Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5
 Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp
 Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?

recomandare smartwatch copil

Viata traita asa cum vrei tu vs v...
 Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 

Inflația din România a fost de 7,3% după măsurătorile europene, cea mai mare din Uniunea Europeană

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
250 replies to this topic

#163
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 28.12.2005
Manole🙂

Edited by noris08, 03 February 2024 - 23:08.


#164
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,421
  • Înscris: 30.08.2006
Daca era tripla inflația cum de cursul valutar la euro a rămas cam la fel in ultimii ani.

#165
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,457
  • Înscris: 20.10.2015

View PostLeo2006, on 03 februarie 2024 - 23:10, said:

Daca era tripla inflația cum de cursul valutar la euro a rămas cam la fel in ultimii ani.

O posibila explicatie:

(Postul 66)
Romania e o tara saraca, daca vi se pare ca inflatie e superioara inflatiei din vest.
Ce inseamna inflatie?
Inseamna ca tu platesti mai mult pentru acelasi produs sau serviciu, adica banii sunt mai devalorizati.
Ia sa facem un calcul, si asta e numai ce e in capul meu, nu am citit nicaieri, dar mie-mi place sa trec prin creierasul meu toate analizele astea care vor sa scoata doar ceva anume in evidenta
Ia sa luam noi o formula aici
Salariul = Cost locuinta + Cost intretinere + Cost masina + Cost mancare + Cost distractii + Economii

In vest vs Romania asta se imparte
Attached File  inflatia.jpg   107.82K   15 downloads
(Valori estimate dupa ureche dar nu cred ca sunt departe de adevar.
E clar ca inflatia din scumpirea alimentelor sa dea peste cap balanta Romaniei daca e sa comparam cu vestul, pentru ca intretinerea s-a scumpit, masinile s-au scumpit si cel mai mult mancarea.
Dar in vest ponderea cheltuita pe mancare din salariu e mult mai mica decat in Romania

Edited by Tsunamii, 03 February 2024 - 23:20.


#166
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,160
  • Înscris: 11.03.2006

View PostLeo2006, on 03 februarie 2024 - 23:10, said:

Daca era tripla inflația cum de cursul valutar la euro a rămas cam la fel in ultimii ani.

Cursul e controlat, de aia a ramas la fel. e o decizie politica. De fiecare data cand l-am vazut pe Isarescu declarand ceva asa, codificat, cum face el, de zici ca e oracolul din Delphi, zicea ca trebuie sa ne asteptam la cresterea cursului, ca suntem rupti. Nu a crescut, ca nu da bine la alegeri.

Eu nu inteleg ce se discuta aici. Acum, inflatia din Romania este dubla fata de media UE. Cred ca a fost tripla la un moment dat.
https://www.statista...n-eu-countries/

Edited by cumparator, 03 February 2024 - 23:35.


#167
alexmohora

alexmohora

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,010
  • Înscris: 25.05.2005
Urmează și cursul să se strice. Ne dă UE euro la greu prin PNRR și alte programe. Asta ca să fie cât de cât liniște să nu iasă naiba un partid pro rus câștigător la alegeri.

Iar produsele alimentare unde avem cea mai mare scumpire s-au scumpit în euro. Deci nu prea contribuie la schimbarea cursului. S-au scumpit în toată Europa.

Ați observat cât de mult au crescut prețurile autoturismelor? Mașini care erau în jur de 20k euro prin 2019, 2020 acum se apropie de 30k.

Deci inflație în mare parte importată! Rentează să te împrumuți în euro să schimbi în lei și să faci depozite la termen în lei cu dobândă peste cea cu care ai împrumutat. Asta dacă îți place riscul și dacă schimbi înapoi în euro peste 3 -6 luni.

Trebuie să te grăbești că după alegeri nu va mai fi așa. Leul va trece de 5 lei.

#168
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,388
  • Înscris: 24.06.2006

View PostTsunamii, on 03 februarie 2024 - 22:49, said:

Eu vreau sa inteleg de unde siguranta ca relaxarea monetara duce implicit la inflatie marita.
cam asta-i mersul lumii, daca te uiti pe https://fred.stlouis...series/FEDFUNDS se vede cum creste dobanda ca sa descurajeze imprumuturile, de aici sa scada consumul si sa coboare inflatia

View PostLeo2006, on 03 februarie 2024 - 23:10, said:

Daca era tripla inflația cum de cursul valutar la euro a rămas cam la fel in ultimii ani.
inflatia afecteaza si euro

#169
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,457
  • Înscris: 20.10.2015

View Postdan210, on 03 februarie 2024 - 23:36, said:

cam asta-i mersul lumii, daca te uiti pe https://fred.stlouis...series/FEDFUNDS se vede cum creste dobanda ca sa descurajeze imprumuturile, de aici sa scada consumul si sa coboare inflatia

"Cam asta e mersul", e corect, pot sa inghit asa ceva cum e corect si ce a copiat Zucky:

View PostZuckerwatte, on 03 februarie 2024 - 13:13, said:

Este intotdeauna discutabil in ce masura au acesti bani impact asupra inflatiei

Eu am vrut sa stiu de unde siguranta ca inflatia creste. Anume vroiam o legatura directa, si credeam ca marius o stie de a scris-o intre relaxare monetara si cresterea abrupta a inflatiei

View Postalexmohora, on 03 februarie 2024 - 23:27, said:

Trebuie să te grăbești că după alegeri nu va mai fi așa. Leul va trece de 5 lei.

Dac-ai fi avut dreptate, ar fi insemnat ca abia atunci Romania ar avea inflatia mult peste inflatia din vest, dar asta se intampla acum.
In afara de parerea mea ca inflatia se calculeaza diferit in Luxembourg fata de Romania nu am gasit altceva care sa sustina asta.

Exista 3 parametrii foarte importanti in calculul inflatiei in Romania vs Germania de ex.
Locuintele, nivelul salariului si aportul de valuta pe care-l aduc ca si pomana capsunarii, Romaniei

#170
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,625
  • Înscris: 13.09.2022

View Postalexmohora, on 03 februarie 2024 - 23:27, said:

Urmează și cursul să se strice. Ne dă UE euro la greu prin PNRR și alte programe. Asta ca să fie cât de cât liniște să nu iasă naiba un partid pro rus câștigător la alegeri.



Nu urmeaza, daca absorbim bine fondurile europene si avem in continuare stabilitate politica in tara. Cursul urca ca fat frumos cand nu eram in stare sa accesam fondurile si cand partidele se bateau "ca chiorii" .

Edited by danigoleman, 04 February 2024 - 18:47.


#171
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,160
  • Înscris: 11.03.2006

View Postdan210, on 03 februarie 2024 - 23:36, said:

cam asta-i mersul lumii, daca te uiti pe https://fred.stlouis...series/FEDFUNDS se vede cum creste dobanda ca sa descurajeze imprumuturile, de aici sa scada consumul si sa coboare inflatia


inflatia afecteaza si euro

Dar mult mai putin. BNR a tinut leul sus.
Mare parte din mancare e importata, nu mai zic de toate celelalte lucruri pe care le cumparam, asa ca inainte de alegeri ar fi fost dezastruos pentru PSD sa se scumpeasca toate din cauza cursului.

Edited by cumparator, 04 February 2024 - 19:47.


#172
danigoleman

danigoleman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,625
  • Înscris: 13.09.2022
Nu are ce sa  se mai scumpeasca din cauza cursului, ca s-a scumpit destul.
Sincer, nu v-ati plictisit? De vreo 3 ani diversi "analisti" prevad prabusirea cursului si...nimic.
Si aia cu BNR care "tine leul sus" in mod miraculos, iar e o poveste de adormit copiii, BNR are acolo o mica marja, nu poate face mari ajustari care sa contrazica piata valutara reala.

Scumpirile mai mari la noi decat in vest vin din lacomie si oportunism, nu au treaba cu cursul valutar.

Edited by danigoleman, 04 February 2024 - 20:32.


#173
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023

View PostTsunamii, on 03 februarie 2024 - 23:16, said:



O posibila explicatie:

(Postul 66)
Romania e o tara saraca, daca vi se pare ca inflatie e superioara inflatiei din vest.
Ce inseamna inflatie?
Inseamna ca tu platesti mai mult pentru acelasi produs sau serviciu, adica banii sunt mai devalorizati.
Ia sa facem un calcul, si asta e numai ce e in capul meu, nu am citit nicaieri, dar mie-mi place sa trec prin creierasul meu toate analizele astea care vor sa scoata doar ceva anume in evidenta
Ia sa luam noi o formula aici
Salariul = Cost locuinta + Cost intretinere + Cost masina + Cost mancare + Cost distractii + Economii

In vest vs Romania asta se imparte
Attachment inflatia.jpg
(Valori estimate dupa ureche dar nu cred ca sunt departe de adevar.
E clar ca inflatia din scumpirea alimentelor sa dea peste cap balanta Romaniei daca e sa comparam cu vestul, pentru ca intretinerea s-a scumpit, masinile s-au scumpit si cel mai mult mancarea.
Dar in vest ponderea cheltuita pe mancare din salariu e mult mai mica decat in Romania
Mancati mai putin, e mai sanatos !
Eu as vrea sa ajung la un fasting de 3 zile pe saptamana, cinsecutive !

#174
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,457
  • Înscris: 20.10.2015

View Postq_p, on 04 februarie 2024 - 20:48, said:

Mancati mai putin, e mai sanatos !
Eu as vrea sa ajung la un fasting de 3 zile pe saptamana, cinsecutive !

Aici e o problema pe care multi n-o vad...
Odata cu grasimea se vor atrofia si muschii, ceea ce e mare pacat

#175
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,150
  • Înscris: 28.12.2005
Și când zici fasting, vrei să zici post?🙂

#176
q_p

q_p

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 707
  • Înscris: 30.10.2023
Da, negru !

Sau maxim apa si cafea !

#177
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,771
  • Înscris: 15.06.2007

View Postcumparator, on 03 februarie 2024 - 23:25, said:



Cursul e controlat, de aia a ramas la fel. e o decizie politica. De fiecare data cand l-am vazut pe Isarescu declarand ceva asa, codificat, cum face el, de zici ca e oracolul din Delphi, zicea ca trebuie sa ne asteptam la cresterea cursului, ca suntem rupti. Nu a crescut, ca nu da bine la alegeri.

Eu nu inteleg ce se discuta aici. Acum, inflatia din Romania este dubla fata de media UE. Cred ca a fost tripla la un moment dat.
https://www.statista...n-eu-countries/
eu nu inteleg cum poate functiona smecheria asta. Euro blocat sub 5 lei, dar produsele de import se tot scumpesc. Daca in tara de unde sunt importate nu s-au scumpit, iar euro nu a crescut si el prin tavan la 6-7lei, atunci sunt unii care fac profit. Iar cum TVA este "inclus in pret" statul castiga implicit.   Cu o mana da cu alta ia. In jocul asta sunt unii care profita , cei putini, iar majoritatea au de pierdut, prin scaderea puterii de cumparare.

#178
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,394
  • Înscris: 12.07.2008
Am mai scris, un leu mai puternic ( asa cum s-a intamplat cu zlotul polonez ) ar fi redus inflatia dar ar fi lovit in exportatori.
Rezervele valutare ale BNR sunt la maxime istorice si este decizia BNR de a aplana amplitudinea fluctuatiei cursului de schimb este buna ( chiar daca oricial BNR nu urmareste tinte legate de cursul de schimb, neoficial …. )

  Legat de curs, ca in fiecare din ultimii minim 4 ani , in sept- oct am spus estimarea mea de curs pt anul viitor. Pt 2024 am spus aprox 5.1 ron  pt un euro . Adica nimic spectaculos, o depreciere minima . Sunt “on track” si anul asta cu estimarea.
  PS - am spus si de dobanda de politica monetara. Ma astept la reducerea cu minim 0.5pp in 2024

#179
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,457
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmarius21, on 05 februarie 2024 - 09:04, said:

Am mai scris, un leu mai puternic ( asa cum s-a intamplat cu zlotul polonez ) ar fi redus inflatia dar ar fi lovit in exportatori.
Rezervele valutare ale BNR sunt la maxime istorice si este decizia BNR de a aplana amplitudinea fluctuatiei cursului de schimb este buna ( chiar daca oricial BNR nu urmareste tinte legate de cursul de schimb, neoficial …. )

  Legat de curs, ca in fiecare din ultimii minim 4 ani , in sept- oct am spus estimarea mea de curs pt anul viitor. Pt 2024 am spus aprox 5.1 ron  pt un euro . Adica nimic spectaculos, o depreciere minima . Sunt “on track” si anul asta cu estimarea.
  PS - am spus si de dobanda de politica monetara. Ma astept la reducerea cu minim 0.5pp in 2024

Nu cred, poate in 2025
Mergi pe un 6 packs?
Eu zic ca euro va fi sub 5, tu zici ca peste 5.1
Intre 5 si 5.1 e pe uscat, dupa aia cineva scoate berea

#180
marius21

marius21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,394
  • Înscris: 12.07.2008

View PostTsunamii, on 05 februarie 2024 - 09:09, said:



Nu cred, poate in 2025
Mergi pe un 6 packs?
Eu zic ca euro va fi sub 5, tu zici ca peste 5.1
Intre 5 si 5.1 e pe uscat, dupa aia cineva scoate berea

Eu am spus la cat estimez ca va ajunge, nu la cursul mediu . Sa fie clar.
In aceste conditii binenteles ca merg.
Mai exact : - in cazul in care cursul publicat nu va depasi  5 lei in nicio zi pt un euro castigi tu.
                  - la un curs de la punctul anterior cu un maxim intre 5.0001 si 5.1000 nu catiga nimeni
                  - la un curs de 5.1001 si peste castig eu

Este ok ? 6 packs de ce mai exact ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate