Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Cum merg șoferii de tir! Aproape accident cu victime!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#55
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,513
  • Înscris: 13.10.2010

 mihaicozac, on 01 aprilie 2023 - 12:53, said:

Afară dacă te prind ... sunt echipe în civil cu mașini neinscrpiționate care se amestecă cu celelalte și observă traficul.
S-a strigat BINGO la domnul!
Educatia se face cu "batul" in vest.
La noi mai e putin si anunta la radio unde sunt radarele...desigur, amplasate la dracu-n praznic de locurile fierbinti.

#56
N3mesis

N3mesis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,900
  • Înscris: 16.05.2010

 GlCA_Contras, on 01 aprilie 2023 - 12:31, said:

Cand esti putin obosit iei pauza si te odihnesti putin... nu omori lumea!
Vii cu pretentii absurde!!!

 adnana2121, on 01 aprilie 2023 - 15:40, said:

Acolo traversezi doar când nu sunt mașini în apropiere. Singura lege de bun-simț și pentru viața pietonilor.
Auzi domle, au pietonii tupeul sa iasa din casa. Bah, se vede idiotul cu  carnet in tara asta si se crede dumnezeu.

#57
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001

 Robert_Kiran, on 01 aprilie 2023 - 06:50, said:

Ieri în jurul orei 18 mergeam cu Logan-ul meu prin localitatea Vama din Suceava. Este o zona cu treceri de pietoni unde e restricție la 30 km/h. Eu cred ca mergeam cam cu 40 km/h. Vad la o trecere de pietoni un grup de vreo trei persoane ca se pregătesc sa treacă. Imediat iau piciorul de pe accelerație. Si bine fac ca oamenii aceia încep sa traverseze grăbiți. Opresc fără probleme lângă trecere. Oamenii se îndreaptă spre centrul străzii. Din instinct arunc un ochi în oglinda retrovizoare. Un tir se apropie de mine cu viteza. Îmi dau seama ca nu va putea opri la timp. Oamenii sunt în fata masinii mele. Ma va lovi și ii va lovi și pe ei. Ba nu, tirul se baga în depășire. Atunci realizez ca va lovi Oamenii. O femeie și doi bărbați. Creierul meu judeca cu o viteza cosmica, si iau o decizie care (zic eu) salvează viata oamenilor. Apăs cu toată puterea pe claxon. Oamenii se uita spre mine, și apuca sa vadă tirul care ma depășește in forta! Și au timp sa se oprească la timp. Cred ca claxonul meu i-a salvat! Deschid geamul și le spun oamenilor ca i-am claxonat doar ca să ii fac atenți la nebunul cu tirul. Au înțeles, și mi-au mulțumit.
Stiu, tirurile sunt încărcate cu 30 de tone de marfa. Dar totuși, când ești în oraș, vezi restricție de 30 km/h, sunt treceri de pietoni, cum poți goni ca handicapatul? Dacă nu claxonam eu ieri, azi auzeați de un nou accident cu victime umane.

Banuiesc ca asiguratea "preventiva" inainte sa te infigi in frane nu face parte din rutina.
Tu stii mai bine care a fost realitatea in aceasta situatie ... dar eu te sfatuiesc ca pe viitor sa faci si acest lucru si sa decizi daca este cazul sau nu sa faci franari bruste.

#58
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Nu știu cum sunteți voi, (vorba lui Creanga) dar pentru mine pietonul pe trecere e suveran. Întotdeauna am dat prioritate la pietoni pe trecere. Niciodata nu am trecut pe trecere când erau pietoni. Sunt curier, conduc sute de kilometri pe zi cu dubele, dar pietonii întotdeauna au prioritate pe zebra. Oricât de grăbit as fi. Punct!

 Tarzy, on 01 aprilie 2023 - 16:30, said:

Banuiesc ca asiguratea "preventiva" inainte sa te infigi in frane nu face parte din rutina.
Tu stii mai bine care a fost realitatea in aceasta situatie ... dar eu te sfatuiesc ca pe viitor sa faci si acest lucru si sa decizi daca este cazul sau nu sa faci franari bruste.
Nu am nici o asigurare casco (dacă la aia te referi). Am doua mașini, un Logan KissFm 2007 și un Citroen C-crosser din 2009. Mașini prea vechi pentru Casco!  Cireașa de pe coliva, am RCA la Euroins... la amândouă!

#59
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,361
  • Înscris: 21.03.2020

 mihaiC1, on 01 aprilie 2023 - 15:11, said:

Tu zbori,navighezi.. pe drumuri  ? Interesant Posted Image  !!


Ce dragut esti ca, conducator auto de weekend Posted ImagePoate nu stii eu fac cam 87km / zi cu cat. B in medie in RO.Posted Image
Nu te cred...

#60
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,203
  • Înscris: 10.03.2007

 mihaiC1, on 01 aprilie 2023 - 12:36, said:

Ce permis de conducere auto ai @gica ??
Ala care e sofer de cat.B,C,E, D e testat de 4 ori si licente.. nu ca un conducator de cat. B cu spaga... sau in inafara ca nici nu stiu sa parcheze o masina mica !

O-ho, la ce se vede pe drumuri în materie de tiriști sunt convins că testele alea sunt pe bune iar licența numai cu șpagă nu se ia.

#61
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 mihaiC1, on 01 aprilie 2023 - 12:56, said:

Stai linistit ca si initiator are un Logan si vrea sa fie paduche in frunte...nu realizeaza ca daca ii taie / opreste mult mai usor inaintea camionului !
PS am masini destul de puternice dar nu ma bag in fata unei masini mult mai masiva/ grea/ solida care ma poate face armonica !!
Tu ai citit ce am scris? Camionul nu l-am depășit, mergeam liniștit prin localitate. El a venit ca la raliu și m-a prins. Deci nici vorba de tăiat calea! Iar de oprit ... legea spune ca dacă pietonul a pus piciorul pe zebra, opresti. Punct.

#62
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Asta e un lucru bun.
Un lucru și mai bun ar fi ca domnul pieton, așa suveran cum este el pe trecere, să se asigure înainte să treacă strada, cum scrie și în codul rutier, ca să nu se aleagă cu oase rupte.
Unii, n au nici o treabă, efectiv dau buzna.

#63
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 onisifor12, on 01 aprilie 2023 - 13:07, said:

Pentru că e un sclav pe care îl exploatează patronul să livreze fără pauze, altfel concediându-l.
Sclav, nesclav, trebuie sa respecte niște reguli. Si eu sunt sclav la o firma de curierat. Si eu depășesc viteza legala. Dar la treceri de pietoni, la aglomerație o las ușor.

#64
M-A-R-I-U-S

M-A-R-I-U-S

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 914
  • Înscris: 29.08.2010

 Robert_Kiran, on 01 aprilie 2023 - 17:04, said:

Tu ai citit ce am scris? Camionul nu l-am depășit, mergeam liniștit prin localitate. El a venit ca la raliu și m-a prins. Deci nici vorba de tăiat calea! Iar de oprit ... legea spune ca dacă pietonul a pus piciorul pe zebra, opresti. Punct.

Foarte probabil ca n-a reusit sa citeasca tot, e greu chiar si pentru un sofer PROFESIONIST sa citesti si in acelasi timp sa circuli cu 90km/h prin localitate... mai da si de idioti care acorda LEGAL prioritate pietonilor...

 yekun, on 01 aprilie 2023 - 17:08, said:

Asta e un lucru bun.
Un lucru și mai bun ar fi ca domnul pieton, așa suveran cum este el pe trecere, să se asigure înainte să treacă strada, cum scrie și în codul rutier, ca să nu se aleagă cu oase rupte.
Unii, n au nici o treabă, efectiv dau buzna.

OP:
"...Vad la o trecere de pietoni un grup de vreo trei persoane ca se pregătesc sa treacă. Imediat iau piciorul de pe accelerație..."

Cu ce au procedat gresit pietonii aici? Trebuiau sa vada in globul de cristal ca in spatele lui OP vine tare un prost PROFESIONIST cu ochii beliti in telefon?

Preventiv ar fi putut sa astepte 1 minut inainta sa inceapa traversarea, pana opreau 5-6 masini pe ambele sensuri, sa fie asigurarea asigurare! Nu?

Edited by M-A-R-I-U-S, 01 April 2023 - 17:26.


#65
manitu

manitu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 696
  • Înscris: 04.12.2007
În asemenea situații eu calc frâna în mod repetitiv.   Astfel, din spate,  cei care vin văd aprinderea roșului stopului pe frână și reacționează instinctiv,  calcă și ei frâna.
Dacă stai cu piciorul pe frână și cineva vine tare din spate,  este posibil să nu realizeze că staționezi,  mai ales ziua, pe lumină puternică,  sau cu soarele în față.   De aceea nu strică să calci frâna de mai multe ori,  să-l faci atent.

#66
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,056
  • Înscris: 12.08.2008
Nu te baza ca iti vede stopurile un om obosit/stresat! eu am pe masina LED-uri care sunt de 2 ori mai luminoase si era sa se urce un camion pe mine, am pus semnalizarea cu 150m inainte !

 Robert_Kiran, on 01 aprilie 2023 - 17:04, said:

Tu ai citit ce am scris? Camionul nu l-am depășit, mergeam liniștit prin localitate. El a venit ca la raliu și m-a prins. Deci nici vorba de tăiat calea! Iar de oprit ... legea spune ca dacă pietonul a pus piciorul pe zebra, opresti. Punct.

Eu am o hybrida si prin localitate nu se aude (nici la 90km/h!), deci stiu cat de preventiv trebuie sa fiu , tu si  "pietoni" sunteti surzi si cam fara logica cand vezi si auzi ditamai mastodontul condus de un sofer poate obosit..

Edited by mihaiC1, 01 April 2023 - 18:15.


#67
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,056
  • Înscris: 12.08.2008

 0v1d1u, on 01 aprilie 2023 - 17:02, said:

O-ho, la ce se vede pe drumuri în materie de tiriști sunt convins că testele alea sunt pe bune iar licența numai cu șpagă nu se ia.

O-ho! sa vezi ce lipsa de camionagii avem in tara si in UE Si ca ideie cand se da mastodontul de 40 t pe drepta pe E85 e din respect pt. ca tu cu aia mica poti sa o calci cu peste 110 km/h !! Mastodontul. se "taraie" cum poate si trebuie sa isi faca km si orele care sunt in programul lui .. tu cu turism il incurci cand mergi cu 40 km/h dar el stie ca nu se poate urca pe tine din spate.
PS unele camioanele sunt limitate in RO la 85 km/h maxim ! In UE la 80 ! Ca ati priceput ideia ma lasa rece ! dar ala camiongiu isi castiga painea si nu se plimba cu 40 km/h!!

Edited by mihaiC1, 01 April 2023 - 19:13.


#68
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,056
  • Înscris: 12.08.2008
LE initiator! trebuie sa fii idiot sa te arunci pe trecerea de pietoni cand se apopie masini mici si camioane...
Poate nu stii cazuri cand omu' a incercat sa treaca pe zebra si a fost agatat de oglinda si dat cu capul de asfalt, masina era trecuta de juma" ...

Edited by mihaiC1, 01 April 2023 - 19:46.


#69
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,633
  • Înscris: 05.12.2005

 mihaiC1, on 01 aprilie 2023 - 18:59, said:

unele camioanele sunt limitate in RO la 85 km/h maxim ! In UE la 80 ! Ca ati priceput ideia ma lasa rece ! dar ala camiongiu isi castiga painea si nu se plimba cu 40 km/h!!
Nu prea mai sunt limitări în UE la 80km/h, poate doar la cisterne și ADR. Ăștia care au capuri tractor noi, în special SCANIA, trec toți de 90, și afară. Îi văd zilnic dimineața în timpul navetei, pe autostradă. Problema e că astea noi au atâtea automatizări și antifonări la cabină că nici nu mai simți viteza și inerția mașinii, mare parte din controlul vehiculului îi este luat șoferului.
Cât privește pâinea de câștigat, nimic nu scuză un nemernic care circulă cu magnet pe tahometru și conduce până pică din cabină, ca să scoată 100 de Euro în plus, punând în pericol pe toată lumea. Treci cu mașina pe lângă el și îl vezi cum șerpuiește cu mastodontul, că îi fug liniile de demarcație din fața ochilor.
Din punctul ăsta de vedere va fi binevenită apariția vehiculelor autonome, mai ales la TIR-uri.

Edited by mihaicozac, 01 April 2023 - 19:45.


#70
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 12.09.2013

 manitu, on 01 aprilie 2023 - 18:00, said:

În asemenea situații eu calc frâna în mod repetitiv.   Astfel, din spate,  cei care vin văd aprinderea roșului stopului pe frână și reacționează instinctiv,  calcă și ei frâna.
Dacă stai cu piciorul pe frână și cineva vine tare din spate,  este posibil să nu realizeze că staționezi,  mai ales ziua, pe lumină puternică,  sau cu soarele în față.   De aceea nu strică să calci frâna de mai multe ori,  să-l faci atent.
Poti sa calci frana de 10 ori...daca in spatele tau e o maimuta care se uita pe telefon.Iar cu pietonii, nu mai zic....sunt cate unii care traverseaza cu ochii in telefon, nici nu se uita atent in zare, in spatele celui care vrea sa oreasca, stanga -dreapta!!Ierte-ma D-zeu, astia merita sa fie scuturati putin...Revenind la soferi, de credeti ca se fac unii soferi de tir?Ia sa vad raspunsuri....

#71
yekun

yekun

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,426
  • Înscris: 13.10.2022
Pentru bani și pentru că se caută șoferi...

#72
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,233
  • Înscris: 12.09.2013
Se cauta soferi pe care sa ii duca si capul....Nu se cauta orice .....te mai interesezi si tu, cand ii dai utilajul pe mana....

Edited by raducut123, 01 April 2023 - 20:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate