Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

Ce ati facut astazi in gradina?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
582 replies to this topic

#577
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 29.11.2007

Vizualizare mesajcristi4x4, pe 17 iunie 2024 - 11:43, a scris:

Sarpele de casa sau sarpe de apa.Neveninos si total inofensiv.

Multumesc. Asa m-am gandit si eu doar ca era urias! Urias pentru sarpe de casa. Dintr-astia am mai avut; de cateva ori, pe an, dau nas in nas, cu cate unul.

Vizualizare mesajparintele, pe 17 iunie 2024 - 12:23, a scris:

Ce mi se pare mie interesant e cât de mare e... Ala bate spre 150cm ceea ce e mult.

Mai mult, chiar. As spune ca avea cel putin 150cm, daca nu, cumva, se ducea spre 170 cm. Cand era inghesuit, in caminul drenului, avea vreo trei-patru onduleuri. Poate nu se vede, asa de bine, in film. In zona cea mai "grasa" parea sa aiba cam 8cm diametru ... sa zic ...
In fine. Merg pe ideea ca, pe la noi, cu cat e mai mare sarpele, cu atat sunt sanse mai mici sa fie veninos.
Multumesc.

#578
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,162
  • Înscris: 17.03.2005
O fi fost neam cu asta... Soacra-sa.. 🤣
Și adică tu ai fugit și ai lăsat copii în urma? Corect, la o urgenta, ceva,  faci altii👍

PS. Hai ca nu nai știu care ce șarpe a văzut dar de ras am ras🤣

Edited by parintele, 17 June 2024 - 14:55.


#579
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,689
  • Înscris: 27.01.2012
Când am spus despre plasa antigrindină mă refeream la o mică parcelă cu legume nu la o grădină întreagă

#580
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 29.11.2007

View Postparintele, on 17 iunie 2024 - 14:53, said:

[...]Și adică tu ai fugit și ai lăsat copii în urma? Corect, la o urgenta, ceva,  faci altii👍[...]

Habar n-am la ce te referi.

#581
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,162
  • Înscris: 17.03.2005

 tal3ntat, on 17 iunie 2024 - 13:53, said:


Nu știu,ceva soi timpuriu ca un an mănânc 2 nu dar f gustoase și aspectuoase
Legat de șerpi acum 2 week a trecut și pe lângă mine unu,adică pe lângă copii ca eu am apucat sa fug,copiii find f.mici râdeau. Avea mai bine de 2 metri și f rapid.

La alt post, v-am incurcat🤣🤣🤣

#582
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,783
  • Înscris: 29.11.2007
M-am mai linistit. Si-am si ras :) , un pic, fiindca nu observasem postarea.

#583
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,710
  • Înscris: 13.01.2011
M-am rupt, deeci, m-am rupt!  😆
Am lipsit două săptămîni de la teren, dar doar pentru că nu am avut grija umidității din sol, că au fost ploile alea celebre în B, în sud.

Duminică trebuia totuși să ajungem, boscheții de la vecina nu au prins, nu este bai, nu capitulăm, iau ceva și pun în locul lor.
Iar am dat cu Rounduop", că bălăriile se obrăznicesc rapid, în zona unde am semănat ierburi, totul este bine, dar a trebuit să smulgem ceva bălării.
Am udat, a fost cald, cînd am terminat, și m-am schimbat, cămașa de lucru era udă  🥵

Am luat zarzăre, de la noi, dar din pomul vecinei  😂, iar aveam poftă de ciorbă de verdețuri, iar am cules spanac sălbatic.

A urmat ,,calvarul ", să gătesc, să fac dulceață din diverse fructe, unele luate din piață.
Pe la ora 8 dimineața, după probabil 36 ore nedormite, am simțit că mă cuprinde o stare de rău, am mai rezistat totuși pînă la 10, nu aveam cum să opresc procesul de fierbere la dulceață cînd doream.

L.E. Au rezultat și niște biscuiți cu zarzăre, fabricați de jumătatea mai frumoasă  😂

În poză este doar o parte din ce am manufacturat, doar o parte din dulcețurile și siropurile diverse care au rezultat.

Uuf, bine că am mai instalat un aer, după oboseală este bine la răcoreală  🥶

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate