Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
MYEGNETIAPASS - GRECIA - mic ghid

Distribuție Golf 7 2.0 TDI

Ajustare pret contract mixt

Incurajarea, stimularea si sustin...
 Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi

Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii
 

Figurile in cap la romani

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
172 replies to this topic

#109
Prophecy

Prophecy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 863
  • Înscris: 29.07.2023

View PostMatrix40, on 13 noiembrie 2023 - 12:49, said:


Bineinteles, doar ca si eu am dreptul sa il judec asa cum vreau.


Ai dreptul, dar spunând tâmpenii, ca alea de ieri, ca numai cine are 1 miliard de euro ar trebui sa si cumpere o mașină premium, arăți ca nu prea ai calificarea de a ti da cu părerea in domeniu.

#110
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Șah la bărboși.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,984
  • Înscris: 13.06.2004
Parter - etajul la care stau însemană de la parter la etajul la care stau. Liniuţa aia e pusă acolo cu un scop.   :rolleyes:   Nu am vrut să spun numărul etajului.
Lift care să meargă la subsol, mă întrebam de ce nu au blocurile aşa ceva. Am reuşit să găsesc (cu ajutorul cuiva care a filmat) un bloc interbelic care are liftul principal ce merge şi la subsol şi am reuşit să merg până la subsolul cu liftul, precum îmi doream din anii '90.

#111
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,237
  • Înscris: 04.03.2014

View PostProphecy, on 13 noiembrie 2023 - 13:32, said:



Ai dreptul, dar spunând tâmpenii, ca alea de ieri, ca numai cine are 1 miliard de euro ar trebui sa si cumpere o mașină premium

Si doar daca ai background aristocratic:)

View Postdjl, on 13 noiembrie 2023 - 13:37, said:

P
Lift care să meargă la subsol, mă întrebam de ce nu au blocurile așa ceva.

Pentru ca nu au nici garaje la subsol? :)

#112
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022

View PostProphecy, on 13 noiembrie 2023 - 13:32, said:



Ai dreptul, dar spunând tâmpenii, ca alea de ieri, ca numai cine are 1 miliard de euro ar trebui sa si cumpere o mașină premium, arăți ca nu prea ai calificarea de a ti da cu părerea in domeniu.

Ideea e alta, daca toata averea ta e cacatul ala de masina nu arata decat ca esti extrem de sarac.

#113
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,217
  • Înscris: 15.06.2007

View Postceanu1980, on 12 noiembrie 2023 - 21:03, said:

Ai vreo statistica cati romani fara dinti sau cu garsoniera conduc ,detin masini premium si de cati ani masina,sa avem ce dezbate.
Nici nu putem lua 2-3 cazuri si hai la tranteala toata natia.
sunt oameni cu bani care prefera sa aibe in gura dinte lipsa dinte pauza din simplul motiv ca au oroare de dentist.  Nu e placere mai mare pe lume decat un burghiu prin masele..

Mi s-a ciobit o masea.. dentistul meu a plecat in Germania in timpul pandemiei.. acuma ma gandesc ca trebuie sa merg in sa-l caut prin Germania sa ma rezolve, ca la altul nu ma duc nici pe gratis.

#114
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,645
  • Înscris: 15.11.2003

View PostMatrix40, on 13 noiembrie 2023 - 12:49, said:

E fix problema ta, dar sa nu te plangi peste 10 ani ca ala care merge cu loganul te ingroapa in bani Posted Image
Dar faptul ca ai o masina premium sau un iphone 15 nu pari in ochii mei si a multora ca bogat, bogat si inteligent pareai in ochii mei daca de banii aia aveai actiuni la Apple si BMW, mergand cu Dacia.
Ma doare-n cot de cei care aleg Logan-ul
Statistic vorbind au sanse mari sa fie ingropati la propiu cu pamant vs alt utilizator de de suv
Si daca prin absurd se regasesc ingropati-n bani din "investitiile pasive", desi trendul este sa se imbogateasca din ele doar sacalii care le promoveaza agresiv, ma va durea-n cot si mai tare pentru ca investitiile mele active vor fi fost demult peste ale lor.

Tu trebuie sa mai intelegi o chestie inainte sa propovaduiesti rahaturile cu care va spala unii creierul pe youtube :
- la investitii active rata minima de castig este 30% / an
- la investitii pasive rata medie de castig considerata buna este 7-8%
- sansele unei investitii active sa aiba succes sunt mai mari decat ale unei investitii pasive ptr simplu motiv ca exista "participarea activa" direct interesata

Pe scurt : timpul chair inseamna bani si invers -> dai banii tai pe bani putini (randament mic) iesi in piedere pe termen lung -> dai timpul tau pe bani putini (salariu mic) si atunci pierzi -> alta e formula castigatoare si depinde de situatia personala a fiecaruia, nu-i o reteta predefinita

View PostMatrix40, on 13 noiembrie 2023 - 12:49, said:

Dar faptul ca ai o masina premium sau un iphone 15 nu pari in ochii mei si a multora ca bogat, bogat si inteligent pareai in ochii mei daca de banii aia aveai actiuni la Apple si BMW, mergand cu Dacia.
In ochii tai nu conteaza cum par eu pentru ca tu nu contezi Posted Image
In ochii cui trebuie poate par sau poate nu par bogat, poate am ori nu am  unele "aveantaje" din asta fata de gigel cu stb/logan
Misto este ca din logan/stb nu vei cunoaste niciodata realitatea unuia din Rolls-Royce, chiar luat si pe foame Posted Image si pan-ajungi acolo faci doar gimnastica mentala in loc sa pui osu la treaba ca sa faci ceva util si sa urci unde-ai vrea sa te afli

View PostMatrix40, on 13 noiembrie 2023 - 13:58, said:

Ideea e alta, daca toata averea ta e cacatul ala de masina nu arata decat ca esti extrem de sarac.
Asta n-ai unde afla nici macar la familia apropiata.
Legat de bani oamenii sunt super-secretuosi si refractari ca nu cumva sa le atraga belea sau anturajul s-o duca mai bine decat ei

Edited by radu103, 13 November 2023 - 14:55.


#115
TamtamTicaticaPiupiu

TamtamTicaticaPiupiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,494
  • Înscris: 05.04.2023
Băbăeț, cine are mașină faină e bărbat adevărat, sau doamnă bine întreținută, ce tot o dați pe după dud că românii n-au dinți în gură și stau în garsonieră, ofticoșilor :D

#116
radu103

radu103

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,645
  • Înscris: 15.11.2003

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 13 noiembrie 2023 - 15:20, said:

Băbăeț, cine are mașină faină e bărbat adevărat, sau doamnă bine întreținută, ce tot o dați pe după dud că românii n-au dinți în gură și stau în garsonieră, ofticoșilor Posted Image
cicalaka..cichi..cea...se stieeee Posted Image

Edited by radu103, 13 November 2023 - 16:12.


#117
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,153
  • Înscris: 21.06.2016

View PostZuckerwatte, on 13 noiembrie 2023 - 12:19, said:

A respecta legea, ori partenerii de trafic, a fi calm, destins, relaxat pe strada...ori nimic din toate astea, treburile astea fac parte de fapt dintr-o alta discutie. Tu ai deschis topicul cu o alta intentie, fara nicio legatura cu interactiunea in trafic, iote:


Tot pe tine te preocupa si vacantele altora:
https://forum.softpe...elor-la-romani/

Ai asa in general niste nelinisti si framintari interioare despre cum isi cheltuie altii banii. Banii lor, adica, nu ai tai. Aia e ce te doare pe tine, de ce poate altul si tu nu. Pierzi prea multa vreme agatat de gardu vecinului, in loc sa vezi ce se misca la tine in curte. Nu te priveste, ca sa zic asa, nici macar daca respectivii n-au alta intentie decit sa epateze la gagici. De fapt nu te priveste deloc, indiferent de motive.

Breh, obisnuiti-va, tu si altii ca tine, ca oamenii nu sint egali si au posibilitati diferite si, oricum ar fi, nu va datoreaza voua nicio explicatie

Discuțiile de genul asta sunt menirea forumului, ca altfel nu ar mai exista.
Și sa discuți la modul la modul general, statistic, cum sunt direcționați banii intr-o țara e o discuție foarte legitima.

#118
Zuckerwatte

Zuckerwatte

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,089
  • Înscris: 06.07.2023
Postarea din deschidere reprezinta intr-adevar un punct de referinta major in discutiile tehnice despre directionarea banilor intr-o tara. Dl. Isarescu nu mai are nimic de adaugat in completarea acestui moment unic Posted Image

#119
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,153
  • Înscris: 21.06.2016

View Posttfmercedez, on 13 noiembrie 2023 - 14:34, said:

sunt oameni cu bani care prefera sa aibe in gura dinte lipsa dinte pauza din simplul motiv ca au oroare de dentist.  Nu e placere mai mare pe lume decat un burghiu prin masele..

Mi s-a ciobit o masea.. dentistul meu a plecat in Germania in timpul pandemiei.. acuma ma gandesc ca trebuie sa merg in sa-l caut prin Germania sa ma rezolve, ca la altul nu ma duc nici pe gratis.

Mai important este ca este social acceptabil sa ai dinti stricați.

#120
britishpub

britishpub

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,668
  • Înscris: 01.10.2010
pot sa aiba orice masina vor, problema e ca majoritatea sunt genul care iti taie calea in trafic, te claxoneaza, injura, sicaneaza, aia e buba.
ca sunt nesimtiti prea multi.
nu ca are credit pe viata pentru un SUV, atata timp cat nu da in cap e alegerea lui si nu ar trebui sa intereseze pe nimeni.

cat despre dantura, sa vedeti prin UK ce e, chiar si la destule celebritati.

#121
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,193
  • Înscris: 30.11.2017
E bun și Dacia, de fapt e motorizare Reno. Mie îmi place mai ales șpringul, are un sunet bestial, cred că îmi cumpăr unul să fie acolo.
Mie îmi plac și produsele mai entry level, autoturisme eftine, calculatoare eftine telefoane eftine, nu doar cele foarte exclusiviste.

View Postvrajitoruldinoz, on 13 noiembrie 2023 - 17:42, said:



Mai important este ca este social acceptabil sa ai dinti stricați.
Pai poate se va inventa omul cu creștere continuă a dinților precum rozătorul.

#122
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,726
  • Înscris: 22.05.2011

View Postvrajitoruldinoz, on 13 noiembrie 2023 - 17:42, said:



Mai important este ca este social acceptabil sa ai dinti stricați.

L-a primit Trump pe Dragnea&grindeanu https://www.digi24.r...d-trump-1531793

nu mai vb de irina T…

Edited by jakota, 13 November 2023 - 21:17.


#123
honeybee

honeybee

    tougher than the rest

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,708
  • Înscris: 21.04.2014

View PostManelistDeSuccesMaxim, on 13 noiembrie 2023 - 15:20, said:

Băbăeț, cine are mașină faină e bărbat adevărat, sau doamnă bine întreținută, ce tot o dați pe după dud că românii n-au dinți în gură și stau în garsonieră, ofticoșilor :D

Din toata istorioara asta, inteleg ca doamnele intretinute mai au un avantaj: la o Dacie cumparata, primesc bonus un sofer cu juma' de secol mai tinar decit sotul cu proteza dentara. :bigwhitegrin:

#124
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,153
  • Înscris: 21.06.2016

View Postbritishpub, on 13 noiembrie 2023 - 18:31, said:

pot sa aiba orice masina vor, problema e ca majoritatea sunt genul care iti taie calea in trafic, te claxoneaza, injura, sicaneaza, aia e buba.
ca sunt nesimtiti prea multi.
nu ca are credit pe viata pentru un SUV, atata timp cat nu da in cap e alegerea lui si nu ar trebui sa intereseze pe nimeni.

cat despre dantura, sa vedeti prin UK ce e, chiar si la destule celebritati.

Pai aia sunt vestiti pentru "calitatea" danturii, si francezii pentru igiena corporala Posted Image

View Postcipri2bau, on 13 noiembrie 2023 - 20:37, said:

Pai poate se va inventa omul cu creștere continuă a dinților precum rozătorul.

S-ainventat igiena, periuta de dinti, firul, curatatul profesional,  aparatele de indreptat si corectat, medicul stomatolog etc. E o chestie pe care o porti in mijlocul fetei si care are un impact direct nu numai estetic dar si asupra starii de sananate. Si mai ales spune cea despre tine cand zambesti dinti lipsa, cariati, galbeni, cu tartru cand te dai jos din bemeve.

Edited by vrajitoruldinoz, 13 November 2023 - 22:18.


#125
Matrix40

Matrix40

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,179
  • Înscris: 20.08.2022
Bine le zice despre "barbatii" din ziua de azi:
https://youtu.be/Tm5...Wp6nBOwOIoAQvPE

#126
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,610
  • Înscris: 02.09.2006

View PostMatrix40, on 13 noiembrie 2023 - 12:06, said:

As fi de acord cu tine daca respectivii ar fi discreti. Dar ce sa vezi, dandii sunt ostentativi, ii deranjeaza pe ceilalti in trafic tocmai pentru a creea polemici, a fi in centrul atentiei.
Ca doar de asta si-au luat masina, pentru a atrage atentia.
Si de struguri fii sigur ca nu ii vad acrii, din contra privesc cu mila si compasiune pe unul cu masina scumpa, pe ideea: atat l-a dus mintea sa faca cu banii lui, bravo BMW ca a gasit destui fraieri carora sa le ia banii din cont.
Eu privesc cu mila si compasiune pe unul care scrie ''acri'' cu doi de i''!

View PostMatrix40, on 13 noiembrie 2023 - 12:49, said:

Bineinteles, doar ca si eu am dreptul sa il judec asa cum vreau.



Atunci da-i banii tai companiei BMW, acolo sigur sunt pierduti



E fix problema ta, dar sa nu te plangi peste 10 ani ca ala care merge cu loganul te ingroapa in bani Posted Image
Dar faptul ca ai o masina premium sau un iphone 15 nu pari in ochii mei si a multora ca bogat, bogat si inteligent pareai in ochii mei daca de banii aia aveai actiuni la Apple si BMW, mergand cu Dacia.
Cu cita evlavie si respect rostesti sau scrii cuvintul ''actiuni''! cam ca cei care atunci cind se refera la un amarit de apartament vorbesc despre ''o proprietate'' iar cele citeva sute de matri patrati de pirloaga mosteniti de la bunicu'sint ''mosie''!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate