Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Maimuta si Negru

Chiar nu mai suntem in stare sa f...

Soluție de supraveghere ieft...

1 capatana de usturoi pe zi, pune...
 Latenta uriasa la laptop cu i7-12...

Unde se afla acest local ?

Activitați extracurriculare ...

Sprayul de muste RAID nu mai func...
 Baterie termica cu acetat de sodi...

Branza maturata/betonata

Imagine ecran laptop tremura si e...

Hamsie si Capelin prajiti in tiga...
 Seat Leon FR !

faculatea potrivita

Upgrade CPU --> upgrade RAM?

Parchet care se lasa
 

Ai voie sa parchezi/opresti/stationezi aici?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#73
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 12.06.2010
Hai sa incheiem aceasta tema cu concluzia logica: Esti bombardier, parchezi! Nu esti bombardier, nu parchezi.

#74
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,801
  • Înscris: 01.12.2001
Răspuns la întrebarea din topic: nu

Ai văzut 50 mai la vale? Parcare cu plată.
Attached File  Screenshot_2022-09-16-16-15-40-434_com.google.android.apps.maps.jpg   135.32K   48 downloads
https://maps.app.goo...sRUXMNoGgmH9hJ8

#75
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,631
  • Înscris: 01.08.2006
Mie mi se pare de bun simt ca acolo nu ai voie sa parchezi :)). Dar nu ma bag in chestii tehnice, legale, ca nu-s la curent.
Du-te la primarie si vezi pe planurile lor ce zice ca e portiunea aia. Degeaba ne dam cu parerea despre a ce seamana partea aia de drum, daca ea o fi in actele oficiale in nu stiu ce categorie.

#76
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 lucianburjuiul, on 16 septembrie 2022 - 15:12, said:

Hai sa incheiem aceasta tema cu concluzia logica: Esti bombardier, parchezi! Nu esti bombardier, nu parchezi.

Luam pauza si incheiem atunci cand am sa vin cu un raspuns clar de la un profesor de legislatie rutiera


 dorin_2k, on 16 septembrie 2022 - 15:17, said:

Răspuns la întrebarea din topic: nu
Ai văzut 50 mai la vale? Parcare cu plată.
Screenshot_2022-09-16-16-15-40-434_com.google.android.apps.maps.jpg
https://maps.app.goo...sRUXMNoGgmH9hJ8

Asta da bombardier nu eu,a parcat matizul si pe oprire interzisa i-a si blocat pe aia din parcare Posted Image

aa stai asa ca tie iti arata din 2012,o fi fost atunci parcare cu plata

Edited by maxxmedia1999, 16 September 2022 - 15:27.


#77
0v1d1u

0v1d1u

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,203
  • Înscris: 10.03.2007
Ia te uită, un Focus CC în imaginile alea Posted Image

Totul se rezumă la cum e încadrată porțiunea aia pe care ai oprit. Dacă e acostament, atunci ai fost amendat pe nedrept. E greu de zis ce e acolo, numai administratorul drumului cred că te poate lămuri. Personal îmi pare că ăla e un marcaj de delimitare a părții carosabile de tip M (vezi STAS 1848-7, pagina 17), ceea ce ar însemna că ai oprit în afara părții carosabile a drumului.

#78
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,801
  • Înscris: 01.12.2001

 maxxmedia1999, on 16 septembrie 2022 - 15:21, said:

aa stai asa ca tie iti arata din 2012,o fi fost atunci parcare cu plata
In zona Profi îs imaginile de acum o lună.
50 metri mai la vale îs de acum 9 ani.
Toți le vad așa.

#79
lucianburjuiul

lucianburjuiul

    Unserious member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 12.06.2010
https://www.google.c...59!4d26.4919176

#80
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,801
  • Înscris: 01.12.2001
Ce zici? Îs destul indicatoare puse acolo?
https://maps.app.goo...zqx4W3PM3kgFXdA
Attached File  Screenshot_2022-09-16-17-44-05-998_com.google.android.apps.maps.jpg   196.86K   39 downloads
Îs imagini de luna trecută.
La nicio instanta nu vei câștiga un proces pe această speță.

Dar tu nici măcar nu știi ce scrie in PV.

#81
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015
Vezi vreo masina pe benzile de circulatie?? logic pentru ele se adreseaza indicatorul,asa spune OUG,am sa intreb la primarie cum e incadrata acea portiune de langa benzi si apoi o sa intreb un profesor de legislatie rutiera

#82
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,801
  • Înscris: 01.12.2001
După ce primești răspunsul de la un profesor de legislație ce ai sa faci? Dca spune Da? Dacă spune Nu?

#83
sandu222

sandu222

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,859
  • Înscris: 06.10.2008
Cat e amenda 100 lei? 200?  o platesti si gata, in timpul asta (cat stai sa te contrazici aici) poti face altceva mai util care ti-ar putea aduce mai multi bani sau mai multe realizari.

#84
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,998
  • Înscris: 22.12.2005

 maxxmedia1999, on 16 septembrie 2022 - 10:04, said:

Am oprit la magazin sa-mi cumpar ceva si am tras pe dreapta lipit de bordura aceea mica in  afara partii carosabile exact langa indicatorul de oprire interzisa fara sa stanjenesc pe cineva nici din spate nici din fata(e loc de o masina),apoi a venit domnul politist local si mi-a dat amenda pentru oprire interzisa.

Eu stiu ca art 66 lit 1 din Regulamentul de aplicare a Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 195/2002 privind circulaţia pe drumurile publice spune ca semnificatia indicatoarelor este valabila pe intreaga latime a partii carosabile,eu eram in sant ,rigola sau ce e aia.
Politistul local mi-a spus ca si acea portiune face parte din drumul public ceea ce este adevarat dar drumul public conform definitiei e format din parte carosabila,trotuar,sant,acostament etc si ca indicatorul cuprinde tot drumul public ceea ce cred ca este gresit deoarece nu avea semne aditionale iar in ordonanta scrie ca este valabil doar pe partea carosabila nu mai spun ca in fata lui e o parcare de 20 de masini

oi.jpg

oi2.jpg

este ok.fara probleme- e nevoie insa sa raspunzi la :
in ce tara doresi sa faci asta?

#85
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007

 maxxmedia1999, on 16 septembrie 2022 - 14:57, said:

Am fost la politie ca dupa ce au plecat ei eu am mai intrat in magazin sa-mi iau si tigari ca ma enervasem  cand m-am intors nu mai erau de gasit ,aia de la politie mi-au zis vezi ca sunt la ghereta din colt dupa magazinul de second-hand Posted Image



In fata lui nu vezi in poza




Nu stiu ce reprezinta,am iesit repede de acolo du-te bre de acilisia tu nu vezi unde e drumul.



Omu' nu-i ca noi lucreaza in domeniu stie toate interpretarile,daca au gresit termenul "partea carosabila" in OUG  si sa se refere la "drumul public" atunci eu am gresit



Relax pleb ca vin in cateva zile cu toate specificatiile
Care e masina ta, aia parcata pe trotuar, la intrarea in Profi? Daca da, amenda ai primit-o pentru ca ai parcat pe trotuar, nu are legatura cu indicatorul. Si daca nu era indicator tot iti luai amenda.

Edited by titoo, 16 September 2022 - 19:59.


#86
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 dorin_2k, on 16 septembrie 2022 - 19:10, said:

După ce primești răspunsul de la un profesor de legislație ce ai sa faci? Dca spune Da? Dacă spune Nu?

Pai va spun voua ca sa vedeti si voi ce mai e in lumea asta :D .Ce sa fac nu fac nimic ma duc platesc si gata,n-ai ce sa le faci,in oraselele astea mici se cunosc toti intre ei de la primari la politisti tot si daca te pui rau cu ei incep sa te vaneze.


 sandu222, on 16 septembrie 2022 - 19:27, said:

Cat e amenda 100 lei? 200?  o platesti si gata, in timpul asta (cat stai sa te contrazici aici) poti face altceva mai util care ti-ar putea aduce mai multi bani sau mai multe realizari.

Clar

 foxbat, on 16 septembrie 2022 - 19:29, said:

este ok.fara probleme- e nevoie insa sa raspunzi la :
in ce tara doresi sa faci asta?

In Romania

 titoo, on 16 septembrie 2022 - 19:46, said:

Care e masina ta, aia parcata pe trotuar, la intrarea in Profi?

Nu e masina mea in poze,in fata la Profi nu e amenjat vreun trotuar

#87
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007
Atunci in care loc ai parcat ? Pe la voi pe acolo pietonii pe unde circula, se teleporteaza ?

#88
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,801
  • Înscris: 01.12.2001

 maxxmedia1999, on 16 septembrie 2022 - 20:16, said:



Pai va spun voua ca sa vedeti si voi ce mai e in lumea asta :D .Ce sa fac nu fac nimic ma duc platesc si gata,n-ai ce sa le faci,in oraselele astea mici se cunosc toti intre ei de la primari la politisti tot si daca te pui rau cu ei incep sa te vaneze.
Pai de unde știi că ai luat amenda? Ți-a citit PV?
Totuși în lumea reală, un om normal semnează de luare la cunoștință a PV și îl poate citi. Și îl poate contesta.


#89
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 titoo, on 16 septembrie 2022 - 20:38, said:

Atunci in care loc ai parcat ? Pe la voi pe acolo pietonii pe unde circula, se teleporteaza ?

Trotuarul ar fi borudura de langa mine,uite unde eram eu in fata mea sunt masinile parcate


Attached File  m1.jpg   485.24K   46 downloads


Attached File  m2.jpg   445.37K   36 downloads


 dorin_2k, on 16 septembrie 2022 - 20:44, said:

Pai de unde știi că ai luat amenda? Ți-a citit PV?
Totuși în lumea reală, un om normal semnează de luare la cunoștință a PV și îl poate citi. Și îl poate contesta.

Am vazut ca scria PV dar nu am citit nu am semnat nimic,nu exista luare la cunostinta,iti trimite direct acasa tu n-ai niciun cuvant de spus,poti contesta dar cu cheltuieli suplimentare,timp pierdut etc

Edited by maxxmedia1999, 16 September 2022 - 20:51.


#90
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,500
  • Înscris: 19.03.2007
Deci asa cum am spus initial, erai parcat langa indicator,intre cele doua intrari. Aia se considera parte carosabila, conform definitiei din OUG, ti-am subliniat si cu rosu. Tu confunzi cu banda de circulatie de esti atat de convins ca ai dreptate. Masina nu ai teleportat-o acolo, ci ai "circulat" pana acolo.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate