Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...

Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC
 Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato

Credit Ipotecar Italia
 

Card pentru plati facturi si cumparaturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
-TINO-

-TINO-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,477
  • Înscris: 11.08.2019

 sags, on 02 octombrie 2023 - 16:46, said:

La BT nu [mai] ai tarif 1LEU/luna. Fie e gratis daca nu vrei internet/mobile banking deloc, fie e 5LEI/luna daca le vrei (si nu ai ‘abonament’, acesta fiind fie cu cost lunar fie cu conditie de rulaj). Aveai 1LEU/luna cand dadeau BT24 varianta web separat, acum nu mai dau BT24 deloc iar NeoBT e doar web+app la 5LEI/luna.

De când?

Contul mamei. 30 septembrie 2023. -1.00 RON. Abonament BT 24.

#20
radonys

radonys

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 355
  • Înscris: 04.02.2013

 bdlaur, on 02 octombrie 2023 - 15:44, said:

Feriți-vă de banci, iti faci car de cumparaturi, platesti rate cu dobanda zero,minciuna marca cartel miselesc, o sa vedeti ca lunar iti trag bani, platesti anual, nu ai platit la timp, dobanda 22%, spuneti-mi o banca care nu a facut cartel si a zdrobit familii intregi, nu intalegeti ca astia nu au mila, tentatiile sunt mari, sa cumparam, sa avem, mai oameni buni, ce viitor au acesti copii, rusine, dar ii doare in dos de rusine!

Evident ca îți trag bani lunar daca plătești în rate fără dobândă. Sau doreai sa nu plătești ratele? Ai idee cum funcționează plata în rate? Iar daca nu plătești la timp, evident ca plătești dobândă, iți zice clar la început. Eu plătesc în rate de ani de zile și nu am plătit niciun leu dobândă, acuma daca tu nu te poți abține și cumperi mai mult decât îți permiți asta nu e problema băncii, ci a ta.

#21
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,897
  • Înscris: 20.05.2013

 bdlaur, on 02 octombrie 2023 - 15:44, said:

Feriți-vă de banci, iti faci car de cumparaturi, platesti rate cu dobanda zero,minciuna marca cartel miselesc, o sa vedeti ca lunar iti trag bani, platesti anual, nu ai platit la timp, dobanda 22%, spuneti-mi o banca care nu a facut cartel si a zdrobit familii intregi, nu intalegeti ca astia nu au mila, tentatiile sunt mari, sa cumparam, sa avem, mai oameni buni, ce viitor au acesti copii, rusine, dar ii doare in dos de rusine!

Am doua carduri de credit cu dobanda zero, nu platesc nmic decat ratele fara dobanda. Daca nu platesti la timp, asta e alta problmea.

Initiatorul vrea un card de debit, nu de credit.

Pacherul Zero Simplu de la Raiffeisen e OK, poti alimenta cardul de la bancomat ( multimat). Cat timp platesti o factura pe luna cu cardul nu ai nici un cost.  https://www.raiffeis...e-cont-curent/?

#22
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 02.07.2019
Voi merge pana la urma pe CEC.
Am fost azi la ei,va fi un card cu 3 lei pe luna administrare,fara aplicatie pe tel.
Stau la sat,CEC este in centru comunal,pot alimenta oricand,sper sa fie doar 3 lei administrare card.

Da,am citit despre Cardul Visa Multicurrenci,se pare ca e cu administrare 0 lei.
Daca azi am depus actele pentru card cu administrare 3 lei lunar,mai pot renunta si solicita Cardul Visa Multicurrenci?

Edited by Alexiaz, 02 October 2023 - 19:29.


#23
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 30.08.2006
CEC are si MFM iar cardul Multicurency e gratuit cu mobile banking tot gratuit. Parca e gratuit si alimentarea la ghiseul bancii. Cardul se poate face cel mai simplu online.
Poti renunta. Eu am renuntat la un card la doar un minut dupa ce am semnat actele si mi-au spus ca are costuri.

Edited by Leo2006, 02 October 2023 - 19:35.


#24
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005

 bdlaur, on 02 octombrie 2023 - 15:44, said:

Feriți-vă de banci, iti faci car de cumparaturi, platesti rate cu dobanda zero,minciuna marca cartel miselesc, o sa vedeti ca lunar iti trag bani, platesti anual, nu ai platit la timp, dobanda 22%, spuneti-mi o banca care nu a facut cartel si a zdrobit familii intregi, nu intalegeti ca astia nu au mila, tentatiile sunt mari, sa cumparam, sa avem, mai oameni buni, ce viitor au acesti copii, rusine, dar ii doare in dos de rusine!
Ori nu ai citit termenii și condițiile cardului respectiv, ori l-ai folosit prost.

Eu am cardul de credit CEC, cel cu până la 24 de rate fără dobândă la orice comerciant din lume, de mai bine de 5 ani și nu am plătit nicio dobândă în acest cinci ani, doar cei 4 lei lunar, comision administrare card, și cu acest card am rulat peste 100.000 lei fără nicio dobândă, sau dacă ai calcula DAE, ar ieși sub 1% luând în calcul acel comision lunar de 4 lei. E adevărat că acest card nu-i pentru oricine, ci pentru o persoană disciplinată financiar, care plătește tot timpul suma maximă de plată, adică ratele scadente în luna respectivă, nu suma minimă de plată.

Edited by wertyck, 02 October 2023 - 19:46.


#25
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,202
  • Înscris: 24.04.2013
OT:

 -TINO-, on 02 octombrie 2023 - 17:41, said:

… Contul mamei. 30 septembrie 2023. -1.00 RON. Abonament BT 24.
Deja de destula veme clientii noi PF nu mai pot contracta BT24, cel putin asa auzisem si mi-au confirmat si la telefon cand m-am interesat pentru cineva. Dar cine a avut BT24 dinainte a ramas - deocamdata - cum era. Zic ‘deocamdata’ ca tot atunci la telefon mi-a zis ca vor sa forteze clientii PF sa treaca la NeoBT iar BT24 sa ramana doar pentru PJ.

#26
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,250
  • Înscris: 19.08.2005
Orange money.

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,798
  • Înscris: 01.12.2001
La Orange money nu cred că găsește magazin partener la el în sat pt alimentare card. Că nu vrea să facă top-up de pe cardul nevestei. Vrea alimentare doar cash.

#28
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005
De ce să nu găsească?
Sunt peste 10000 de stații Self Pay, unde poți să alimentezi orice card cu Bin de România, cu numerar. Comision 5 lei, valoarea maximă alimentare 4000 lei.

Edited by wertyck, 03 October 2023 - 06:51.


#29
alseeme

alseeme

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,986
  • Înscris: 17.03.2005
CEC - Multicurrency. Nu ai comisioane si il poti alimenta la bancomat sau in agentie.

#30
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 02.07.2019

 alseeme, on 03 octombrie 2023 - 09:43, said:

CEC - Multicurrency. Nu ai comisioane si il poti alimenta la bancomat sau in agentie.

Ok,cum pot renunta la cel cu administrare de 3 lei lunar,ieri mi-au luat datele si au zis ca dureaza o saptamana.

#31
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005
O sa scapi de taxa de 3 RON pentru că o să fie gratuită utilizarea aplicației mobile dacă îți faci cardul multicurrency

Nu e nevoie să renunți la celălalt card.

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,798
  • Înscris: 01.12.2001

 wertyck, on 03 octombrie 2023 - 06:48, said:

Comision 5 lei, valoarea maximă alimentare 4000 lei.
Mare comision 5 lei la fiecare alimentare.
El caută ceva cu 0 taxa.

#33
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,202
  • Înscris: 24.04.2013
@wertyck: Ba este nevoie sa renunte la celalalt card daca vrea gratis, fiindca cei 3LEI/luna sunt taxa lunara de administrare card cand nu face parte din pachet, nu abonamentul de internet banking (web sau app) de care de fapt @Alexiaz chiar scrie ca nu are. ‘7. Administrare lunara card principal // 3 lei** [Visa/ Visa Classic/ Mastercard Standard] // 25 lei [Mastercard World]’ din documentul cu comisioanele de la carduri de debit.

#34
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 02.07.2019

 dorin_2k, on 03 octombrie 2023 - 11:47, said:

Mare comision 5 lei la fiecare alimentare.
El caută ceva cu 0 taxa.

Nu comision 5 lei la fiecare alimentare.
Lunar 3 l3i administrare card.
Ma intreb cand am cerut cu comision zero,cei de la agentie nu stiau?
Ma duc maine sa incerc inchiderea contului si sa incerc sa solicit cardul multicurrency.
Va anunt.

#35
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 02.07.2019
O intrebare,daca reusesc sa inchid contul de ieri,ce sa aleg intre astea 2?

https://www.cec.ro/p...currency-online
https://www.cec.ro/c...-debit-standard

Va multumesc.

#36
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005

 Alexiaz, on 03 octombrie 2023 - 12:01, said:



Nu comision 5 lei la fiecare alimentare.
Lunar 3 l3i administrare card.
Ma intreb cand am cerut cu comision zero,cei de la agentie nu stiau?
Ma duc maine sa incerc inchiderea contului si sa incerc sa solicit cardul multicurrency.
Va anunt.
Repet,nu trebuie să închizi contul/cardul, ci doar să ceri și cardul multicurrency care îți asigură gratuitatea întregului pachet de Conturi de la CEC.

Dacă vei avea și cardul multicurrency,  nu vei mai plati lunar 3 lei pentru aplicația mobilă CEC,  ca va fi gratuită.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate