Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Senzor Temp PMOD-TMP3 cu TCN75A

Amazing Race

La multi ani @LouisCyphre!

Vinieta Bulgaria Online
 Investitie imobiliara in strainat...

Plita inducție gorenje IC340...

info schimbare buletin sectorul 4

Aplicație nivel scazut baterie
 Importul de cod extern avantaje v...

Alegere sistem usi glisante\...

Am primit credit in avans desi op...

Restituire prima casco dupa instr...
 3 ani dobanda fixa vs 5 ani fixa?

Sfaturi recuperare cont facebook

Piese pentru trenul de rulare Meyle

o masina legendara, Moskvitch 408
 

Inflația din România a fost de 7,3% după măsurătorile europene, cea mai mare din Uniunea Europeană

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
250 replies to this topic

#181
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,107
  • Înscris: 11.03.2006

View Posttfmercedez, on 05 februarie 2024 - 08:41, said:

eu nu inteleg cum poate functiona smecheria asta. Euro blocat sub 5 lei, dar produsele de import se tot scumpesc. Daca in tara de unde sunt importate nu s-au scumpit, iar euro nu a crescut si el prin tavan la 6-7lei, atunci sunt unii care fac profit. Iar cum TVA este "inclus in pret" statul castiga implicit.   Cu o mana da cu alta ia. In jocul asta sunt unii care profita , cei putini, iar majoritatea au de pierdut, prin scaderea puterii de cumparare.

Pai nu mai cumpara.
Au si ei inflatie acolo, asa ca preturile in EUR se tot maresc. Cat timp oamenii cumpara, inseamna ca preturile nu sunt de nesuportat. Cand n-o sa mai aiba bani, o sa scada si preturile. E destul de simplu.

#182
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,571
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcumparator, on 05 februarie 2024 - 09:23, said:



Pai nu mai cumpara.
Au si ei inflatie acolo, asa ca preturile in EUR se tot maresc. Cat timp oamenii cumpara, inseamna ca preturile nu sunt de nesuportat. Cand n-o sa mai aiba bani, o sa scada si preturile. E destul de simplu.
in principal se scumpesc produsele romanesti.  Carnea, branza,, laptele din import sunt mai ieftine decat cele romanesti.

Bine ca nu ai zis sa plecam toti din tara, si atunci nu mai are cine sa cumpere.

#183
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,090
  • Înscris: 28.12.2005

View Postq_p, on 05 februarie 2024 - 07:47, said:

Da, negru !

Sau maxim apa si cafea !

si de ce nu ii zici post?Posted Image

View Posttfmercedez, on 05 februarie 2024 - 08:41, said:

...sunt unii care fac profit...

intotdeauna sunt unii care fac profit. cam asta e scopul comertului.Posted Image

#184
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,571
  • Înscris: 15.06.2007

View Postnoris08, on 05 februarie 2024 - 09:43, said:



si de ce nu ii zici post?Posted Image



intotdeauna sunt unii care fac profit. cam asta e scopul comertului.Posted Image
normal, da sa faca mai mult profit decat in "vremuri normale"?  Adica mai profitabil decat inainte de pandemie sa zicem.

#185
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,090
  • Înscris: 28.12.2005
e cineva care ar zice nu, daca ar putea sa isi tripleze profitul fara sa faca nimic in plus?Posted Image

#186
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 30.01.2008

View Posttfmercedez, on 05 februarie 2024 - 09:26, said:

in principal se scumpesc produsele romanesti.  Carnea, branza,, laptele din import sunt mai ieftine decat cele romanesti.
Asta din cauza politicilor energetice si fiscale retardate ale statului. Ca fapt divers, merita mentionat ca problema cu costul energiei nu e datorata razboiului. Ea a aparut inca din toamna 2021, si pe atunci nu era niciun razboi. Banuiesc ca tineti minte cum se strofoca gubernul "ma Ciuca" cu legea compensarii (care a trebuit ulterior modificata, ca nu aveau bani, cum corect au sesizat multi inaintea promulgarii ei).

#187
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,371
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmarius21, on 05 februarie 2024 - 09:17, said:

Eu am spus la cat estimez ca va ajunge, nu la cursul mediu . Sa fie clar.
In aceste conditii binenteles ca merg.
Mai exact : - in cazul in care cursul publicat nu va depasi  5 lei in nicio zi pt un euro castigi tu.
  - la un curs de la punctul anterior cu un maxim intre 5.0001 si 5.1000 nu catiga nimeni
  - la un curs de 5.1001 si peste castig eu

Este ok ? 6 packs de ce mai exact ?

Ce jmecher...
De ce n-ai merge pe mediu?
Probabilitatea sa atinga un 5.1 e mai mare dacat probabilitatea sa nu treaca de 5
In plus ma fierbi
Daca trece o juma de ora de 5, e clar ca eu nu mai cum sa castig si stau si merg la biserica sa nu treaca o juma de ora de 5.1...
Hai pe mediu
Intre 5 si 5.05 nu castiga nici dracu

6 packs, Ursus, ce zici?

View Postcumparator, on 05 februarie 2024 - 09:23, said:

Pai nu mai cumpara.
Au si ei inflatie acolo, asa ca preturile in EUR se tot maresc. Cat timp oamenii cumpara, inseamna ca preturile nu sunt de nesuportat. Cand n-o sa mai aiba bani, o sa scada si preturile. E destul de simplu.

Am mai scris, in vest, ponderea cumparaturilor e mai mare pe produsele care nu s-au scumpit foarte mult, la noi e invers si are legatura cu nivelul de trai. Cu cat nivelul de trai e mai mic, cu atat in cazul scumpirii de acum, inflatia e mai mare, chiar la acelasi curs euro-leu.
Apoi mai e si statul care intervine si plafoneaza preturile la UNELE PRODUSE care se cumpara mult, iar comerciantii scumpesc artificial alte produse in general ne-perisabile sa mai reduca din soc, apoi in Romania mai sunt si capsunarii care alimenteaza cu euro, tara,

#188
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 06.07.2023

View PostTsunamii, on 04 februarie 2024 - 09:58, said:

Eu am vrut sa stiu de unde siguranta ca inflatia creste. Anume vroiam o legatura directa, si credeam ca marius o stie de a scris-o intre relaxare monetara si cresterea abrupta a inflatiei

Minti Tsunamii, e negru pe alb ce-ai vrut tu sa stii, iote:

View PostTsunamii, on 03 februarie 2024 - 10:07, said:

View Postmarius21, on 02 februarie 2024 - 21:09, said:

PS - sa urmariti indicatori precum evolutia productiei industriale. Cand economia se gripeaza solutia este simple : relaxare monetara care conduce la inflatie
Explica fraza asta, ce inseamna dupa tine "relaxare monetara"

Si acu, dupa ce ai facut praf si inflatia si relaxarea monetara...ai trecut la cursul valutar? Posted Image

View PostTsunamii, on 05 februarie 2024 - 09:09, said:

Nu cred, poate in 2025
Mergi pe un 6 packs?
Eu zic ca euro va fi sub 5, tu zici ca peste 5.1
Intre 5 si 5.1 e pe uscat, dupa aia cineva scoate berea

Poate ne spui si noua din "cunostintele tale vaste" la care indicatori te uiti ca sa estimezi cursul

Edited by Zuckerwatte, 05 February 2024 - 10:11.


#189
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,382
  • Înscris: 12.07.2008

View PostTsunamii, on 05 februarie 2024 - 09:55, said:



Ce jmecher...
De ce n-ai merge pe mediu?
Probabilitatea sa atinga un 5.1 e mai mare dacat probabilitatea sa nu treaca de 5
In plus ma fierbi
Daca trece o juma de ora de 5, e clar ca eu nu mai cum sa castig si stau si merg la biserica sa nu treaca o juma de ora de 5.1...
Hai pe mediu
Intre 5 si 5.05 nu castiga nici dracu

6 packs, Ursus, ce zici?

Am spus cursul publicat. Cel publicat nu este valabil jumatate de ora ci se anunta in jurul orei 13 pt ziua bancara urmatoare.

Nu il iau in considerare pe cel live interbancar si asta este in beneficiul tau.

Nu pot sa iau in considerare nici cursul mediu anual ci doar nivelul la care va ajunge cursul in 2024 ai pragurile trecute de tine sunt ok, accept pariul.
6 packs Ursus sunt ok pt mine.

Daca este ok, continuam discutia pe PM.

Edited by marius21, 05 February 2024 - 10:29.


#190
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,371
  • Înscris: 20.10.2015

View PostZuckerwatte, on 05 februarie 2024 - 10:11, said:

Minti Tsunamii, e negru pe alb ce-ai vrut tu sa stii, iote:

Esti un nesimtit care ai chef sa fii bagat in seama fara nici o cunostinta in spate.
Care a fost minciuna? Ce afirmatie am facut eu, mincinoasa?

Vrei sa-ti reiau istoria discutiei?

Marius a zis: "relaxare monetara care conduce la inflatie"
Eu am intrebat de unde siguranta asta, si intrebarea a ramas in aer.

Tu, te-ai bagat ca musca-n lapte si ai scris tampenii:
Imi spui ce "presupune" relaxarea monetara, apoi
1. Marius are dreptate, dar nu ai nici un argument sa-mi demonstreze asta
2. Ai copiat ca Ciuca de undeva ca "Este intotdeauna discutabil in ce masura au acesti bani impact asupra inflatiei", lucru copiat care e corect


Afirmatiile tale se contrazic

Acum ai chef de flame si iar te bagi in fundul calului cu o discutie despre rata leu/euro care te depaseste si e o discutie in care nu esti invitat.
Cum ar fi sa dispari?
Fac un exercitiu de imaginatie si incep sa te ignor, ca esti un pusti care sufera de singuratate

View Postmarius21, on 05 februarie 2024 - 10:29, said:

Am spus cursul publicat. Cel publicat nu este valabil jumatate de ora ci se anunta in jurul orei 13 pt ziua bancara urmatoare.

Branza, aia era o figura de stil

View Postmarius21, on 05 februarie 2024 - 10:29, said:

Nu pot sa iau in considerare nici cursul mediu anual ci doar nivelul la care va ajunge cursul in 2024 ai pragurile trecute de tine sunt ok, accept pariul.

Atunci mergem pe mana ta, cu 14 zile consecutive

#191
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 30.01.2008

View PostTsunamii, on 05 februarie 2024 - 09:55, said:

Am mai scris, in vest, ponderea cumparaturilor e mai mare pe produsele care nu s-au scumpit foarte mult, la noi e invers si are legatura cu nivelul de trai. Cu cat nivelul de trai e mai mic, cu atat in cazul scumpirii de acum, inflatia e mai mare, chiar la acelasi curs euro-leu.
Corect. Ponderea produselor de trai zilnic (gen mancare) in cosul romanilor e mare d.p.d.v. procentual, din cauza nivelului general de trai. Daca astea se scumpesc, efectul in bugetul familial e amplificat, comparativ cu alte tari.

#192
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,371
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEnd-L-user, on 05 februarie 2024 - 10:40, said:

Corect. Ponderea produselor de trai zilnic (gen mancare) in cosul romanilor e mare d.p.d.v. procentual, din cauza nivelului general de trai. Daca astea se scumpesc, efectul in bugetul familial e amplificat, comparativ cu alte tari.

In sf cineva care e atent

La explicatia asta am ajuns pentru ca nu avea nici un sens ca in vest sa fie o inflatie la jumate fara de Romania uiar cursul sa ramana neschimbat
Asa ca am luat-o pe firul calculului inflatiei

AIa dau mai multi bani pe locuinte, noi pe mancare

#193
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 06.07.2023

View PostTsunamii, on 05 februarie 2024 - 10:34, said:


Esti un nesimtit care ai chef sa fii bagat in seama fara nici o cunostinta in spate.
Care a fost minciuna? Ce afirmatie am facut eu, mincinoasa?

Vrei sa-ti reiau istoria discutiei?

Marius a zis: "relaxare monetara care conduce la inflatie"
Eu am intrebat de unde siguranta asta, si intrebarea a ramas in aer.

Tu, te-ai bagat ca musca-n lapte si ai scris tampenii:
Imi spui ce "presupune" relaxarea monetara, apoi
1. Marius are dreptate, dar nu ai nici un argument sa-mi demonstreze asta
2. Ai copiat ca Ciuca de undeva ca "Este intotdeauna discutabil in ce masura au acesti bani impact asupra inflatiei", lucru copiat care e corect

Intrebarea  pusa de tine e negru pe alb mai sus. Deci minti. Intrebarea suplimentara a aparut tirziu, dupa ce ai insistat ca a spus o prostie.
In afara de asta raspunsul care cica te intereseaza era dat deja. Trebuie sa te duca mintea sa-l pricepi si sa ai evident si ceva cunostinte.
Tu n-ai Tsunamii astfel de cunostinte si asta se vede din avion. Iaca lantul cauzalitatilor, explicat deja:

View PostZuckerwatte, on 03 februarie 2024 - 13:13, said:

Nu e "dupa el", ci despre un termen economic.
Relaxarea monetara presupune scaderea dobinzii de referinta si a rezervelor fractionare obligatorii, pe care trebuie sa le depuna bancile in banca centrala la fiecare credit.
In alta ordine de idei se da acces facil economiei la modul general, in cazul particular specificat de @marius21 industriei, la bani "ieftini", adica bani cu dobinzi accesibile. In felul asta industria/economia incepe sa respire si sa-si revina.
Pe de alta parte, insa, accesul facil la bani inseamna marirea volumului de credite, adica bani nou creati, care inseamna impact asupra inflatiei. Teoretic, ca practic s-ar putea intimpla ca volumul suplimentar de bani generati sa mearaga mina-n mina cu cresterea economica, ceea ce mai diminueaza din efectul inflatiei. Pe de alta parte discutam totusi despre bani electronici. Este intotdeauna discutabil in ce masura au acesti bani impact asupra inflatiei


#194
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,371
  • Înscris: 20.10.2015

View PostZuckerwatte, on 05 februarie 2024 - 10:47, said:

Intrebarea  pusa de tine e negru pe alb mai sus. Deci minti.

"Ce inseamna DUPA TINE" inseamna ca eu vreau sa stiu DOAR DE LA EL si nu de la orice tzasti-basti, ce intelege EL.
Ca tu stai cu degetele ridicate sa te asculte tot forumu pentru ceea ce copiezi de pe net, NU SUNT INTERESAT.
Acu dispari
Daca ma intereseaza ceva nu caut pe s/pedia, ca si cu logica stai prost.

View PostZuckerwatte, on 05 februarie 2024 - 10:47, said:

Tu n-ai Tsunamii astfel de cunostinte si asta se vede din avion.

De parerea ta mi se rupe-n 14, canta la alta masa

#195
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 30.01.2008

View PostTsunamii, on 05 februarie 2024 - 10:42, said:

AIa dau mai multi bani pe locuinte, noi pe mancare

Iaca si confirmarea:

[ https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/7/7e/Food_fig_upd.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#196
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,224
  • Înscris: 06.07.2023

View PostTsunamii, on 05 februarie 2024 - 10:55, said:


"Ce inseamna DUPA TINE" inseamna ca eu vreau sa stiu DOAR DE LA EL si nu de la orice tzasti-basti, ce intelege EL.
Ca tu stai cu degetele ridicate sa te asculte tot forumu pentru ceea ce copiezi de pe net, NU SUNT INTERESAT.
Acu dispari
Daca ma intereseaza ceva nu caut pe s/pedia, ca si cu logica stai prost.

Te invit sa copiezi si tu de pe net, daca stii cum Posted Image  
Dispari tu ca nu ti-ai luat forum.

#197
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,371
  • Înscris: 20.10.2015

View PostEnd-L-user, on 05 februarie 2024 - 10:56, said:

Iaca si confirmarea:

Aia nu-mi trebuia, era clar pentru mine
Si vesticul cheltuie mai mult pentru mancare decat romanul, insa ca pondere din venit... diferentele-s majore

Mi-am stors ceva creierii sa stii, a fost peste o luna in care asteptam sa vad cursul fugit, daca n-am vazut am inceput sa-mi fac probleme..., :lol:

View PostZuckerwatte, on 05 februarie 2024 - 10:58, said:

Te invit sa copiezi si tu de pe net, daca stii cum Posted Image  

N-am nevoie, eu nu scriu lucruri pe care nu le inteleg eu, sa-i invat p-altii
La ce dracu sa fac asa ceva?

View PostEnd-L-user, on 05 februarie 2024 - 10:56, said:

Iaca si confirmarea:

[ https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/images/7/7e/Food_fig_upd.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Interesant e insa analiza Bulgariei
Desi-s mai saraci ca noi, cheltuie mai putin.
Aia inseamna ca ei sunt cam la fundu' sacului

Interesant de explicat...

Apoi, cred ca daca iei graficul asta si il compari cu graficul inflatiei, corelarea corelarea sa fie destul de clara, de unde rezulta si faptul ca haleala s-a "inglationat" mai mult ca alte cheltuieli.

#198
End-L-user

End-L-user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,786
  • Înscris: 30.01.2008

View PostTsunamii, on 05 februarie 2024 - 11:11, said:

Interesant e insa analiza Bulgariei
Desi-s mai saraci ca noi, cheltuie mai putin.
Aia inseamna ca ei sunt cam la fundu' sacului

Interesant de explicat...

Suspectez ca, la ei, ponderea comertului artizanal nefiscalizat (adica cumpararea de la poarta taranului fara vreun bon) e mai mare ca la noi. La noi super/hipermarketurile s-au extins foarte puternic, si lumea cumpara de la ele deoarece e mai comod, decat sa treaca pe la vreo 4 mici producatori (de la unul paine, de la altul lapte/branza/unt, de la unul oua/carne de pasare, de la inca unul carne de porc etc.) individuali. Plus ca riscul de a nu gasi vreun produs e mai mic (daca taranul respectiv a epuizat babicul, trebuie sa-ti pui pofta in cui pentru inca o bucata de vreme).

Edited by End-L-user, 05 February 2024 - 11:24.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate