Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...

Eroare F16 msh Whirlpool 6 sense

Toyota - inconveniente minore poa...
 Cadere frunze la lamai

Releu protectie tensiune

Sfat achizitie masina noua

Numere inmatriculare inundatie
 Adaptor mandrina la paleta

Achiziție și inlocuire ...

Recomandare service BMW Bucuresti

Recomandare SSD
 Cheie BMW X4 G02 duplicat

Colantare auto, locatii, preturi,...

Boxe fata golf 5

Resizable BAR
 

Împrumut bancar, angajat in strainatate

* - - - - 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
35 răspunsuri în acest subiect

#1
daniel_vlad18

daniel_vlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 244
  • Înscris: 07.10.2015
Salut, as dori sa fac un împrumut bancar de 20.000 euro , pentru a-mi cumpara o casa. Problema este ca lucrez in străinătate, nu am niciun fel de contract in Romania, însă salariile le încasez la bt. Întrebare mea ar fi dacă sunt eligibil cu un împrumut ținând cont ca nu am venituri din Romania. O alta întrebare ar fi , ce fel de împrumut ar trebui sa fac ? Eu ma gândeam la credit ipotecar, pare cel mai Ok , și dobânda este fixa, Ba chiar as dori sa știu ce banca ar fi cea mai Ok pentru asta. Momentan întreb aici pentru ca nu sunt in țara și nu pot ajunge la banca pentru a vorbi despre toate chestiile astea , vreau mai întâi părerile Dvs pentru a mi face o idee. Multumesc !

#2
GreatLeader

GreatLeader

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 254
  • Înscris: 05.09.2022
Poti suna oricand la banca.
Daca vrei credit imobiliar ar trebui sa incepi cu BCR.

Editat de GreatLeader, 12 februarie 2023 - 13:15.


#3
stevetlangat

stevetlangat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.755
  • Înscris: 24.10.2019
De ce nu iei imprumut din tara unde ai contractul?

#4
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.180
  • Înscris: 09.08.2006
Pentru 20.000 euro cred ca se preteaza mai usor un imprumut de nevoi personale, pe 5 ani, cu dobanda fixa, Scapi mai repede si mai ieftin.

#5
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.762
  • Înscris: 27.10.2007
daca incasezi banii la BT, intreaba intai la BT.

#6
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.468
  • Înscris: 13.03.2005
Problema cu creditele luate în Romania, e că în România se verifică veniturile la ANAF și la biroul de credit, și dacă nu e înregistrat nimic acolo, nu ești eligibil.

Inclusiv Revolut face acolo verificările pentru acordarea creditului.

Editat de wertyck, 12 februarie 2023 - 13:35.


#7
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.230
  • Înscris: 08.12.2006
Nu prea ii dau mari sanse pentru un imprumul de nevoi personale, fie el cat de mic. Bancile sunt obligate sa faca o interogare la ANAF, daca nu ai venituri in tara in urma unui contract d emunca declarat , nu apari la ANAF cu venituri, deci esti inexistent din punct de vedere venituri, e ca si cum nu a ilucra in Ro. Banca nu are cum sa iti dea un imprumut daca nu are garantia ca ai cum sa il platesti.

Au fost cazuri ( din auzite doar) cand s-au dat credite imobiliare pe contrate in UE , dar doar la cupluri in care unul din ei avea un venit in tara.

Personal , eu zic ca nu se poate in contitia initiatorului.

iar ca o paranteza, mi se pare super dubioasa faza asta, sa lucrezi (contract\) intr-o tara oarecare, si acea companie sa it iplateasca salariul la o alta banca din alta tara. Asta inseamna comisioane pentru acea companie, cine naiba face asa ceva? Ciudat, dar in fine.

Editat de cuculea, 12 februarie 2023 - 13:43.


#8
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.762
  • Înscris: 27.10.2007
BT zice ca se poate.
banca vede ca ii intra venituri din salarii din strainatate, deci se poate.

#9
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.082
  • Înscris: 09.09.2010

 cuculea, on 12 februarie 2023 - 13:41, said:

iar ca o paranteza, mi se pare super dubioasa faza asta, sa lucrezi (contract\) intr-o tara oarecare, si acea companie sa it iplateasca salariul la o alta banca din alta tara. Asta inseamna comisioane pentru acea companie, cine naiba face asa ceva? Ciudat, dar in fine.
Comision ZERo. Am trimis de pe fima mea din strainatate la cineva in Ro si nu am platit nici un comision. Si trimit regulat bani in ro ca si PF. In fiecare luna, direct € BCR si Lei tot BCR prin Revolut.

Editat de nico99900, 12 februarie 2023 - 13:56.


#10
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.468
  • Înscris: 13.03.2005
Se pare că nu toată lumea știe că transferurile SEPA în euro sunt în general gratuite și aproape instant (din peste 2350 de bănci) în Europa
https://www.european...payment-schemes vezi cele cu "Sct inst".

E nevoie ca ambele bănci, cea care trimite și cea care primește banii, să aibă implementat acest sistem.

Probabil confunda transferul în euro cu transferul în celelalte valute, adică transfer internațional prin SWIFT.

#11
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.042
  • Înscris: 14.03.2013

 daniel_vlad18, on 12 februarie 2023 - 13:04, said:

Salut, as dori sa fac un împrumut bancar de 20.000 euro , pentru a-mi cumpara o casa. Problema este ca lucrez in străinătate, nu am niciun fel de contract in Romania, însă salariile le încasez la bt. Întrebare mea ar fi dacă sunt eligibil cu un împrumut ținând cont ca nu am venituri din Romania. O alta întrebare ar fi , ce fel de împrumut ar trebui sa fac ? Eu ma gândeam la credit ipotecar, pare cel mai Ok , și dobânda este fixa, Ba chiar as dori sa știu ce banca ar fi cea mai Ok pentru asta. Momentan întreb aici pentru ca nu sunt in țara și nu pot ajunge la banca pentru a vorbi despre toate chestiile astea , vreau mai întâi părerile Dvs pentru a mi face o idee. Multumesc !
Cum incasezi salariile in Romania daca nu ai nici un contract?

#12
daniel_vlad18

daniel_vlad18

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 244
  • Înscris: 07.10.2015

 cuculea, on 12 februarie 2023 - 13:41, said:

Nu prea ii dau mari sanse pentru un imprumul de nevoi personale, fie el cat de mic. Bancile sunt obligate sa faca o interogare la ANAF, daca nu ai venituri in tara in urma unui contract d emunca declarat , nu apari la ANAF cu venituri, deci esti inexistent din punct de vedere venituri, e ca si cum nu a ilucra in Ro. Banca nu are cum sa iti dea un imprumut daca nu are garantia ca ai cum sa il platesti.

Au fost cazuri ( din auzite doar) cand s-au dat credite imobiliare pe contrate in UE , dar doar la cupluri in care unul din ei avea un venit in tara.

Personal , eu zic ca nu se poate in contitia initiatorului.

iar ca o paranteza, mi se pare super dubioasa faza asta, sa lucrezi (contract\) intr-o tara oarecare, si acea companie sa it iplateasca salariul la o alta banca din alta tara. Asta inseamna comisioane pentru acea companie, cine naiba face asa ceva? Ciudat, dar in fine.
Contractul este Norvegian, iar salariul îl primesc in contul de euro din ro

 jm2010, on 12 februarie 2023 - 14:08, said:


Cum incasezi salariile in Romania daca nu ai nici un contract?
Contractul este norvegian , compania norvegiană îmi plătește salariul in contul de euro de la banca Transilvania

 yo9hrb, on 12 februarie 2023 - 13:33, said:

Pentru 20.000 euro cred ca se preteaza mai usor un imprumut de nevoi personale, pe 5 ani, cu dobanda fixa, Scapi mai repede si mai ieftin.
Sincer , nu știu care sunt diferențele , încă nu m am interesat prea mult , urmează sa ajung in ro in curând si ma voi interesa mai bine la toate bancile

 stevetlangat, on 12 februarie 2023 - 13:28, said:

De ce nu iei imprumut din tara unde ai contractul?

Trebuie sa îndeplinești anumite condiții , unul dintre ele ar fi sa ai cetățenie acolo, sau cel puțin sa ai o locuința a ta unde stai, la mine e altfel, cazarea este la hotel , ceea ce nu mi permite nici măcar sa mi deschid un cont la banca din țara respectiva

#13
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.230
  • Înscris: 08.12.2006
Nu vad sa ai sanse, nic macar la unul de nevoi personale. daca nu ai contractul declarat in Romania , nici ANAF nu vede ca ai venituri, deci tu practic ai venituri 0, deci banca nu prea vad sa te poata credita, oricare ar fi suma. Tu poti sa incerci dar nu iti dau nicio sansa.

Si tot ca o paranteza...asta cu incasatul banilor din Norvegia in Romania, de pe urma unui contract in Norvegia...ti-o spun fara niciun fel de rautate, ba din contra...e o prostie. Nu esti vizibil ca venituri nici in Romania, nici in Norvegia. Pesemne ca si in Norvegia exista o baza de date unde bancile si toate autoritatile te pot verifica si iti fac un scoring. Tu nu apari nici in Norvegia, nici in Romania, nu vei putea face niciun imprumut nici colo nici colo....e stric treaba ta ce faci si cum faci, dar , sfatul meu e sa iti incasezi banii unde ai contractul.

 daniel_vlad18, on 12 februarie 2023 - 14:21, said:

, ceea ce nu mi permite nici măcar sa mi deschid un cont la banca din țara respectiva
Asta nu o pot crede...nu exista asa ceva. Sunt o gramada de romani pelcati in Norvegia s icare nu au case cumparate acolo, oare toti isi incaseaza banii in Romania? Eu cred ca o poti rezolva, mai ales cu ajutorul angajatorului. Nu cunosc tara dar mi se pare absurd ce zici , nu cred ca e o tara atat de innapoiata...in fine , e doar parerea mea, tu stii mai bine

Editat de cuculea, 12 februarie 2023 - 14:33.


#14
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.468
  • Înscris: 13.03.2005

 jm2010, on 12 februarie 2023 - 14:08, said:


Cum incasezi salariile in Romania daca nu ai nici un contract?
În străinătate nu te condiționează să ai cont deschis în țară respectivă, poți să-ți încasezi salariul in ce cont vrei tu, doar comunici angajatorului acel cont IBAN.

#15
edydotmail

edydotmail

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 307
  • Înscris: 22.02.2009
Libra oferă împrumuturi ipotecare pentru venituri din afara României (UE, CH, US, Israel). Cum Norvegia nu e in UE, e posibil sa nu îți acorde, dar poți încerca sa discuți cu ei

Scrap that - nu îmi aduceam aminte corect. Accepte venituri din EEA, nu doar UE, deci Norvegia e ok.

#16
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.230
  • Înscris: 08.12.2006

 wertyck, on 12 februarie 2023 - 14:36, said:

În străinătate nu te condiționează să ai cont deschis în țară respectivă, poți să-ți încasezi salariul in ce cont vrei tu, doar comunici angajatorului acel cont IBAN.
Starinatate...insemnand orice tara?

Fa asta in UK...daca tie iti vireaza vreun angajator/companie din UK salariul intr un cont de Romania sau orice alta tara in afara de UK sau Isle of Men ...sa ma anunti si pe mine.

Editat de cuculea, 12 februarie 2023 - 16:03.


#17
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.082
  • Înscris: 09.09.2010

 cuculea, on 12 februarie 2023 - 16:02, said:

Starinatate...insemnand orice tara?

Fa asta in UK...daca tie iti vireaza vreun angajator/companie din UK salariul intr un cont de Romania sau orice alta tara in afara de UK sau Isle of Men ...sa ma anunti si pe mine.
Probabil se vorbeste doar de UE. Eu cel putin asa am vorbit. Nu am facut transferuri in afara UE.

#18
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.230
  • Înscris: 08.12.2006

 edydotmail, on 12 februarie 2023 - 14:46, said:

Libra oferă împrumuturi ipotecare pentru venituri din afara României (UE, CH, US, Israel). Cum Norvegia nu e in UE, e posibil sa nu îți acorde, dar poți încerca sa discuți cu ei

Scrap that - nu îmi aduceam aminte corect. Accepte venituri din EEA, nu doar UE, deci Norvegia e ok.
Nu Merge...am incercat eu vreo 2 ani in urma si m-au trimis la plimbare. Agentia Ploiesti de pe Republicii. Ar fi fost o posibilitate doar daca sotia (subliniez...sotia, deci nu concubina) avea salariul in Romania. Ar fi fost o posibilitate. Cu toate ca le-am zis clar ca le dovedesc cu extras bancar din UK, dovada angajarii cu contract de munca, scrisoare de la angajator tradusa si legalizata...NIET.
Ceva de genul avea si CEC, acolo a fost si mai complicat, am dat de niste babete care m-au privit cu o oarecare scarba cand le-am zis de faza cu lucratul din strainatatea. mi-au taiat cheful din pripa cu ce fete au facut. la fel...raspunsul a fost acelasi. NU

dar dupa cum spuneai, ar fi bine sa incerce personal, incercarea moarte nu are.

 nico99900, on 12 februarie 2023 - 16:05, said:

Probabil se vorbeste doar de UE. Eu cel putin asa am vorbit. Nu am facut transferuri in afara UE.
Nici cand era UK in UE  nu te baga nimeni in seama daca voiai salariul la orice alta banca din afara UK. sau cel putin, eu personal nu am intalnit asa ceva, si m-am invartit prin ceva companii maricele in UK, dar nici nu am auzit cazuri printre cunoscuti.

Editat de cuculea, 12 februarie 2023 - 16:11.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate