Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...

Nu cred ca voi mai plati pentru a...
 Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...

Proiect canalizare in comuna Berc...
 Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?

Se mai achita taxe de reziliere?
 Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma

Conditii minimale router FiberLin...
 

"Ciudatenii" control pasapoarte aeroporturi

* * - - - 2 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,113
  • Înscris: 09.08.2005

Vizualizare mesajTalibane, pe 09 mai 2024 - 05:15, a scris:

In primu rand nu are voie sa se uite prin telefon  doar daca ti a gasit ceva droage sau alt ceva si esti retinut, controlu nu se face in telefon...,
Depinde de legile locale. Și chiar dacă e abuz, dacă faci scandal s-ar putea să nu mai prinzi avionul.


Vizualizare mesajwiseguy76, pe 09 mai 2024 - 07:28, a scris:

Presupun ca atunci cand mi-au dat cardul, l-au atasat de numele meu sau ceva. Ceea ce, credeam ca e ilegal, protectia datelor personale si d-astea.
GDPR e o chestie strict europeană. Restul planetei nu are preocupări din astea.

#20
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 03.05.2020

Vizualizare mesajTalibane, pe 09 mai 2024 - 05:15, a scris:

Ce tampenie... ii exces de zel si sa arate cat de "jmecheri" sunt ca au control asupra ta. In primu rand nu are voie sa se uite prin telefon  doar daca ti a gasit ceva droage sau alt ceva si esti retinut, controlu nu se face in telefon..., sa te caute in husa,poate, dar nu sa iti ia la "butonat" telefonu.

In unele aeropoarte iti ia si banii daca ai vo doi mai multi, pe motiv ca ii posibil sa fie din afaceri ilegale... chiar de ii ai declarati la intrare.

https://www.cbsa-asf...dd-ean-eng.html

https://www.cbp.gov/...ices-tear-sheet

Edited by mhro, 09 May 2024 - 16:53.


#21
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,618
  • Înscris: 13.09.2022
Apropo de Canada, acolo a fost cel mai "misto", nici n-am avut "onoarea" sa intru in contact cu vreun ofiter de frontiera sa ma intrebe ceva, la sosire controlul de pasapoarte s-a facut electronic, am ales pe ecran durata si scopul vizitei, la iesire nu a fost absolut niciun fel de control, decat la poarta de imbarcare. A fost mai usor ca in Romania :)) Si asta e o ciudatenie, dar in sensul bun Posted image

Vizualizare mesajradunic, pe 09 mai 2024 - 12:26, a scris:

Depinde de legile locale. Și chiar dacă e abuz, dacă faci scandal s-ar putea să nu mai prinzi avionul.


Corect, eu m-am invatat minte, era s-o patesc in Cairo, m-am luat de aia de la controlul de securitate ptr ca m-au pipait...stiti voi unde si ma amenintau ca nu ma mai imbarca, voiau sa-mi ia boarding pass-ul dar nu l-am dat.

Edited by danigoleman, 09 May 2024 - 18:33.


#22
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 21.06.2016
Mai multe detalii. Ce e aia, aceea sau aceia? :D
In primul caz cred ca încercau sa atragă și ei turiști.

In cazul al doilea, tot așa dar minorități.

#23
Zuy

Zuy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 19.11.2006

Vizualizare mesajdanigoleman, pe 09 mai 2024 - 11:06, a scris:

.Asta se intampla la control pasapoarte, nu la securitate. La securitate stiu, mi-a luat proba din aia cred ca de 10 ori in cele aproape 100 zboruri de pana acum


Cam asa era in Uzbekistan. Cu astea nu am o problema, mai ales in tari cu risc de terorism.Asa si in tel aviv cand mergi cu autobuzul la aeroport urca soldati inarmati, nu mi s-a parut nimic ciudat


Cam asa era in Uzbekistan. Cu astea nu am o problema, mai ales in tari cu risc de terorism.Asa si in tel aviv cand mergi cu autobuzul la aeroport urca soldati inarmati, nu mi s-a parut nimic ciudat

By the way ? când ați fost în Uzbekistan ? Că pe mine nu m-a întrebat nici dracu ce caut acolo și de ce ? Posted image

#24
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,618
  • Înscris: 13.09.2022

Vizualizare mesajZuy, pe 09 mai 2024 - 19:58, a scris:

By the way ? când ați fost în Uzbekistan ? Că pe mine nu m-a întrebat nici dracu ce caut acolo și de ce ? Posted image

Nici pe mine, la sosire nu m-a intrebat nimic, zero controale.
La plecare e cum zice si Lex, toti puneau la stampile divers colorate pe boarding pass.
Asta am observat in multe tari din astea mai prapadite, la sosire te trateaza cat de cat decent, insa la plecare te trateaza parca dinadins "cu curul", parca vor sa se asigure ca nu mai calci pe acolo vreodata Posted image( O fi coincidenta dar parca de prea multe ori mi s-a intamplat.

Vizualizare mesajvrajitoruldinoz, pe 09 mai 2024 - 18:53, a scris:

Mai multe detalii. Ce e aia, aceea sau aceia? Posted image
In primul caz cred ca încercau sa atragă și ei turiști.

In cazul al doilea, tot așa dar minorități.

Nu stiu la ce te referi dar in Cairo a fost cel mai aiurea control corporal pe care l-am intalnit vreodata, te pipaie pur si simplu pana si in...chiloti, n-am patit asta in viata mea, mi s-a parut aiurea si normal ca m-am luat urat de ei, le-am zis ce dracu, sunteti pe invers?

Edited by danigoleman, 09 May 2024 - 22:18.


#25
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,651
  • Înscris: 19.04.2009

Vizualizare mesajZuy, pe 09 mai 2024 - 19:58, a scris:

By the way ? când ați fost în Uzbekistan ? Că pe mine nu m-a întrebat nici dracu ce caut acolo și de ce ? Posted image
Eu am fost in Martie.
E drept ca la sosire nu m-au intrebat mai nimic, dar la plecare... am scris pe prima pagina :lol:

#26
Talibane

Talibane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 12.05.2019

Vizualizare mesajmhro, pe 09 mai 2024 - 16:51, a scris:

TSA ul de la americani is mai comunisti decat comunisti nostri cu inspectiile lor, aia  si fara motiv te iau la puricat si iti confisca si banii fara motiv, chiar de ii ai declarati sau chiar sub 10k $! Eu personal nu vad motiv sa iti butoneze telefonu, ce pnm poti baga in tara pe un telefon?!

#27
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,890
  • Înscris: 16.08.2010
Aveam un coleg din Constanța cu o față mai dubioasă așa, cum îl vedeau cei de la security check cum îl luau la testat cu bețișoarele. Posted image
Și nu, nu era mai bronzat de fel...

#28
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 03.05.2020

Vizualizare mesajTalibane, pe 10 mai 2024 - 04:35, a scris:

TSA ul de la americani is mai comunisti decat comunisti nostri cu inspectiile lor, aia  si fara motiv te iau la puricat si iti confisca si banii fara motiv, chiar de ii ai declarati sau chiar sub 10k $! Eu personal nu vad motiv sa iti butoneze telefonu, ce pnm poti baga in tara pe un telefon?!

Nu am auzit niciodata de bani confiscati :)

Motive sa iti controleze telefonul sunt, probable cause se poate stabili din 2 intrebari daca te fastacesti vis-a-vis de scopul real al vizitei.

#29
mangla

mangla

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 123
  • Înscris: 30.12.2023
la otopeni acelasi abuz, din toti m-au scanat doar pe mine si  inca 2 doamne, nu aveam nimic de ascuns, m-au luat cu scanerul si dupa mi-au dat cu ceva abtibilduri pe maini si pe bata de la pantaloni si au bagat intr-un aparat care le-a dat ca nu sunt probleme. nu stiu ce a insemnat asta, nu aveam nimic de ascuns sau prafuri ca nici nu stiu cum arata. Fata de dubios nu am, sunt slab si vai de capul meu

Edited by mangla, 10 May 2024 - 14:43.


#30
mhro

mhro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 323
  • Înscris: 03.05.2020
daca i-ar fi scanat pe toti, n-ar mai fi fost abuz?

#31
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,682
  • Înscris: 12.12.2006
Asta nu e abuz, e random scan. Din cand in cand le bipaie aparatul si persoana trebuie scanata. Nu inseamna ca e ceva in neregula cu tine. Fetita mea cea mica mereu nimereste de exemplu.

Edited by mdt, 10 May 2024 - 15:00.


#32
FreeThinker

FreeThinker

    Mr.Nobody

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,890
  • Înscris: 16.08.2010

Vizualizare mesajmangla, pe 10 mai 2024 - 14:42, a scris:

m-au luat cu scanerul si dupa mi-au dat cu ceva abtibilduri pe maini si pe bata de la pantaloni si au bagat intr-un aparat care le-a dat ca nu sunt probleme. nu stiu ce a insemnat asta

Sondaj aleatoriu. Zi mersi că n-a fost cavity search...   Posted image

.

Attached Files



#33
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,618
  • Înscris: 13.09.2022
Cree ca scanerul detecteaza urme de praf/pulberi/pudre.

Edited by danigoleman, 10 May 2024 - 15:21.


#34
Talibane

Talibane

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 12.05.2019

Vizualizare mesajmhro, pe 10 mai 2024 - 14:09, a scris:


Nu am auzit niciodata de bani confiscati Posted image

Motive sa iti controleze telefonul sunt, probable cause se poate stabili din 2 intrebari daca te fastacesti vis-a-vis de scopul real al vizitei.

Tot nu ai ce sa ascunzi in telefon indiferent de natura intrebarilor care ti le adreseaza.

#35
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,618
  • Înscris: 13.09.2022
In anumite tari ai avea, poate ai materiale de propaganda sau poze din locuri unde e interzis fotografiatul et

#36
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,197
  • Înscris: 21.06.2016

Vizualizare mesajdanigoleman, pe 09 mai 2024 - 22:17, a scris:



Nici pe mine, la sosire nu m-a intrebat nimic, zero controale.
La plecare e cum zice si Lex, toti puneau la stampile divers colorate pe boarding pass.
Asta am observat in multe tari din astea mai prapadite, la sosire te trateaza cat de cat decent, insa la plecare te trateaza parca dinadins "cu curul", parca vor sa se asigure ca nu mai calci pe acolo vreodata Posted image( O fi coincidenta dar parca de prea multe ori mi s-a intamplat.



Nu stiu la ce te referi dar in Cairo a fost cel mai aiurea control corporal pe care l-am intalnit vreodata, te pipaie pur si simplu pana si in...chiloti, n-am patit asta in viata mea, mi s-a parut aiurea si normal ca m-am luat urat de ei, le-am zis ce dracu, sunteti pe invers?

Eram curios dacă te-a atins la ciucurel o femeie sau mai mulți bărbați. Adică dacă e de bine :D

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate