Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...

Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune
 Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie

Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...
 Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD

Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...
 Boxe fata golf 5

Resizable BAR

Gratar/tigaie pentru friptura - p...

Se pot utiliza imaginile generate...
 

merita sa cumperi o masina de drive-test? E vreo diferenta intre masinile Germany edition si restul

- - - - -
  • Please log in to reply
72 replies to this topic

#55
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,933
  • Înscris: 17.12.2019
bai3tzash, pentru mine și alții ca mine, e chiar bine că nu mă crezi. Atât timp cât există cumpărători nu vor exista limitări în utilizarea mașinilor de drivetest.

#56
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,611
  • Înscris: 01.08.2006
Eu nu cred pe nimeni, fiecare cumpara ce vede cu ochii lui. Sunt doar adeptul principiului sa nu se ia decizii generale bazate pe un caz particular.
Daca ii convine masina, reducerea e buna, o vede, o analizeaza, o cumpara daca vrea. Nu avem noi cum sa luam decizia in locul lui.

#57
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,933
  • Înscris: 17.12.2019
bai3tzash, uite un rezumat al discuției: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/8VmKj7ttNB0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Se va găsi tot timpul unul să spună că nu e risc să cumperi mașini de drivetest.

Edited by exqusit_drunk, 19 January 2024 - 13:23.


#58
Mihaitsa07

Mihaitsa07

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 03.06.2023

 pedros_2005, on 18 ianuarie 2024 - 00:19, said:

Vreau sa schimb masina, o Skoda Octavia Scout din 2013. M-as indrepta tot spre grupul VAG (asta e, nu dati cu pietre) si am vazut ceva oferte tentante de masini rulate pe la diversi dealeri, masini de drive-test, zic ei, de prin 2021-2022, cu maxim 15.000 km la bord. merita o astfel de masina? Si are ceva daca nu e Germany edition? Oamenii zic ca alea ar fi mai bune. Inclusiv pe mobile.de e subliniat aspectul asta... Chiar conteaza?

Lasand la o parte balariile astora din urma care se baga in seama ca sa se afle in treaba, ce oferte concerete ai vazut si unde ? Eu am vorbit anul trecut la pbn parca si oferea un T-Roc full Options care de la 31 ( sau 33 de mii ) il lasau la 23 si cica mai era loc daca veneam sa il vad. Dar nu ma interesa modelul, insa la telefon parea interesanta oferta. Mai ales la ce pret cere cate un retard pe OLX pe sh-lui de cativa ani, aici era masina de drive-test cu mult sub sh OLX.

Si tot asa, la Nissan e un Juke full de la 36 la 27, iar Xtrail de pe la 42-44 la 36 de mii.

#59
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,228
  • Înscris: 13.07.2005
La mine, 2 din cele 6 masini noi cumparate in ultimii 15 ani au fost masini de drive-test.
Una-i XV-ul pe care-l folosesc si acum (avea 3-4 luni si putin sub 4000 km la data achizitiei).
Cealata a fost Impreza, care a fost nu doar masina de drive-test ci si, o perioada, courtesy car - avea ceva mai mult de 1 an si cca. 15k km cand a ajuns la mine.
Ambele au fost impecabile !

Probabil, depinde si de dealer - mai ales de angajatii de la vanzari.
Dar mi-e greu sa cred ca-si baga picioarele in masinile de drive-test avand in vedere ca astea-s o cheltuiala pentru ei si ca, de regula, dupa cateva luni trebuie sa le vanda ca sa ia altele.
Daca masinile-s lovite, abuzate, cu defecte, inainte sa le poata vinde, ei trebuie sa le repare - pe banii lor.
Ca mai dati peste cate unii agenti de vanzari plictisiti de viata sau care, decat sa insoteasca un potential client in test prefera sa vrajeasca domnita de la receptie, este perfect de inteles.

PS: Apropo de curiosi si abuzat masini - un dealer Subaru spunea ca la un moment dat, au avut mari probleme (financiare) cu un WRX STI ca erau zeci de ”curiosi” care veneau la drive-test doar sa vada ”cat baga” masina aia si ajunsesera sa faca 2-3 plinuri pe saptamana. Dupa doua luni, au ajuns sa sa ia in considerare sa nu mai ofere drive-test gratuit oricui. Nu s-a ajuns acolo ca au dat masina.

#60
TurismRO

TurismRO

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 172
  • Înscris: 20.09.2022
Masina  noua este cea cu până in 10 km. Cele de drive test sunt totusi second hand.

#61
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,125
  • Înscris: 24.02.2006

 marr, on 19 ianuarie 2024 - 15:36, said:

.... masinile de drive-test ......, de regula, dupa cateva luni trebuie sa le vanda ca sa ia altele.....
de ce trebuie sa faca asta? de ce nu le pot folosi 1-2-3 ani?

#62
marr

marr

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,228
  • Înscris: 13.07.2005
Sunt mai multe motive.
Unul ar fi ca apar modele noi / Facelift.
Altul ca pierd mai puțin la revânzare.
E posibil ca si importatorii sa le ceara un anumit numar de mașini de drive-test si in cazul uni producător cu multe modele in portofoliu - gen Kia sau VW -sa nu-si permită sa aibă toate modele pt drive-test si atunci sa le “rotească”.
Exista si cazuri (mai rare) in care țin o mașina de drive-test mai mult de 1 an, dar in acest caz este folosită ca mașina de înlocuire pt clienții care-si lasă mașina in service si/sau este pusă la dispoziția angajaților.
Astea din ce am auzit din discuții pe la dealeri - or fi si altele pe care eu nu le stiu.

#63
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,125
  • Înscris: 24.02.2006
modele noi sau facelift-uri apar la 2-3 ani, nu dupa cateva luni :)
avand in vedere ca ei au nevoie de masina respectiva (pt ca toti clientii cam vor drive test inainte), trebuie sa existe un motiv serios pt a dori sa vinzi o masina folosita doar cateva luni. chestia cu rotirea e vrajeala (daca-i intrebi ulterior cu ce poti face drive-test o sa afli ca au fix aceleasi modele :) )

ei le vand dupa 5-6 luni pentru ca inca le mai pot da drept "practic noi", dupa ce le scad kilometrajul si le curata un pic. ajuta destul de mult si ideea de "dealer" (plus faptul ca la ei vin zilnic oameni dispusi sa cumpere masini noi, si care se vor bucura sa capete ceva "practic nou" cu ceva discount).
daca tu, persoana fizica, ai folosi o masina intensiv, as cum o folosesc ei, si ai vrea sa o vinzi dupa 6 luni de la achizitie, te asigur ca nu vei gasi clienti la preturile pe care le cer reprezentantele si va trebui sa scazi din pret.

#64
A_Stere

A_Stere

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 555
  • Înscris: 06.01.2022

 _Smiley_, on 21 ianuarie 2024 - 09:32, said:

daca tu, persoana fizica, ai folosi o masina intensiv, as cum o folosesc ei, si ai vrea sa o vinzi dupa 6 luni de la achizitie, te asigur ca nu vei gasi clienti la preturile pe care le cer reprezentantele si va trebui sa scazi din pret.
Teoretic da, pana prin 2020-2021, cam asa functiona. Practic in zilele noastre poti vinde masini SH cu acelasi pret sau chiar mai scump decat cele noi (atata timp cat sunt ingrijite ok) deoarece multe modele nu sunt pe stoc si este cerere mare. Stiu mai multe persoane care si-au vandut dupa 1-2 ani masina cu acelasi pret cu care au cumparat-o, ceea ce mi se pare incredibil. Inainte de 2020, daca ieseai cu ea pe poarta fabricii, pana nu scadeai peste 10-20% din pret nici nu gaseai cumparator interesat.

#65
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,027
  • Înscris: 21.01.2013

View Postmurdar, on 18 ianuarie 2024 - 07:21, said:

Vezi ca dealerii auto au acces la modul transport cu care pot da legal kilometri inapoi. In plus, masinile de drive test nu sunt doar pentru drive test. Le folosesc inclusiv angajatii, sunt utilizate inclusiv ca masini courtesy car pentru clientii care aduc masina in service si au nevoie de masina de schimb.

Si eu zic ca e un risc redus sa cumperi o astfel de masina, mai ales daca are cutie automata.
Am cumparat eu acum 4 ani o masina cu AT. Suzuki mai exact. Avea 3000 km facuti in 5 luni si am primit o reducere de cam 3000 euro. Nu am avut nici o problema. Nu regret nici o secunda alegerea facuta.

#66
pedros_2005

pedros_2005

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,478
  • Înscris: 03.12.2007

View PostMihaitsa07, on 19 ianuarie 2024 - 14:55, said:



Lasand la o parte balariile astora din urma care se baga in seama ca sa se afle in treaba, ce oferte concerete ai vazut si unde ? Eu am vorbit anul trecut la pbn parca si oferea un T-Roc full Options care de la 31 ( sau 33 de mii ) il lasau la 23 si cica mai era loc daca veneam sa il vad. Dar nu ma interesa modelul, insa la telefon parea interesanta oferta. Mai ales la ce pret cere cate un retard pe OLX pe sh-lui de cativa ani, aici era masina de drive-test cu mult sub sh OLX.

Si tot asa, la Nissan e un Juke full de la 36 la 27, iar Xtrail de pe la 42-44 la 36 de mii.
La masina asta ma gindeam
https://www.daswelta...avigationUrl=/s
Nu mai e cazul ca am gasit una pe Jermania la pret similar, doar ca varianta r-line, din 2022 cu 23.000 km. Tot masina de showroom...
Dizăl, of course...

#67
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 16.03.2009
Prin 2006-2007 si eu am cumparat masina de drive-test (cutie automata), avea 6 luni si 4-5.000 rulaj si de la 21.500 eur am platit 14.800 eur. Am aflat de masina printr-un prieten care avea un frate la un dealer. Am tinut masina cu pricina pana la 160.000, fara probleme. Am schimbat amortizoarele pe la 130k pt ca o simteam ceva mai moale pe viraje. Am vandut-o cu toata bucsaria originala.

Imi aduc aminte ca mi-au dat 2 ani garantie ca la orice masina noua, iar tipul mi-a spus ca producatorul ii obliga sa schimbe masinile de drive test, ca sa fie intotdeauna fresh. Din pacate, omul a plecat din domeniu si nu am mai prins astfel de ocazii :)

E un caz, nu e statistica, dar eu cel putin nu as avea retineri sa cumpar o masina de drive-test, daca este o oferta buna.

#68
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 25.12.2005
urmaresc

#69
Cumulus

Cumulus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,851
  • Înscris: 08.01.2010
Dealerii sunt obligati sa cumpere masini de test drive de catre Importator. Trebuie sa le tina un anumit timp, pot primi bani pe aceasta perioada samd. Dupa 3-6 luni sau orice alta durata o pot vinde, insa vor trebui sa cumpere alta. Poate fi avantajos pentru ambele parti.

#70
alex321

alex321

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,084
  • Înscris: 25.12.2005
Mi s-a pus pata pe Mazda cx 30
Inmatriculata la 1 noiembrie 2023 , 2700 km. 24500 euro , discount 4500 e
Garantie 6 ani fara 3 luni

#71
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,510
  • Înscris: 15.06.2007

View PostMagicwisewolf, on 18 ianuarie 2024 - 12:05, said:

Doar ca, acum suntem in 2024 si cam fluiera vantul pe vanzari la masini. Sau, cel putin, pare ca incepe.
Spring deja a scazut f mult la pret.
Eu cred ca se inverseaza lucrurile.
Si bine ar fi, ca preturile s-au dus la dracu cu crengi in ultimii 2 ani...
Spring e decat 20000 de euro.. de unde a putut sa scada pretul?

Ieri era 20000, azi e redis de 21000 la 14000, probabil prin tichete rabla

[ https://i.postimg.cc/HkkHJvz2/Screenshot-20240201-174847-Opera-beta.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ca daca el costa 14000 si mai pui si super tichetul ala de 10000 de euro, o iei cu 4300?

Edited by tfmercedez, 01 February 2024 - 17:51.


#72
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 12.09.2013
S-o dea si degeaba si nu ma urc in ea....cum plm sa-ti placa springul ala?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate