Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Extindere apa - trecere in domeni...

La mulți ani @Digix!

[cum] telefon cu folosire in SUA

Montare AC deasupra frigiderului?
 Cunoaste cineva metoda de semideg...

De ce in unele tari sunt sparte p...

Marime siguranța AC - 24.000...

E de la monitor sau nu?
 Rezervare gresita

Ce erau chestiile astea pe cerul ...

Apa plata ieftina vs scumpa

Serial: Those About to Die
 Malwarebytes Windows Firewall Con...

hotel pentru copii

Nu pot reinstala windows 11

Replacement grip pentru racheta t...
 

Hora Reciclarii nu se aplica la Kaufland si Carrefour !

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
282 replies to this topic

#55
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,991
  • Înscris: 31.03.2003
Glumesc, vreau sa-l provoc pe capcaun sa mia zica de neormaxisti.
Da neoleninisti nu exista?

Edited by oaspetele, 06 January 2024 - 13:44.


#56
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006

View PostCapcaunul, on 06 ianuarie 2024 - 13:39, said:

Nu. Eu plătesc taxe, impozite și plătesc și contract pentru ridicarea gunoiului. Munca neremunerata depusă de cetățeni provine din vremurile de tristă amintire.

Să strângă funcționarii publici, că tot ii plătim. Și voluntari de la oengeuri de salvat balene, dacă au chef.

Aham, ok! N-are rost sa-ti mai comentez spusele, m-am lamurit cu cine am de-a face. Tie ti-e greu sa duci o sticla la reciclat dar ai pretentia ca altii sa faca curatenie.

Iote ce-am gasit capcaunule:

Quote

Eu nu vreau o țară ca afară și îmi voi manifesta voința la vot.

Vreau să nu îmi dicteze tot soiul de cretini cum să trăiesc.

Postarea #1135, https://forum.softpe.../page__st__1134

Sa-ti fac recomandari de bilete catre anumite tari, doar dus? Posted Image

View Postoaspetele, on 06 ianuarie 2024 - 13:43, said:

Glumesc, vreau sa-l provoc pe capcaun sa mia zica de neormaxisti.
Da neoleninisti nu exista?

Trolleaza, precum alti doi colegi, stiu ei care sunt. Cand le dai cu logica in cap si vii cu argumente pertinente se prefac in sotron.

Edited by un_el, 06 January 2024 - 14:04.


#57
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,358
  • Înscris: 30.08.2017

View PostCapcaunul, on 06 ianuarie 2024 - 13:39, said:

Nu. Eu plătesc taxe, impozite și plătesc și contract pentru ridicarea gunoiului. Munca neremunerata depusă de cetățeni provine din vremurile de tristă amintire.

Să strângă funcționarii publici, că tot ii plătim. Și voluntari de la oengeuri de salvat balene, dacă au chef.

Vad prin jurul meu multi d-astia ca tine, cosul de gunoi la 2m distanta de banca pe care mananca seminte, le arunca pe jos impreuna cu ambalajul, ca sa nu faca munca neremunerata, ca in vremurile de trista amintire. Pana la urma, sunt unii platiti sa stranga dupa ei, nu?

Bine insa ca vreti o tara ca afara. Macar de ati fi la fel de comozi si cand e sa mergeti la vot....

Edited by george_alexandru, 06 January 2024 - 14:22.


#58
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Unii nu se mai fac bine niciodată!
In Germania e din 2003 și e 0,25€ ambalajul~ 1,25 lei. Uneori e mai scump ambalajul decât conținutul, cum e la apa minerală. Și aici toată lumea e "gunoier". Germania a ajuns la ~ 99% grad de colectare a peturilor și  dozelor de Al.
Treaba e simplă- returnezi, primești banii înapoi, nu vrei, ai două opțiuni - fie nu cumperi, fie arunci ambalajul.

#59
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View PostCapcaunul, on 06 ianuarie 2024 - 13:39, said:

Nu. Eu plătesc taxe, impozite și plătesc și contract pentru ridicarea gunoiului. Munca neremunerata depusă de cetățeni provine din vremurile de tristă amintire.

Să strângă funcționarii publici, că tot ii plătim. Și voluntari de la oengeuri de salvat balene, dacă au chef.
Exact asta zic si eu. Platim gunoiul o data la nivel colectiv prin taxe si impozite si contracte colective de milioane, si apoi inca o data la nivel individual prin contracte individuale de salubrizare sau taxe individuale de salubrizare.

Aia de la Oengeuri tot de noi sunt platiti, ca sunt finantati de la bugetul de stat, si finantati gras daca ai vedea ce venituri isi trag. Deci a treia oara cand platim acelasi serviciu.

Si inca o chestie, de ce s-au mai bagat sute de milioane de euro sub pretextul selectarii colective, daca imediat dupa ce au terminat "implementarea" au schimbat macazul si nu mai trebuie sa le aruncam in sacul galben si pubela galbena ci trebuie sa le aruncam in rafturile magazinelor? Nu cumva doar ca sa mai fure niste bani cu niste tunuri la "implementare"?

#60
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006

View Postgeorge_alexandru, on 06 ianuarie 2024 - 14:19, said:

Vad prin jurul meu multi d-astia ca tine, cosul de gunoi la 2m distanta de banca pe care mananca seminte, le arunca pe jos impreuna cu ambalajul, ca sa nu faca munca neremunerata, ca in vremurile de trista amintire. Pana la urma, sunt unii platiti sa stranga dupa ei, nu?

Bine insa ca vreti o tara ca afara. Macar de ati fi la fel de comozi si cand e sa mergeti la vot....

Nu vrea o tara ca in afara si isi va manifesta vointa la vot.

Quote

Eu nu vreau o țară ca afară și îmi voi manifesta voința la vot.

Vreau să nu îmi dicteze tot soiul de cretini cum să trăiesc.

Don't feed the troll!

#61
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
In pubela aia arunci deșeurile de plastic și PETuri nereciclabile. Tu probabil că nu selectezi nimic, căci plătești taxe. Și în Germania poți arunca neselectiv gunoiul,dar n- ai vrea să știi cât te costă in plus .

#62
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,991
  • Înscris: 31.03.2003

View Postloren2, on 06 ianuarie 2024 - 14:24, said:

Exact asta zic si eu. Platim gunoiul o data la nivel colectiv prin taxe si impozite si contracte colective de milioane, si apoi inca o data la nivel individual prin contracte individuale de salubrizare sau taxe individuale de salubrizare.


Poi la neomaxristi nu e asa. Nu exista smenuiala cu firmele de partid ale PSD-ului care obliga primariile sa faca pe caseria unei firme private si sa tarifeze la valori astronomice.
Dar oricum, m-ar ajuta niste exmple concrete. Cate tipuri de contracte cu astia de strang gunoiul exista??

Edited by oaspetele, 06 January 2024 - 14:42.


#63
oaspetele

oaspetele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,991
  • Înscris: 31.03.2003

View Postloren2, on 06 ianuarie 2024 - 14:24, said:



Aia de la Oengeuri tot de noi sunt platiti, ca sunt finantati de la bugetul de stat, si finantati gras daca ai vedea ce venituri isi trag. Deci a treia oara cand platim acelasi serviciu.



Da si aici niste exemple, ca imi deschid si eu vreo 3-4 ONG-uri daca e asa.

#64
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,358
  • Înscris: 30.08.2017

View Postsanderoalex, on 06 ianuarie 2024 - 14:30, said:

In pubela aia arunci deșeurile de plastic și PETuri nereciclabile. Tu probabil că nu selectezi nimic, căci plătești taxe. Și în Germania poți arunca neselectiv gunoiul,dar n- ai vrea să știi cât te costă in plus .

Usor, usor, ajungem si noi acolo, la educarea nesimtitului cu parul.
Chiar acum cativa ani s-a dat o lege dura pentru aruncarea deseurilor pe domeniul public, nu s-a aplicat prea des, dar cand s-a aplicat a durut foarte rau si, foarte important, s-a difuzat la stiri.

Ca idee, in Sectorul 4 exista o decizie in acest sens pentru colectare selectiva, insa nu se aplica pentru ca nu au distribuit pubelele. Cand o vor face, operatorul de salubritate va factura diferit in functie de modul in care se face colectarea. In contractul meu e deja prevazut acest lucru dar, dupa cum ziceam, inca nu se aplica.

Edited by george_alexandru, 06 January 2024 - 14:41.


#65
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

View Postloren2, on 06 ianuarie 2024 - 14:30, said:


Ai dreptate, Europa nu se mai poate face bine niciodata.
Dupa primul razboi mondial etalonul a fost Germania, a zis Germania genocid, a sarit toata Europa sa faca genocid, ca asa spune Germania ca e civilizat. Noroc cu rusii ca le-au dat razboi si i-au potolit o perioada, dar 70 de ani mai tarziu Germania iar incepe cu idei tampite, pe care iar Europa le executa intocmai, uitand iar istoria... de data asta cine ii mai potoleste?
Încep să mă dumiresc că tu n- ai treabă cu subiectul ăsta, aberând la greu. Nu te retine nimeni și nimic să emigrezi in maica ta Russia, dacă Occidentul nu- i de nasul tău.



#66
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
In Lidl vad ca la toate bauturile scrie pe eticheta pretul+0.5 lei pentru sticla.
Insa pe majoritatea sticlelor vandute nu gasesti logo-ul cu garantie/returnare.

#67
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006

View Postgeorge_alexandru, on 06 ianuarie 2024 - 14:37, said:

Usor, usor, ajungem si noi acolo, la educarea nesimtitului cu parul.
Chiar acum cativa ani s-a dat o lege dura pentru aruncarea deseurilor pe domeniul public, nu s-a aplicat prea des, dar cand s-a aplicat a durut foarte rau si, foarte important, s-a difuzat la stiri.

Ca idee, in Sectorul 4 exista o decizie in acest sens pentru colectare selectiva, insa nu se aplica pentru ca nu au distribuit pubelele. Cand o vor face, operatorul de salubritate va factura diferit in functie de modul in care se face colectarea. In contractul meu e deja prevazut acest lucru dar, dupa cum ziceam, inca nu se aplica.

Amenda, acolo il doare pe om cel mai mult, cand ii iei din bani. Uite aici: https://www.aradon.r...pe-jos-1717410/. Asa ar trebui procedat si in cazul PET-urilor arucate de meltean pe unde-l taie capul. Reciclare sau cos de gunoi, e foarte simplu. Pana la urma se rezolva problema.

View PostMatrix40, on 06 ianuarie 2024 - 15:10, said:

In Lidl vad ca la toate bauturile scrie pe eticheta pretul+0.5 lei pentru sticla.
Insa pe majoritatea sticlelor vandute nu gasesti logo-ul cu garantie/returnare.

Cere lamuriri la informatii. De vreme ce-l afiseaza ar trebui sa primesti banii inapoi, cel putin asa mi se pare logic.

Edited by un_el, 06 January 2024 - 15:25.


#68
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View PostMatrix40, on 06 ianuarie 2024 - 15:10, said:

In Lidl vad ca la toate bauturile scrie pe eticheta pretul+0.5 lei pentru sticla.
Insa pe majoritatea sticlelor vandute nu gasesti logo-ul cu garantie/returnare.
Nici eu n-am vazut.
A cumparat cineva de cand au pus etichete noi si au fost taxati desi ambalajul e normal?

#69
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,139
  • Înscris: 15.12.2009

 un_el, on 06 ianuarie 2024 - 14:32, said:

@loren2: Ti-am cerut dovezi referitoare la postarea asta: https://forum.softpe...ur/page__st__36, #43. Unde sunt? Banuiesc ca stii ce inseamna dovezi, da?


De ce alimentezi teoria conspirației?

Are vreo legătură cu subiectul?

#70
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,605
  • Înscris: 24.11.2006
Corect, dar in momentul in care faci niste afirmatii nu trebuie sa le si dovedesti? Daca n-ai facut lucrul asta din prima postare. Ursula, fratele, reciclarea etc. etc. What?

Edited by un_el, 06 January 2024 - 15:30.


#71
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,521
  • Înscris: 06.02.2008

 Matrix40, on 06 ianuarie 2024 - 15:10, said:

In Lidl vad ca la toate bauturile scrie pe eticheta pretul+0.5 lei pentru sticla.
Insa pe majoritatea sticlelor vandute nu gasesti logo-ul cu garantie/returnare.

Am văzut și eu asta, la sucurile presate la rece, la PET.

#72
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

 un_el, on 06 ianuarie 2024 - 15:15, said:


Cere lamuriri la informatii. De vreme ce-l afiseaza ar trebui sa primesti banii inapoi, cel putin asa mi se pare logic.

Nu am avut timp, dar la casa ii explica unei doamne ca trebuie sa aduca in magazin fix ambalajul ala pentru a primi banii inapoi. Probabil au bagat taxa de 50 bani pe codul de bare indiferent ca ambalajul are logo-ul cu garantie/returnare sau nu.

 caiuscorneliu, on 06 ianuarie 2024 - 15:29, said:



Am văzut și eu asta, la sucurile presate la rece, la PET.
Am vazut la toate lichidele, ca sunt ele suc, apa, bere, etc

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate