Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @A_Stere!

Vrabia a infundat cosul centralei

Lipsa semnal decodor Kaon NA1000B

Recomandare sursa!
 Avanti Delta Vox

20 de miliarde de euro ingropati ...

Costuri PUZ

Varsta Biologica vs Varsta Fizica
 Disjunctor maxilar - lipsa aparit...

Mutare sediu PFA

Recomandare clinica/medic pentru ...

Imbatranire prematura
 Ranjetul la oameni

recomandare AC 2 dormitoare mici

Ce femeie are si zahar si miere

Vas wc care nu inchide
 

Ulei Cutie

- - - - -
  • Please log in to reply
40 replies to this topic

#19
terratec

terratec

    Troll hunter

  • Grup: Moderators
  • Posts: 12,081
  • Înscris: 02.03.2003

View Postgushpi, on 19 iulie 2023 - 12:54, said:

prin 2006 îmi cumpăr o vectra
o duc la service și le zic să-i schimbe tot; inclusiv uleiul la cutie
mecanicul se uită la mine, mă bate pe umăr și-mi zice:
-vii de pe dacie, nu-i așa? Posted Image
-îhî...
-uleiul la cutia manuală se schimbă atunci când îți zice cutia, înveți tu...

mașina avea 5 ani, a murit după alți 11, făr' să-i schimb vreodat' uleiul la cutie...

Povestea ta arată că un om fără şcoală şi-a permis să dea un sfat tehnic eronat unui client.
Calificatul la locul de muncă a sărit peste maistru, şef service şi inginer, i-a substituit pe toţi şi a dorit să fie direct profesor.

Cel mai frumos era să spună că nu are studii în domeniu şi că este doar o părere proprie.

#20
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,275
  • Înscris: 17.01.2012
...l-ai prins! :)

#21
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 24.07.2022
se presupune ca uleiul la cutie il scimbi cand esti mai in bani..deci te duci la reprezentanta, iti pun ulei "de fabrica", ii intrebi eventual inainte ce au, si ei vad pe calculator cat trebuie sa iti puna la modelul tau. si eventual stai cu ochii pe ei sa il schimbe cum trebuie. cu ocazia asta poti schimba si lichidul de frana ca la carte/reprezentanta, pui un 5.1. Posted Image

Edited by Punter, 20 July 2023 - 18:13.


#22
IaSaVedem

IaSaVedem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 05.12.2015

View PostPunter, on 20 iulie 2023 - 18:13, said:

se presupune ca uleiul la cutie il scimbi cand esti mai in bani..deci te duci la reprezentanta, iti pun ulei "de fabrica", ii intrebi eventual inainte ce au, si ei vad pe calculator cat trebuie sa iti puna la modelul tau. si eventual stai cu ochii pe ei sa il schimbe cum trebuie. cu ocazia asta poti schimba si lichidul de frana ca la carte/reprezentanta, pui un 5.1. Posted Image
la masina din topic nu are rost mersul la reprezentanta, pur si simplu achizitionezi uleiul recomandat pentru acea cutie, apoi il schimbi la un service autorizat. De ce sa arunci banii la reprezentante? Uleiul nu are cum sa coste mai mult de 200 ron plus 100 manopera.
La automata e altceva, acolo gasesti instalatii ce iti curata cutia cu ulei nou, pe langa schimbul normal de ulei. Iar costurile sar de 1000 lei.
Daca la automata e recomandat schimbul la 70-80k, la o manuala merge schimbat si la 100k km.

#23
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 24.07.2022
nu conteaza cat de veche e masina ca sa-i cumperi chestii premium. defapt cu atat mai mult daca vrei sa mai tina si sa functioneze corect. daca gaseste acelasi ulei si il schimba cum trebuie, atunci da, poate sa-l schimbe si el.

#24
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
IaSaVedem de ce citezi postul anterior?

La colegu initiator ii intra 3,1 litri de ulei in cutia de viteze JH1, dar avand in vedere ca goleste cutia de ulei si mai ramane, 3 litri ii sunt suficienti.
De fabrica se punea Elf NFP 75w80.
Face el schimbul in parcare sau mecanicul.
Mai nou elf a renuntat la 2 uleiuri 75w80 nfj si nfp, au scos un singur ulei compatibil si cu cutiile vechi 75w nfx
https://www.anadolun...75w-gearbox-oil
https://targuldepies...trnid-84201.htm

#25
IaSaVedem

IaSaVedem

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 649
  • Înscris: 05.12.2015

View Postdani1985, on 20 iulie 2023 - 18:48, said:

IaSaVedem de ce citezi postul anterior?

La colegu initiator ii intra 3,1 litri de ulei in cutia de viteze JH1, dar avand in vedere ca goleste cutia de ulei si mai ramane, 3 litri ii sunt suficienti.
De fabrica se punea Elf NFP 75w80.
Face el schimbul in parcare sau mecanicul.
Mai nou elf a renuntat la 2 uleiuri 75w80 nfj si nfp, au scos un singur ulei compatibil si cu cutiile vechi 75w nfx
https://www.anadolun...75w-gearbox-oil
https://targuldepies...trnid-84201.htm
ce anume citez ca nu inteleg? 3 litri de ulei 100 de lei cu manopera 200 totul.

#26
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,509
  • Înscris: 31.07.2011
Profit si eu de subiect cu permisiunea initiatorului si intreb :
- pentru un Golf 5, cutie in 5 trepte se intampla ca dupa o perioada..dar aleator si niciodata la rece.. sa nu mai intre in treapta a 3-a - pur si simplu nu gaseste canalul respectiv. Daca o mai "misc" putin stg-dr intra bine mersi. Inainte se intampla si in treapta a 5-a. Ce am observat insa.. ca dupa un drum, mai lung.. schimbatorul nu revine perfect in pozitia neutra.. sta putin agatat asa. Ce poate fi? Ma gandesc ca asta poate fi motivul pentru care nu ia a 3-a.. ca nu ajunge la 0 absolut. Uleiul am inteles ca nu se schimba..

Edited by Pieptoasa, 20 July 2023 - 19:17.


#27
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 24.07.2022
in primul rand, e Clio de 82kw? se recomanda 3.4l de ELF TRANSELF NFP 75W-80, si intr-adevar pare cel mai bun la prima vedere dintre alternative.

#28
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View PostPieptoasa, on 20 iulie 2023 - 19:17, said:

Profit si eu de subiect cu permisiunea initiatorului si intreb :
- pentru un Golf 5, cutie in 5 trepte se intampla ca dupa o perioada..dar aleator si niciodata la rece.. sa nu mai intre in treapta a 3-a - pur si simplu nu gaseste canalul respectiv. Daca o mai "misc" putin stg-dr intra bine mersi. Inainte se intampla si in treapta a 5-a. Ce am observat insa.. ca dupa un drum, mai lung.. schimbatorul nu revine perfect in pozitia neutra.. sta putin agatat asa. Ce poate fi? Ma gandesc ca asta poate fi motivul pentru care nu ia a 3-a.. ca nu ajunge la 0 absolut. Uleiul am inteles ca nu se schimba..

Timoneria, niste bucșe, de fapt, mai mult e manopera decat piesele.

View PostPunter, on 20 iulie 2023 - 18:13, said:

se presupune ca uleiul la cutie il scimbi cand esti mai in bani..deci te duci la reprezentanta, iti pun ulei "de fabrica", ii intrebi eventual inainte ce au, si ei vad pe calculator cat trebuie sa iti puna la modelul tau. si eventual stai cu ochii pe ei sa il schimbe cum trebuie. cu ocazia asta poti schimba si lichidul de frana ca la carte/reprezentanta, pui un 5.1. Posted Image

Ce ulei de fabrică mă ? ....
Care producator de automobile își produce propriul ulei ?
Doamneee...

Edited by yekun, 20 July 2023 - 19:39.


#29
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,509
  • Înscris: 31.07.2011

Quote

Timoneria, niste bucșe, de fapt, mai mult e manopera decat piesele.
Va fi scump ? Ma gandesc sa fac un drum de vreo 1k km si apoi sa merg la ITP si sa rezolv problema. Mentionez faptul ca se intampla ocazional..la cald. Sper sa nu risc ceva..
Pp ca pe dedesubt trebuie umblat nu ? nu de la interior de la schimbator.

#30
Punter

Punter

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,436
  • Înscris: 24.07.2022

View Postyekun, on 20 iulie 2023 - 19:38, said:

Ce ulei de fabrică mă ? ....
Care producator de automobile își produce propriul ulei ?
Doamneee...
fiecare constructor auto are o firma de ulei pt prima umplere/reprezentanta. si uneori acele bidoane au numele constructorului in loc de firma de ulei.

Edited by Punter, 20 July 2023 - 20:17.


#31
Cristianovv

Cristianovv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.05.2018
De fabrica sau nu cred că îl schimb singur zilele astea, puțin cam incomod la 1.6 dar mă descurc eu.

#32
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View PostPieptoasa, on 20 iulie 2023 - 19:41, said:


Va fi scump ? Ma gandesc sa fac un drum de vreo 1k km si apoi sa merg la ITP si sa rezolv problema. Mentionez faptul ca se intampla ocazional..la cald. Sper sa nu risc ceva..
Pp ca pe dedesubt trebuie umblat nu ? nu de la interior de la schimbator.

Nu știu ce înseamnă scump pt tine. Estimez vreo 2 sute de lei maxim.

Nu înțeleg ce cauți la ITP, cand tu ai nevoie să mergi la un atelier auto.

Ce naiba importantă are unde sunt acele bucșe care trebuie schimbate ?
Nu trebuie să faci curățenie generală la interior si nici să dai cu spray odorizant, le schimbă mecanicul oricum.

View PostCristianovv, on 20 iulie 2023 - 20:29, said:

De fabrica sau nu cred că îl schimb singur zilele astea, puțin cam incomod la 1.6 dar mă descurc eu.

Ai pompă sau vrei sa l torni cu pâlnia ?


#33
Pieptoasa

Pieptoasa

    38G

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,509
  • Înscris: 31.07.2011
E un cost decent.. 200. Vroiam sa stiu in ce marje m-as incadra. Merg la un service care are si ITP.. bă da numa cu banda-scurta umblati in ziua de azi? sau v-a afectat soarele asa tare de va arde orice silaba? Posted Image

Quote

Ce naiba importantă are unde sunt acele bucșe care trebuie schimbate ?
tu esti mecanic? dupa vorba-dupa port cam pari..

#34
Cristianovv

Cristianovv

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 132
  • Înscris: 02.05.2018

View Postyekun, on 20 iulie 2023 - 21:07, said:



Nu știu ce înseamnă scump pt tine. Estimez vreo 2 sute de lei maxim.

Nu înțeleg ce cauți la ITP, cand tu ai nevoie să mergi la un atelier auto.

Ce naiba importantă are unde sunt acele bucșe care trebuie schimbate ?
Nu trebuie să faci curățenie generală la interior si nici să dai cu spray odorizant, le schimbă mecanicul oricum.



Ai pompă sau vrei sa l torni cu pâlnia ?


Pâlnie și furtun, am mai băgat așa la un Opel când am avut

#35
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,224
  • Înscris: 08.12.2006

View PostPieptoasa, on 20 iulie 2023 - 19:41, said:

Va fi scump ? Ma gandesc sa fac un drum de vreo 1k km si apoi sa merg la ITP si sa rezolv problema. Mentionez faptul ca se intampla ocazional..la cald. Sper sa nu risc ceva..
Pp ca pe dedesubt trebuie umblat nu ? nu de la interior de la schimbator.
din pura curiozitate, tu stii ce e ala ITP? stii ce face ITP-ul? intreb doar, nu dau cu parul.

#36
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,219
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPieptoasa, on 21 iulie 2023 - 08:46, said:

E un cost decent.. 200. Vroiam sa stiu in ce marje m-as incadra. Merg la un service care are si ITP.. bă da numa cu banda-scurta umblati in ziua de azi? sau v-a afectat soarele asa tare de va arde orice silaba? Posted Image

Esti in Bucuresti? Ca am pe cineva sa se uite la masina.

Poti merge 1,000km parerea mea, exista riscul sa nu mai intre in viteza, dar e fffff mic
Adica daca e slabit vreo piulita ceva.

Acum hai sa vorbim despre piept.

ITP e doar statie de testare. Nu are treaba cu repararea.
In fapt, e INTERZIS sa se umble la masina la statia ITP

Service-ul pe care-l stiu e in Dr Taberei

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate