Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hamsie si Capelin prajiti in tiga...

Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?
 Parchet care se lasa

feedback-ul detinatorilor MG HS?

Rezistența jacuzzi gonflabil

Hai sa compunem o manea pentru tr...
 Skoda Octavia 2, 1.6, problema AC

Router cu wireguard in spatele ro...

Joc in diferential spring

achizitie pneuri pirelli cinturato
 Credit Ipotecar Italia

Te pui la masa, te joci pe telefo...

Pregatire examen DELF A2-B1

Ce benzinarie vinde motorina euro...
 

Card pentru plati facturi si cumparaturi

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#1
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 02.07.2019
Buna,doresc o recomandare de un card pentru a putea fi folosit la platile facturilor si  cate o cumparatura online.
Mentionez caci nu am salar sau pensie,doresc un card care sa-l alimentez odata sa zicem 5000-6000 lei apoi sa fie folosit la plati dar cardul sa nu fie cu comision lunar. Sotia are un card bcr-visa,fara aplicatia george,unde intra salariul,faceam plati dar nu avea nici un comision lunar.
Multumesc.

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,797
  • Înscris: 01.12.2001
Revolut și faci top-up din cardul soției.


#3
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 02.07.2019
Nu ma pot folosi de cardul ei.
Sa inteleg caci revolut e ok.
Cum alimentez un card revolut?

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,358
  • Înscris: 22.05.2003
Prin transfer bancar in contul de lei sau de pe alt card.

#5
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 30.06.2023
Iti faci cont pe revolut si te inregistrezi cu cardul ei si de acolo faci Transferul foarte simplu, acum, nu stiu daca BCR va accepta fara ca detinatorul cardului sa faca plati catre un alt cont bancar fara Confirmare!
Sau mai este o varianta, sa iti faci un Card Simplu ( unde platesti un comision modic de 2 lei / luna ) fara a fi obligat sa incarci lunar.

#6
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,202
  • Înscris: 24.04.2013
Pai la BCR ai probabil cea mai lunga lista de furnizori cu care au conventie. Daca ii intra minim 1.000LEI/luna atunci sa ia pachetul George Standard si are si internet/mobil e banking inclus, totul fiind gratis (cont LEI si EUR + card LEI + internet/mobile banking + plati electronice nationale in LEI, plus ce de regula e gratuit cam la toti adica depozite si cont de economii).

Urmatoarea pe lista este BT care are si ea o lista lunga de furnizori (dar nu chiar asa lunga ca la BCR). Aici ai avea gratis fara conditie de rulaj cont + card debit (ambele in LEI), dar nu si internet/mobile banking sau plati, ba mai ai si comision la incasarile in LEI. Cu o conditie mica de rulaj (300LEI/luna), dar pe care nu o indeplinesti daca pui multi bani o data si nimic in lunile urmatoare, scapi de comisionul de incasare si ai internet/mobile banking gratis.

Insa odata ce ai card poti plati facturi cu cardul pe site-ul furnizorului, pe la PayPoint si alte asemenea, si atunci nu mai conteaza cu ce furnizori are banca ta conventie. Daca nu te deranjeaza sa te limitezi la a plati facturi drirect pe site-ul furnizorului sau apeland la asemeena servicii terte, atunci ar mai fi Libra unde poti avea totul practic gratis fara conditie de rulaj. Daca ma gandesc mai bine, la LIbra ai si plati nationale in LEI si EUR gratis la sume sub 50.000LEI deci ai putea plati facturile si prin transfer bancar intorducand manual datele necesare.

LE: Revolut e sublim pana cand constati ca practic NU poate fi alimentat decat dintr-un cont/card de la alta banca. Adica trebuie tratat mai mult ca un auxiliar, nu singurul cont/card pe care le ai. O sa vina sigur cineva sa apuna ca parca poti alimenta cardul Revolut cu numerar la SelfPay, dar nu stiu daca este gratis. Eu personal nu m-as baza pe asa ceva, mai ales ca SelfPay e pe principiul nu-e-comisionu’-ba-uite-ca-e-comisionu’. Ca exemplu plata facturilor Hidroelectrica e fost gratis intr-o vreme, acum nu mai e.

Edited by sags, 02 October 2023 - 14:04.


#7
Alexiaz

Alexiaz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 02.07.2019

 raducanu969, on 02 octombrie 2023 - 13:55, said:

Iti faci cont pe revolut si te inregistrezi cu cardul ei si de acolo faci Transferul foarte simplu, acum, nu stiu daca BCR va accepta fara ca detinatorul cardului sa faca plati catre un alt cont bancar fara Confirmare!
Sau mai este o varianta, sa iti faci un Card Simplu ( unde platesti un comision modic de 2 lei / luna ) fara a fi obligat sa incarci lunar.

Da,Card Simplu 2 lei / luna este ok. Care ar fi acea banca?

#8
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 30.06.2023
sau sa mergeti la BCR si s ava faceti un Card de Cumparaturi, din cate stiu, aceste carduri sunt fara comision, numai ca trebuie sa completati acea suma de care v-ati folosit.
am un astfel de card la ING si numai pentru cumparaturi, facturi,e tc si nu platim nici o administrare de cont sau ceva de genul

 Alexiaz, on 02 octombrie 2023 - 13:59, said:

Da,Card Simplu 2 lei / luna este ok. Care ar fi acea banca?

Am dat un exemplu, sincer, nu am idee, doar ca exista acest tip de card, doar ca trebuie mers sa te interesezi, cel mai bine stau cei de la ING, folosit si in afara tarii fara a plati vreun comision de Schimba Valutar sau ceva de genu, dar repet, am unul special pentru Cumparaturi, Facturi, Etc. chiar si plati pe diferite sait-uri externe

Edited by raducanu969, 02 October 2023 - 14:02.


#9
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,631
  • Înscris: 01.08.2006
Eu zic sa mergi la BCR, daca sotia are acolo card. Mergeti in agentie, povestiti ce doriti, vedeti ce va ofera. Daca ai vreo problema vreodata, ai cu cine vorbi, rezolvi in agentie. Cu Revolut, doar on-line.
BCR ar fi probabil varianta cea mai simpla.
In rest, daca ai chef de alta banca: Raiffeisen, CEC, Libra bank.

#10
raducanu969

raducanu969

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,643
  • Înscris: 30.06.2023
poate te ajuta!

https://topcarduricredit.ro/

Sau sa iti faci un Card Virtual ( asa cum este pentru telefoanele mobile ), un astfel de card am la ING si poti efectua orice fel de Tranzactie, acest card virtual nefiind legat de vreo taxa sau ceva de genu.

https://ing.ro/perso...ri-virtuale-ING

Edited by raducanu969, 02 October 2023 - 14:14.


#11
crischir

crischir

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,246
  • Înscris: 04.06.2023

 Alexiaz, on 02 octombrie 2023 - 13:59, said:

Da,Card Simplu 2 lei / luna este ok. Care ar fi acea banca?

Card de debit simplu la cel mai apropiat bacomat cu depunere.. eu am la BT ca e in zona si folosesc si alte carduri , mai fac si miscare chit ca platesc cam tot cu cardul, alimentez din salariu.. "manual/ cash"persoana fizica si e cam 10 lei /an administrare cont ( are pe mobil si pe win acces cont), la plati 0% comision. Altul ar mai fi la CEC dar ma enerveza sa fac multe "manevre" cu el.

Edited by crischir, 02 October 2023 - 14:26.


#12
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 906
  • Înscris: 07.03.2012

 Alexiaz, on 02 octombrie 2023 - 13:51, said:


Cum alimentez un card revolut?

Revolut este o variantă foarte bună. Îl poți alimenta cu cash la automatele ZebraPay

#13
Bahuru

Bahuru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 685
  • Înscris: 21.03.2016
Raiffeisendigital. Atentie, este separat de Banca Raiffeisen. Au aplicatie diferita, conturi diferite si iti poti deschide contul online.

#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,606
  • Înscris: 13.03.2005

 Alexiaz, on 02 octombrie 2023 - 13:59, said:



Da,Card Simplu 2 lei / luna este ok. Care ar fi acea banca?
Ai cardul CEC Multicurrency, la care nu ai de plătit niciun leu lunar și ai retrageri gratuite la orice bancomat din Europa.

Plus plăți în nouă valute, la curs BNR cu acel card.

 popicoo, on 02 octombrie 2023 - 14:51, said:



Revolut este o variantă foarte bună. Îl poți alimenta cu cash la automatele ZebraPay

Cei care își fac card revolut acum au Card Visa cu Bin the UK, și nu pot fi folosite în SelfPay Now, la alimentarea cu cash la stațiile de plată selfpay.

#15
horhescu

horhescu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,594
  • Înscris: 14.05.2018
raiffeisen zero simplu

#16
dragosh82

dragosh82

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 18.12.2004
Exclus BCR sau Raiffeisen, banci austriece, care austrieci ne scuipa in ochi oricand au ocazia, la fel exclus si ING, banca olandeza.
Ai Banca Transilvania, tarif 1 leu/luna sau CEC Bank, banci romanesti.

#17
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,202
  • Înscris: 24.04.2013

 dragosh82, on 02 octombrie 2023 - 16:26, said:

Ai Banca Transilvania, tarif 1 leu/luna …
La BT nu [mai] ai tarif 1LEU/luna. Fie e gratis daca nu vrei internet/mobile banking deloc, fie e 5LEI/luna daca le vrei (si nu ai ‘abonament’, acesta fiind fie cu cost lunar fie cu conditie de rulaj). Aveai 1LEU/luna cand dadeau BT24 varianta web separat, acum nu mai dau BT24 deloc iar NeoBT e doar web+app la 5LEI/luna.

#18
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 15.04.2017

 bdlaur, on 02 octombrie 2023 - 15:44, said:

Feriți-vă de banci, iti faci car de cumparaturi, platesti rate cu dobanda zero,minciuna marca cartel miselesc, o sa vedeti ca lunar iti trag bani, platesti anual, nu ai platit la timp, dobanda 22%, spuneti-mi o banca care nu a facut cartel si a zdrobit familii intregi, nu intalegeti ca astia nu au mila, tentatiile sunt mari, sa cumparam, sa avem, mai oameni buni, ce viitor au acesti copii, rusine, dar ii doare in dos de rusine!

Cand esti agramat, e greu cu bancile boss...
Eu zic sa nu mai dai sfaturi aiurea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate