Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ford Focus 2007, motorul se opres...

Ce tip de detergent preferați pen...

Companie din USA care livreaza in...

Recomandare saltea latex natural
 ETF crestere LYMS vs QDVE vs VVSM.

Sfat achiziție motor pe benz...

Chist operat

Port blocat dupa portare Orange c...
 Șomer cu venituri prin parti...

Consum RAM Mac OS

Insignia 2018-2020 Sport Tourer d...

Recomandari proteza auditiva
 Oameni care traiesc pe bune

Sony Xperia 1 VI

Eroare E-15, msv Bosch Silence Pl...

La Anmgd Cluj se face master dupa...
 

Ce am invatat din Batalia pentru Schengen (2022)? Care sunt urmarile si perspectivele?

* * * - - 9 votes
  • This topic is locked This topic is locked
4457 replies to this topic

#4411
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Postlupini, on 02 aprilie 2023 - 00:34, said:

Mă uitam ieri sau alaltăieri cred, la declarația lui Ciucă, de la întâlnirea cu premierul Suediei, cum se bucura el că Suedia intră în N.A.T.O.
Bun, foarte bine că intră, însă românii sunt "neam de slugă". Dacă eram "neam de stăpâni", prim-ministrul țării noastre dragi, România, trebuia să spună: "Da, mă bucur că Suedia intră în N.A.T.O.,...dar numai după ce România intră în Schengen ! Până atunci, îmi pare rău prietenă Suedie, dar voi spune "NU" aderării voastre la N.A.T.O. Dacă vreți să intrați, strângeți-i degetele la ușă lu' Nehammer până îl convingeți, sau...faceți-i ce vreți (părinte 1, părinte 2...style Posted Image), dar, veți intra în N.A.T.O. când vom intra noi în Schengen".
N-avea nici Ciuca nici mama lui ce sa faca. Lucrurile se hotarasc in EU in spatele usilor. Au iesit Austria si Olanda cu veto pe post de portavoce dar decizia s-a luat in comun cu restul.
Parerea mea e ca nici Romania nu a gresit cu nimic. Problema e contextul geopolitic.
Romania va intra in Schengen dupa terminarea razboiului din Ucraina.
Nu a spus-o nimeni pe fata ca e un subiect sensibil si l-au bagat pe Nehammer la sacrificiu cu motive inventate.
Daca razboiul din Ucraina ia o turnura proasta mai pleaca 10-20 milioane de ucraineni ca doar nu vor ramane sub rusi sa repete mongolii Bucha si Irpin. Vestul Europei deja are probleme mari sa aiba grija de sutele de mii de refugiati deja prezenti.
Isi pastreaza un mecanism prin care sa poata controla un eventual val enorm de refugiati.
Si daca se termina bine pentru Ucraina razboiul , tot dezastru va fi cativa ani (vezi Europa dupa WW2) , milioane de arme la liber, racketi, contrabanda, coruptie, etc. Asa ca un extra-control prin Romania e binevenit pentru EU.

Realpolitik

#4412
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,493
  • Înscris: 29.12.2006

View PostN62B44, on 02 aprilie 2023 - 13:35, said:

Au iesit Austria si Olanda cu veto pe post de portavoce dar decizia s-a luat in comun cu restul.

Au ieşit cei care se opun. Am mai spus eu asta:  Austria şi Olanda nu sunt portavocea nimănui. Dacă Franţa, Germania, Spania, Italia, s-ar opune României în Schengen, n-ar avea nevoie de portavoce deoarece mă gândesc că nu le e frică acestor state să o spună clar asta românilor ! Doar nu le-o fi frică de români ?! Posted Image




View PostN62B44, on 02 aprilie 2023 - 13:35, said:

Romania va intra in Schengen dupa terminarea razboiului din Ucraina.

Va intra când România va avea demnitate şi dacă va răspunde simetric: dacă europenii se opun la ceva, şi românii trebuie să se opună la altceva. Aşa merge politica. Altfel se vede clar că toţi îşi bat joc de români.

Edited by lupini, 02 April 2023 - 13:50.


#4413
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,493
  • Înscris: 29.12.2006

View PostN62B44, on 02 aprilie 2023 - 13:35, said:

Daca razboiul din Ucraina ia o turnura proasta mai pleaca 10-20 milioane de ucraineni ca doar nu vor ramane sub rusi sa repete mongolii Bucha si Irpin. Vestul Europei deja are probleme mari sa aiba grija de sutele de mii de refugiati deja prezenti.

Conforma statista.com, prin Polonia au trecut de la începutul războiului cam 10,5 milioane de refugiaţi ucraineni. Şi Polonia nu a fost suspendată din Schengen.

#4414
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Dupa ample dezbateri rezultatul este clar, nu intram in Schengen de fraieri si datorita unor politicieni care prefera pozitia capra. Vine AUR in 2024 si ne baga in Schengen, m-as prapadi de ras.

#4415
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,172
  • Înscris: 09.08.2006

View PostCatean, on 02 aprilie 2023 - 15:00, said:

Vine AUR in 2024 si ne baga in Schengen, m-as prapadi de ras.
AUR ne baga in federatia rusa. Te vei prapadi de plans. RSS Romania.

#4416
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postyo9hrb, on 02 aprilie 2023 - 15:04, said:


AUR ne baga in federatia rusa. Te vei prapadi de plans. RSS Romania.

Nu cred sa mai existe federatia Rusa in 2024. Si bucatile ce raman din ea, intra in Schengen inaintea Romaniei, ca Austria va vota cu 2 maini.

#4417
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,118
  • Înscris: 21.03.2020
AUR ne scoate si din UE si din NATO si ne baga in Federatia Ruzza ;)

#4418
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,631
  • Înscris: 20.05.2008
Nu vom intra in Schengen pana nu se potoleste razboiul și poate nici după. Au nevoie de niste state tampon, norocu cu noi si cu Bulgaria, ca nu ne bagasera încă.

Varianta B - daca razboiul dureaza mult, Rusia incepe sa isi impuna parerea tot mai mult in aceasta parte de lume, macar o parte din Europa de Est trebuie decartată si impinsa iar in zona de influență rusă. O sa fim carte de schimb ca de obicei.

Ptobabil unii din UE nu sunt asa de optimisti vis a vis de situatia asta cu Rusia si probabil se pregatesc deja pt o noua Europa. Refuzul cel 2 tari in Schengen - reprezinta un mic token de bunavointă pt Putin.

Delicios e ca  romanii ca de obicei se simt vinovati, suferim de un complex de inferioritate imens . Pe fondul asta de vinovatie vor aparea si nemultumirile si frustrarile crescande de tot felul, asa ca cel mai probabil in 2024 vor fi surprize foarte neplacute la alegeri. Daca la putere va veni o coalitie care sa cuprinda si AUR, Romania s-ar putea sa se inscrie pe un parcurs anti UE si nu va fi o prea mare surpriza, la fel si in Bulgaria. Pana in 2024 ne vom lamuri si mai bine cum stam cu razboiul si cu geostrategia in aceasta parte de lume. Tot atunci vor fi si alegerile in SUA.

Edited by tipareth, 03 April 2023 - 07:09.


#4419
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Run "Ești un putinist antieuropean!".exe in 3, 2... :D

#4420
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,794
  • Înscris: 15.06.2004
La ce vad la tv in ultimele saptamani ma intreb daca suntem pregatiti pe bune sa intram in Schengen...

Sunt avantaje dar sunt si dezavantaje si s-ar parea ca nu suntem pregatiti ptr dezavantaje - va creste tradicul de droguri si de persoane - ori numai din ce a fost in ultimele zile la TV pare ca politia e depasita complet de ce se intampla in licee...
Nu mai zic ca una doua iar au vrut politiceinii romani sa mai scape de justitie cu pragul ala al lui Dragnea. Din pacate mafia e in floare in politica noastra.

#4421
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,631
  • Înscris: 20.05.2008

View Postgarett, on 03 aprilie 2023 - 07:14, said:

Run "Ești un putinist antieuropean!".exe in 3, 2... :D

M-am obisnuit sa ma uit la tot peisajul de la o oarecare departare, cum se fac analizele la istorie, rece. Nu trebuie decat sa dai cativa pasi in spate sa renunti per moment a mai lua partea unei tabere si sa vezi totul la rece. Daca se va împuți treaba - vom deveni monedă de schimb. Iar.

Ca sa nu ajungem in a fi moneda de schimb ar fi trebuit sa avem o populatie mai mare - de ex 30 milioane de cetateni si sa avem performante excelente  de ex Romania sa fie ajuns sa fie un centru financial important + avem o armata moderna, puternica + educatie, cercetare, tehnica cat mai dezvoltati.

Cum nu prea stam ok la populatie ( am pierdut milioane de oameni ) + altele enumerare mai sus --> la primul hop istoric, conflict mai important, daca aliatii nu vor fi dispuși sa lupte prea mult pt noi fie ca nu mai pot, fie ca iși schimba politicile geostrategice, vom deveni iar moneda de schimb. Si asta e scenariul optimist.

Schengenul nici nu e asa de important, ne frustram degeaba. Daca am largi iesirile la granite, nu ar constitui nici o problema ca nu facem parte din Schengen. Vor sa intram bine, nu asta e. Ar trebui sa fim mai nonșalanți, ca disperarea  miroase patetic de la departare.

Edited by tipareth, 03 April 2023 - 10:04.


#4422
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006
Era atât de simplu să învățăm de la polonezi...
Dar a. "politica" românească se face în genunchi și b. invariabil se găsesc în prin rând "români" care să atace România.
Așa că...

#4423
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,806
  • Înscris: 30.01.2008

View Posttipareth, on 03 aprilie 2023 - 10:00, said:

Ca sa nu ajungem in a fi moneda de schimb ar fi trebuit sa avem o populatie mai mare - de ex 30 milioane de cetateni si sa avem performante excelente  de ex Romania sa fie ajuns sa fie un centru financial important + avem o armata moderna, puternica + educatie, cercetare, tehnica cat mai dezvoltati.
Daca spui astea esti antiroman Posted Image))

Intotdeauna o sa dam vina pe altii pentru impotenta noastra ca popor , iar alegerile politicienilor se fac strict si fix dupa chipul si asemanarea poporului .

Trimiti un hot incompetent  sa negocieze pentru Romania in cazul schengen...dar vrei ca Romania sa fie respectata si admisa . Normal  ca austriecii  stiau ca nu va fi NICI O REPERCURSIUNE !
Se trezeste un bou incompetent vorbind in numele Romaniei ( grindeanu ca sa fie clar) si vrem ca Romania sa fie respectata.
ETC,


Ne uitam mereu cu un ochi critic la hartia de pe strada stand pe un MUNTE de gunoi in ograda proprie si ne revoltam nu pe gunoiul nostru ci pe hartia de pe strada (cazul Bastroe de exemplu dar sunt muuuulte altele) .

Vom avea demnitate international- DOAR  cand alesii poporului vor respecta poporul care ii alege .

Si exact asa arata DISPRETUL pentru propriul popor(pot sa mai dau SUTE de exemple) :

https://www.libertat...r-naval-4500623

Edited by Daco_Get, 03 April 2023 - 10:31.


#4424
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,758
  • Înscris: 05.11.2008

View Posttipareth, on 03 aprilie 2023 - 10:00, said:

M-am obisnuit sa ma uit la tot peisajul de la o oarecare departare, cum se fac analizele la istorie, rece. Nu trebuie decat sa dai cativa pasi in spate sa renunti per moment a mai lua partea unei tabere si sa vezi totul la rece. Daca se va împuți treaba - vom deveni monedă de schimb. Iar.

Cum nu prea stam ok la populatie ( am pierdut milioane de oameni ) + altele enumerare mai sus --> la primul hop istoric, conflict mai important, daca aliatii nu vor fi dispuși sa lupte prea mult pt noi fie ca nu mai pot, fie ca iși schimba politicile geostrategice, vom deveni iar moneda de schimb. Si asta e scenariul optimist.
Gandesc la fel ca tine si am mai zis si eu pe aici ceva similar.
Si daca a fi moneda de schimb este scenariul optimist, ma intreb care ar fi scenariul ala pesimist.Posted Image
Se poate si mai rau? Sper ca nu te gandesti la ce ma gandesc eu.

#4425
N62B44

N62B44

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,797
  • Înscris: 02.02.2010

View Postlupini, on 02 aprilie 2023 - 14:11, said:


Conforma statista.com, prin Polonia au trecut de la începutul războiului cam 10,5 milioane de refugiaţi ucraineni. Şi Polonia nu a fost suspendată din Schengen.
Cam greu cu suspendatul din Schengen. Polonia nu e Romania. Ia vezi cate sute de km de gard sanatos au construit in cateva saptamani la granita cu "prietenii" ? Sau cum au intampinat valul de refugiati din Belarus ? Si cand ai una din cele mai bune si dotate armate din Europa, nu prea isi permite nimeni sa faca caterinca diplomatica cu tine ....

In Romanica dureaza vreo 5 ani doar sa faca proiectul la vreun gard din ala si sa calculeze spaga.

#4426
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Fapte, ba, fapte! ca de vorbe suntem satui.

Germania se află ferm de partea României. Aceasta înseamnă – şi o spun şi astăzi, aici, răspicat – înseamnă şi obiectivul ca România să obţină, în sfârşit, în acest an statutul de membru deplin în spaţiul Schengen. Ţara dumneavoastră a depus mari eforturi în acest sens, trebuie să onorăm acest lucru. L-am asigurat pe preşedintele Iohannis încă o dată de susţinerea mea în acest sens

#4427
tipareth

tipareth

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,631
  • Înscris: 20.05.2008

View Postlupini, on 02 aprilie 2023 - 00:34, said:



Vrăjeală !

Mare lucru ! Declarații de-astea și eu pot face, și pe urmă...să-mi iau indemnizația de europarlamentar. Posted Image

Să ne gândim că ar fi fost invers: România să se opună aderării Austriei la Schengen ! Posted Image Păi...nici n-ar fi apucat sărmanu' prim-ministru Ciuc-al-nostru să declare asta, că ar și fi fost chemat de ugență la Bruxelles și..."spânzurat în piața publică".

Mă uitam ieri sau alaltăieri cred, la declarația lui Ciucă, de la întâlnirea cu premierul Suediei, cum se bucura el că Suedia intră în N.A.T.O.
Bun, foarte bine că intră, însă românii sunt "neam de slugă". Dacă eram "neam de stăpâni", prim-ministrul țării noastre dragi, România, trebuia să spună: "Da, mă bucur că Suedia intră în N.A.T.O.,...dar numai după ce România intră în Schengen ! Până atunci, îmi pare rău prietenă Suedie, dar voi spune "NU" aderării voastre la N.A.T.O. Dacă vreți să intrați, strângeți-i degetele la ușă lu' Nehammer până îl convingeți, sau...faceți-i ce vreți (părinte 1, părinte 2...style Posted Image), dar, veți intra în N.A.T.O. când vom intra noi în Schengen".


Cum am mai spus, asta ar fi fost declarația unui prim-ministru dintr-o țară demnă, ceea ce...nu e cazul României.

E bune totusi sa vrem Suedia in NATO. Orice intarire NATO ar trebui sa ne bucure si ar trebui sa nu punem bețe in roate, doar pt a le arde vreo 2 ca nu ne-a iesit cu Schengenul.

Demnitatea e una, razbunarile meschine alta.

Sunt 100% de acord sa nu ne comportam umili ca niste slugi, dar sa nu incercam sa izbim acolo unde si noi avem interes. Un NATO intarit, cu mai multi membri e benefic pt Romania.

#4428
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,118
  • Înscris: 21.03.2020

View Postgarett, on 03 aprilie 2023 - 10:18, said:

Era atât de simplu să învățăm de la polonezi...
Dar a. "politica" românească se face în genunchi și b. invariabil se găsesc în prin rând "români" care să atace România.
Așa că...
Astia care sapa la temelia tarisoarei nu sunt romanii de rand... politrucii corupti sunt baza.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate