Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
impozit chirii 2024

Masina cumparata cu dovada pe mot...

open vpn, adaugare exceptie

Alipire apartamente
 Curba Q-U Fronius gen24?

Procedura cumparare ticket rabla ...

interceptare ip android

Nota de relație
 Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...

SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?
 Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad

Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...
 

Discuții imobiliare 2024

* * * - - 4 votes
  • Please log in to reply
6004 replies to this topic

Poll: Intentii 2024 (191 member(s) have cast votes)

Doriti sa cumparati ceva in 2024?

  1. Da, un apartament (51 votes [26.70%])

    Percentage of vote: 26.70%

  2. Da, o casa (15 votes [7.85%])

    Percentage of vote: 7.85%

  3. Da, un teren (14 votes [7.33%])

    Percentage of vote: 7.33%

  4. Studiez in asteptarea unei minuni (46 votes [24.08%])

    Percentage of vote: 24.08%

  5. Nu (65 votes [34.03%])

    Percentage of vote: 34.03%

Vote Guests cannot vote

#5581
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,867
  • Înscris: 13.08.2008

View Posttwotall, on 12 mai 2024 - 07:00, said:

Abia acum vine vara si se muta Pixel pe terasa. N-are nevoie de Napoleon, alea sunt gratare mari, de volum, lui ii trebuie unul mic si rapid, de genul: https://campinggrill...dxoCymAQAvD_BwE

Pe la voi pe acolo cum e cu gratarele pe balcon sau pe terasa? In Romania vad ca sunt tot felul de discutii cum ca esti ultimul descult si necivilizat daca ai asa ceva.
https://evz.ro/grata...menzi-lege.html

Este o lege din 2012- de 12 ani !

#5582
anonimuI

anonimuI

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,156
  • Înscris: 14.09.2021

Vizualizare mesajvacantamijlocie, pe 12 mai 2024 - 09:05, a scris:

https://evz.ro/grata...menzi-lege.html

Este o lege din 2012- de 12 ani !
Câtă lume ai văzut în București că fac grătare pe balcoane?

Grătar nu mai fac oamenii la bloc de vreo 15 ani și foloseau din ăsta pe aragaz.

https://www.emag.ro/...6/pd/DVFB6BYBM/

Grătar ca ăla aveau toți și în centru pe vremea comunismului și făceau cu ele ori pulpe de pui ori carne la grătar.

Pulpele de pui ies cel mai bine la grătar din ăla.

Edited by anonimuI, 12 May 2024 - 09:38.


#5583
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,781
  • Înscris: 26.01.2007
Avem AirFryer si cuptor electric dar pot sa mananc carnea si fiarta fara nimic pe ea si n-am nici o problema.
Este vrea diferenta intre carnea la un gratar din ala si cum iese carnea facuta in bucatarie la celelalte electrice ?
Grill-ul ala pare un sandwich maker de 2000 lei , noi avem unul la 300 lei si ala poate sa faca si gratar.

#5584
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,248
  • Înscris: 04.03.2014

 twotall, pe 12 mai 2024 - 07:00, a scris:

Abia acum vine vara si se muta Pixel pe terasa. N-are nevoie de Napoleon, alea sunt gratare mari, de volum, lui ii trebuie unul mic si rapid, de genul: https://campinggrill...dxoCymAQAvD_BwE

Pe la voi pe acolo cum e cu gratarele pe balcon sau pe terasa? In Romania vad ca sunt tot felul de discutii cum ca esti ultimul descult si necivilizat daca ai asa ceva.

Eu am un Napoleon mai entry level pe gaz si e super versatil si usor de curatat.

Aici vremea permite staul pe terasa multa parte din an.  La ultimul etaj e ok daca nu deranjeaza pe nimeniz chiar un must:). La etajele inferioare e cam de prost gust, rar de tot am vazut asa Ceva, eventual cuptor electric pentru pizza.

Am vazut niste constructii noi chiar cu hote pe terase pentru consola de bucatarie exterioara, cuptor de pizzaa etc.

#5585
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,380
  • Înscris: 03.12.2021
Kaii


“They're prisons. Manmade prisons. You're doing time. You get up in the morning. She's there. You go to sleep at night. She's there. It's like you gotta ask permission to use the bathroom. ‘Is it all right if I use the bathroom now?’”
— Cosmo Kramer, Seinfeld, Season 7: The Engagement
ANNOTATION

Kramer explains to Jerry why Jerry should never consider getting married.

#5586
twotall

twotall

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.12.2023
Intreb de astea electrice, cele cu flacara deschisa in general sunt interzise din motive de siguranta, si oricum, fac o gramada de fum. Astea mai mici, electrice, sunt mult mai prietenoase, mai ales cand gatesti ceva rapid pentru doua-trei persoane.

Ma uitam sa inchiriez ceva la o plaja prin sudul Italiei si am vazut ca apartamentele cu terase mai spatioase au inclusiv Kettle cu carbuni, de asta intrebam.


Edited by twotall, 12 May 2024 - 10:43.


#5587
kaii

kaii

    Înjugați

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,176
  • Înscris: 17.12.2017
Iar ați dat-o pe gospodine?

#5588
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,248
  • Înscris: 04.03.2014

 twotall, pe 12 mai 2024 - 10:42, a scris:

Intreb de astea electrice, cele cu flacara deschisa in general sunt interzise din motive de siguranta, si oricum, fac o gramada de fum. Astea mai mici, electrice, sunt mult mai prietenoase, mai ales cand gatesti ceva rapid pentru doua-trei persoane.

Ma uitam sa inchiriez ceva la o plaja prin sudul Italiei si am vazut ca apartamentele cu terase mai spatioase au inclusiv Kettle cu carbuni, de asta intrebam.

M-am gandit si eu la fum dar Napoleonic meu e ok, depinde ce pui pe el, una e un steak gras sau carnati, alta e un piept de pui si niste legume.

#5589
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,781
  • Înscris: 26.01.2007
Merg bine chiriile dar trebuie sa le dai cu 750 primul an, 700 anul 2 si 3, 650 anul 4

https://www.facebook...WkdeE93WJhxFye/

#5590
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,185
  • Înscris: 21.06.2016

 twotall, on 12 mai 2024 - 07:00, said:

Abia acum vine vara si se muta Pixel pe terasa. N-are nevoie de Napoleon, alea sunt gratare mari, de volum, lui ii trebuie unul mic si rapid, de genul: https://campinggrill...dxoCymAQAvD_BwE

Pe la voi pe acolo cum e cu gratarele pe balcon sau pe terasa? In Romania vad ca sunt tot felul de discutii cum ca esti ultimul descult si necivilizat daca ai asa ceva.

In San Francisco are toată lumea, cu cărbuni. Cel puțin in blocurile mici de 2-4 etaje.
La mine balcoanele erau din lemn.
Nu cad care ar fi problema in România dacă deja o mulțime au aragazul in balcon, ce e drept, balcon închis.

Edited by vrajitoruldinoz, 13 May 2024 - 05:39.


#5591
twotall

twotall

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.12.2023
Hotele de bucatarie tot afara arunca mirosul, problema e mai degraba de fum. Doar ca intelepciunea populara inca n-a aflat ca exista gratare pe gaz cu grile care preiau grasimea scursa sau gratare electrice care nu prea scot fum, oricum, nu mai mult ca o tigaie incinsa pe care faci un steak in bucatarie.
Daca stai sa te gandesti ce iese pe teava de esapament a unei masini, un gratar este aer de munte prin comparatie, si totusi, oamenii n-au o problema ca stau cu mii de tevi de esapament sub geam zi de zi.


#5592
pixel3cs

pixel3cs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,781
  • Înscris: 26.01.2007
Problema e sa nu faci miros si pofta la vecini nu de poluare. Tot poluare este dar sub alta forma.

#5593
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 13.02.2024
Au luat-o razna peste tot, am fost intr-un camping unde este interzis gratarul pe carbuni , in afara de unul pe care il au ei , pai la 30 de corturi si 20 de rulote te lipsesti…mai bine stai acasa !
Legat de hote ce este fun este ca pentru a functiona trebuie sa ai un geam semideschis , deci dai fumul tau afara ca sa il tragi pe al vecinului !
Singura varianta de comfort efectiv este proprietatea la tara cu teren generos !
Uneori ma gandesc serios la o naveta de 50 de minute de la poalele muntelui din curtea de 1ha versus 10 minute de mers pe jos pana la birou !
Ma gandesc cu groaza sa ajung sa lucrez printr-un oras de genul capitalei !

#5594
MarcoSemedo

MarcoSemedo

    în oraș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 14.12.2019

View Postkaii, on 12 mai 2024 - 11:01, said:

Iar ați dat-o pe gospodine?

De când ai asta în cartier te-ai lăsat de afumat casa ta, lasă că dacă se închide revii aici să întrebi ce și-a luat până la urmă pixel și dacă ies bine micii

https://www.google.c...xn0fd?entry=ttu




View PostMo_su, on 13 mai 2024 - 08:48, said:

o naveta de 50 de minute de la poalele muntelui

Ma gandesc cu groaza sa ajung sa lucrez printr-un oras de genul capitalei !

Într-un oraș de genul capitalei ai alte probleme și interese decât grătarul cu cărbuni și rulote.

Că apuci să mănânci o merdenea de 3 lei, o felie de pizza de 20 de lei sau ajungi din greșeală la vreun prânz și se duc 300 pe un pic de mâncare și un pahar de ceva, nu contează așa mult ce ai băgat la maț cât să arăți bine, cum te porți prin oraș, să vorbești frumos, să miroși tu și hainele plăcut nu a fumul de la ce-ai băgat la grătarul cu cărbuni și tot așa.

Edited by MarcoSemedo, 13 May 2024 - 10:47.


#5595
Mo_su

Mo_su

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 422
  • Înscris: 13.02.2024
Pai ce legatura are cu ce am spus eu, una este gratarul alta este traitul in urbea lu’neacuousor !
Ca doar nu miros a gratarul facut in fundu’gradinii cand ma duc la birou a doua zi !


Baga tu merdenele si pizza zilnic ca sigur vei arata bine !

#5596
twotall

twotall

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 258
  • Înscris: 29.12.2023
Sa mananci o merdenea sau o felie de pizza sau o shaorma in picioare, la un colt de strada, stil si rafinament. Cand faci asta ca turist pe undeva, ii zici street food si te face sa pari interesant, cand asta e viata ta zi de zi parca am un flashback din anii studentiei: tot apartament comunist, tot RATB, tot merdenele si covrigi la colt iar pentru o cina gourmet, shaorma Genin.

Dar inteleg perfect sentimentul, dupa ce treci de o varsta te resemnezi si te complaci in status quo, inveti sa te bucuri de lucrurile pe care le ai deja si parca nu iti mai vine sa mai schimbi binele pe mai bine.

Edited by twotall, 13 May 2024 - 12:20.


#5597
2cata

2cata

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,131
  • Înscris: 07.06.2023
Cartierele din Bucureşti unde One United vrea să construiască trei noi proiecte imobiliare cu 1.000 de apartamente premium ”accesibile la preţ”
„De ce am cumpărat ROCAR? E o întrebare foarte bună şi vreau să explic. Brandul nostru este un brand aspi­raţional, poziţionat foarte sus, noi în fiecare an am încercat să facem un produs mai accesibil, construind cartie­re mai mari. Deci dacă te uiţi, am construit One Cotroceni Park, care se vinde, nu ştiu, 2.000-2.200 de euro pe metru, o mie de unităţi. Acum avem în dezvoltare One Lake District, construim 2.000 de unităţi, vindem undeva 1.600-1.800 de euro pe metru. Şi la fel vrem să dezvoltăm fosta platformă ROCAR, unde vrem să facem 5.000 de apartamente, mult mai accesibile. Dar locaţia este la doar 15 minute de mers cu maşina până la Piaţa Unirii. Locaţia este foarte, foarte bună, are metrou foarte aproape. Ai parcurile Tineretului, Carol, e o zonă foarte bună, cu mare potenţial şi vrem să vindem la acelaşi preţ la care se vând aparta­mentele vechi“, a spus Victor Căpitanu, co-CEO şi cofondator al One United Properties

#5598
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,541
  • Înscris: 04.09.2008

View Post2cata, on 13 mai 2024 - 12:45, said:

Locaţia este foarte, foarte bună, are metrou foarte aproape. Ai parcurile Tineretului, Carol, e o zonă foarte bună, cu mare potenţial şi vrem să vindem la acelaşi preţ la care se vând aparta­mentele vechi“, a spus Victor Căpitanu, co-CEO şi cofondator al One United Properties

O sa ajunga One in aceeasi fraza cu Pedro (21Residence/Plaza/Cloud9) si Hils la ritmul si aspiratiile lor. Pana la urma, ce e drept, de duzina e de duzina, apartamentele nu sunt ceva excentric, sunt ceva functional, iar Bucuresti nu are nimic posh ca zona, deci pare naturala evolutia One din pct asta.

Edited by greywolfact, 13 May 2024 - 12:56.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 1 anonymous users

radu103

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate