Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens

Hidroizolatie piscina
 Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...

Implantologie & Cityscape (re...
 Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro

Sfat inchidere spatiu intre cada ...
 ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense
 

Hora Reciclarii nu se aplica la Kaufland si Carrefour !

* * * - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
282 replies to this topic

#19
wolfydRg

wolfydRg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,153
  • Înscris: 20.06.2005
Faptul ca duci gunoiul TAU unde trebuie nu te face gunoier.

#20
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,317
  • Înscris: 07.11.2006

View PostCapcaunul, on 05 ianuarie 2024 - 23:22, said:

Eu nu mă plimb cu sticlele la magazin, nu vreau să mă simt ca pe vremea lui Ceaușescu.

Pe vremeaq lui Ceausescu nu trebuia sa te plimbi cu sticlele la magazin.
Existau centre speciale pentru primirea ambalajelor din sticla. Ca erau aproape de "alimentara" este o pura coincidenta.

#21
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,454
  • Înscris: 05.07.2018
Ce nu si-au dat unii seama e ca asta va face parte din normalitate. La fel ca fumatul interzis in localuri sau purtatul centurii. Un sac mare cu peturi nestorcite lipsea din casa mea. Ori asta, ori ies in paguba. Cum a zis cineva mai sus, domnia se plateste.

#22
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,561
  • Înscris: 24.11.2006

View Postrobert23mg, on 06 ianuarie 2024 - 09:17, said:

E o rusine sa fii gunoier? Ai idee ce se intampla dupa cateva zile fara gunoieri?
Nu ii scade nimanui rangul daca duce sticlele unde trebuie, chiar daca are masina sh si iphone luate in rate pe 5-10 ani.

Nu e vorba de a fi gunoier, am mai pus un videoclip in care japonezii recicleaza absolut tot ceea ce se poate recicla. Etichetele se pun separat dupa ce au fost scoase de pe ambalaje, ambalajele sunt spalate si depozitate in fata casei. Sa mai spun ca pe strada nu exista cosuri de gunoi decat foarte rar si trebuie sa-si duca gunoiul acasa. Ce inseamna asta, sunt gunoieri? Iar daca e vorba despre asa-zisii gunoieri japonezi garantez oricui ca ii bat pe toti la fund din oricare colt al planetei.
Fara cei care strang gunoiul ar fi de jale cu "J" mare, nu stiu de ce unii desconsidera anumite meserii.

View Postadisz, on 06 ianuarie 2024 - 09:21, said:

Pe vremeaq lui Ceausescu nu trebuia sa te plimbi cu sticlele la magazin.
Existau centre speciale pentru primirea ambalajelor din sticla. Ca erau aproape de "alimentara" este o pura coincidenta.

Inseamna ca "aia de prin afara" este comunisti dom'le si acuma!

View PostPuferiu_, on 06 ianuarie 2024 - 09:28, said:

Ce nu si-au dat unii seama e ca asta va face parte din normalitate. La fel ca fumatul interzis in localuri sau purtatul centurii. Un sac mare cu peturi nestorcite lipsea din casa mea. Ori asta, ori ies in paguba. Cum a zis cineva mai sus, domnia se plateste.

Normalitatea si civilizatia sunt greu de inteles pentru unii, desi urla din toti rarunchii: "vrem o tara ca in afara!".

Nu trebuie sa aduni un sac, poti duce mai putine. Iar daca chiar nu vrei sa te complici, plateste pretul ambalajului dar du-l in locurile special amenajate. Asta ca sa aiba unii concetateni de-ai nostri de pe urma cui manca o paine. Cred ca stii la cine fac referire. Posted Image

Edited by un_el, 06 January 2024 - 09:50.


#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,232
  • Înscris: 30.08.2017

View Postloren2, on 06 ianuarie 2024 - 09:08, said:

Daca tu din mesajul lui intelegi ca e vorba de fudulie, e grav de tot si iti meriti soarta de gunoier voluntar.

După cum te exprimi, bănuiesc că ești dintre ăia care aruncă gunoiul pe jos, pentru că e prea departe coșul, nu faci tu voluntariat. :puke:

Edited by george_alexandru, 06 January 2024 - 09:58.


#24
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,317
  • Înscris: 07.11.2006

View Postun_el, on 06 ianuarie 2024 - 09:39, said:


Inseamna ca "aia de prin afara" este comunisti dom'le si acuma!


Faptul ca nu ai inteles nimic din ce am scris n-are nici o importanta in economia acestui subiect. Pacat ca tre' "sa te bagi in seama" aiurea.
Ce-am zis io si ce (prostii) ai inteles tu.

#25
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,561
  • Înscris: 24.11.2006
Se pare ca tu ai inteles exact pe dos. Se mai intampla, nu-i problema, stai linistit. Posted Image
Ideea este alta, pentru cei care nu au apucat vremurile alea prea mult timp sau deloc: nu se risipea cum se risipeste acum. Se recicla cam totul, nimanui nu i se parea ciudat sa duca la reciclare ziarele vechi, asta ca si exemplu. De sticle ce sa mai zic? Cele de lapte cu gatul larg si cele de sampanie erau "aur curat".

Edited by un_el, 06 January 2024 - 10:11.


#26
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View Postgeorge_alexandru, on 06 ianuarie 2024 - 09:57, said:

După cum te exprimi, bănuiesc că ești dintre ăia care aruncă gunoiul pe jos, pentru că e prea departe coșul, nu faci tu voluntariat. Posted Image
Normal, tu stii cate milioane de euro platesc anual companiei de salubritate sa adune gunoiul de pe jos?
De ce as plati milioane de euro anual pentru un serviciu pe care compania sa nu il poata presta si doar sa incaseze banii degeaba?

#27
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Este uimitor cum o parte insemnata uita trecutul si imbratiseaza cu bucurie masurile aberante luate de niste maimutoi din UE si puse in aplicare pe teritoriul Romaniei de alti maimutoi.
Ursula si ai ei supusi, reciclarea ne-au adus.

Eu ii inteleg pe aia de aplauda. Poate aveau nevoie de un stimulent pentru a se conforma unor reguli de bun simt.
Eu nu prea sunt incantat sa fiu GUNOIER VOLUNTAR. Ca asta nu au inteles cei care comenteaza mai sus. Omul nu a atacat meseria, ci voluntariatul.
Eu platesc o suma de bani ca sa vina aia sa-mi ridice gumoiul. Am inteles ca trebuie sa-mi umplu curtea cu 3 tomberoane (platite de mine obligat-fortat) ca sa le fac treaba - sa selectez eu gunoiul, desi firmele de salubritate ar trebui sa fie obligate sa faca asta si sa cumpere utilaje care fac asta automat.
Pe langa cele trei tomberoane mai am la 20m de casa si un recipient de colectat peturile plus un tomberon mare pentru sticla.
Si pe alea tot noi le platim, la pausal :)

Acum trebuie sa platesc si lacomia firmelor care au renuntat la ambalajul de sticla in favoarea plasticului si aluminiului.
Trebuie sa-mi citesc si contorul la lumina sau la gaze ca maretele firme din domeniu sa nu cheltuie cumva din profit ca sa angajeze SALARIATI care sa faca asta.

Eu am senzatia ca sunt furat pe fata. Si daca ma apuc sa merg cu sacul de peturi la magazin si imi recuperez suma tot ma simt furat. Eu merg si cumpar, platesc garantie, imi car singur produsele, apoi le depozitez GRATUIT la mine, apoi le transport GRATUIT si stau la coada pe timpul meu ca sa recuperez o suma pe care statul a decis sa o "imprumute" pe termen nedefinit de la mine.

Nu stiu de ce, dar imi surade ideea de a arunca cu placere doze si peturi pe unde apuc numai de-al dracului, desi nu am aruncat niciodata nimic pe jos, pana si pe munte daca fumez o tigara sting mucul si il pun intr-un pachet gol asteptand momentul in care o sa ajung la un cos de gunoi ca sa il arunc unde trebuie. Dar mizeria asta UE-ista imi produce greata. Voi faceti cum doriti, eu o sa decid daca intru in HORA asta sau spun pas. Si mai pomenea cineva de fumatori si localuri. Din momentul ala eu nu am mai calcat in cafenele sau baruri. Doar pe perioada sezonului cald cand pot sta la terasa mai accept sa le fac consumatie. Eu nu ies din cafenea sa fumez o tigara inghesuit intr-un coltisor pe banii mei. Pot sa beau cafeaua si acasa si sa-mi savurez tigarile.

#28
loren2

loren2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 08.11.2023

View Postrobert23mg, on 06 ianuarie 2024 - 09:17, said:

E o rusine sa fii gunoier? Ai idee ce se intampla dupa cateva zile fara gunoieri?
Nu ii scade nimanui rangul daca duce sticlele unde trebuie, chiar daca are masina sh si iphone luate in rate pe 5-10 ani.
Este o rusine sa fii orice, atata timp cat nu esti platit pentru asta si esti tratat mai rau decat sclavul, macar sclavul primea acoperis deasupra capului  si masa pentru munca prestata.
Tu esti tratat mai rau decat erau tratati sclavii si esti atat de limitat incat nu te prinzi, si esti fericit ca pune stapanul biciul pe tine, ca iti zice ca te loveste cu biciul din dragoste prea multa.

#29
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,561
  • Înscris: 24.11.2006

View Postloren2, on 06 ianuarie 2024 - 10:11, said:

Normal, tu stii cate milioane de euro platesc anual companiei de salubritate sa adune gunoiul de pe jos?
De ce as plati milioane de euro anual pentru un serviciu pe care compania sa nu il poata presta si doar sa incaseze banii degeaba?

Adica tu-ti arunci chistocul de tigare pe jos, pachetul de tigari gol, servetelul pe care l-ai folosit, doza de suc pe care ai baut-o, guma mestecata, etc. etc. doar pentru ca poti iar cineva este platit sa-ti adune tie mizeria? Asta ca sa nu ia banii degeaba?

@P-I-G: Tastezi ca sa tastezi, am zis ca n-o sa mai pun videoclipurile, dar pentru dumneata fac un efort:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/sAu3LVktMwE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VDWc-0V2slE?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Cand ai sa intelegi ca "romanismele" astea nu-si au sensul? De asta nu merg lucrurile in tara asta, datorita unora care au luat de buna zicala lui Iliescu: "Facem o democratie originala", iar cand Silviu Brucan a spus: "Romanian people, stupid people!", s-a trezit spiritul dacilor liberi in unii dintre romani. Toata lumea vrea, dar daca s-ar putea sa nu faca nimic, mie sa mi se dea, platesc! Unii chiar isi merita soarta!

Edited by un_el, 06 January 2024 - 10:30.


#30
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,561
  • Înscris: 24.11.2006

View Postloren2, on 06 ianuarie 2024 - 10:17, said:

Este o rusine sa fii orice, atata timp cat nu esti platit pentru asta si esti tratat mai rau decat sclavul, macar sclavul primea acoperis deasupra capului  si masa pentru munca prestata.
Tu esti tratat mai rau decat erau tratati sclavii si esti atat de limitat incat nu te prinzi, si esti fericit ca pune stapanul biciul pe tine, ca iti zice ca te loveste cu biciul din dragoste prea multa.

Oare de ce nu-ti reversi frustrarile in alta parte? Vorbim despre reciclare, desi topicul asta s-a cam dus in alta directie, sau discutam problemele tale?

#31
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,232
  • Înscris: 30.08.2017

View Postun_el, on 06 ianuarie 2024 - 10:18, said:

@P-I-G: Tastezi ca sa tastezi, am zis ca n-o sa mai pun videoclipurile, dar pentru dumneata fac un efort:


Astia nu inteleg nimic, vor sa fie ca la altii, dar sa nu faca ei vreun efort in acest sens.

Pun si eu un clip, ca tot se poarta, cu Daniel David care explica de ce noi suntem intr-un fel iar aia din Occident altfel:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/pEhDfxld6CA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postun_el, on 06 ianuarie 2024 - 10:18, said:

iar cand Silviu Brucan a spus: "Romanian people, stupid people!", s-a trezit spiritul dacilor liberi in unii dintre romani.

Cata lume l-a injurat atunci...

Edited by george_alexandru, 06 January 2024 - 10:48.


#32
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Numai un om slab si fara personalitate vrea sa fie ca altii!
Vrei o tara ca afara? Esti liber sa alegi si sa te muti acolo. Din cate imi amintesc ai capatat acest drept la revolutia din 89.

Propaganda o stiu si eu, faptul ca nu o imbratisez e alta mancare de peste.

DRUMUL CATRE IAD E PAVAT CU BUNE INTENTII.

PS: si ca o promisiune, peste ceva vreme o sa vina o masura care o sa va afecteze si numai de-al dracului o sa o sustin pe aici si o sa sar in sus de bucurie ca sa va ofticati voi. Ca vine si vremea cand o sa va afecteze direct unele masuri idioate promovate de clica lui URSULA.

#33
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,232
  • Înscris: 30.08.2017
Banuiesc ca bunul simt lipseste tot pentru ca nu vrei sa fii un om slab si fara personalitate, ca altii.

#34
P-I-G

P-I-G

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 304
  • Înscris: 04.01.2022
Ai ramas la nivel de propaganda si nu reusesti sa-mi explici de ce trebuie sa platesc 50 de bani/pet eu nearuncand niciodata un pet pe jos!
De ce trebuie sa platesc ceva ce nu-mi aduce nimic bun ci doar o alta bataie de cap?
Poti sa discuti la subiect fara sa ma caracterizezi pentru ca oricum nu-ti iese?

Sa-l ai pe Brucan in 2024 ca exemplu e jignitor. Un securist ajuns model pe buzele propagandei neo-marxiste, superb!

#35
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,232
  • Înscris: 30.08.2017
E vorba de de reciclare aici, contribui la un mediu, cel n care trăiești, cu mai puțin plastic. Pentru că plasticul nu este biodegradabil. Nu dispare din natură, de aceea trebuie colectat selectiv pentru a putea fi reciclat.
Acei 50 de bani sunt o cale prin care lumea este încurajată să recicleze. Nu vrei să le duci acolo, dă-le unui amărât să facă un ban cinstit.

Cât despre ăștia care vă bucurați de răul altora, ce pot să zic, atât va duce capul. Mai era unul pe aici care se tot lăuda că votează de-al dracului să le fie altora rău (indivizi pe care nu-i cunoștea, din mediul online), chiar dacă știa că și lui ii va fi. Nu l-a mai suportat forumul într-un final.

Edited by george_alexandru, 06 January 2024 - 11:07.


#36
un_el

un_el

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,561
  • Înscris: 24.11.2006

View PostP-I-G, on 06 ianuarie 2024 - 10:45, said:

Numai un om slab si fara personalitate vrea sa fie ca altii!
Vrei o tara ca afara? Esti liber sa alegi si sa te muti acolo. Din cate imi amintesc ai capatat acest drept la revolutia din 89.

Propaganda o stiu si eu, faptul ca nu o imbratisez e alta mancare de peste.

DRUMUL CATRE IAD E PAVAT CU BUNE INTENTII.

PS: si ca o promisiune, peste ceva vreme o sa vina o masura care o sa va afecteze si numai de-al dracului o sa o sustin pe aici si o sa sar in sus de bucurie ca sa va ofticati voi. Ca vine si vremea cand o sa va afecteze direct unele masuri idioate promovate de clica lui URSULA.

Uite care-i treaba: eu nu-s de acord cu toate masurile pe care UE ar dori sa le aplice, dar unele dintre ele sunt de bun-simt. Asta e una dintre ele. In rest fa ce vrei, doar nu-ti arunca mizeriile pe unde apuci. Nu vrei sa le duci la un comerciant si sa-ti recuperzi banutii? Ok, containerul ala special iti apartine. Cateodata civilizatia trebuie impusa cu "parul". Pe tine, in momentul de fata, nu te costa nimic sa duci "reciclabilele" unde le este locul. Ti-as propune sa platesti dumneata in totalitate amenzile pe care Romania va trebui sa le achite UE pentru ca nu-si recicleaza deseurile.

View PostP-I-G, on 06 ianuarie 2024 - 10:56, said:

Ai ramas la nivel de propaganda si nu reusesti sa-mi explici de ce trebuie sa platesc 50 de bani/pet eu nearuncand niciodata un pet pe jos!

Sa-l ai pe Brucan in 2024 ca exemplu e jignitor. Un securist ajuns model pe buzele propagandei neo-marxiste, superb!

Tu nu, altii da! Cum masura nu se poate aplica individual o vei face si tu, asta daca vrei sa-ti recuperezi 50 de bani.

Adevarul supara? Posted Image

Edited by un_el, 06 January 2024 - 11:14.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate