Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Ac 2023 12000 BTU

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#37
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017

 andreyvsjoker, on 08 august 2023 - 09:22, said:

Pai ce ai expus mai sus nu-i un mare avantaj. Fairy raceste intre ( -15 ~ 50) si incalzeste intre (-25~ 30). Ce mi 50 ce mi 52C?
Ai dreptate.Am greșit eu.Fairy raceste pana la o temperatura ambientala de + 50 grade.Celelalte modele sub Fairy răcesc la temperaturile ambientale mentionate de mine.
https://www.gree.ro/...ama-fairy-lclh/
Însă fata de Fairy care costa între circa  2450-2700, Midea Pro Nordic UV, model 2023, dar și modelul 2022, oferă o clasa energetica mai buna la racire si incalzire.Adica A+++, la racire fata de A++, la Fairy, care înseamnă mai putini bani cheltuiți la factura electrica, mai ales daca vei folosi cât mai des, vara, aparatul.Pentru diferenta de 50- maxim 300lei, merita diferenta sa optezi pentru un A+++ fata de un A++  si la încălzire, dacă vei avea nevoie, pe un A++ fata de un A+.
Asta este opinia mea.Fiecare face cum gândește.
Ma amuza faptul ca unii care își cumpără modelul Sensira de la Daikin, pentru ca au auzit ca Daikin este marca de top, cred cu tărie ca vor primi calitate de Daikin Perfera.Ca cumpăra același lucru, ceea ce este total fals.Este ca și în cazul telefoanelor marca Samsung, de exemplu, când ca și Daikin, acum, aveau produse împărțite pe trei categorii de performanta și calitate  clasa J, A-de mijloc, cum este Perfera ,acum, la Daikin, și seria S, de top.Calitativ, nu primeai la seria J, calitate de seria S,mai ales ultra.

Edited by max_01, 08 August 2023 - 09:36.


#38
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 02.01.2011

 max_01, on 08 august 2023 - 09:22, said:

În cazul mărcii LG, la bugetul pe care îl și, compara atât clasa energetica a aparatului pe care potibsa îl cumperi cât și temperaturile minime și maxime din exterior la care poate funcționa în parametri optimi pentru răcire și incalzire.
LG practica un marketing înțelept.O dau înainte cu 10 ani garanție la compresor însă de placa de baza care este creierul unitatii exterioare ,  nu zic nimic.Daca trebuie  înlocuită placa de baza, mai ales după 4-5 ani de folosință, în funcție de ce aparat -marca și model ai, poate ca este mai corect, financiar, sa îți cumperi un alt AC decât sa o schimbi.
Pai asta cu placa de baza banuiesc ca se poate intampla la orice Ac nu?

#39
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017

 djhappy89, on 08 august 2023 - 15:25, said:


Pai asta cu placa de baza banuiesc ca se poate intampla la orice Ac nu?
Da.Inclusiv la modelul debtop al Daikin.Insa LG insista pe garanția de 10 ani la compresor.De regula, în 10 ani, la unitatea exterioara, daca este sa se strice ceva, nu compresorul se strica ci placa de baza.
Dacă vrei LG, asta sa îți cumperi.
Ce îți oferă acest model de LG
https://www.emag.ro/..._medium=android

La un preț mult mai mic, cu circa 1700 lei îți oferă Midea All Easy Pro Nordic UV, model 2023.
Pe banii tai, îți cumperi ce vrei.Vrei neapărat LG, asta îți cumperi, pe banii tai.

Edited by max_01, 08 August 2023 - 16:21.


#40
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 17.04.2015

 max_01, on 08 august 2023 - 16:14, said:

https://www.emag.ro/..._medium=android
La un preț mult mai mic, cu circa 1700 lei îți oferă Midea All Easy Pro Nordic UV, model 2023.
Desigur ca nu este deloc asa... Dar asta se intampla cand nici macar nu cautam printre date si specificatii, sau -daca o facem- suntem total neatenti ori cand nu stim sa comparam/interpretam diverse date tehnice/ eventual si certificate eurovent etc. Vad unii un scop si un seer si, gata domle, sunt la fel!

Edited by AroundYou, 08 August 2023 - 17:03.


#41
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017

 AroundYou, on 08 august 2023 - 17:03, said:


Desigur ca nu este deloc asa... Dar asta se intampla cand nici macar nu cautam printre date si specificatii, sau -daca o facem- suntem total neatenti ori cand nu stim sa comparam/interpretam diverse date tehnice/ eventual si certificate eurovent etc. Vad unii un scop si un seer si, gata domle, sunt la fel!
LG-ul care costa 4.369,99 lei îmi oferă un SCOP(consumul la caldura) de 5.5.Sigur,dacă vrei sa folosești ca principala sursa de caldura, AC-ul, atunci merita sa cumperi acest aparat fata de Midea Pro Nordic care oferă un SCOP de 4.6.Daca vei folosi AC-ul, de regula, ocazional,doar pentru răcire, din punctul meu de vedere nu merita sa cheltui suplimentar, aproape 1700 lei pentru un aparat care pentru răcire are același consum de energie electrica ca și Midea Pro Nordic care în versiunea 12000 btu costa circa 2800 lei.

Edited by max_01, 08 August 2023 - 19:18.


#42
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,316
  • Înscris: 25.01.2007

 max_01, on 08 august 2023 - 09:31, said:

Ai dreptate.Am greșit eu.Fairy raceste pana la o temperatura ambientala de + 50 grade.Celelalte modele sub Fairy răcesc la temperaturile ambientale mentionate de mine.
https://www.gree.ro/...ama-fairy-lclh/
Însă fata de Fairy care costa între circa  2450-2700, Midea Pro Nordic UV, model 2023, dar și modelul 2022, oferă o clasa energetica mai buna la racire si incalzire.Adica A+++, la racire fata de A++, la Fairy, care înseamnă mai putini bani cheltuiți la factura electrica, mai ales daca vei folosi cât mai des, vara, aparatul.Pentru diferenta de 50- maxim 300lei, merita diferenta sa optezi pentru un A+++ fata de un A++  si la încălzire, dacă vei avea nevoie, pe un A++ fata de un A+.
Asta este opinia mea.Fiecare face cum gândește.
Ma amuza faptul ca unii care își cumpără modelul Sensira de la Daikin, pentru ca au auzit ca Daikin este marca de top, cred cu tărie ca vor primi calitate de Daikin Perfera.Ca cumpăra același lucru, ceea ce este total fals.Este ca și în cazul telefoanelor marca Samsung, de exemplu, când ca și Daikin, acum, aveau produse împărțite pe trei categorii de performanta și calitate  clasa J, A-de mijloc, cum este Perfera ,acum, la Daikin, și seria S, de top.Calitativ, nu primeai la seria J, calitate de seria S,mai ales ultra.
Sincer ma tenteaza Pro Nordic UV mai ales pentru functia UV care la Gree fairy lipseste.  Problema mea e ca nu stiu cum merge integrarea HA.
Am vazut ca este ceva pe HACS dar nu stiu cum functioneaza si  daca are toate functiile de care am nevoie.

#43
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 02.01.2011
Nu ma incadrez la clasele de consum pentru racire A+++ si incalzire A++.
Ma pot incadra pentru racire A++ si incalzire cred ca A++ sau chiar A+
Principalul scop la mine este racirea. In apartamentu meu nu bate soarele, nu il folosesc excesiv sau cel putin asa cred. Cand au fost acele calduri mari maxima a fost in dormitor 25 de grade. La 25 de grade in casa nu mi s pare extrem de insuportabil dar zic sa am si racoare daca vreau.
Am cerut ajutorul vostru pentru ca nu ma pricep sincer, daca ma pricepeam mergeam direct si ii spuneam lui nea Gicu "p-ala de acolo il vreau".
Asadar o firma bunicica nu top, pt un Ac de 9000 caut. Bugetul poate fi si mai jos de 2000 sau 2500 de lei la cerintele mele cred...zic si eu ... deci nu caut ceva top sau clasa A+++ pentru ca la cat il voi folosi nu stiu daca amortizez acea investie in A+++...
Suntem aici sa ne sfatuim , oricum multumesc tutuor pentru sfaturi.

#44
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017
Inițiator, dacă nu vrei sa depășești  suma de 2500 lei, cheltuind 2800 lei pe un aparat,uite câteva oferte sub pragul de 2500 lei:

Aer conditionat BOSCH Climate 5000i, 9000 BTU, A+++/A+, Functie Incalzire, Inverter, Ionizare, alb

https://altex.ro/aer...pd/AERCL50009I/
https://www.climatic...r-9000-btu.html

Boschul este fabricat de Midea

Edited by max_01, 09 August 2023 - 05:11.


#45
blackiesasha

blackiesasha

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 21.01.2013

 max_01, on 08 august 2023 - 19:06, said:

LG-ul care costa 4.369,99 lei îmi oferă un SCOP(consumul la caldura) de 5.5.Sigur,dacă vrei sa folosești ca principala sursa de caldura, AC-ul, atunci merita sa cumperi acest aparat fata de Midea Pro Nordic care oferă un SCOP de 4.6.Daca vei folosi AC-ul, de regula, ocazional,doar pentru răcire, din punctul meu de vedere nu merita sa cheltui suplimentar, aproape 1700 lei pentru un aparat care pentru răcire are același consum de energie electrica ca și Midea Pro Nordic care în versiunea 12000 btu costa circa 2800 lei.

tu ai gasit numai LG-uri care costa 4300 lei? sau care e SCOP-ul tau de tot mentionezi acest pret? eu te suspectez ca ai un business cu Midea cumva...

In alta ordine de idei...am 2 LG-uri de 1 an...pe unul am dat ~1500 lei  ca a fost prin rabla, al doilea a costat parca 2000 lei. Le-am folosit iarna trecuta pe incalzire (asta a fost si scopul achizitiei)...supermultumit de comportament, consum, randament. Am postat pe topicul de incalzire AC mai multe grafice din aplicatia LG. Am testat vara asta si partea de racire, cu toate ca nu ar fi chiar necesar la mine. Supermultumit si de partea asta.
Daca te intereseaza mai mult sau doar partea de racire poti lua orice aparat la care caracteristicile lui sunt sustinute de un certificat eurovent. Si mai mult decat asta, montajul corect este esential. Intereseaza-te inainte ce presupune asta si nu accepta un altfel de montaj.

Edited by blackiesasha, 09 August 2023 - 07:25.


#46
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 17.04.2015

 max_01, on 08 august 2023 - 19:06, said:

LG-ul îmi oferă un SCOP de 5.5.Sigur,dacă vrei sa folosești ca principala sursa de caldura, AC-ul, atunci merita sa cumperi acest aparat
Cat de bine am intuit cand spuneam eu ce spuneam... :) Vezi daca citesti doar datele de pe emag? Pt istorie, acel 5,5 este pt warm season, pe average season e tot 4,6 ca si la pseudo-nordicul lui midea. Problema e ca unii compara scop-ul aiurea (bun, aici e de vina si faptul ca se lasa "la liber" posibilitatea producatorilor de a se juca cu etichetele energetice calculate pt sarcini declarate diferite). De exemplu, tot pt istorie, nu ai cum sa compari corect acele aparate cu scop declarat similar pe average, cand au Pdesignh  diferit, cand au puncte de bivalenta unul la -10, celalalt la -7, cand unul iti da la TOL aproape cu jumatate mai multa capacitate decat celalalt, etc, etc.
In rest, da, ai zis bine, LG-ul ala e mult mai bun pt incalzire, nicio comparatie posibila cu pseudo-nordicul care la lucrul asta e cum e...

 djhappy89, on 08 august 2023 - 23:15, said:

Principalul scop la mine este racirea. Bugetul poate fi si mai jos de 2000 sau 2500 de lei la cerintele mele cred...
Mie nu-mi place sa dau sfaturi de cumparare/alegeri model etc, insa, cum doar racirea e ce conteaza pt tine, lejer te poti incadra la bugetul respectiv pt o sumedenie de aparate, fiindca umbla vorba ca la racire se pricep toate. Dat fiind ca e pentru un dormitor, as fi atent in primul rand la silentiozitate si calitate constructiva (as cauta cat mai multe review-uri de la utilizatori, sa nu faca prea multe zgomote de contractie-dilatatie a plasticelor, etc). Cum de multe ori si increderea in marca poate juca un rol, daca as fi in locul tau, probabil ca as renunta la eficienta maxima posibila vs buget si as merge pe un Toshiba Yukai (pret minim 2490 pe artbuilding) sau chiar pe o serie entry de la mitsubishielectric. Sau poate, de ce nu, m-as risca chiar cu acel Bosch 5000i by Midea de care spunea colegul max_01 mai sus, tintind un SEER cat mai mare la banii respectivi si cu speranta ca o fi avand si o calitate cat de cat rezonabila.

#47
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017

 blackiesasha, on 09 august 2023 - 07:22, said:



tu ai gasit numai LG-uri care costa 4300 lei? sau care e SCOP-ul tau de tot mentionezi acest pret? eu te suspectez ca ai un business cu Midea cumva...

In alta ordine de idei...am 2 LG-uri de 1 an...pe unul am dat ~1500 lei  ca a fost prin rabla, al doilea a costat parca 2000 lei. Le-am folosit iarna trecuta pe incalzire (asta a fost si scopul achizitiei)...supermultumit de comportament, consum, randament. Am postat pe topicul de incalzire AC mai multe grafice din aplicatia LG. Am testat vara asta si partea de racire, cu toate ca nu ar fi chiar necesar la mine. Supermultumit si de partea asta.
Daca te intereseaza mai mult sau doar partea de racire poti lua orice aparat la care caracteristicile lui sunt sustinute de un certificat eurovent. Si mai mult decat asta, montajul corect este esential. Intereseaza-te inainte ce presupune asta si nu accepta un altfel de montaj.
Am postat un LG care merita cumpărat.Te asigur ca acel model oferă un consum energetic mult mai mic decât ce ai tu.Daca îl folosesti zilnic, vara, perioade lungi de timp, își merita banii. Îți recuperezi repede diferenta de preț data pe un A+++, fata de un A++, la factura electrica.
Nu am nicio afacere cu Midea sau alta marca de aparat AC.Apreciez calitatea.
Pana la circa 2800 lei, strict pe parte de racire, nu am identificat o varianta mai buna ca și Midea Pro Nordic, model 2023.Pentru mine, este vital SEER-ul,temperatura maxima la care poate funcționa  in parametrii optimi, pe parte de răcire dar și zgomotul facut de aparat.Dar nu ignor nici consumul la încălzire.
Daca bugetul ar fi fost de circa 4000-5400 lei, și ar fi pus accentul si pe incalzire, i-as fi recomandat Gree Amber sau Soyal.Abia apoi,Daikin Perfera.
Pentru mine contează în primul rand parametrii tehnici reali ai aparatului.
Dacă tu ai fost mulțumit de un aparat cu clasa energetica A+ la încălzire, dacă acel aparat ar fi avut clasa energetica A++ sau chiar A+++ ai fi fost mult mai mulțumit.
Pentru mine contează urmatorii factori in alegerea unui aparat de aer conditionat:
-clasa energetica cât mai mare posibil, idealul fiind A+++ pentru funcția pe care as folosi-o cel mai mult, fara sa ignor clasa energetica pentru încălzire pentru ca, la nevoie, poate chiar mai multe zile, sa folosesc aparatul și pentru încălzire.
-sa nu fie un aparat gălăgios
-sa poata funcționa la parametri optimi, pe răcire, la o caldura ambientala cât mai mare, preferabil sa poată funcționa, la + 50 grade(Soyal merge pana la +48 grade, ceea ce este ok în anumite zone ale tarii, in vreme de canicula,chiar dacă unitatea externa este expusa soare) și la încălzire, măcar la minim -20 grade(dacă as locui în zona alpina as creste pragul spre -30 grade cum este la Gree Amber).
-sa găsesc ușor și rapid piese de schimb dar și meseriași specializați  pe marca deținută.Pentru Gree, Midea, Daikin, de exemplu, găsești foarte ușor.
Am văzut în recenzii ca foarte mulți  utilizatori sunt foarte mulțumiți de aparatele Beko, Vortex, Star Light, cumpărate la un preț de circa 1500-1700 lei, având clasa energetica A++ la răcire și A+ la încălzire, inclusiv pe parte de încălzire, atata cât folosesc ei ocazional.Fiecare om are anumite așteptări și pretenții.
Atât Star Light, cât și Beko, Vortex, Ariston, Tesla, și multe alte mărci, sunt fabricate nu pe vapor,cum zic unii, ci de marii producători chinezi Gree, Midea, TCL, Hisense.
Total de acord cu tine ca este foarte împortant modul cum este instalat aparatul AC.Calitatea lucrării făcută de cei care îl instalează.

Edited by max_01, 09 August 2023 - 08:10.


#48
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 17.04.2015
Mai, indiferent ce ar spune unii sau altii, ca sa incercam sa mentinem obiectivitatea, adevarul este ca (conform feedback-urilor provenite de la utilizatori) aparatele Midea (mai ales cele din seriile superioare, gen breezeless sau all easy pro) exceleaza pe racire.

#49
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017

 AroundYou, on 09 august 2023 - 07:22, said:


Cat de bine am intuit cand spuneam eu ce spuneam... :) Vezi daca citesti doar datele de pe emag? Pt istorie, acel 5,5 este pt warm season, pe average season e tot 4,6 ca si la pseudo-nordicul lui midea. Problema e ca unii compara scop-ul aiurea (bun, aici e de vina si faptul ca se lasa "la liber" posibilitatea producatorilor de a se juca cu etichetele energetice calculate pt sarcini declarate diferite). De exemplu, tot pt istorie, nu ai cum sa compari corect acele aparate cu scop declarat similar pe average, cand au Pdesignh  diferit, cand au puncte de bivalenta unul la -10, celalalt la -7, cand unul iti da la TOL aproape cu jumatate mai multa capacitate decat celalalt, etc, etc.
In rest, da, ai zis bine, LG-ul ala e mult mai bun pt incalzire, nicio comparatie posibila cu pseudo-nordicul care la lucrul asta e cum e...
Iau în calcul doar aparatele cu certificat Eurovent și țin cont, când vine vorba de consum, de datele mentionate în SEER, SCOP si pe eticheta energetica.
Toshiba pe care îl indici, funcționează la parametru optimi, pentru răcire, pana la +46 grade.Anul trecut, cum am mai spus, o unitate externa marca Mitsubishi, mare cat o combina frigorifica, destinata racirii unei centrale telefonice si servere,  care functioneaza la parametrii normali pana in +44-46 grade, maxim, nu stiu exact valorile,montata in zona expusa la soare, în plina canicula, datorita temperaturii exterioare prea mari,temporar, pentru o perioadă de timp, s-a oprit și nu a mai funcționat.Pentru aceasta situație sunt responsabili cei care au ales acel aparat HVAC,care au considerat ca este suficient dacă aparatul poate funcționa în condiții optime,pana la o temperatura externa de +46 grade  


#50
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017

 AroundYou, on 09 august 2023 - 08:22, said:

Mai, indiferent ce ar spune unii sau altii, ca sa incercam sa mentinem obiectivitatea, adevarul este ca (conform feedback-urilor provenite de la utilizatori) aparatele Midea (mai ales cele din seriile superioare, gen breezeless sau all easy pro) exceleaza pe racire.
Tot de dragul adevărului putem afirma ca și un aparat Vortex, Beko, Star Light, șamd, instalat și întreținut corespunzător, pe parte de răcire, mai ales,își face foarte bine treaba, mulți ani, cu condiția să nu ai ghinionul sa nimerești pe un produs cu probleme tehnice rezultate din procesul de fabricație. Am văzut recenzii la sute de persoane foarte mulțumite de aceste aparate.
Este foarte adevărat si ca fiarte rar, sau extrem de rar, se mai defectează și câte un Daikin, modelul Ururu Sarara , care este produsul de top al Daikin si costa peste 2000 euro, net, cu tot cu tva.
Îți dau dreptate ca nu este bine sa recomanzi un anume produs, și îmi însușesc acest punct de vedere, cel puțin pentru mediul online, pentru a evita eventuale reproșuri cauzate de un produs cu probleme tehnice cauzate fie de procesul de fabricație, sau de modul superficial cum a fost instalat sau întreținut.
Vrei sa ajuți, însă uneori, facerea de bine este f. ...e de mama.

#51
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 17.04.2015

 max_01, on 09 august 2023 - 08:29, said:

Iau în calcul doar aparatele cu certificat Eurovent
OK, max, dar ai comparat certificatele eurovent la cele doua inainte de a te arunca cu vorbe de tipul "ce iti ofera acel (lg) iti ofera si midea all easy pro la un pret mai mic?

Cat despre fazele cu temp maxima la care mai poate ori nu functiona un AC pe caldurile din RO, nah, ce sa zic, or fi si cazuri exceptionale de genu ce povestesti, ce pot io insa sa zic ca am doua locatii unde sunt instalate aparate din game entry de la ME, ambele locatii f expuse la soare (est/sud si sud/sud-vest), n-au avut niciodata nimic probleme.

Edited by AroundYou, 09 August 2023 - 09:59.


#52
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 02.01.2011
Deci ca sa concluzionam avem bosch climate si midea extreme pana acum . Cam acestea ar fi variantele sa inteleg ca gree bora a4 este mai jos ca cele indicate de voi .


#53
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 02.01.2011
Eu am inteles ca trebuie sa fiu atent la urm caracteristici
Cifra SEER si cifra SCOP cu cat e mai mare cu atat este mai bine consuma mai putin
-nivelul de silentiozitate ( aici cam cat ar trebui sa fie ok? 22-37 db ? Cam care are o liniste “buna” ? Stiu ca este bine cat mai mic atat la UI cat si la UE
- si temperaturile de operare de racire ai incalzire .

Acum am vreo ora de cand ma uit si cam in pretu de 2000 am gasit acel midea extreme cu kit . Dar am gasit si varinta fara kit si surpriza asta are scor mai bun … cred ca sunt puse la misto acele cifre
Am gasit star light este cu mult peste tot la cifre singuru dezavantaj zgomotu. O sa revin cu link de comparatie.
Cifrele de pe emag in comparatie cu siteul producatorilor sunt total hazardate nu au treaba una cu alta

#54
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 02.01.2011
Comparatie conform cifre emag https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Diferenta intre primele doua este ca primu are kit de instalare inclus;
urmatoarele doua este o mica diferenta la decibeli la UI
Ca SEER si SCOP au cam acelasi numar 7.4 si 4.1 ar mai fi si https://www.emag.ro/...ication-section dar nu gasesc decibelii.

Acum dupa cunostintele voastre e mai bine sa il iau direct cu kit sau fara ?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate