Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82

kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...
 ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?
 Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...
 Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea

Taxarea vacilor in Danemarca si..
 

Ac 2023 12000 BTU

- - - - -
  • Please log in to reply
106 replies to this topic

#19
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 02.01.2011

View Postmax_01, on 06 august 2023 - 20:56, said:

Bugetul de 2000-2500 lei este doar pentru achizitionarea aparatului de aer conditionat sau si pentru instalare?Instalarea te costa in jur de 600-750 lei.Si aspectul asta este foarte important si trebuie sa tii cont de el.


As instala aparatul de aer conditionat exact deasupra patului pentru ca jetul de aer sa nu va afecteze absolut deloc cand stati .
NU face greseala sa iti montezi aparatul de aer conditionat, in dormitor, in alta parte decat deasupra patului vostru.
Bugetul este doar pentru achizitionarea AC. Am uitat sa fac aceasta mentiune.
Nu am inteles ideea cu pozitionarea AC fix deasupra patului. Eu in poza l-am pus in partea dreapta (cum te uiti la poza) de acolo nu cred ca ar fi vreo jena cu jetul de aer.

#20
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 17.04.2015

View Postdjhappy89, on 14 iulie 2023 - 12:48, said:

nu este atat de cald la mine in apartament (25) max,
Doresc sa il pun in dormitor (22mp) si am inteles ca ar corespunde un ac de 12000BTU
Conform spuselor tale (25 grade temp camerei pana acum), lejer iti va fi suficient si unul de 9k btu.

View Postdjhappy89, on 06 august 2023 - 16:37, said:

Asa cum am promis revin cu pozele
1) locul unde doresc amplasarea UI
2+3) exterior perete bloc este din caramida si apoi izolat cu polistiren de 10cm;
Aveti vreo alta idee unde sa dau gaura pentru el?
4) am atasat doua poze din balcon care este langa dormitor dar trebuie data odata gaura din dormitor in spre balcon si apoi din spre bacon in spre exterior cred ca ma complic asa
1. OK
2+3+4. Asa cum amesteci cuvintele(si pozele), mi-ai faultat neuronul...Pune eventual schita apt, sa pricepem clar unde e balconul, unde e dormitorul. Nu cred ca mai inteleg nimic din poze. Am o banuiala dar mai bine astept schita.
Pt poza 2 (posibila amplasare UE), pozitionarea e dificila si pt a putea fi montata dar si pt viitoare mentenanta ori eventuala reparatie.

#21
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017
Unitatea interioara sa fie montata pe peretele de lângă patul vostru.Sa fie amplasata deasupra capului vostru pentru ca jetul de aer sa treaca peste voi si sa poata fi directionat si spre fereastra.Asta am vrut sa spun.
Ce sa îți cumperi?Pe cât posibil un aparat din clasa energetica A+++, macar la răcire, dacă vrei AC mai mult pentru răcire.Mai creste bugetul cu 300 lei și îți cumperi Midea All Easy Pro Nordic UV, model 2023.La 22 metri patrati eu as opta pentru un 12000 BTU.

View PostValy_User, on 14 iulie 2023 - 13:29, said:

Cel mai bine aerul condiționat se montează la sfârșitul verii spre toamna.
Dar mulți nu se gândesc la asta, vor fix atunci când e cel mai aglomerat.
Sau primăvara.

Edited by max_01, 07 August 2023 - 16:42.


#22
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 02.01.2011

View PostAroundYou, on 07 august 2023 - 07:49, said:


Conform spuselor tale (25 grade temp camerei pana acum), lejer iti va fi suficient si unul de 9k btu.

1. OK
2+3+4. Asa cum amesteci cuvintele(si pozele), mi-ai faultat neuronul...Pune eventual schita apt, sa pricepem clar unde e balconul, unde e dormitorul. Nu cred ca mai inteleg nimic din poze. Am o banuiala dar mai bine astept schita.
Pt poza 2 (posibila amplasare UE), pozitionarea e dificila si pt a putea fi montata dar si pt viitoare mentenanta ori eventuala reparatie.
Salut am cautat schita blocului. Sper sa te ajute sa vizualizezi. Pentru orice nedumerire sunt aici.
Attached File  IMG_9045.jpeg   700.96K   22 downloads

View Postmax_01, on 07 august 2023 - 16:43, said:


Ce sa îți cumperi?Pe cât posibil un aparat din clasa energetica A+++, macar la răcire, dacă vrei AC mai mult pentru răcire.Mai creste bugetul cu 300 lei și îți cumperi Midea All Easy Pro Nordic UV, model 2023.La 22 metri patrati eu as opta pentru un 12000 BTU.

View PostAroundYou, on 07 august 2023 - 07:49, said:

Conform spuselor tale (25 grade temp camerei pana acum), lejer iti va fi suficient si unul de 9k btu.

Repet a fost o greseala , dormitorul are conform schitei de mai sus 14.12 mp....

#23
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 17.04.2015
Mda, acum am inteles, e nashpa tare cu coloana aia acolo si nu pare sa ai multe posibilitati, etc. E probabil dificil tare de montat pe peretele ala lateral, nustiu daca scapi fara schela.
Trebuie vorbit in prealabil cu un montator, sa vada la fata locului, sa-ti zica ce si cum. Nu lua de pe online s-apoi, fara sa vada cel ce ti-l va monta locul inainte sa faceti programarea.

#24
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 02.01.2011
Dar nu este inaltime mare .. 3 metri sunt max poate 3.5 metri. Eu nici nu stiu ce-i drept nu te contrazic.. poate ca nu se poate monta la o asa distanta

#25
AroundYou

AroundYou

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,756
  • Înscris: 17.04.2015
Chiar de nu e inaltime f mare, oricum trebe vorbit inainte, sa vina cu scara etc, te va costa oricum extra.

#26
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 02.01.2011
da.. asta e alta solutie nu am ..sau cel putin nu vad eu...
ceva recomandari se poate pt AC de 9000 BTU? ramane 9000 nu ?

#27
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
la 22 metri e perfect de 9.000, am si eu la 3 dormitoare de aceeasi dimensiune de 9000 si e perfect, mergi pe Gree daca vrei, la evomag sunt cam 1850 de lei, nu asculta de sfaturi cu Midea, am cumparat la sfaturile altora Midea si la 1 an le-am scos si am pus Gree, nu exista comparatie, Midea huruiau de vibra tot peretele si pe incalzire pocneau plasticele incontinuu in ultimu hal, niste mizerii, am aruncat 5000 de lei pe fereastra, am pus acum Gree si nu se aude nicio vibratie, niciun pocnet, nimic, si din ce am vazut moduleaza si mai jos, consumul e mai mic.

#28
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017

View Postbogdan_popescu, on 07 august 2023 - 20:26, said:

la 22 metri e perfect de 9.000, am si eu la 3 dormitoare de aceeasi dimensiune de 9000 si e perfect, mergi pe Gree daca vrei, la evomag sunt cam 1850 de lei, nu asculta de sfaturi cu Midea, am cumparat la sfaturile altora Midea si la 1 an le-am scos si am pus Gree, nu exista comparatie, Midea huruiau de vibra tot peretele si pe incalzire pocneau plasticele incontinuu in ultimu hal, niste mizerii, am aruncat 5000 de lei pe fereastra, am pus acum Gree si nu se aude nicio vibratie, niciun pocnet, nimic, si din ce am vazut moduleaza si mai jos, consumul e mai mic.
bogdan_popescu, ma îndoiesc ca ai avut montat model Midea ieșit pe piața, anul trecut sau anul asta, care costa de la 2000 lei, în sus.
Întreb de curiozitate, ce model de Midea ai avut și ce model de Gree ai acum?.
De la Gree as cumpăra doar modelele Amber sau Soyal, singurele cu clasa energetica la racire A+++.

Edited by max_01, 07 August 2023 - 21:33.


#29
bogdan_popescu

bogdan_popescu

    Jesus is coming soon!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,543
  • Înscris: 13.05.2008
Daca am luat teapa cu un produs de la ei nu mai vreau sa aud veci de firma lor, daca stiau ca au produse de toata jena trebuia sa le scoata de pe piata sau macar sa isi asume rezolvarea problemei, pe mine ma intereseaza mai mult pentru incalzire, racire 2 luni pe an e nimic, si in dormitoare nu prea folosesc racirea ca tin in living nonstop pe racire vara si se face perfect si in dormitoare.
Era culmea sa ma indrept spre un produs mai scump de la aceeasi firma care mi-a facut paguba cand la gree cu aparat de 2000 de lei e perfect

Edited by bogdan_popescu, 07 August 2023 - 21:45.


#30
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017

View Postbogdan_popescu, on 07 august 2023 - 21:44, said:

Daca am luat teapa cu un produs de la ei nu mai vreau sa aud veci de firma lor, daca stiau ca au produse de toata jena trebuia sa le scoata de pe piata sau macar sa isi asume rezolvarea problemei, pe mine ma intereseaza mai mult pentru incalzire, racire 2 luni pe an e nimic, si in dormitoare nu prea folosesc racirea ca tin in living nonstop pe racire vara si se face perfect si in dormitoare.
Era culmea sa ma indrept spre un produs mai scump de la aceeasi firma care mi-a facut paguba cand la gree cu aparat de 2000 de lei e perfect
Fii amabil și spune ce model de Midea ai avut și ce model de Gree ai acum.
Pentru încălzire,  Gree Soyal și Amber sunt nr.1.

Edited by max_01, 07 August 2023 - 22:27.


#31
djhappy89

djhappy89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,355
  • Înscris: 02.01.2011
Nu trebuie sa ne razboim intre noi, fiecare are parerea lui si suntem aici sa ne spunem opiniile si sa ne sfatuim.
Eu personal ma gandeam la un Lg dar am facut acum o cautare si fata de acum 2 luni au urcat preturile cu 500-600 de lei …
Chiar ce parere aveti de LG?

#32
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017
Nu se războiește nimeni.Este vorba doar de un schimb de opinii.

 max_01, on 07 august 2023 - 22:26, said:


Fii amabil și spune ce model de Midea ai avut și ce model de Gree ai acum.
Pentru încălzire,  Gree Soyal și Amber sunt nr.1.
Fac o completare și precizare ca Gree Soyal și Amber sunt produsele de top ale mărcii Gree și oferă clasa energetica A+++ atat la racire cat si la încălzire.Celelalte produse din gama Gree, au doar clasa energetica A++ la răcire și la răcire, funcționează în parametrii optimi doar pana la +43 grade.Daca ai expusa unitatea exterioara direct la soare și locuiești în sudul tarii, risti sa ai probleme.Sa ți se oprească cum mi-a spus cineva ca s-a oprit o unitate exterioara HVAC,marca Mitsubishi, conceputa pentru racirea unei centrale telefonice la o instituție de stat, mare cat o combina frigorifica.Problema a fost ca poate funcționa pana la +43-46 grade  și fiind expusa la soare, anul trecut, în plin cod rosu de canicula, s-a oprit.

Edited by max_01, 08 August 2023 - 09:03.


#33
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,316
  • Înscris: 25.01.2007

 max_01, on 07 august 2023 - 21:20, said:

bogdan_popescu, ma îndoiesc ca ai avut montat model Midea ieșit pe piața, anul trecut sau anul asta, care costa de la 2000 lei, în sus.
Întreb de curiozitate, ce model de Midea ai avut și ce model de Gree ai acum?.
De la Gree as cumpăra doar modelele Amber sau Soyal, singurele cu clasa energetica la racire A+++.
Ai cumpara doar alea pentru ca vrei sa iei A+++ si sa fie top of the line. Din punct de vedere economic investitia nu are nici un sens.
Comparativ cu un Fairy sau chiar Bora nu economisesti pe an mai mult de 200kWh. In cat timp amortizezi investitia de 2500-3000?

Edited by andreyvsjoker, 08 August 2023 - 08:54.


#34
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017

 andreyvsjoker, on 08 august 2023 - 08:52, said:


Ai cumpara doar alea pentru ca vrei sa iei A+++ si sa fie top of the line. Din punct de vedere economic investitia nu are nici un sens.
Comparativ cu un Fairy sau chiar Bora nu economisesti pe an mai mult de 200kWh. In cat timp amortizezi investitia de 2500-3000?
A+++ îmi oferă și un Midea Pro Nordic, UV, model 2023, pe care îl cumperi la 2800 lei.
Fata de Fairy sau Bora care costa între 2700-2400 lei, care pot funcționa în condiții optime de răcire, pana la +42-43 grade, Pro Nordicul funcționează pana la +50 grade temperatura exterioara.Vezi ce am scris mai sus despre Mitsubishi.
La locuinta îți montezi unitatea exterioara unde poți și nu în locul ideal, intro zona tot timpul cu umbra și fără mult praf.
Dacă prinzi veri foarte călduroase cum a fost cea de anul trecut, cel puțin ziua, aparatul AC va funcționa  poate cel puțin 16 ore, zilnic, ceea ce se va simți la factura electrica.Inclusiv pe termen mediu
As cumpara doar Gree Amber si Soyal pentru ca in afara claselor energetice A+++, la rece si cald, Soyal poate functiona pe racire,pana la +48 grade si incalzire, la -25 grade iar Amber pana la +52 grade la racire si -30 grade la incalzire.
Deci chiar dacă locuiești în sudul tarii(nu este cazul meu) și bate soarele direct pe unitatea exterioara, mai ales in cazul Amber, aceasta va functiona la parametrii optimi, pana la + 52 grade fata de celelalte, care dacă se depășesc  +42,+43 grade, te lasă.La soare temperatura este mai ridicata decât la umbra și cum am mai spus, unitatea exterioara se instalează acolo unde trebuie și nu întotdeauna, acel loc este umbros.

Edited by max_01, 08 August 2023 - 09:17.


#35
max_01

max_01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,414
  • Înscris: 07.02.2017
În cazul mărcii LG, la bugetul pe care îl și, compara atât clasa energetica a aparatului pe care potibsa îl cumperi cât și temperaturile minime și maxime din exterior la care poate funcționa în parametri optimi pentru răcire și incalzire.
LG practica un marketing înțelept.O dau înainte cu 10 ani garanție la compresor însă de placa de baza care este creierul unitatii exterioare ,  nu zic nimic.Daca trebuie  înlocuită placa de baza, mai ales după 4-5 ani de folosință, în funcție de ce aparat -marca și model ai, poate ca este mai corect, financiar, sa îți cumperi un alt AC decât sa o schimbi.

#36
andreyvsjoker

andreyvsjoker

    unProfessional Joker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,316
  • Înscris: 25.01.2007
Pai ce ai expus mai sus nu-i un mare avantaj. Fairy raceste intre ( -15 ~ 50) si incalzeste intre (-25~ 30). Ce mi 50 ce mi 52C?

Edited by andreyvsjoker, 08 August 2023 - 09:23.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate