scos magiunul asta de la raft pentru ca producatorul nu voia sa le dea produsul cu 9.5 lei, desi ei il vindeau cu 30 de lei:
https://www.hotnews....raft-30-lei.htm

Asta pentru colegul care ne explica ca nu au supermarketurile mari/cash & carry-urile adaosuri si de 200%.

Vata pe bat e special Posted Image
Ar fi interesant de aflat pretul dorit de ei de vanzare  ca de mai jos reiese ca au avut costuri mari de productie dar ca oricum , considera ca 30 lei borcanu pe raft e prea mare

Reprezentanții Metro au încercat să impună pentru anul 2023, achiziția unui borcan de magiun cu 9,4 lei, deși le-am comunicat că au crescut costurile: cel cu manopera a crescut cu 8%, costul cu energia a crescut cu 250% pentru curentul electric și cu 172% pentru gaze naturale. Iar costul cu ambalajul a crescut cu 64%, după cum costul cu achiziționarea prunelor a crescut cu 24%.

Ajunseseră la un adaos de 200%, iar eu nu puteam să le spun că la un asemenea preț este imposibil să vândă. Ajungea la 30 lei borcanul.

Edited by Noua_pe_site, 15 May 2024 - 23:59.


#202
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,661
  • Înscris: 19.04.2009
Ce-am mai observat e si scaderea in calitate, la carne tocata de ex am gasit una de era alba de grasime, cred ca 90% era grasime :lol: era ieftina, da, dar era buna de aruncat.

#203
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,534
  • Înscris: 26.01.2010
Tu ai observat calitatea proasta la carne tocata dar eu am observat-o la beef tenderloin  :(
Filet mignon-u meu a sarit de la $22-25 patru bucati babane la $80-90 la acelasi magazin , acelasi ambalaj si in principiu acelasi producator.
Calitatea era 100% perfecta , acum am renuntat sa mai cumpar. Ultimele doua dati m-am intrebat cum mortii ma-sii pun carnea aia la vanzare si o dau ca fiind beef tenderloin
Pretul marit? OK,  plm am inteles , inflatie dar sa dai unui cunoscator ca mine acelasi produs ca fiind prime fucking beef e neacceptabil!

Si da , m-am enervat si am dus carnea inapoi si am facut scandal la magazin desi sunt constienta ca vanzatorul nu avea nici o vina
Am facut poze si am pus pe grupul orasului problema mea si acum sta kktul de carne necumparata. Am vazut discount de 40% la produsul meu favorit si lumea tot nu cumpara

Am schimbat magazinul si acum dau mai mult dar cumpar de la un producator local

Si da , m-a enervat in draci atitudinea voastra cand am citit topicul ca in urma citirii topicului efectiv am inceput sa ma intreb cum pot sa cuceresc Romania ca cetatenii is deja docili  :lol:
Nu numai asta dar cum are tupeu cineva sa se planga , se gasesc 5 destepti sa explice cu lux de amanunte cat de prosti sunt tupeistii care isi permit sa ridice glasul.

De aia v-am citat pe toti si am facut ditamai carnatu de citat.
Nu zic sa iesiti sa va luati la bataie protestand dar pana mea , nici sa acceptati totul fara vaselina nu mi se pare normal.

200% adaos pe raft? Nu-ti convine, mergi alta masa. Ce atitudine e asta ca daca nu e nimeni platit sa inchida gura publicului suparat, reactia e de-a dreptul hilara

Rant done ✔️

Edited by Noua_pe_site, 16 May 2024 - 03:19.


#204
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,571
  • Înscris: 24.11.2006
Din povestea lacrimogena Metro vs Magiunul de Topoloveni:

Quote

Și-au făcut magazin online
În pandemie Sonimpex a deschis un magazin digital. „Am 70 de ani, sunt de profesie sociolog și nu m-am gândit o secundă că se pot vinde borcane pe internet. Uite că se pot vinde, spune Bibiana Stanciulov.

sursa: https://www.hotnews....raft-30-lei.htm

Vai de mine si de mine, a descoperit apa calda si mersul pe jos. Posted Image Iar pe de alta parte se plange ca marfa pe care avea de gand s-o dea celor de la Metro n-avea sa se vanda pentru ca Metro avea sa ceara 30 de lei pe un borcan de magiun. Care-i problema ta stimata doamna? Fa-ti un contract "teapan" in care sa le specifici ca nu accepti retur, indiferent de motiv, cere sa-ti plateasca marfa in avans. Dupa aceea n-au decat sa se spele pe cap cu ea, nu-i problema ta ce se mai intampla. Asta daca avea sa-ti convina pretul oferit de ei, adica 9,4 lei per borcan. Printre altele stimata doamna nu doreste sa piarda expunerea din magazinele Metro pentru ca estima o crestere a vanzarilor cu 30%.

Revenind la subiect: nu-i prost ala care cere, e prost ala care da, ma refer strict la clienti. Un alt exemplu concret: am cautat acum ceva timp in urma un capac care sa acopere vasele in care pun mancarea s-o incalzesc in cuptorul cu microunde.

Ma duc voiniceste catre Selgros: 25 de lei bucata! Mai, da-l naibii de aici, 25 de lei pentru o bucata de plastic? Nu iau!

Am ceva treaba pe la mall, ma duc sa ma uit si la asa ceva dupa ce-mi fac alte cumparaturi, il gasesc la 45 de lei. Du-te bre' d-acilea, ce-i fabricat din aur, pe Luna?

Intru in Kaufland sa-mi fac cumparaturile, arunc o privire pe raionul HAVA (pentru cine nu cunoaste e vorba de asa-zise produse non-food), acelasi capac din cele doua magazine anterioare la 10 lei si inca un model la 5 lei. Am cumparat din fiecare model cate o bucata.

Deci? Cine prostu' de serviciu sau gasca, daca pot spune asa? Magazinele au tot dreptul sa ceara, am mai zis lucrul asta de nu stiu cate ori pana acum, clientul e cel care cumpara sau nu, decizia ii apartine. Asta-i comertul, tu, ca si stat n-ai cum sa impui cuiva cu ce pret sa vanda aka adaos comercial, indiferent despre ce marfa este vorba. Nu-ti convin supermarketurile? Exista nu stiu cate variante la care poti sa apelezi. Intr-un final supermarketurile fie vor taia din pret, fie vor arunca marfa pentru ca s-a stricat.

Edited by un_el, 16 May 2024 - 08:28.


#205
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,302
  • Înscris: 14.08.2007

View PostNoua_pe_site, on 15 mai 2024 - 23:58, said:

Ar fi interesant de aflat pretul dorit de ei de vanzare  ca de mai jos reiese ca au avut costuri mari de productie dar ca oricum , considera ca 30 lei borcanu pe raft e prea mare
Pana la urma se pare ca si-au facut magazinul lor online si il vand cu 16 lei borcanul, adica aproape la jumate din cat cerea Metro. Realitatea e ca fara distribuitori mari gen Metro, Selgros, Kaufland, Lidl, Auchan, Mega Image, e foarte greu sa vinzi volume serioase, chiar daca la tine pe site ai un pret semnificativ sub supermagazine.

https://www.magiun-s...une-topoloveni/

Dar cum zici tu, cat timp populatia e docila si inghite adaosuri de 200% (desi 95% foarte probabil nu sunt constienti ca sunt asa de mari) si mai zic ca sunt si justificate, asta e, ne meritam soarta.

#206
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,320
  • Înscris: 04.03.2014

View PostNoua_pe_site, on 16 mai 2024 - 03:17, said:

Tu ai observat calitatea proasta la carne tocata dar eu am observat-o la beef tenderloin  :(
Filet mignon-u meu a sarit de la $22-25 patru bucati babane la $80-90 la acelasi magazin , acelasi ambalaj si in principiu acelasi producator.


"Bucati banane" nu aunt unitati de masura. Cat e in kg Sau lb?:)

#207
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,352
  • Înscris: 17.01.2012

View PostZuckerwatte, on 15 mai 2024 - 14:40, said:

Ai mai jos un link care iti explica ce este profitul brut si cel net. Practic profitul se obtine scazind din venituri cheltuielile plus taxele/impozitele, adica ceea ce ramine la sfirsit curat firmei.

Ceea, ce fac firmele, este sa optimizeze taxele, pe scurt sa le reduca. Reducerea taxelor conduce pur matematic la cresterea profitului.
Proiectat asupra exemplului cu Lidl, asta ar insemna ca fara optimizare Lidl ar fi avut de fapt un profit mai mic de 2% si tocmai de aia am zis mai sus ca din optimizarile fiscale rezulta o marja de profit mai mare.

Optimizarile se fac folosind toate portitele legale posibile. In mod ideal, ca unii recurg si la mijloace ilegale. Cu totul de toate, insa, toata actiunea se face pentru a mari profitul, asta-i tot

https://ro.wikipedia...rii prime, etc.

'aidi mey, asta-i aritmetica de clasa a 3-a!
o știm!
dar știi ce nu știe elevu' gică dintr-a 3-a?
că firmele din offshore, cele care prestează „serviciile” și externalizează profitul sunt FIX TOT ale acționarilor lidl/etc/etc
astfel că tu, gică, crezi că profitul e de doar 2% - cât ai citit tu ziarele, dar în realitate el este 102%, prin adăugarea dividentelor din insula cu pricina!

chiar trebe să v-arăt cu deștu' tot desenul? :o

hai să-ți dau exemplu concret:
-firmă S.A. românească, cu cifră de afaceri de >10 milioane $/an
-profit zero, ba mai rău - est datoare vândută
-cui este datoare?
-FIX firmei offshore căreia-i prestează servicii
-de ce este datoare?
-pt că efectuarea serviciului respectiv costă SA -ul 7$/u.m., iar contractul între ele este încheiat la 3,5$/u.m.

rezultat?
-SA-ul își plătește angajații cu minimul/economie, nu dă nicio taxă la buget, așa că toată infrastructura care-l ajută să externalizeze profitul nu beneficiază absolut deloc de aportul acelei companii
-acționarii sunt putrezi de bogați, atât de bogați încât pot influența politic mediul de afaceri (sau invers... :( )

View PostNoua_pe_site, on 15 mai 2024 - 23:58, said:


Eu tin minte ( sunt speciala ) preturile la mai toate produsele mele pe care le cumpar in general.
Fasole verde la cutie e un exemplu.
Aveam 12 cutii de fasole verde la $4.99 iar acum sunt 8 cutii la $8.99 si in plus, cutiile is mai mici.


cea mai mare greșeală posibilă!
NU trebe ținută minte valoarea/cutie, CI valoarea/kg

pt mine tot tăvălugul ista cu șrincflația este o chestie falsă și este făcută pt acei 47% analfabeți funcționali!!!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate