Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Cum merg șoferii de tir! Aproape accident cu victime!

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
81 replies to this topic

#1
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007
Ieri în jurul orei 18 mergeam cu Logan-ul meu prin localitatea Vama din Suceava. Este o zona cu treceri de pietoni unde e restricție la 30 km/h. Eu cred ca mergeam cam cu 40 km/h. Vad la o trecere de pietoni un grup de vreo trei persoane ca se pregătesc sa treacă. Imediat iau piciorul de pe accelerație. Si bine fac ca oamenii aceia încep sa traverseze grăbiți. Opresc fără probleme lângă trecere. Oamenii se îndreaptă spre centrul străzii. Din instinct arunc un ochi în oglinda retrovizoare. Un tir se apropie de mine cu viteza. Îmi dau seama ca nu va putea opri la timp. Oamenii sunt în fata masinii mele. Ma va lovi și ii va lovi și pe ei. Ba nu, tirul se baga în depășire. Atunci realizez ca va lovi Oamenii. O femeie și doi bărbați. Creierul meu judeca cu o viteza cosmica, si iau o decizie care (zic eu) salvează viata oamenilor. Apăs cu toată puterea pe claxon. Oamenii se uita spre mine, și apuca sa vadă tirul care ma depășește in forta! Și au timp sa se oprească la timp. Cred ca claxonul meu i-a salvat! Deschid geamul și le spun oamenilor ca i-am claxonat doar ca să ii fac atenți la nebunul cu tirul. Au înțeles, și mi-au mulțumit.
Stiu, tirurile sunt încărcate cu 30 de tone de marfa. Dar totuși, când ești în oraș, vezi restricție de 30 km/h, sunt treceri de pietoni, cum poți goni ca handicapatul? Dacă nu claxonam eu ieri, azi auzeați de un nou accident cu victime umane.

#2
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
https://m.youtube.co...h?v=6yzZvJ44jto
Minutul 6:33

#3
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,402
  • Înscris: 15.10.2020
De ce crezi că România e țara din UE cu cele mai multe accidente și victime? Românii conduc cam prost în general. Plus că nu prea avem autostrăzi.

#4
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Acum e momentul sa aflam ca tiristul era turc :P

#5
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 Don_Costica, on 01 aprilie 2023 - 07:10, said:

Acum e momentul sa aflam ca tiristul era turc Posted Image
Un tir alb cu bena frigorifica. Nu am apucat să văd numarul. Nu știu ce nație era.

#6
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,807
  • Înscris: 26.02.2010
Poate era din UA, să fie tacâmul complet.

#7
__Dan__

__Dan__

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,942
  • Înscris: 15.04.2019
Intru totul de acord cu dvs. De aceea - desi sunt protejati (? ;)) de lege pietonii trebuie sa fie cu ochii-n 4 (nu-n telefon) cand traverseaza, pe trecere si/sau pe verde. Din nefericire unii-s prea copii iar altii - batranii - degeaba vad ce-i va lovi ca nu se mai pot feri. :(

#8
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 aris86, on 01 aprilie 2023 - 07:22, said:

Poate era din UA, să fie tacâmul complet.

Tacîmul complet, în opinia mea, ar fi un TIR cu numere de Turcia condus de un șofer ucrainean.



#9
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,991
  • Înscris: 07.11.2006

 horny_hornet, on 01 aprilie 2023 - 07:06, said:

Plus că nu prea avem autostrăzi.

Corect.
Lipsa autostrazilor justifica nerespectarea legilor. Banuiesc ca de asta exista clementa din partea autoritatilor cand ajungi sa fi judecat pentru accident cu victima. De asta au scapat si Huidu si pramatia lui Paunescu si...si...si. Au invocat lipsa autostrazilor.

#10
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 adisz, on 01 aprilie 2023 - 07:46, said:


Corect.
Lipsa autostrazilor justifica nerespectarea legilor.

Apropo de asta, recent am făcut un drum Suceava - București - Suceava, pe celebra semiautostradă a Moldovei, E85.
Poate știți, acolo e un acostament lat, asfaltat și marcat, de ai impresia că are două benzi pe sens.
Tiriștii și ceilalți care merg mai încet, circulă pe "banda 1", iar noi, moldovenii rapizi, trecem ca prin brînză.
Dar de data asta... plin de TIR-uri pe "banda 2". Nu se dădeau la o parte, nici să-i pici cu ceară.
Toți, cu numere de Ucraina, așa că în mine s-au activat Șoșoacă și Simion: ia uite la Slava Ucraina ăștia cum se cred stăpîni pe ulița noastră românească! Bine că-i ajutăm (bine, ceilalți îi ajută, noi doar mimăm, dar asta e altă discuție), iar ei se cred buricul și miezul!
...apoi a revenit Sabinatu și mi-am dat seama că ei doar respectau legea... Pot zice că erau singurii care făceau asta.


#11
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,115
  • Înscris: 22.05.2003
Realitatea este asa, mai ales pe E85:
- soseaua asta este un criteriu se selectie naturala pentru pietoni si nu numai.
Pietonii nu au intinct de autoconservare. Sa vezi cati merg pe marginea drumului si ii agata TIR-ul.

- titurile merg constant cu 90 km/h, chiar daca e localitate. Majoritatea autoturismelor fac la fel.
Cand e unul ca tine, care incetineste, iese busculada sau accident daca unul din sir doarme pe el.

Atata s-a putut!

#12
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,980
  • Înscris: 06.09.2008
Nu-s șofer de tir însă mă deranjează titlul generalist, dacă unu e așa Nu înseamnă că toți sunt inconștienți.

Acest scenariu se întâmplă destul de des din păcate, iar majoritatea șoferilor care greșesc sunt cu mașini personale.

Edited by sirgoofy, 01 April 2023 - 08:23.


#13
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,784
  • Înscris: 20.10.2015

 Robert_Kiran, on 01 aprilie 2023 - 06:50, said:

Ieri în jurul orei 18 mergeam cu Logan-ul meu prin localitatea Vama din Suceava. Este o zona cu treceri de pietoni unde e restricție la 30 km/h. Eu cred ca mergeam cam cu 40 km/h. Vad la o trecere de pietoni un grup de vreo trei persoane ca se pregătesc sa treacă. Imediat iau piciorul de pe accelerație. Si bine fac ca oamenii aceia încep sa traverseze grăbiți. Opresc fără probleme lângă trecere. Oamenii se îndreaptă spre centrul străzii. Din instinct arunc un ochi în oglinda retrovizoare. Un tir se apropie de mine cu viteza. Îmi dau seama ca nu va putea opri la timp. Oamenii sunt în fata masinii mele. Ma va lovi și ii va lovi și pe ei. Ba nu, tirul se baga în depășire. Atunci realizez ca va lovi Oamenii. O femeie și doi bărbați. Creierul meu judeca cu o viteza cosmica, si iau o decizie care (zic eu) salvează viata oamenilor. Apăs cu toată puterea pe claxon. Oamenii se uita spre mine, și apuca sa vadă tirul care ma depășește in forta! Și au timp sa se oprească la timp. Cred ca claxonul meu i-a salvat! Deschid geamul și le spun oamenilor ca i-am claxonat doar ca să ii fac atenți la nebunul cu tirul. Au înțeles, și mi-au mulțumit.
Stiu, tirurile sunt încărcate cu 30 de tone de marfa. Dar totuși, când ești în oraș, vezi restricție de 30 km/h, sunt treceri de pietoni, cum poți goni ca handicapatul? Dacă nu claxonam eu ieri, azi auzeați de un nou accident cu victime umane.

Si mai departe ce ai facut? I-ai luat numarul sa faci o petitie?
Ca stiu ca erai bun in a reclama furturile

#14
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,807
  • Înscris: 26.02.2010
E85 mai este denumit "autostrada Moldovei", din cauza acesta este drumul nr. 1 la periculozitate din țară.

#15
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,140
  • Înscris: 15.05.2008
Cu masina mica pe E85 iti scad sansele sa mai ajungi acasa daca circuli regulamentar,cand esti in camion este altceva,ca si cum  ti-ai tras drum personal si faci cam ce vrei.

#16
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,708
  • Înscris: 12.08.2008
Mai e denumit "drumul mortilor" DN2 ..eu am cam 30 ani pe acest drum si doar un caine lovit Posted Image , nu spun media orara ca e mai mare.
Un camionagiu stie ca poate sa depaseasca un Logan care mai mult incurca,.. Ei nu se plimba !!
Daca ai vazut ca se pregatesc deci nici macar nu au calcat carosabilul ai oprit brusc ca un "gentilom" si era sa se urce un camion de 40t peste tine ?!
OP tu erai ala care ma claxonat ca nu te- am lasat sa depaseti un camion cu 90km/h cu loganul pe E85 ?!

Edited by mihaiC1, 01 April 2023 - 09:23.


#17
ghevasalie

ghevasalie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,708
  • Înscris: 19.08.2005

 sirgoofy, on 01 aprilie 2023 - 08:21, said:

Nu-s șofer de tir însă mă deranjează titlul generalist, dacă unu e așa Nu înseamnă că toți sunt inconștienți.
Acest scenariu se întâmplă destul de des din păcate, iar majoritatea șoferilor care greșesc sunt cu mașini personale.
In completarea celor spuse de tine, este aici un document al Politiei Romane de unde citez: "...rezultând că în 83,8% dintre accidentele grave produse în anul 2021, vinovăția pentru producerea acestuia aparține unui conducător de autoturism."

#18
Robert_Kiran

Robert_Kiran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,709
  • Înscris: 19.08.2007

 Adm, on 01 aprilie 2023 - 07:57, said:

Realitatea este asa, mai ales pe E85:
- soseaua asta este un criteriu se selectie naturala pentru pietoni si nu numai.
Pietonii nu au intinct de autoconservare. Sa vezi cati merg pe marginea drumului si ii agata TIR-ul.

- titurile merg constant cu 90 km/h, chiar daca e localitate. Majoritatea autoturismelor fac la fel.
Cand e unul ca tine, care incetineste, iese busculada sau accident daca unul din sir doarme pe el.

Atata s-a putut!
Adm, intr-o localitate cu treceri de pietoni și cu restricție de 30 km/h, mi se pare CRIMINAL sa mergi cu tir-ul la 90 km/h. Tir-ul ala la 90 km/h dacă e incarcat cu 30 de tone se transforma în arma ucigașă pe străzi! Nu se poate sa ii dai ca nebunul, mai ales când vezi restricție de 30 km/h!

 mihaiC1, on 01 aprilie 2023 - 09:13, said:

Mai e denumit "drumul mortilor" DN2 ..eu am cam 30 ani pe acest drum si doar un caine lovit Posted Image , nu spun media orara ca e mai mare.
Un camionagiu stie ca poate sa depaseasca un Logan care mai mult incurca,.. Ei nu se plimba !!
Daca ai vazut ca se pregatesc deci nici macar nu au calcat carosabilul ai oprit brusc ca un "gentilom" si era sa se urce un camion de 40t peste tine ?!
OP tu erai ala care ma claxonat ca nu te- am lasat sa depaseti un camion cu 90km/h cu loganul pe E85 ?!
Nu am oprit brusc, am oprit normal. Iar tir-ul ala chiar dacă era incarcat, dacă respecta cei 30 km/h cât era legal , putea opri fără probleme!
LE nu am obiceiul sa claxonează decât în cazuri extreme.

Edited by Robert_Kiran, 01 April 2023 - 09:47.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate