Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)

Radiator spart? Pierdere freon - ...
 Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur

Daca am un filet stricat la fuzet...
 Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare

UST.FR vs NQSE.DE (ETF pe Nasdaq)
 Autoturismele BMW nu semnalizeaza...

Reparatie VFD

ETF termen lung VWCE vs VUAA.

Doua cabluri, o priza
 

Engleza ca limba secundara in Romania

* * * * - 4 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#37
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,361
  • Înscris: 26.01.2010

View Postpasilla, on 27 iunie 2023 - 23:17, said:

Si numai pentru faptul ca poate ajuta, la nevoie, un strain.
De fapt ar arata ca suntem un popor cu o anumita educatie.

Si daca un agarici cu functie inalta se ia dupa tine si incepe sa ceara lb engleza la angajare ii dai tu maturatorului ala de mancare sau nu-ti dai seama unde duc genu asta de idei?
Tin minte ca am vazut acum ceva ani de zile un job description pentru o femeie de serviciu la o firma romaneasca unde se cerea ca femeia de serviciu sa aibe facultate .Nu mai tin minte daca a fost o farsa de prost gust si s-a dovedit a arata pana unde duce prostia atunci prostii's la putere. Cand am citit mesajul tau , mi-ai amintit de anuntul ala .

La nevoie , strainul ala poate intreba o alta persoana daca maturatorul nu intelege engleza dar tu , sugerand ca maturatorul ar fi obligat sa cunoasca engleza ca sa ajute strainul , lasi de inteles ca te doare in cur de maturator si e mai important strainul pentru tine decat maturatorul :D

#38
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostAlltrack, on 27 iunie 2023 - 23:24, said:

Da , cred ca in turism ar fi bine sa se stie o limba internationala
Sa incepem cu turismul.
Gari, autogari, aerogari, control trafic, politie, jandamerie, spitale......

Edited by pasilla, 27 June 2023 - 23:41.


#39
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,530
  • Înscris: 02.08.2021
Când aud de turism în România....
Avem câteva obiective gen Castelul Bran, Castelul Peleș, Muzeul Grigore Antipa, Salina Slănic, Podul de Fontă, dar nu prea multe.

Edited by Valy_User, 27 June 2023 - 23:43.


#40
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postpasilla, on 27 iunie 2023 - 23:38, said:

Sa incepem cu turismul.
Gari, autogari, aerogari, control trafic, politie, jandamerie, spitale......
Nu-i nici o graba ! In aeroporturi se cunoaste engleza , restul nu pare de interes turistic .
Romana e o limba tare frumoasa , e si destul de internationala , dai de romani peste tot !

Edited by Alltrack, 27 June 2023 - 23:48.


#41
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

View PostNoua_pe_site, on 27 iunie 2023 - 22:03, said:

tu vrei ca coana leana care tocmai s-a angajat la mega image sa invete engleza ca sa poata sa serveasca imigrantii ?

daca are contact cu publicul da , daca matura pe jos si pune marfa pe rafturi nu.
Deși este puțin exagerat sa impui asta unor firme. Pentru angajații statului nu ar fi exagerat. Ar fi util sa fie materie la bacalaureat. Ai putea impune inscripționarea bilingva a tuturor produselor.

View PostNoua_pe_site, on 27 iunie 2023 - 23:38, said:

in cur de maturator si e mai important strainul pentru tine decat maturatorul Posted Image
pe principiul asta te interesează mai mult de respectarea regulilor (si cunoașterea lor) decât de analfabetul căruia ii refuzi permis de conducere.

#42
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,530
  • Înscris: 02.08.2021
Există o regiune în această țară în care o bună parte a populației nu cunoaște bine limba română. Despre ce vorbim aici.

Edited by Valy_User, 27 June 2023 - 23:50.


#43
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,361
  • Înscris: 26.01.2010

View Postquantico2708, on 27 iunie 2023 - 23:49, said:


pe principiul asta te interesează mai mult de respectarea regulilor (si cunoașterea lor) decât de analfabetul căruia ii refuzi permis de conducere.
Logica ta fiind care mai exact ? Cum ai sarit de la coada maturii la volan ?

#44
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Am avut surpriza ca si acum, in prezent, pe la anumite pensiuni/restaurante, meniul sa fie numai in romana, eventual si in maghiara.
Locuri frumoase, turisti straini, dar e nevoie de un alt turist sa le explice ce e in meniu. Penibil.

Edited by pasilla, 27 June 2023 - 23:53.


#45
Noua_pe_site

Noua_pe_site

    Heartless Biatch

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,361
  • Înscris: 26.01.2010

View Postquantico2708, on 27 iunie 2023 - 23:49, said:

daca are contact cu publicul da , daca matura pe jos si pune marfa pe rafturi nu.


E casiera. A pacalit-o vasile din deal la 16 ani , a trantit un puradel , l-a crescut , acu vrea sa munceasca. E usor de trainuit , poate indeplini sarcinile de casiera in conditii optime doar ca nu stie engleza. Ii dai next si o trimiti unde la munca ? La matura nu poate ca nu stie engleza iar casiera intra in contact cu un posibil strain asa ca nici aici nu e angajabila.
What's next ?

View PostValy_User, on 27 iunie 2023 - 23:50, said:

Există o regiune în această țară în care o bună parte a populației nu cunoaște bine limba română. Despre ce vorbim aici.

Ii cam doare in cur pe maghiari de cine ce parere au despre ei.
Am auzit ca-s scarbosi si ca raspund in scarba cand aud engleza sau romana si se fac ca nu inteleg .Si parca imi vine sa-i felicit dupa ce am citit topicul asta :lol:

#46
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020
Cu cat mai putini straini in Romania , cu atat mai bine ! Aia care vin , vin pe iefteneala !
Si poti sa ai un minim de decenta sa studiezi cateva denumiri de mancare inainte de a vizita o tara .
Asa cum in Italia vrei Pizza , in Grecia vrei Tzatziki , in Germania vrei Schnitzel...etc. se poate continua .

Edited by Alltrack, 28 June 2023 - 00:01.


#47
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View PostNoua_pe_site, on 27 iunie 2023 - 23:58, said:

Am auzit ca-s scarbosi si ca raspund in scarba cand aud engleza sau romana si se fac ca nu inteleg
Nu ai auzit bine.

View PostAlltrack, on 27 iunie 2023 - 23:59, said:

Cu cat mai putini straini in Romania , cu atat mai bine ! Aia care vin , vin pe iefteneala !
Putem sa aderam la CSI si sa inchidem granitele. Nu ne opreste nimeni.
Sa nu mai profite strainii de iefteneala de la noi.

#48
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,488
  • Înscris: 29.12.2006

View PostAlltrack, on 27 iunie 2023 - 23:59, said:

Cu cat mai putini straini in Romania , cu atat mai bine !

Avem viziuni diferite. Posted Image

Eu spun că e invers: cu cât mai mulţi străini în orice ţară, inclusiv România, cu atât mai bine.

Ce înseamnă ca o ţară să atragă mulţi străini ?! Înseamnă că are multe libertăţi şi un nivel de viaţă ridicat. Asta atrage orice om ! Câtă vreme România atrage străini care vin să muncească aici, e bine, însemnând că suntem pe un drum bun. Atragerea străinilor din toată lumea, e examenul de civilizaţie şi dezvoltare pentru orice naţiune.

Edited by lupini, 28 June 2023 - 00:09.


#49
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postpasilla, on 28 iunie 2023 - 00:03, said:

Putem sa aderam la CSI si sa inchidem granitele.
Sau putem sa ramanem asa si sa plece in ''Englezenia'' cui nu-i convine ! Am fost in Germania de 1000 de ori de exemplu si in majoritatea magazinelor clasice nu stiu engleza !
Cred ca acolo ar fi nevoie de voi , pe aici nu e nevoie .

View Postlupini, on 28 iunie 2023 - 00:07, said:

Avem viziuni diferite. Posted Image
Ai dreptate ! Am vazut ce e prin marile capitale europene in ultimii ani si absolut nu vreau !

#50
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022

View Postpasilla, on 28 iunie 2023 - 00:03, said:


Nu ai auzit bine.


Ba a auzit foarte bine, înțeleg, dar fac pe proștii.

Or fi izolate manifestările astea, dar există.
Nu încerca să te dai deștept, le am trăit pe pielea mea in mod repetat.

#51
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,677
  • Înscris: 12.06.2010

View PostNoua_pe_site, on 27 iunie 2023 - 23:12, said:

Explica de ce consideri necesar ca un maturator de strada sa cunoasca engleza te rog.
Because e trendy! Dar mai bine ar sti franceza! Merde!

#52
Alltrack

Alltrack

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 4,737
  • Înscris: 01.08.2020

View Postpasilla, on 28 iunie 2023 - 00:03, said:

Nu ai auzit bine.
A auzit extrem de bine !

View Postlucianburjuiul, on 28 iunie 2023 - 00:11, said:

Dar mai bine ar sti franceza! Merde!
Multi francezi stiu engleza dar refuza sa o vorbeasca ! Din nationalism ! Nationalismul francezilor e de laudat , ala romanesc pute...unora .

#53
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,488
  • Înscris: 29.12.2006

View PostAlltrack, on 28 iunie 2023 - 00:10, said:

Am vazut ce e prin marile capitale europene in ultimii ani si absolut nu vreau !

Şi eu am văzut, şi vreau să fie în Bucureşti şi marile oraşe ale României, ca în: Berlin, München, Stuttgart, Paris, Lille, Lyon, Viena, Madrid, Barcelona, Amsterdam, Rotterdam, Copenhaga, Stockholm...Berna, Zürich, Londra, Manchester, Liverpool...etc., etc., etc.

Acolo se vede cosmopolitismul civilizator. Prefer asta decât...Şoşoacă.

Edited by lupini, 28 June 2023 - 00:18.


#54
Valy_User

Valy_User

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,530
  • Înscris: 02.08.2021

View Postlupini, on 28 iunie 2023 - 00:07, said:

Avem viziuni diferite. Posted Image

Eu spun că e invers: cu cât mai mulţi străini în orice ţară, inclusiv România, cu atât mai bine.

Ce înseamnă ca o ţară să atragă mulţi străini ?! Înseamnă că are multe libertăţi şi un nivel de viaţă ridicat. Asta atrage orice om ! Câtă vreme România atrage străini care vin să muncească aici, e bine, însemnând că suntem pe un drum bun. Atragerea străinilor din toată lumea, e examenul de civilizaţie şi dezvoltare pentru orice naţiune.
Tu chiar crezi că oamenii ăia vin de ce bine și ce nivel de trai ridicat avem în România. Eu cred că țelul lor final este să ajungă în Franța, Italia, Spania, Norvegia, Danemarca, Elveția.
Totuși suntem locul 2 mondial la emigrație. Că pe primul este Siria.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate