Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil
 Viata traita asa cum vrei tu vs v...

Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...
 

Părere achiziționare BMW G20

- - - - -
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
CristiaNNN

CristiaNNN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2024
Salut băieți , am și eu câteva lucruri de care nu sunt lămurit .
Aș vrea să achiziționez un G20 seria 3 ( maxim 30.000€ buget)dar nu sunt sigur dacă motorina sau benzina ( hibrid sau normal ) țin să menționez ca locuiesc în Germania .
Care sunt avantajele și dezavantajele  pentru fiecare sau care ar fi cea mai bună alegere .
Mulțumesc pentru răspunsuri .

#2
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 08.02.2011
Și eu sunt în aceeași situație, același buget, eu vreau motorina. An ar fi 2020-2021. Km în jur de 100-120.000.Numai ca eu vreau anumite dotări pe care nu prea le găsesc în România. Piele, HUD, XD, LED sau laser, etc.

Edited by mondo_76, 08 May 2024 - 17:22.


#3
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 24.07.2022
de ce BMW daca vreti diesel si consum mic? bmw e pt turatii si drifturi. pt orice altceva iei Mercedes, sau o hibrida/electrica. iar in germania sigur vor face reguli tot mai drastice pt diesel in orase in urmatorii ani.

#4
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 08.02.2011
Pai a zis cineva consum mic? Mercedes am acum.


#5
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,408
  • Înscris: 03.12.2005

View PostPunter, on 08 mai 2024 - 17:44, said:

bmw e pt turatii si drifturi.

Amintiri din preorasenesc. In primul rand, versiunile normale nu au LSD. Doar o sa invarti a paguba roata de pe interior. In al doilea rand, tu ai vazut ce masa/lungime are?

#6
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,718
  • Înscris: 24.11.2015

Vizualizare mesajPunter, pe 08 mai 2024 - 17:44, a scris:

de ce BMW daca vreti diesel si consum mic? bmw e pt turatii si drifturi. pt orice altceva iei Mercedes, sau o hibrida/electrica. iar in germania sigur vor face reguli tot mai drastice pt diesel in orase in urmatorii ani.

Cu siguranta un bmw din 2021 diesel, euro 6d sau cat e acum, o sa fie scos de pe drumuri in urmatorii ani...

#7
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,963
  • Înscris: 14.11.2004
Oricand un G20 fata de ce ofera recent MB, sunt mai placute si mai discrete ca si design, MB au ajuns prea incarcate si kitschoase ca si design.

#8
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,408
  • Înscris: 03.12.2005
Mie C class-ul nou imi place mai mult, dar e oricum si 3er-ul foarte sus in top.

#9
lex2010

lex2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,652
  • Înscris: 21.10.2009
Vezi si SsangYong Korando, poate o sa te convinga sa renunti la bemveu.


/s



#10
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,536
  • Înscris: 24.07.2022
cum sa compari un suv/cross cu un bmw? de ce sa iei diesel daca nu pt un consum ceva mai mic? de ce sa iei BMW daca nu vrei sa te dai de-a 2a la orice balta, intersectie, viraj etc(deci nu diesel)? doar sa scrie bmw pe bot?

euro 7 polueaza mai putin decat euro 6d diesel. din 2030 or sa fie majoritatea hibride plug-in, deci nu mai are multi ani prin orase...

Edited by Punter, 08 May 2024 - 22:05.


#11
adrian_efa

adrian_efa

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 340
  • Înscris: 01.12.2007
euro  7 = euro 6 la noxe....asa ca las-o mai moale cu interzicerile gen comunist, fiecare cumpara ce vrea

#12
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 30.06.2023
Viitorul va fi al Hibridelor ( deja la cele electrice apar destule controverse la nivel European intre marii producatori gen BMW, Mercedes, VW, Skoda ) dar si in America unde General Motors a oprit fabricarea masinilor electrice. Sau cele pe Hidrogen, in ultima perioada se lucreaza Intens la acest luceu.
Deci, mergi pe Hibrid, este mult mai OK.

#13
zamaraii

zamaraii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.12.2006
Acel Euro 7 care inca nu este in vigoare? Acel GM care nu a oprit fabricarea masinilor electrice? Acele masini pe hidrogen care au ramas peste tot fara statii de incarcare pentru ca sunt scumpe de intretinut si nerentabile? Eu zic sa o lasati mai moale cu aberatiile. Si daca isi cumpara acum un BMW diesel Euro 6d cine il va opri sa circule in urmatorii 5-6 ani cu el? Poate si mai bine de atat...

#14
mkdan2004

mkdan2004

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,043
  • Înscris: 16.07.2008
Nu stiu daca te incadrezi in buget dar eu as lua 330i. Pe o masina mai mare si mai grea poate ar avea sens sa mergi pe diesel dar la o seria 3, as merge pe benzina. Cateva aspecte de tinut cont in opinia mea:
- diesel 4 cilindri la BMW este destul de zgomotos. Am avut pe X3, am avut pe X5. Este mai zgomotos decat un TDI, desi trage mai bine
- motoarele diesel B47, B57 de la BMW au ceva probleme cu racitorul de gaze si EGR. S-au facut multe recall-uri, au ars multe masini. Daca vrei diesel, verifica sa se fi efectuat schimbarea racitorului sau baga in buget sa o faci din banii tai. Si masinile iesite din garantie beneficiaza de recall gratuit daca se incadreaza in seria publicata de BMW. Se poate verifica pe bmw.ro dupa VIN (banuiesc ca si in DE).
- daca faci multi km, mai ales pe autobahn, toate dezavantajele motorului Diesel cred ca pot fi ignorate, mai ales la cat costa carburantul in DE. Aici trebuie sa-ti faci calculele in contextul personal.
Nu stiu de probleme serioase la motorul B48 la BMW dar asta si pentru ca nu am avut deci nu m-am interesat in mod special.

P.S. Am presupus ca nu te gandesti la motoare de 6 cilindri. Pentru ca M340i si M340d sunt epice dar cred ca sunt mult mai scumpe.

#15
mondo_76

mondo_76

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 411
  • Înscris: 08.02.2011
Jos pălăria mkdan2004. Astfel de răspunsuri așteptăm. Eu îți mulțumesc.
B48 nu cunosc sa aibă problemele știute la B47.


#16
CristiaNNN

CristiaNNN

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.05.2024
Multumesc pentru raspuns .  In general o sa circul cu ea ca imi place sa ma plimb  si o data sau cel mult la 2 saptamani o sa fie scoasa si pe autobanda, pentru ca eu lucrez  5-6 zile pe saptamana  si nu am timp sa fac o plimbare de cel putin 200km si tin sa mentionez ca o data pe an o sa fie un drum spre Romania i . Sa inteleg ca ar fi indicat un 330i decat un 320 diesel .  Automat daca o cumpar am posibilitatea sa o am la punct cu intretinerea  . Deci ar fi un raspuns un 330i si ce optiuni ar fi indicat pe ea la banii astia 30k ?

Edited by Dany_Darke, 09 May 2024 - 16:18.


#17
ergon

ergon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,402
  • Înscris: 27.07.2006

 lex2010, on 08 mai 2024 - 20:41, said:

Vezi si SsangYong Korando, poate o sa te convinga...
😂😂😂

#18
FlorinMihai

FlorinMihai

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 569
  • Înscris: 19.04.2012
Poti alege linistit 320i sau 330i. Cu siguranta motorul pe benzina te va satisface pe deplin, atat ca dinamica si finete, cat si dpdv consum. Eu am 520i G30 cu motorul acesta dragut B48 si masina se comporta excelent. Pe G20, probabil dinamica este si mai buna. Chiar am vazut astazi un clip cu un 330i G20 pe care l-a adus cineva din Germania si consumul pana in tara a fost undeva pe la 6.1%. Mi se pare absolut impresionant. Eu am consum mediu 7.7%, calcul facut pe 48k km, deci relevant.

In ce priveste Xdrive, decizia este doar a ta, dar daca alegi sa aiba acest sistem, consumul va fi cu 0.7 - 1 litru/100 mai mare.

Link catre clip:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QB3ZBmoeKAI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Sper sa nu fie o problema, dar daca este, rog adminul sa stearga link.

Edited by FlorinMihai, 09 May 2024 - 16:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate