Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

Ce ati facut astazi in gradina?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
582 replies to this topic

#487
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,162
  • Înscris: 17.03.2005
Problema nu e ca nu se ofilesc brusturii, problema este ca sarea DMA nu se folosește pe lângă alte plante sensibile, în categoria intrând și pomii și vita de vie șamd.
Evident, folosit hipercorect, în teorie se poate.
Practic, cine e în stare sa îl folosească hipercorect evita iar restul nu au habar exact ce face mizeria aia de erbicid asa ca ar trebui sa apeleze la alte variante, glifosatul fiind cea mai la îndemână.


#488
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,710
  • Înscris: 13.01.2011
Astăzi am venit acasă pe la 00:41, de la teren, unde, cum altfel, am dat o cafteală la buruieniș, că avea tendința să se obrăznicească 😂, și era în zona de acces auto.

Zona cu gazon și plante arată bine, dar am văzut pe ici colo, că a răsărit și spanac sălbatic, trebuie să îl smulg.
Vestea bună, este comestibil, îl fac ciorbă  🤭
Am mai relocat melci, dar sînt tot mai puțini, mulți pui.

Iar am luat trandafiri, pentru consoartă, urmează să înflorească crinii  😍

L.E. A, și am udat vegetația dezirabilă, ăsta era oful meu, că a plouat și nu prea, în sud.

Attached Files



#489
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,162
  • Înscris: 17.03.2005
Ai udat vegetația dezirabila? 🤣🤣🤣 Am asa un feeling ca plagiezi..

#490
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,710
  • Înscris: 13.01.2011
Pe?!  😁

L.E. Cică miercuri și joi plouă.
Hai să o văd și pe asta.

#491
tal3ntat

tal3ntat

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 345
  • Înscris: 01.04.2007
Am dat azi o fuga la moșie sa culeg niște cireșe. La ieșire din livadă hop un mar cu probleme mari.
Ce pot sa fac? Duminica nu erau acolo
Mulțumesc

Attached Files



#492
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Îți faci stupină.  Posted image
Cheamă un apicultor să le adune!

Edited by subway_guru, 22 May 2024 - 10:55.


#493
adip62

adip62

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 362
  • Înscris: 30.03.2024
Sa nu fie salbatice... Oricum cheama un apicultor. Desi probabil o sa inceapa sa se vaite ca nu are unde le reloca, ca nu are conditii, ca... pana nu sari la cap cu niste bani.
Altfel, baga-le niste fum. Ala de bitum/smoala sau sulf cica ar fi cel mai eficient (asa am auzit, nu am folosit vreodata).

Edited by adip62, 22 May 2024 - 12:15.


#494
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Mai mult ca sigur că ai un apicultor prin preajma, cheamă-l să-și recupereze protejatele!
Sau le lași să se descurce singure fără ajutorul tău…

Edited by subway_guru, 22 May 2024 - 14:04.


#495
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Am pățit și eu așa ceva, aveam un vecin ce avea un stup, l-am chemat, a venit, le-a afumat, a scuturat roiul intr-un sac și le-a luat. Mai departe nu știu ce s-a întâmplat.
Oricum nu sunt dăunătoare, din contra atâta vreme cat nu le enervezi!

#496
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,162
  • Înscris: 17.03.2005
E un roi de albine care a roit, matca batrana(de regula) și-a luat talpasita, însoțită de o parte din lucrătoare... Își cauta un loc sa își înființeze colonia, cel mai probabil pomul tău e un popas, nu ar trebui sa le mai găsești acolo, uneori pleacă foarte rapid, alteori poate sa dureze puțin, chestie de 24 ore, rar mai mult.

Majoritatea apicultorilor aduna roiurile, în special cei care dețin stupul din care a plecat roiul, în general oamenii fac eforturi sa împiedice fenomenul pentru ca roiul rămas în stup este slab, pana își reface populația de lucrătoare chiar și ajutat de apicultor, roiul ala nu prea e capabil sa culeagă și practic reoclta de miere scade foarte mult.

Dacă ai vreun apicultor prin vecini parte probabil de la el a plecat roiul și îl va lua dacă îl anunți.
Dacă nu e al lui, oricum îl va lua, găsește el ce sa facă cu el, un roi de albine costa bani și munca de a-l lua de acolo înseamnă să scuturi ghemul ala într-o cutie în care ai eventual o rama și sa ii pui capacul.
Matca e undeva pe ramura iar ce vezi tu deasupra sunt lucrătoare care o acoperă pt a o proteja, matca emana un feromoni care le strânge în jurul ei...
Practic când scuturi ramura, matca ajunge în cutie și restul de albine ce rămân pe acolo pe pom o vor urma în cutie... O parte mai zăbovesc pe pom, pentru ca încă rămâne urma de feromoni pe ramura,a doua zi însă rar mai găsești vreuna sa mai caute pe acolo.


Una peste alta nu ai nicio problema, albinele alea nu îți fac niciun rău, dimpotrivă, ai ocazia sa admiri frumusețea naturii și sa observi o colonie de albine în procesul de formare, practic este modul prin care aceste insecte se înmulțesc.

Eu am în livada în fiecare an câteva roiuri, vecinul are stupi și oricât s-ar strădui tot mai scăpa ceva botci (celulele în care se formează mătcile tinere), împlicit se întâmplă să îi roiască... Zilnic verificam pomii, amân pe cât posibil tratamentele, etc...

#497
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,710
  • Înscris: 13.01.2011
Nu le faci nimic, este jocul normal al naturii.
Pleacă ele de acolo, singure.

Vizualizare mesajcrisstonne, pe 21 mai 2024 - 21:42, a scris:

L.E. Cică miercuri și joi plouă
Mda... a dat o pișare scurtă, devreme, apoi soare, bine că nu m-am bazat pe prognoza meteo.

Ăștia cu vremea, dau tot mai multe rateuri, erau mai exacți în trecut, cînd nu aveau atîta tehnologie la îndemînă.

Poate totuși mîine...

#498
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 73,772
  • Înscris: 15.06.2007
Astazi avand in vedere ca n-a mai plouat am tuns iarba, si am cotrobait un pic prin "gradina pandemiei" vreo 4 mp dintr-un colt in fundul gradinii unde incercasem sa cresc ceva.. pana la urma s-a transformat in compost si buruieni pe langa.  Aveam un butuc ramas de la nucul rasturnat la vijelia din 2017 cu care nu prea aveam ce face, il tot mutam de colo-colo, pana la urma l-am azvarlit pe langa compost.
Si astazi curatand buruienile am ramas surprins ca toata masa aia solida din miezul butucului s-a transformat in pamant! A ramas doar coaja. Nu stiu exact cine l-a halit, furnicile, viermii sau ciupercile, dar locul este un mini parc de distractii pentru tot felul de vietuitoare telurice.

[ https://i.postimg.cc/MKf2z3jL/20240522-204130.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.postimg.cc/6pCkv7cL/20240522-204113.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am plantat pe acolo busuioc de la lidl, dar s-a uscat, in schimb a crescut rostopasca, urzici si alte buruieni neidentificate.
Mai trebuie sa amestec gramada de frunze de tei carate din strada in toamna sa le ameste cu gazonul tuns, si cred ca va iesi un pamant ca la carte.

#499
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,710
  • Înscris: 13.01.2011
Ăla a fost topit de ceva fungi, ciuperci.

#500
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,710
  • Înscris: 13.01.2011
:proud:

#501
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,586
  • Înscris: 15.03.2013
Da, buna idee, invit si io azi "prietenii" la un gratar cu niste muloscocid.Cu toate ca n-a plouat, mai apare cate un Don Quijote care face pe eroul in gradina :)

#502
bonygy

bonygy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,826
  • Înscris: 08.02.2007
Am "spânzurat" roșiile...

Attached File  20240525_184345.jpg   1.07MB   29 downloads

#503
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,710
  • Înscris: 13.01.2011
Ierboretul" semănat tot crește  😍
A crescut prin vegetație și Chenopodium album.

Uou, îmi zic, mie și femeii, facem ciorbă de zarzavat, aveam și salată, și leuștean, la curte, plus zarzăre, de la vecina.

Buun, mîndra a pus mîna pe foarfecă, să culeagă verdeața, eu am pus mîna pe sapă, să nivelez o zonă din teren, care era cu găuri.

Am dat non stop la sapă, cred că două ore, am impresia că mă transform în paysan, că prea îmi place  😋

M-a lăudat femeia, că ce frumos am nivelat.
Pe întuneric am apucat să ud vegetația, iar în final, am cules și crini, ooo, ce miros au.

Iar tîrziu, cînd am ajuns acasă, eu, ca orice moș care se respectă, am pus mîna să fac ciorbica, soțioara a făcut baie și apoi a căzut lată  😂

Bonus eu, berică  🤤🍺

Attached Files


Edited by crisstonne, 27 May 2024 - 04:08.


#504
MareleIntelept

MareleIntelept

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 26.07.2023
Am bagat 4 kg de visine la damigeana. Alte 3-4 kile s-au facut compot.
(Nu glumesc, am un visin care se coace inaintea cireselor)

Attached File  20240526_150746.jpg   754.57K   25 downloads

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate