Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Melodie dance veche

RIP Shifty Shellshock

Daca nu ar conta salariul, ce mes...

Racordare la apa termosemineu
 Mi-am luat 4x4 si vreau sa-l testez

Recomandare laptop cu luminozitat...

Cautarea pe google android nu merge

Caut serviciu serios de captura v...
 Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 

USB-C obligatoriu pe toate dispozitivele mobile incepand cu 01.01.2025

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
146 replies to this topic

#109
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbenis, on 01 noiembrie 2022 - 14:19, said:

În general producătorii afișează standardele suportate. Nu este în interesul lor să te mintă deoarece în momentul în care lumea va cumpăra chargere, dispoziotive și cabluri incompatibile fără să știe, vor apărea retururi, care vor genera costuri suplimentare și rating mic și până la urmă comercianții vor refuza să mai comercializeze astfel de produse neconforme.
De acord. Si ce faci daca ai 3 device-uri cu 3 standarde ?
In rest stai linistit ca lumea va cumpara in continuare indiferent ca merge sau nu merge. Problema e ca va crea si confuzie, adica mna, cablu nou, charger nou si nu incarca si apoi unul care nu are habar de asa ceva, o sa zica " clar, boxa asta nu se incarca, s-a stricat, pixda masii, am luat si charger nou si cablu nou, pe telefon alea merg, dar boxa nu merge".
De asta zic ca asta va crea confuzie.

#110
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,167
  • Înscris: 04.02.2011
UE nu a convenit încă pentru un standard protocolar deoarece, deși ultima versiune de USB PD suportă 240w, cel mai puternic cip la ora actuaă suportă maxim 130W și din câte știu cel mai puternic charger la ora actuală duce maxim 100w pe port.

#111
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005

View Postabac, on 01 noiembrie 2022 - 14:22, said:



Nu intelegi ca proprietary protocol nu primeste certificare CE?
Nu intelegi ca defapt CE nu a standardizat UN SINGUR PROTOCOL ci doar MUFA FIZICA ?
CE o doare in paispe de protocoale, asta ti-ai dat si tu singur mai devreme dar te invarti in jurul cozii..

#112
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,167
  • Înscris: 04.02.2011

View Posttehnics, on 01 noiembrie 2022 - 14:23, said:

De acord. Si ce faci daca ai 3 device-uri cu 3 standarde ?


În realitate avem 2 standarde, majoritatea suportate de majoritatea producătorilor.

#113
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbenis, on 01 noiembrie 2022 - 14:23, said:

UE nu a convenit încă pentru un standard protocolar deoarece, deși ultima versiune de USB PD suportă 240w, cel mai puternic cip la ora actuaă suportă maxim 130W și din câte știu cel mai puternic charger la ora actuală duce maxim 100w pe port.
Pai atunci sa mai astepte sa si cu standardizarea USB-C ca mufa fizica atata timp cat protocoalele sunt mai multe. Pui o mufa dar cu mai multe protocoale si standarde.

View Postbenis, on 01 noiembrie 2022 - 14:25, said:

În realitate avem 2 standarde, majoritatea suportate de majoritatea producătorilor.
Vom vedea cand va intra Apple pe piata cu USB-C cum va fi...tare mi-e ca o sa ne-o traga sa cumparam doar de la ei...
Si uite asa, arunci tot ce ai lightning (adica e-waste) ca sa cumperi alte mufe USB-C. Sau mai rau, pastrezi lighting ca mna, mai ai ceva device-uri mai vechi, dar ma cumperi si USB-C de la apple.

Edited by tehnics, 01 November 2022 - 14:27.


#114
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,167
  • Înscris: 04.02.2011

View Posttehnics, on 01 noiembrie 2022 - 14:23, said:


In rest stai linistit ca lumea va cumpara in continuare indiferent ca merge sau nu merge. Problema e ca va crea si confuzie, adica mna, cablu nou, charger nou si nu incarca si apoi unul care nu are habar de asa ceva, o sa zica " clar, boxa asta nu se incarca, s-a stricat, pixda masii, am luat si charger nou si cablu nou, pe telefon alea merg, dar boxa nu merge".

Eu altceva ziceam, nici un comerciant nu vrea să ajungă în situația în care se vede cu retururi pentru că un producător a economisit 2 cenți și nu a folosit un protocol suportat sau a folosit cine știe ce protocol obscur.

View Posttehnics, on 01 noiembrie 2022 - 14:27, said:



Vom vedea cand va intra Apple pe piata cu USB-C cum va fi...tare mi-e ca o sa ne-o traga sa cumparam doar de la ei...
Si uite asa, arunci tot ce ai lightning (adica e-waste) ca sa cumperi alte mufe USB-C. Sau mai rau, pastrezi lighting ca mna, mai ai ceva device-uri mai vechi, dar ma cumperi si USB-C de la apple.
Am dubii pentru că MacBook-ul meu s-a încărcat și cu bateria externă de la Huawei și cu Chargerul meu Baseus cu 4 porturi.

#115
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbenis, on 01 noiembrie 2022 - 14:28, said:

Eu altceva ziceam, nici un comerciant nu vrea să ajungă în situația în care se vede cu retururi pentru că un producător a economisit 2 cenți și nu a folosit un protocol suportat sau a folosit cine știe ce protocol obscur.
Practic corect ce zici, dar vom trai si vom vedea.

Plus ca mai e alta chestie.
De exemplu primesti o pereche de casti cu incarcare USB-C, adica incarcator 220V- mufa usb- cablu USB - USB-C, iesire 5V. Asta iti pune producatorul in pachet.
Si mna, fara stai sa te gandesti iei cablul de incarcare de la laptop, ca deh, se potriveste, si il bagi in mufa de incarcare de la casti. Banuiesc ca intuiesti ce se intampla...adica ai bulit castile pentru ca acolo nu ai 5V, ai 20V.

A cui e vina ? A producatorului ?

Edited by tehnics, 01 November 2022 - 14:33.


#116
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,167
  • Înscris: 04.02.2011

View Posttehnics, on 01 noiembrie 2022 - 14:27, said:

Pai atunci sa mai astepte sa si cu standardizarea USB-C ca mufa fizica atata timp cat protocoalele sunt mai multe. Pui o mufa dar cu mai multe protocoale si standarde.


Mufa standard va forța industria să ajungă la unul sau 2 protocoale comune. Nu este în interesul lor să aibă retururi, review-uri negative și încărcare mare la suport tehnic, care costă.

Iphone are un rating de 4.8-4.9, de ce și-ar bate cuie în talpă să bage un protocol proprietar și să îi înjure lumea? De altfel și acuma, cu cablul lor proprietar am reușit să încarc cu orice charger pe care l-am avut până în momentul de față.

View Posttehnics, on 01 noiembrie 2022 - 14:29, said:

Banuiesc ca intuiesti ce se intampla...adica ai bulit castile pentru ca acolo nu ai 5V, ai 20V.

Nu există așa ceva. Pentru ca alimentatorul să ofere mai mult de 5V, consumatorul trebuie să ceară acest lucru. Orice alimentator oferă standard doar 5V.

#117
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005

View Postbenis, on 01 noiembrie 2022 - 14:34, said:

1. Mufa standard va forța industria să ajungă la unul sau 2 protocoale comune. Nu este în interesul lor să aibă retururi, review-uri negative și încărcare mare la suport tehnic, care costă.

2. Iphone are un rating de 4.8-4.9, de ce și-ar bate cuie în talpă să bage un protocol proprietar și să îi înjure lumea? De altfel și acuma, cu cablul lor proprietar am reușit să încarc cu orice charger pe care l-am avut până în momentul de față.



Nu există așa ceva. Pentru ca alimentatorul să ofere mai mult de 5V, consumatorul trebuie să ceară acest lucru. Orice alimentator oferă standard doar 5V.
1. vom vedea.

2. au mai facut-o si cu lightning, de ce n-ar face-o si acum ?  Pai acum da, Apple au scos propritary cable pe lightning. De aia poti. Si prorpitary era pe cablu, nu pe charger.

3. exista. USB-C dedicat incarcarii de laptop e pe 20V. dar unii producatori pun cablu USB-C cu mufa USB - adica asa care functioneaza la 5V, nu la 20V. Sunt exemple pe net.

#118
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,463
  • Înscris: 28.10.2018
Am incarcat eu device usb-c de 5V cu charger Dell USB-C de 130W. Chargerul stie o sumedenie de voltaje si se adapteaza la ce ii cere consumatorul.

Attached File  dell 130w.PNG   495.33K   19 downloads

Edited by abac, 01 November 2022 - 14:56.


#119
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,674
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttehnics, on 01 noiembrie 2022 - 14:41, said:

USB-C dedicat incarcarii de laptop e pe 20V.
Ala este un standard si se cheama USB-C PD. Fiind standard, presupune niste regularizari in domeniu, asadar, orice dispozitiv din care iese un cablu care are la capat o mufa USB-C trebuie sa respectie un standard anume. USB-C PD default scoate 5V pe mufa. In urma negocierii cu dispozitivul incarcat poate creste tensunea in trepte reglementate pana la 20V maxim. Exista si un curent maxim standardixzat ce poate fi transferat pe USB-C.
Pe scurt, daca tu bagi un cablu USB-C in orice 2 dispozitive cu mufa usb-c si "clientul" ia foc, producatorul sistemului care actioneaza ca incarcator va suferi consecintele legale si materiale ale daunelor.

#120
buntzi

buntzi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,333
  • Înscris: 09.09.2006

View Posttehnics, on 01 noiembrie 2022 - 14:29, said:

[...]iei cablul de incarcare de la laptop, ca deh, se potriveste, si il bagi in mufa de incarcare de la casti. [...]ai bulit castile pentru ca acolo nu ai 5V, ai 20V.[...]
Poate ar trebui să vedem dacă există încărcătoare de laptop cu ieșire pe USB-C care să NU știe toate cele 3 niveluri de tensiune ale standardului. Nu spun că e chiar imposibil, dar poate ar trebui verificată posibilitatea. Așa cum pui tu problema e nițel cam drob de sare.
Din nefericire, am scos acum o oră telefonul de la încărcat din alimentatorul laptopului, așa că n-am la ce să mai fac poză. Hmmm, având în vedere că mi-ar fi trebuit telefonul ca să fac poză la telefon...scratch that.

#121
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,674
  • Înscris: 15.12.2009
Chestia asta nu s-a intamplat si nu are cum sa se intample pe cabluri si mufe cu protocoale standardizate.
USB-C PD este standardizat.
De exemplu, asta scoate incarcatorul meu generic unic, de 65W, pe care il port mereu cu mine pentru orice - ceas, telefoane - drona - laptopuri - aparate foto - camera garmin, etc (are 2 porturi USB-C si un port USB-A) - se poate vedea in clar ce standarde de tensiune sunt pentru USB-C: 5V, 9V, 12V, 15V si 20V (la diversi curenti maximi).

Attached File  Screenshot 2022-11-03 173103.jpg   183.44K   15 downloads

Protocolul este clar: 5V standard apoi, dupa negocierea cu produsul incarcat se comuta pe tensiunea pe care o doreste "clientul".

Pe partea de Apple, exista posibilitatea ca iPhonurile sa nu mai aiba deloc nici o mufa, de nici un fel.

TLDR: "Apple a zis ca "we will comply" - nu a zis ca va pune usb-c pe telefoane, ceea ce poate insemna 0 porturim, devreme ce legea europeana specifica acest standard ca fiind necesar pentru dispozitivele care se incarca cu cablu. Deci, daca nu ai incarcare cu cablu, nu trebuie sa ai mufa usb-c :D .

Explicatia pe larg in filmul lui MKBHD:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/UdgRUCVUts0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#122
theEvilPhilantropist

theEvilPhilantropist

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 256
  • Înscris: 11.04.2013

View Postro_explorer, on 03 noiembrie 2022 - 18:36, said:

Pe partea de Apple, exista posibilitatea ca iPhonurile sa nu mai aiba deloc nici o mufa, de nici un fel.

Am ascultat cu atenție acel interviu și chiar mă ducea gîndul tot la ceva în sensul ăsta. Saau, mai văd posibilitatea ca ei să adopte USB-C doar pe modelele din UE. Pentru că din nou, au antecedente deja cu sertarul pentru SIM, care nu mai există pe toate modelele. Acuma, sper din tot sufletul să nu rămînem doar cu încărcare prin inducție fiindcă atunci să mai aud discuții despre risipă... MagSafe nu mi se pare încă suficient de matur, se pierde multă energie în procesul de încărcare, degajă încă multă căldură, mai degradăm și bateria cu fiecare încărcare, mm, nu știu. Va fi problematic și de vîndut toată treaba asta.

#123
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,674
  • Înscris: 15.12.2009
Eu unul am paduri wireless de incarcare peste tot si le folosesc zilnic. Unul e pe noptiera, unde las telefonul peste noapte. Altul e pe birou la munca unde telefonul sta pe timpul zilei (cand sunt la birou) iar masina are incarcare wireles in locasul special pentru telefon de asemenea. Rar ajung sa incarc prin cablu. Pentru mine mufa USB-C la telefon este utilizata pentru date in marea majoritate a timpului (ori DEX, ori pur si simplu transfer de media).

Edited by ro_explorer, 04 November 2022 - 14:14.


#124
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,407
  • Înscris: 21.06.2016

View Postabac, on 01 noiembrie 2022 - 14:22, said:

Nu intelegi ca proprietary protocol nu primeste certificare CE?


Nu e adevarat.
Stardardul USB-C are un minim care trebuie suportat, dincolo de ala dumnezeu cu mila.

View Postbenis, on 01 noiembrie 2022 - 14:23, said:

UE nu a convenit încă pentru un standard protocolar deoarece, deși ultima versiune de USB PD suportă 240w, cel mai puternic cip la ora actuaă suportă maxim 130W și din câte știu cel mai puternic charger la ora actuală duce maxim 100w pe port.

Nu a convenit pentru ca sunt nevoie diferite de la aparat la aparat... si atunci de ce nu a ales maximul? simplu, pentru ca costa. Ca sa ai PD la puetre si transefr de date la viteza mare cablul devine scump si enevant (gros, rigid).

Edited by vrajitoruldinoz, 05 November 2022 - 06:42.


#125
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,167
  • Înscris: 04.02.2011
Cablurile existente pot duce 240W deoarece curentul e tot 5A dar tensiunea crește la 48v. Iar la viteze grosimea nu prea contează.

#126
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,674
  • Înscris: 15.12.2009

View Postbenis, on 05 noiembrie 2022 - 14:29, said:

Iar la viteze grosimea nu prea contează.
Asta nu e chiar asa. Grosimea cablului este compusa si din ecranajele pentru firele de date. Pentru Thunderbolt 3-4 ai nevoie de zgomot mic pe magistralele de date pentru a putea atinge vitezele de transfer ratificate, prin urmare si cablurile sunt mai groase (dupa cum am zis, din cauza ecranajului firelor).

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate