Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
emag - card cadou expirat

Nu vad SSD-ul cand vreau sa insta...

Rafturile ca la dedeman

Probleme internet
 Pozitionare aer conditionat. Ar f...

Logare site erovinieta.ro

Facultatea de geologie - ingineri...

Pot sa conduc o masina electrica ...
 Sursa led 25-36W ?

Prosumatori - cat aveti de primit...

Film cautare

EURO 24 - Meciul 4: Romania - Ola...
 Disparitie body-spray AXE din Rom...

Penurie de Inka?

Receptionerele de la centrele de ...

Nu se mai gasesc e-Bike de inchir...
 

Razboiul Rusiei lui Putin in Ucraina (2022 - 2023 - 2024 ...

* * * * - 71 votes
  • This topic is locked This topic is locked
31771 replies to this topic

#31357
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,336
  • Înscris: 25.11.2006

View Postech, on 20 iunie 2024 - 18:31, said:

Ca sa nu te mai doara mintea, afla ca americanii anunta ca nu mai onoreaza comenzi pentru sisteme Patriot pana cand Ucraina nu are suficiente.
Deci problema era ca sunt putine si se produc greu.

https://adevarul.ro/...de-2370043.html

Deci sunt putine si tu ai doar 4 din care 2 abia operationalizate si 3 care AR FI TREBUIT SA FIE LIVRATE PANA IN 2027.
In conditiile acestea Dulapul Mut de la Sibiu se trezeste el sa-i pupe inelul senilului din Biroul Oval de la Casa Alba?
Toata lumea ii spune retardatului asta ca 7 bucati sunt MINIMUL NECESAR APARARII ROMANIEI si el tot impune sa le dam hahulilor 1 sistem operational.
La cateva minute distanta SUA spune ca nu mai livreaza fraierilor (ca Romania) ce deja au platit miliardele pana nu le dau hahulilor suficiente sisteme.
Noi cu ce dracu ne aparam? Cu prastia?
Cand s-o enerva rusul si o sa inceapa sa arunce cu fiarele peste granita Ucrainei in Romania, sa vedem cu ce ne aparam, o sa ne apere hahulii daca au de ales intre Kiev si orice oras / obiectiv din Romania... Bai cat de prosti si slugi putem fi, polonezii cu toata sustinerea lor le dau MU-MU ucrainenilor, noi in continuare punem mai presus de interesele noastre cele ale unui stat ce ne tine captive teritoriile rupte tocmai de rusi cu japca din corpul ROMANIEI MARI (BUGEAC, TINUTUL HERTA si BUCOVINA DE NORD), ne asupresc cetatenii de origine romana, ne jignesc si umilesc la noi in tara... dar nu, vine dulapul sibian sa ne impuna noua sa-i sustinem.
Sa-i sustina el cu ma-sa si tac-su, sa-si doneze el cele 6-7-N case ucrainei, nu sistemul PATRIOT platit cu banii nostri!

Edited by 13YTe, 20 June 2024 - 18:57.


#31358
burebista

burebista

    Manic Miner

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,442
  • Înscris: 23.05.2003
Oi, mai stai o zi că încă n-a început uichendu' postacilor rusnaci.

#31359
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,025
  • Înscris: 01.09.2006

View Postr_murphy, on 20 iunie 2024 - 18:39, said:

pai si din cite sisteme sunt pe pamint, operationale chiar si cite or mai avea ei "la ștoc", tocmai la noi s-au gindit "sa le dam", ca si asa nu prea avem?

ok, deci este O.Z.U.  sa se sustina dezarmarea romaniei...
Nu stiu de unde ai dedus tu ca am fi primii sau singurii care trimitem astfel de sisteme, dar nu suntem.

#31360
adair

adair

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,902
  • Înscris: 29.05.2011

View Post13YTe, on 20 iunie 2024 - 18:50, said:



Deci sunt putine si tu ai doar 4 din care 2 abia operationalizate si 3 care AR FI TREBUIT SA FIE LIVRATE PANA IN 2027.
In conditiile acestea Dulapul Mut de la Sibiu se trezeste el sa-i pupe inelul senilului din Biroul Oval de la Casa Alba?
Toata lumea ii spune retardatului asta ca 7 bucati sunt MINIMUL NECESAR APARARII ROMANIEI si el tot impune sa le dam hahulilor 1 sistem operational.
La cateva minute distanta SUA spune ca nu mai livreaza fraierilor (ca Romania) ce deja au platit miliardele pana nu le dau hahulilor suficiente sisteme.
Noi cu ce dracu ne aparam? Cu prastia?
Cand s-o enerva rusul si o sa inceapa sa arunce cu fiarele peste granita Ucrainei in Romania, sa vedem cu ce ne aparam, o sa ne apere hahulii daca au de ales intre Kiev si orice oras / obiectiv din Romania... Bai cat de prosti si slugi putem fi, polonezii cu toata sustinerea lor le dau MU-MU ucrainenilor, noi in continuare punem interesele unui stat ce ne tine captive teritoriile rupte tocmai de rusi cu japca din corpul ROMANIEI MARI (BUGEAC, TINUTUL HERTA si BUCOVINA DE NORD), ne asupresc cetatenii de origine romana, ne jignesc si umilesc la noi in tara... dar nu, vine dulapul sibian sa ne impuna noua sa-i sustinem.
Sa-i sustina el cu ma-sa si tac-su, sa-si doneze el cele 6-7-N case ucrainei, nu sistemul PATRIOT platit cu banii nostri!
Trist și ce e? Ca sunt 2 variante la textul tău. Ori ești troll și scrii de dragul de a scrie ceva contra ori chiar crezi ce scrii. În varianta 2 îl asculți pe Simion și toti mâncători de rahat dar sa te informezi chiar tu de cum sta treaba în Rusia, nu e cazul. Tu înțelegi ca din trupele de la granița cu Finlanda, rusii au mutat 80% in Ucraina? Ca aduc sisteme S-300 în Crimeea din Insulele Kurile? Înțelegi ce înseamnă asta? Nu trebuie sa fii prea deștept. Înțelegi de ce Putin e în Coreea de Nord? Rusia e la fundul sacului, singura resursa momentan nelimitata din cauza prostiei și fricii, este cea umana. Dar un om moare repede de la o grenada aruncata de o drona de 1000 dolari. Cam ce fiare ai vrea sa arunce spre România? T-62, T-55? Dar întrebarea principala ar fi, pe unde vin rusii?

Edited by adair, 20 June 2024 - 19:01.


#31361
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,640
  • Înscris: 29.07.2013

View Post13YTe, on 20 iunie 2024 - 18:50, said:

Sa-i sustina el cu ma-sa si tac-su, sa-si doneze el cele 6-7-N case ucrainei, nu sistemul PATRIOT platit cu banii nostri!


Bre, de atata indignare,de tremura carnea pe dumneata, sa nu faci vreun AVC sau alta dracie si sa slabesti opozitia constructiva a Sosoacai la ajutorul pentru Ucraina!

Ar fi pacat de Dumnezeu sa piarda sosocarii asa adulator si sa intre sub 5% aia,  Doamne, feri!

Edited by argonaut, 20 June 2024 - 19:01.


#31362
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,278
  • Înscris: 30.04.2007

View Postech, on 20 iunie 2024 - 18:53, said:

Nu stiu de unde ai dedus tu ca am fi primii sau singurii care trimitem astfel de sisteme, dar nu suntem.


nu stiu de unde ai dedus tu ca sustin, sau am spus chestia asta, ideea era cu totul alta, faptul ca in lume sunt unii mai dotati decit noi in materie si nu li se "sugereaza", pe cind noi, abea avem 2 fire 2 paie si sa mai si dam din ele ... ;)

stiu, ie grele cu logica.

#31363
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 16,025
  • Înscris: 01.09.2006

View Post13YTe, on 20 iunie 2024 - 18:50, said:

Deci sunt putine si tu ai doar 4 din care 2 abia operationalizate si 3 care AR FI TREBUIT SA FIE LIVRATE PANA IN 2027.
In conditiile acestea Dulapul Mut de la Sibiu se trezeste el sa-i pupe inelul senilului din Biroul Oval de la Casa Alba?
Toata lumea ii spune retardatului asta ca 7 bucati sunt MINIMUL NECESAR APARARII ROMANIEI si el tot impune sa le dam hahulilor 1 sistem operational.
La cateva minute distanta SUA spune ca nu mai livreaza fraierilor (ca Romania) ce deja au platit miliardele pana nu le dau hahulilor suficiente sisteme.
Noi cu ce dracu ne aparam? Cu prastia?
Cand s-o enerva rusul si o sa inceapa sa arunce cu fiarele peste granita Ucrainei in Romania, sa vedem cu ce ne aparam, o sa ne apere hahulii daca au de ales intre Kiev si orice oras / obiectiv din Romania... Bai cat de prosti si slugi putem fi, polonezii cu toata sustinerea lor le dau MU-MU ucrainenilor, noi in continuare punem interesele unui stat ce ne tine captive teritoriile rupte tocmai de rusi cu japca din corpul ROMANIEI MARI (BUGEAC, TINUTUL HERTA si BUCOVINA DE NORD), ne asupresc cetatenii de origine romana, ne jignesc si umilesc la noi in tara... dar nu, vine dulapul sibian sa ne impuna noua sa-i sustinem.
Sa-i sustina el cu ma-sa si tac-su, sa-si doneze el cele 6-7-N case ucrainei, nu sistemul PATRIOT platit cu banii nostri!
La cat de eficient au folosit ucrainenii tot armamentul care a fost trimis acolo, mi se pare cat se poate de logic sa trimitem orice avem si ar putea ei avea nevoie.
Cat de idiot sa fii sa astepti sa folosesti acel armament pe teritoriul tau, cand ucrainenii il pot folosi atat de eficient pe teritoriul lor, fara sa ne doara pe noi capul?

Edited by ech, 20 June 2024 - 18:59.


#31364
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,336
  • Înscris: 25.11.2006

View Postadair, on 20 iunie 2024 - 18:57, said:

Trist și ce e? Ca sunt 2 variante la textul tău. Ori ești troll și scrii de dragul de a scrie ceva contra ori chiar crezi ce scrii. În varianta 2 îl asculți pe Simion și toti mâncători de rahat dar sa te informezi chiar tu de cum sta treaba în Rusia, nu e cazul. Tu înțelegi ca din trupele de la granița cu Finlanda, rusii au mutat 80% in Ucraina? Ca aduc sisteme S-300 în Crimeea din Insulele Kurile? Înțelegi ce înseamnă asta? Nu trebuie sa fii prea deștept. Înțelegi de ce Putin e în Coreea de Nord? Rusia e la fundul sacului, singura resursa momentan nelimitata din cauza prostiei și fricii, este cea umana. Dar un om moare repede de la o grenada aruncata de o drona de 1000 dolari.

Pustiu' am o rugaminte, pastreaza pentru tine analizele ca sunt satul de postaci (ca mine) care n-au auzit in viata lor o explozie de la mica distanta si nu au vazut cum rad rusii localitati cu armamentul "de pe fundul sacului".
Lasa-ma pe mine cu etichetele tale, sunt satul de habarnisti ca tine. Daca nu aprob o prostie nu trebuie sa ma etichetezi tu, cine dracu' te crezi? Taraste-te sub piatra de sub care ai iesit, spre deosebire de tine eu am vazut de aproape dezastrul facut de rusi in ucraina, tu doar vorbesti din ziare sau de pe facebook.
Cand se apuca rusul de Romania sa vii tu aici pe granita inteligentule sa te aperi!

#31365
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 04.12.2004
Oricum sunt inutile.

Acest sistem de interceptare a fost dezvoltat în anii 80 pentru a intercepta rachetele balistice.
La acea vreme,  vectorii focoaselor nucleare aveau o traiectorie previzibilă,  calculabilă.  Teoretic,  acest sistem de rachete ar putea intercepta rachete din tipurile vechi,  cele ale anilor 60-70.
Patriot a fost o parte din ceea ce s-a numit Războiul Stelelor. Politica lui Reagan.  

Este încă necunoscută capacitatea acestui sistem,  dacă chiar pot intercepta sau nu pot intercepta rachetele  care se despart în multiple ogive nucleare şi care se duc spre ţintă cu 15-20000Km/h.
Nu a fost testat într-un răboi real şi Doamne Ajută şi apără să nu fi fost nevoiţi a ne fi lămurit.  

"Scutul" de la Deveselu a fost o chestiune strategică. Pretextul fiind "apărarea"  Europei de rachetele irakiene sau iraniene.
La oha,  evident,  pentru că acest sistem a fost doar un pas din războiul rece cu Rusia.

În clipa de faţă  Irakul nu mai există dpdv militar.   Iranul are şi nu are rachete care să lovească Europa.   Mă rog,  va avea graţie transferului de tehnologie rusească.
Dar problema este că acest sistem a devenit perimat  într-o era a rachetelor aşa numite hypersonice (sună sexy denumirea asta,  dar toate rachetele geostrategice sunt hipersonice în faza de atac), Patriot nu mai înseamnă aproape nimic. Rachetele moderne au capacitatea de a face manevre în faza de atac.   Iar asta este fatal pentru interceptarea care trimite rachetă spre ţintă bazându-se pe calcule şi diferite sisteme de localizare.   Rachetele hipersonice moderne nu doar că pot manevra,  schimba traiectoria în toate planurile,  dar pot chiar şi încetini sau acccelera.

Una peste alta,  Patriot nu le poate lovi.  Mă rog,  poate,  cine ştie,  date la noroc,  ar putea să se nimerească pe traiectorie. Dar un atac serios nu se face un o singură rachetă.
Ci cu zeci de rachete care intră simultan în atmosferă,  sau vin la rasul solului.

Decizia de a dona un sistem ucrainenilor este una corectă dpdv politic.  Face bine României dpdv strategic,  ca membru loial într-o alianţă.

Pentru România nu este o pierdere.   Patriot nu înseamnă ceva care să pună în pericol siguranţa naţională în cazul că nu ar mai fi disponibile. Deci,  cu Patriot sau fără Patriot,  este tot aia.
Aşa că mai bine le donăm,  ne punem bine şi cu licuriciul şi cu ue şi cu toată lumea în afară de ruşi.   La care,  oricum,  după câte am făcut contra lor,  cu astea sau fără astea este acelaşi lucru.

Deci,  punând în balanţă,  cântărind avantajele şi dezavantajele,  orice minte luminată ar decide în favoarea donării.

Edited by antic, 20 June 2024 - 19:17.


#31366
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,336
  • Înscris: 25.11.2006

View Postargonaut, on 20 iunie 2024 - 18:58, said:

Bre, de atata indignare,de tremura carnea pe dumneata, sa nu faci vreun AVC sau alta dracie si sa slabesti opozitia constructiva a Sosoacai la ajutorul pentru Ucraina!

Ar fi pacat de Dumnezeu sa piarda sosocarii asa adulator si sa intre sub 5% aia,  Doamne, feri!

Am tot dreptul, din banii mei eu nu doresc sa ocrotesc ucrainenii ci romanii.
Tu de unde ai mai aparut cu etichetele? Repede daca unul are alta parere este sosocar sau aurist? Tu ce si cine naiba te crezi sa ma cataloghezi pe mine? Stai jos si gura mica la adresa mea!

#31367
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,640
  • Înscris: 29.07.2013

View Post13YTe, on 20 iunie 2024 - 19:05, said:


Repede daca unul are alta parere este sosocar sau aurist? Tu ce si cine naiba te crezi sa ma cataloghezi pe mine? Stai jos si gura mica la adresa mea!


Daca inoata ca o rata, macane ca o rata, ce dreaq poate sa fie decat o alta rata.
Eu ti-am comentat opiniile si le-am incadrat acolo unde le este locul, langa cele identice cu ele.
Vaz ca matale casti gura mai mult decat e nevoie, incetaeaza cu flame si raspunde civilizat la comentarii, te rog.

#31368
costyn_man

costyn_man

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,654
  • Înscris: 01.08.2005

View Post13YTe, on 20 iunie 2024 - 19:05, said:

Am tot dreptul, din banii mei eu nu doresc sa ocrotesc ucrainenii ci romanii.
Tu de unde ai mai aparut cu etichetele? Repede daca unul are alta parere este sosocar sau aurist? Tu ce si cine naiba te crezi sa ma cataloghezi pe mine? Stai jos si gura mica la adresa mea!
Coane, donand bani ucrainienilor pentru a se apara de rusi, te aperi pe tine, astfel sansele ca rusii sa fie vecinii tai si sa te trezesti intr-o noapte ca trebuie sa vorbesti rusa sau te cari din tara, aceste sanse sunt infime.
Nu stiu daca ai inteles, dar am impresia ca nu vei reusi sa pricepi.
EDIT: asa-i ca ai votat sosoaca? Ai aceeasi retorica de doi bani si viziune ingusta pe termen lung.

Edited by costyn_man, 20 June 2024 - 19:14.


#31369
13YTe

13YTe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,336
  • Înscris: 25.11.2006

View Postech, on 20 iunie 2024 - 18:59, said:

La cat de eficient au folosit ucrainenii tot armamentul care a fost trimis acolo, mi se pare cat se poate de logic sa trimitem orice avem si ar putea ei avea nevoie.
Cat de idiot sa fii sa astepti sa folosesti acel armament pe teritoriul tau, cand ucrainenii il pot folosi atat de eficient pe teritoriul lor, fara sa ne doara pe noi capul?

Eficienti din cale afara, le-au tocat rusii tone de armament scump cu niste fiare vechi din anii 50-60-70...
Bai incetati sa mai faceti propaganda Ucrainei fara sa intelegeti ca astia pierd incet dar sigur razboiul cu rusii indiferent cat armament trimite Romania din banii contribuabililor, ii vom avea vecini peste gard tocmai pe rusi. Atunci o sa ne atace tocmai ucrainenii deveniti peste noapte rusi cu armele donate de noi, sa veniti atunci aici pe granita sa va aparati tara nu sa fugiti care si incotro cum au facut ei...
Imi placeti astia care vorbiti din spatele monitorului fara sa fi pus piciorul in zonele de granita sau de conflict.

#31370
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,228
  • Înscris: 15.01.2017

View Post13YTe, on 20 iunie 2024 - 18:50, said:



Bai cat de prosti si slugi putem fi,

Tu si cu mai cine?

#31371
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 04.12.2004
De ce au nevoie ucrainenii de Patriot?
Explicaţia este aceasta. Americanii le-au făcut un update pentru ca din rachete interceptor în afară atmosferei,  să poată lovi ţinte aeriene normale.
Adică un downgrade,  le-au făcut sisteme AA  cu rază lungă de acţiune  folosind capacităţile excepţionale necesare interceptării de rachete geostrategice.

Arma cea mai puternică a ruşilor în clipa de faţă este bomba cu planare. Mai ales cele de 1,5 tone fac prăpăd.
Acestea sunt lansate de la o distanţă sigură,  planeză pe o distanţă destul de mare şi lovesc precis,  rata de eroare fiind foare mică.

Sistemele actuale AA  ale ucrainenilor nu pot lovi avioanele care lansează bombele de la distanţă.   Nu au nici range şi nici viteza necesară.   Bombardierele ruseşti sunt relativ safe.

Însă nu şi contra rachetelor Patriot.   Acestea pot lovi bombardierele de la mare distanţă,  fulgerător şi imposibil de evitat.  
Nu au timp să facă manevre de evaziunea,  orice sistem antirachetă clasic  nu are eficienţă în faţa rachetelor Patriot.   Iar avioanele de luptă nu sunt nici agile şi nici pregătite pentru aşa ceva.

Problema sistemul Patriot este că nu sunt suficiente. Au fost o armă strategică mai mult pentru a descuraja.  
Nu există muniţie suficientă la nivel global,  iar cea de până acum a fost epuizată. Şi nici nu se pot fabrica rachetele necesare atât de repede şi într-un ritm atât de susţinut.

Pentru ucraineni este vital să încerce a opri bombardierele ruseşti să arunce aceste bombe.  
Şi atunci, de nevoie,  americanii fac presiuni către ţările care au deja aşa ceva să le doneze,  mai ales muniţia.

Edited by antic, 20 June 2024 - 19:18.


#31372
cotizo_dacul

cotizo_dacul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,219
  • Înscris: 09.01.2009

View Post13YTe, on 20 iunie 2024 - 19:05, said:

Am tot dreptul, din banii mei eu nu doresc sa ocrotesc ucrainenii ci romanii.
Tu de unde ai mai aparut cu etichetele? Repede daca unul are alta parere este sosocar sau aurist? Tu ce si cine naiba te crezi sa ma cataloghezi pe mine? Stai jos si gura mica la adresa mea!
Nenea,cati bani ai dat tu,pt sistemul ala patriot?Si  eu am dat  bani atunci,si eu vreau sa il  dam sa il  foloseasca ukrainienii.Mai bine sa il foloseasca ei ,decat noi !Apropo  ,daca te uiti  acolo sub  nume,o sa vezi ca are  dreptul sa te eticheteze cum vrea.Uite si eu te fac sosocar si haurist,ca numai la ei auzi textele aste.

#31373
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,228
  • Înscris: 15.01.2017

View Post13YTe, on 20 iunie 2024 - 19:05, said:



Repede daca unul are alta parere este sosocar sau aurist?
Te supraestimezi.

#31374
antic

antic

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,334
  • Înscris: 04.12.2004
Şi o ultimă chestiune.
Rolul Patriot în Ucraina rămâne tot unul strategic.

Nu există capacitatea de a proteja tot teritoriul,  pentru că ar fi necesare sute de sisteme active.   Nu există aşa ceva.

Dar aceastea pot să apere zonele în care ruşii atacă.
Fiind relativ mobile,  acestea pot fi deplasate în punctele fierbinţi.    Nu pot lovi toate bombardierele,  dar pot să le ţină la distanţă după ce dau cu câteva jos.
Adică ruşii nu vor mai putea ataca cu zeci de bombe pe zi.    Şi astfel,  apărarea ucraineană poate respira.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

2 user(s) are reading this topic

1 members, 1 guests, 0 anonymous users

tiestodj20

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate