Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Racordare la apa termosemineu

Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge
 Caut serviciu serios de captura v...

Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata
 Īndepartare bule folie reflectoriz...

Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...
 Coaxial pentru cablare casa

"Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024
 

Vlahi si Romāni

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
lazarcristi

lazarcristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.04.2010
Inteleg ca mai nou denumirea de Vlach face referire la populatia ce vorbea o limba romanica din zona Bulgariei, Grecia(Thesalia), Albania, Macedonia,etc.
Am observat ca intr-adevar pana in secolul 12, ei sunt mentionati cu precadere in zona aceasta(Magna Vlachia) si abia de la secolul 12 apar mentiuni ale lor si in spatiul carpato-danubiano-pontic.
In contextul dat, teoria migrationista pare plauzibila, facandu-se probabil in mai multe valuri, mai consistenta dupa secolul 11-12.

De ce nu se vorbeste mai mult despre Vlachi, atunci cand vorbim de formarea poporului roman?

#2
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,493
  • Înscris: 30.10.2003
Eu am o intrebare. De cand se scrie vlah cu litera c? Eu am invatat fara c. Iar se modifica?

#3
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,354
  • Înscris: 21.03.2020
E scris gresit vlachi...

 lazarcristi, on 14 septembrie 2023 - 09:43, said:

Inteleg ca mai nou denumirea de Vlach face referire la populatia ce vorbea o limba romanica din zona Bulgariei, Grecia(Thesalia), Albania, Macedonia,etc.
Am observat ca intr-adevar pana in secolul 12, ei sunt mentionati cu precadere in zona aceasta(Magna Vlachia) si abia de la secolul 12 apar mentiuni ale lor si in spatiul carpato-danubiano-pontic.
In contextul dat, teoria migrationista pare plauzibila, facandu-se probabil in mai multe valuri, mai consistenta dupa secolul 11-12.

De ce nu se vorbeste mai mult despre Vlachi, atunci cand vorbim de formarea poporului roman?
Pentru ca Ceausescu ne-a dictat ca noi apartinem imperiului roman... suntem latinii din balcani cum ar veni :D

Pentru ca nu avem istorici cu oo, pentru ca suntem conspirationisti, pentru ca suntem rusinati cu istoria noastra... u name it!

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
O laie ...
In primul rand se scrie - VLAH
In al doilea rand se pare ca este un cuvant de origine germanica (neconfirmat) si era/este un termen pentru a desemna POPOARELE LATINE
In al treilea rand, cred ca n-ar fi fost rau sa fii un pic atent la scoala

Acum e prea tarziu Posted Image

#5
lazarcristi

lazarcristi

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 92
  • Înscris: 24.04.2010

 Naijax, on 14 septembrie 2023 - 10:21, said:

O laie ...
In primul rand se scrie - VLAH
In al doilea rand se pare ca este un cuvant de origine germanica (neconfirmat) si era/este un termen pentru a desemna POPOARELE LATINE
In al treilea rand, cred ca n-ar fi fost rau sa fii un pic atent la scoala

Acum e prea tarziu Posted Image
Referitor la nume, am inteles, nu mai pot modifica acum, in titlu e corect.
Am fost destul de atent la scoala, nu vad legatura.Am deschis topicul sa discutam despre un anumit subiect, nu sa dezbatem daca am fost sau nu atent la scoala.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
OK
Deci, din punct de vedere istoric, VLAH - este folosit pentru a numi toate popoarele latine din Balcani

Acum poti sa inchizi topicul

#7
hamal

hamal

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,525
  • Înscris: 23.09.2010
Stiu ca la greci "vlachos" sau "vlachas" (nu mai tin minte care din cele 2 forme), este un termen peiorativ si cred ca inseamna "prost". Am fost de fata cand un sef grec certa un subaltern care facuse o prostie: "Tu esti prost?" cu unul din termenii de mai sus si am fost socat atunci. Probabil se referea la aromanii din Grecia, nu sunt sigur, nu vreau sa jignesc.

Edited by hamal, 14 September 2023 - 10:39.


#8
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,354
  • Înscris: 21.03.2020
Slavii referitor la vlasi (sau vlahi) :

Quote

În trecut, majoritatea vlahilor erau păstori și migrau în căutarea unor pășuni mai bune. Aceasta explică enclavele vlahilor care se găsesc peste tot în Balcani , in nord până în Polonia și la vest până în Cehia și Croația . Aceste zone locuite de vlahi au fost numite Țara Românească sau Țara Românească de către popoarele slave vecine .
U(n)grovlachia, mai târziu Țara Românească  - între Carpați și Dunăre , împărțită în:
Muntenia (Valahia Mare) – la est de Olt
Oltenia (Malko sau Țara Românească de Jos) – la vest de râul Olt
Moldovlahia, Țara Românească Neagră sau Moldova  - între Carpați și Nistru
Țara Românească Superioară  – în Epir
Moskopole
Țara Românească Mare  – în Tesalia
Mica Țara Românească  – în Etolia , Acarnania , Dorida și Locrida
Țara Românească veche  – iar în Bosnia  – vezi România
Valahia Albă  – în Mysia
Morlachia sau Valahia Neagră – în Dalmația
Sremska Valahia  - pe râul Sava
Țara Românească Moravia  – în Cehia
deci termenul de vlah nu se refera neaparat la o etnie ci mai mult la o ocupatie.
https://bg.wikipedia...wiki/Š’Š»Š°ŃŠø

atentie ca traducerea este cu google, nu luati in seama eventualele neconcordante la denumiri

#9
tclau

tclau

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,086
  • Înscris: 19.03.2007
In greaca βλάχοι desemneaza populatia aromana, iar litera greceasca χ (chi) in scris latin e "ch", deci e ok si "vlachi"...

Aici e Poiana lui Iocan sau... ce punct sensibil a ramas neatins de istorici? :)

#10
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,723
  • Înscris: 12.06.2010

 hamal, on 14 septembrie 2023 - 10:39, said:

Stiu ca la greci "vlachos" sau "vlachas" (nu mai tin minte care din cele 2 forme), este un termen peiorativ si cred ca inseamna "prost". Am fost de fata cand un sef grec certa un subaltern care facuse o prostie: "Tu esti prost?" cu unul din termenii de mai sus si am fost socat atunci. Probabil se referea la aromanii din Grecia, nu sunt sigur, nu vreau sa jignesc.
Poate "malaka" sau "malakas" care inseamna onanist. E creditat si cu sens de idiot.

Edited by lucianburjuiul, 14 September 2023 - 11:12.


#11
Username_Dragos

Username_Dragos

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 12.12.2022
Cititi sau cautati pe YouTube audiobook-ul distinsului Neagu Djuvara intitulat "Istoria romaniei pentru tineri".
Intr-adevar scoala nu prea ne-a ajutat sa intelegem sau sa cunostem istoria cat-de-cat corecta (parerile vor fi mereu impartite intre populatii).
Dar cele spuse si scrise de domnul Neagu Djuvara mi se par foarte bine argumentate si pertinente, desi pe unii s-ar putea sa-i deranjeze.

#12
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006

 GlCA_Contras, on 14 septembrie 2023 - 10:11, said:

Pentru ca Ceausescu ne-a dictat ca noi apartinem imperiului roman...
Cum să nu, că doară numa de la Ceaușescu ne numim români și știm că Imperiul Roman a ajuns și pe la noi ! Posted Image

 GlCA_Contras, on 14 septembrie 2023 - 10:28, said:

Scoala comunista sau scoala uslamista, care este mai breaza?
Pentru tine oricare ar fi fost de folos, crede-mă ! Posted Image



 lazarcristi, on 14 septembrie 2023 - 09:43, said:

Inteleg ca mai nou denumirea de Vlach face referire la populatia ce vorbea o limba romanica din zona Bulgariei, Grecia(Thesalia), Albania, Macedonia,etc.
Am observat ca intr-adevar pana in secolul 12, ei sunt mentionati cu precadere in zona aceasta(Magna Vlachia) si abia de la secolul 12 apar mentiuni ale lor si in spatiul carpato-danubiano-pontic.
Pentru că numai atunci a început să se scrie despre spațiul Carpatic. Posted Image
Nu aveau cum să fie menționați cât timp nu scria nimeni în zonă.

Denumirea de Vlah face referire la orice populație romanică, din Belgia până la Don.
Doar că e un exonim, dacă știi ce-i acela.
Românii nu s-au numit niciodată așa pe ei înșiși.

Quote

In contextul dat, teoria migrationista pare plauzibila, facandu-se probabil in mai multe valuri, mai consistenta dupa secolul 11-12.
And here we go again Posted Image

Edited by Morosanul, 14 September 2023 - 12:50.


#13
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,208
  • Înscris: 13.07.2011
In ziua de astazi vlahii sunt imprastiati prin Serbia, detin pasapoarte romanesti si sunt de etnie rroma.

#14
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,354
  • Înscris: 21.03.2020

 Morosanul, on 14 septembrie 2023 - 12:47, said:

Cum să nu, că doară numa de la Ceaușescu ne numim români și știm că Imperiul Roman a ajuns și pe la noi ! Posted Image

Sigur ca da, ca daca o luam asa romanii au cucerit Dacia destul de tarziu (si au colonizat-o timp mult mai scurt) in comparatie cu multe alte popoare si totusi aia nu se considera latini... dar daca asa a zis intaiul Cizmar al tarii treaca de la voi ;)
Tie scoala de recitatori comunisti se pare ca ti-a priit.

#15
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Măi, faptul că n-au avut comuniștii cea mai bună școală nu e o scuză că n-ai făcut-o deloc  :D

Deci să înțelegem că cizmarul a zis că Romanii au cucerit teritoriile astea, și tu ai hotărât că nu-i adevărat ? :P

#16
gushpi

gushpi

    cārcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,380
  • Înscris: 17.01.2012

 tclau, on 14 septembrie 2023 - 11:04, said:

In greaca βλάχοι desemneaza populatia aromana, iar litera greceasca χ (chi) in scris latin e "ch", deci e ok si "vlachi"...

Aici e Poiana lui Iocan sau... ce punct sensibil a ramas neatins de istorici? Posted Image

nu, e doar H și așa se și citește.
ce ai scris acolo se citește: „vlahu”

#17
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,354
  • Înscris: 21.03.2020
recita de 100 de ori:

Quote

romanii au cucerit Dacia destul de tarziu (si au colonizat-o timp mult mai scurt) in comparatie cu multe alte popoare si totusi aia nu se considera latini...

apoi vedem ce ai inteles :)

#18
Morosanul

Morosanul

    Haiduc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,175
  • Înscris: 12.12.2006
Așa, și ? Ce propui ?  :D

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate