Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Racordare la apa termosemineu

Mi am luat 4x4

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Îndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 

Vlahi si Români

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#19
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Dacă nu erau punctele 1 și 2 chiar dădeam un like. :OK:

Bine, am văzut pe discuțiile internaționale cam ce specie-s cei amintiți acolo, comparativ ungurii sînt lux :D
Dar tre să ținem seama că aceia de care vorbim sînt naționaliștii lor, deci probabil un procent mic, și acela în scădere. Naționalismul  e o doctrină muribundă.

#20
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,350
  • Înscris: 21.03.2020
Q.E.D. Posted Image

#21
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Mda, lipsa de argumete... moartea rațiunii.
E interesant cum tot începeți aceeași discuție deși nu sînteți mai pregătiți decât data trecută. :lol:

#22
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostMorosanul, on 14 septembrie 2023 - 14:08, said:

Dacă nu erau punctele 1 și 2 chiar dădeam un like. :OK:


Eu, unul, nu astept nimic. Mi-au legat stra-strabunicii pe cruce, cu franghii, cu fata spre Romania si le-au smuls limbile din gura, sa nu mai vorbeasca “limba aia spurcata”. Deci da, un grec bun este un grec mort. Populatii anatoliene convertite la crestinism in timp ce violau caprele in tintirimurile Tesaliei. Puah!


Cat despre slavi, in acelasi ton: doar alte jeguri mizerabile. Mi-au daramat bisericile si mi-au batut preotii. Dejectii ordinare.

#23
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Nu toți, Oyama, nu toți.  
Unii doar !

#24
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 22.06.2023

View PostMasutatsu-Oyama, on 14 septembrie 2023 - 14:37, said:

Eu, unul, nu astept nimic. Mi-au legat stra-strabunicii pe cruce, cu franghii, cu fata spre Romania si le-au smuls limbile din gura, sa nu mai vorbeasca “limba aia spurcata”. Deci da, un grec bun este un grec mort. Populatii anatoliene convertite la crestinism in timp ce violau caprele in tintirimurile Tesaliei. Puah!


Cat despre slavi, in acelasi ton: doar alte jeguri mizerabile. Mi-au daramat bisericile si mi-au batut preotii. Dejectii ordinare.

Suntem si noi un pic de slavi :P...din pacate...dar nu suntem balcani...granita e la Dunare.

PS. ai uitat sa mentionezi evreii si ungurii :))....Eminescu nu i-a uitat.

#25
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostMorosanul, on 14 septembrie 2023 - 14:41, said:

Nu toți, Oyama, nu toți.  
Unii doar !


Da, da, unii doar. Constituiti in “majoritate”. Hominizi abjecti.

View PostJimbo91, on 14 septembrie 2023 - 14:47, said:

Suntem si noi un pic de slavi


Fara doar si poate, la nivel celular. Ca etos, insa, nu ma imbrac ca ei, nu vorbesc ca ei, nu mananc ca ei.


#26
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Mna tocmai asta e ideea, să nu cădem în greșeala acelor vremuri, și a lui Eminescu, de a condamna o etnie întregă pentru câțiva psihopați.
Pentru că fix asta a dus la cele mai multe atrocități.

#27
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Da, dar noblețea noastră chiar în asta stă, că deși l-am câștigat să nu-l folosim în felul acesta  :peacefingers:

#28
Masutatsu-Oyama

Masutatsu-Oyama

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,911
  • Înscris: 08.02.2022

View PostMorosanul, on 14 septembrie 2023 - 15:14, said:

Da, dar noblețea noastră chiar în asta stă, că deși l-am câștigat să nu-l folosim în felul acesta  :peacefingers:


Adevarat. Problema este ca la sud de Dunare temperatura este in general mai ridicata deci, inerent, vinul este mai aspru ceea ce infierbanta temperamentul. 🙃 Exista si ceva pozitiv: rumanii de la sud de apa ai’ mare nu-si uita niciodata datoriile…

Edited by Masutatsu-Oyama, 14 September 2023 - 15:19.


#29
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,139
  • Înscris: 15.12.2009
@Masutatsu-Oyama:

AVERTISMENT

Este ultima oară când mă rezum să îți șterg postările mustind de ură contra altor neamuri.

Înțeleg că istoria a lăsat în noi urme adânci de durere, mărturii indelebile, dar discursul xenofob încalcă REGULILE acestui forum.

Prin urmare, te anunț că pentru orice alt mesaj de felul ăsta vei primi cea mai aspră sancțiune. Nu glumesc.

#30
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Ideea ar fi să ne vindecăm de traumele astea istorice, e singura șansă ca să nu le mai propagăm.
Pentru asta sunt 2 puncte importante - să înțelegem că cei de acum nu-s de vină pentru ce au făcut unii din strămoșii lor  și  să cunoaștem istoria așa cum a fost.

Așa că, revenind la topic, nu cred că trebuie mistificate părți din istorie ca să sune bine pentru unii sau alții, nici să acceptăm jumătăți de adevăr ca să fie la mijloc ( cum face uneori și Wiki).  Nu cred că ne folosește și nu cred că mai contează. :)

#31
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,139
  • Înscris: 15.12.2009
În niciun caz atenționarea mea nu este un îndemn la falsificarea istoriei. Trebuie să o cunoaștem, exact așa cum a fost, măcar pentru a încerca să nu-i repetăm ororile.

Și eu port dureri de pe urma suferinței alor mei - probabil și tu, și alții ca noi.

Nu suntem noi făuritorii istoriei - suntem cel mult martorii ei. Dar până la ațâțarea flăcărilor ce lasă în urmă moarte, mistuire, ură și venin.

#32
Jimbo91

Jimbo91

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 22.06.2023

View PostMorosanul, on 14 septembrie 2023 - 17:21, said:

Ideea ar fi să ne vindecăm de traumele astea istorice, e singura șansă ca să nu le mai propagăm.
Pentru asta sunt 2 puncte importante - să înțelegem că cei de acum nu-s de vină pentru ce au făcut unii din strămoșii lor  și  să cunoaștem istoria așa cum a fost.

Așa că, revenind la topic, nu cred că trebuie mistificate părți din istorie ca să sune bine pentru unii sau alții, nici să acceptăm jumătăți de adevăr ca să fie la mijloc ( cum face uneori și Wiki).  Nu cred că ne folosește și nu cred că mai contează. Posted Image


Dar sunt cei care au beneficiat :)

#33
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006

View PostNaoto, on 14 septembrie 2023 - 19:01, said:

În niciun caz atenționarea mea nu este un îndemn la falsificarea istoriei. Trebuie să o cunoaștem, exact așa cum a fost, măcar pentru a încerca să nu-i repetăm ororile.
A, nici nu m-am gândit la asta, ci la promovarea teoriei migraționiste ca modaitate de reconciliere, cum dă impresia prima postare din topic.

Nu cred că maghiarii o vor duce mai bine sau relațiile cu ei se vor ameliora dacă facem o medie între ce ne arată datele istorice și aceastp teorie imaginativă. :peacefingers:

#34
ssss

ssss

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 04.02.2006

View Postbusiness11, on 14 septembrie 2023 - 13:01, said:

In ziua de astazi vlahii sunt imprastiati prin Serbia, detin pasapoarte romanesti si sunt de etnie rroma.
De când, vasăzică?
Știu de chestia cu vlahii (românii) din Timoc, dar nu cred că se încadrează (neapărat) în ceea ce vreți dv. a spune… mai ales nefiind etnici rromi…

Edited by ssss, 14 September 2023 - 21:44.


#35
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Trolează, nu-l lua în seamă, din ăștia sînt cu sutele pe forum, nu merită atenție !  Posted Image

Edited by Morosanul, 14 September 2023 - 21:56.


#36
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,815
  • Înscris: 27.10.2007
Vorbind despre vlahi si limba vlahă, un vlah din Negotin mi-a spus , acum vreo 20 de ani:
Noi, vlahii, suntem romanii care nu l-au cunoscut pe Eminescu...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate