Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

"Ciudatenii" control pasapoarte aeroporturi

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#55
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 333
  • Înscris: 03.05.2020
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/buZWVQuqx0o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

:)

#56
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,407
  • Înscris: 21.06.2016

Vizualizare mesajsomething00, pe 14 mai 2024 - 12:03, a scris:

Cea mai ciudata trecere de frontiera a fost intre Belize si Guatemala - prin Rio Dulce.

Nui credeam ca mai e cineva pe SP care a trecut intre tarile astea.
Nu am trecut niciodata spre Rio Dulce dar am trecut de cateva ori la San Ignacio spre Flores si Tikal. Imi aduce aminte de anii 90 din Romania Posted image. Valutisti, ghisee, baiaeti care te indruma pentru o mica taxa, dosar cu sina si copii xerox dar in alta parte ca nu au xerox acolo, strpeste masina cu dezinfectant etc. Ca roman care a trait anii aia si si sistemul nostru nu e foarte impresionant, dar pentru un occidental cred ca e o aventura.
Anul asta parca a fost destul de rapid comparativ cu acum vreo 5 ani cand am trecut prima oara.

Edited by vrajitoruldinoz, 15 May 2024 - 00:57.


#57
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Iraq -> Iran

Viza iraniana luata din Tbilisi. Am stat vreo 2 ore in vama pana au verificat-o, era si noapte, probabil o trebuit sa trezeasca consulul din Tbilisi =))

Dar intre timp mi-au dat ceai, prajiturele. N-au pus prea multe intrebari indiscrete, cred ca doar daca sunt jurnalist.

In schimb la iesitul din tara (via Tehran IKA)... apara si pazaste. Aia de la pasapoarte aveau viteze negative, gen nu misca nimic. Puneau tot felul de intrebari unde ai fost, ce-ai vizitat, etc. Era un grup de oameni in fata mea la rand care pierduse zborul din ziua anterioara din cauza lor. Am stat cred 2 ore la coada pana m-am enervat si m-am dus la ghiseul ascuns si gol de diplomatic, am trantit pasaportul le-am zis ca pierz zborul si n-am timp. M-au stampilat, am fugit la zbor, last call. Intreb FA in avion cati lipsesc de curiozitate, cam 30% :))

#58
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,631
  • Înscris: 13.03.2005

View Postdanigoleman, on 08 mai 2024 - 22:03, said:

Are sens, dar prafurile le cam detecteaza scannerul la securitate.

View Posttytysor, on 08 mai 2024 - 22:44, said:

unde e amplasat acesta?

Am patit sa piue poarta de secutitate, cand am trecut prin ea, in doua situatii separate, si de fiecare data explicatia mea a fost ca am avut in acele situatii in buzunar un "plic" cu servetel umed pentru sters ochelarii. In acele situatii m-au verificat suplimentar cu acel betisor cu vata umeda ce l-au dat pe maini, sa verifice prezenta unor substante interzise, si apoi mi-au zis ca e ok.

Edited by wertyck, 15 May 2024 - 10:11.


#59
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,498
  • Înscris: 05.08.2002
Nimic pe aici de lumea "civilizata"? La Frankfurt in Germania, la plecari, te pipaie "la ciucurel" de nu te vezi, de multe ori sunt cozi la pipait si in special femeile sunt vizate (inclusiv cu descaltat si verificat pantofii).
La sosiri, de cand cu "Schengenu' ", controlul de pasapoarte tot nu a disparut dar s-a mutat la iesirea din avion (la scara). Eh, daca inainte stateai la coada in interior ori treceai de automate cu pasaportul in 20 de secunde, acus stai in pozitie barza pe scara, cu geanta in mana, eventual in frig si ploaie (ca ploua des pe acolo) asteptand controlul.
Uneori, mai alez daca ai vreo sticla din duty-free, te baga la "separeu" sa verifice sticla.

Iar daca aterizezi la terminal 2 cu Taromul si ai bagaj de cala, ai pus-o. Ca bagajul nu a intrat in schengen si ajunge tot la benzile non-schengen, adica ca sa il recuperezi iesi in aeroport si apoi suni la doua usi ca sa intri iar la bagaje si il recuperezi :(

#60
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,625
  • Înscris: 13.09.2022
Mda nu e de mirare, faza ca doar Austria nu ne doreste in Schengen e vrajeala.
Nasol, fix pe acolo am drum in curand.

Edited by danigoleman, 15 May 2024 - 15:44.


#61
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,407
  • Înscris: 21.06.2016
Am trecut de câteva ori prin controalele din Frankfurt, zero probleme.
De fapt am mers printr-o mulțime de țări, numai în SUA mă intrat de zeci de ori înainte să am greencard, si niciodată nu am avut nici o problema.

Edited by vrajitoruldinoz, 15 May 2024 - 16:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate