Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Balti de pescuit in Dobrogea - li...

EURO 24 - Meciul 2: Belgia - Roma...

Metru Jysk/Ikea

Camping Franta - Chamonix
 Folie pentru protectie solara

Tur Slovenia.

Dilae din Slatina, cel mai destep...

Nikon Z6III
 Caști bluetooth pentru smart...

Mutare tablou electric exterior

La mulți ani @leomagic44!

Recomanadare viniluri
 Tv ars din cauza la cctv?

Recomandare soundbar pentru telev...

Vecinii din curte au pus monopol ...

La multi ani @MariusEXxTREME!
 

Împrumut bancar, angajat in strainatate

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,780
  • Înscris: 27.10.2007

 cuculea, on 12 februarie 2023 - 16:09, said:

Nici cand era UK in UE  nu te baga nimeni in seama daca voiai salariul la orice alta banca din afara UK. sau cel putin, eu personal nu am intalnit asa ceva, si m-am invartit prin ceva companii maricele in UK, dar nici nu am auzit cazuri printre cunoscuti.
nu te-ai invartit prin companiile care trebuie.
eu stiu pe cineva care lucreaza un UK si primeste salariul in Romania (Raiff Bucuresti, mai exact) de ani de zile. a schimbat vreo 3 locuri de munca, mereu a avut contul acesta de salariu.

Edited by strongsss, 12 February 2023 - 17:07.


#20
daniel_vlad18

daniel_vlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 07.10.2015

 cuculea, on 12 februarie 2023 - 16:02, said:

Starinatate...insemnand orice tara?

Fa asta in UK...daca tie iti vireaza vreun angajator/companie din UK salariul intr un cont de Romania sau orice alta tara in afara de UK sau Isle of Men ...sa ma anunti si pe mine.
Nu știu de unde ai informațiile astea, am lucrat și in Anglia, și nu a fost nici o problema sa îmi pună salariul in banca din ro .De asemenea am fost și in Danemarca , și la fel, nu a fost niciun fel de problema sa-mi pună salariul intr o banca din ro

Edited by daniel_vlad18, 12 February 2023 - 17:45.


#21
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 cuculea, on 12 februarie 2023 - 16:09, said:

Nu Merge...am incercat eu vreo 2 ani in urma si m-au trimis la plimbare. Ar fi fost o posibilitate doar daca sotia (subliniez...sotia, deci nu concubina) avea salariul in Romania. Ar fi fost o posibilitate.
La BCR a mers, cel puțin acum muuulți, mulți ani. Persoană angajată în străinătate (UE), necăsătorită, a luat credit imobiliar cu ipotecă în România. Au trebuit traduse și legalizate diverse acte (contract de muncă, adeverințe de salariu, etc), dar a mers.

#22
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 08.12.2006

 daniel_vlad18, on 12 februarie 2023 - 17:37, said:


Nu știu de unde ai informațiile astea, am lucrat și in Anglia, și nu a fost nici o problema sa îmi pună salariul in banca din ro .De asemenea am fost și in Danemarca , și la fel, nu a fost niciun fel de problema sa-mi pună salariul intr o banca din ro
Informatia o am insasi de la mine. Cand am venit in Uk in 2012, am vrut sa fac celasi lucru cu Ing, mi -au spus clar ca nu se poate plati salariul decat la o banca din uk. Si pe vremea aia m-am chinuit de m-a luat naiba sa fac un cont in Uk, nu erau finchtech urile. In 2017 a venit un bun prieten la fosta companie, la fel, a vrut cu cont de Romania, insa refuzat din start. Anul trecut  in vara, a venit nepotul meu cu o bursa de medicina in Birmingham, spitalul unde a venit i a pus clar in vedere sa isi faca cont de uk , chiar daca avea un comtract pe o prioada determinata. Si a folosit revolutul, nu l- a intersat score banking ul.

Nu o luati ad literam, am precizat ca astea au fost experientele mele si a cunoscutilor, nu ca e imposibil. Eu personal nu am auzit de cazuri

 tavitu, on 12 februarie 2023 - 18:21, said:


La BCR a mers, cel puțin acum muuulți, mulți ani. Persoană angajată în străinătate (UE), necăsătorită, a luat credit imobiliar cu ipotecă în România. Au trebuit traduse și legalizate diverse acte (contract de muncă, adeverințe de salariu, etc), dar a mers.
Cum naiba altora le-a mers si mie nu…m-am rugat de aia de la libra de mai aveam putin si le picam in genunchi…nu nu si nu…nu se poate. La cec…rugamintile au fost mai subtiri ca acolo m am lovid si de alte probleme.

Edited by cuculea, 12 February 2023 - 18:40.


#23
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,215
  • Înscris: 25.06.2007

 cuculea, on 12 februarie 2023 - 16:09, said:

Nu Merge...am incercat eu vreo 2 ani in urma
Cum de nu ai luat din UK? Dobânda mai mică, suma acordată mai mare…

#24
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,511
  • Înscris: 13.03.2005

 cuculea, on 12 februarie 2023 - 16:02, said:


Starinatate...insemnand orice tara?

Fa asta in UK...daca tie iti vireaza vreun angajator/companie din UK salariul intr un cont de Romania sau orice alta tara in afara de UK sau Isle of Men ...sa ma anunti si pe mine.
Revolut Lituania

#25
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 daniel_vlad18, on 12 februarie 2023 - 14:21, said:

sau cel puțin sa ai o locuința a ta unde stai, la mine e altfel, cazarea este la hotel , ceea ce nu mi permite nici măcar sa mi deschid un cont la banca din țara respectiva

Si cum te-ai înregistrat fiscal ? Adică unde ai rezidenta fiscala ? unde plătești impozite ? Presupun ca angajatorul iți retine impozitele si alte contribuții dar cum poate angajatorul sa le vireze către fiscul de acolo pentru o persoana care nu e înregistrată acolo ?

Iar daca plătești impozite acolo îmi vine greu sa cred ca o banca de "acolo" își permite sa te refuze pentru deschiderea unui cont.

#26
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 08.12.2006

 Karhu, on 12 februarie 2023 - 18:54, said:


Cum de nu ai luat din UK? Dobânda mai mică, suma acordată mai mare…
Nu puteam sa iau credit decat de nevoi personale maxim 25 de mii de lire. Mie imi trebuia pentru o casa, credit ipotecar, mult prea putin ce puteam lua din uk. Pana la urma, am rezolvat o in uk, am luat doua credite de nevoi personale, ma rog, e o poveste lunga si complicata, am …sa zic…fentat cumva sistemul, dar intr un final m-am cam fentat pe mine. Am luat imobilul  in Romania, dar combinatia ce am facut o la vremea aia a fost destul de paguboasa cu cele doua din uk, am iesit mai prost decat as fi luat unul singur din Ro. Nu prea am avut solutii de moment , casa mi-o doream si am zis…hai, treaca mearga, dar per ansamblu, am iesit destul de sifonat pe tema dobanzilor -creditului. Acum s a schimbat cumva, am achitat unul din credite, am mai ramas cu jumatate din al 2-lea

 wertyck, on 12 februarie 2023 - 21:21, said:


Revolut Lituania
Asta e alta poveste. La Revolut daca iti ie salariul, nu prea cred ca e vazut in vreo baza de date care iti genereaza un scoring.. revoult e solitia de ultima instanta.

#27
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,511
  • Înscris: 13.03.2005
N-ai spus că vrei și scoring, ai zis doar că nu se poate încasa salariul și în altă bancă din afara UK-ului....

#28
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Cam mult off topic pe aici, dar, in general, angajatorii din UK virează doar in conturi din UK, fiindcă sistemele de payroll fac plățile prin BACS, ce are nevoie de sort code și număr de cont, nu de IBAN.

In UE exista dispoziții împotriva discriminării de IBAN, fiindcă de asta exista SEPA - supoziția fiind ca orice cont banca participanta SEPA este ca un cont local. Dar te lovești de probleme, spre exemplu când vrei sa plătești o factura prin direct debit și un sistem arhaic nu accepta un IBAN străin.

Din punct de vedere al creditelor, fiecare țara/banca își alege propriile reguli. Nu exista un drept la credit. Mai specific, creditele ipotecare se dau de regula pentru achiziții in țara unde îți faci creditul. Pana la urma imobilul este ipotecat in favoarea băncii, și nicio banca nu își va lua riscul sa meargă in judecată intr-o țara cu legi diferite…

#29
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,042
  • Înscris: 14.03.2013

 cuculea, on 12 februarie 2023 - 16:02, said:

Starinatate...insemnand orice tara?

Fa asta in UK...daca tie iti vireaza vreun angajator/companie din UK salariul intr un cont de Romania sau orice alta tara in afara de UK sau Isle of Men ...sa ma anunti si pe mine.
UK nu este in UE.
Pe de alta parte, daca esti angajat cu CIM (sau echivalentul lor de acolo), e greu de crezut ca vireaza salariul in Romania. Din motive fiscale care functioneaza la nivel de UE.
Ceva nu spui.
Pe de alta parte, este normala atitudinea bancilor.

Edited by jm2010, 13 February 2023 - 07:37.


#30
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,363
  • Înscris: 17.01.2012
2010, angajator belgian, bani virați în bancă românească
s-a solicitat credit auto
a fost nevoie de copia contractului de muncă și istoricul contului unde i se vira salariul - ATÂT!

partea hazlie a fost că acel contract nu avea ștampilă...
când rumânu i-a spus patronului cerința băncii, acesta a râs, a dat 5 euro pe o bucată de cauciuc cu numele firmei și gata! :)

deci frățâne, GO FOR IT!!!

#31
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,215
  • Înscris: 25.06.2007

 cuculea, on 13 februarie 2023 - 01:07, said:

Nu puteam sa iau credit decat de nevoi personale maxim 25 de mii de lire. Mie imi trebuia pentru o casa, credit ipotecar,
In principiu, daca ai veniturile necesare, bancile sunt mai bucuroase sa dea credite imobiliare decat de nevoi personale.

Edited by Karhu, 13 February 2023 - 14:12.


#32
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 08.12.2006

 wertyck, on 13 februarie 2023 - 01:10, said:

N-ai spus că vrei și scoring, ai zis doar că nu se poate încasa salariul și în altă bancă din afara UK-ului....
Hai mai…ce naiba…ma refeream la sort code si account de uk. Revolut, oriunde il deschizi , iti ofera sort code si accout de uk. Revolut e alta poveste. E un caz special.

 Karhu, on 13 februarie 2023 - 14:12, said:


In principiu, daca ai veniturile necesare, bancile sunt mai bucuroase sa dea credite imobiliare decat de nevoi personale.
Pai…si luam credit imobiliar in Uk si de fapt cumparam o casa in Romania? Ce banca crezi ca crediteaza asa ceva? Mortgage ul e mult mai complicat ca un imprumut de nevoi normal, acolo se face analiza casei, rapoarte etc. Nicio banca nu it va credita o casa intr o alta tara, ce control are asupra ei? Sau…poate sa firu Tiriac sau Gigi Becali, dar in niciun caz unui om cu un salariu cat de cat ok.

Edited by cuculea, 13 February 2023 - 15:35.


#33
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,215
  • Înscris: 25.06.2007

 cuculea, on 13 februarie 2023 - 15:34, said:

Pai…si luam credit imobiliar in Uk si de fapt cumparam o casa in Romania? Ce banca crezi ca crediteaza asa ceva?
Asa este...
Nu a reiesit foarte clar unde vrei sa cumperi casa aia.
Aici in Fi se dau credite pt cumparat locuinte in Spania de exemplu.
Dar pt Ro nu iti da nimeni, intr-adevar...

#34
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 08.12.2006
Si bancile britanice dau credite pentru a achizitiona propietati in India, dar au comtrol absolut acolo. Ma batea gandul , mai ales ca preturile sunt infime .

Edited by cuculea, 13 February 2023 - 17:21.


#35
the_blue_raven

the_blue_raven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,485
  • Înscris: 03.12.2021
Cel mai bine ar fi un credit de nevoi personale in Norvegia unde ai  contract de munca, posibil sa aiba si dobanzi mai mici.

In Ro posibil sa fie Libra dar are dobanda mare si ofera suma mica

https://www.libraban...nevoi-personale

Ar mai fi Cec
https://www.cec.ro/c...uri-strainatate

Cel mai bine cauti pe net serios inainte sa faci drumuri

#36
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008

 quantico2708, on 12 februarie 2023 - 22:48, said:


Si cum te-ai înregistrat fiscal ? Adică unde ai rezidenta fiscala ? unde plătești impozite ? Presupun ca angajatorul iți retine impozitele si alte contribuții dar cum poate angajatorul sa le vireze către fiscul de acolo pentru o persoana care nu e înregistrată acolo ?

Iar daca plătești impozite acolo îmi vine greu sa cred ca o banca de "acolo" își permite sa te refuze pentru deschiderea unui cont.
?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate