Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Serie noua - Profetii biblice cu....

Probleme functionare motocoasa Ma...

Imprimanta 3D mai "moderna"

Folie anticondens
 Hidroizolatie piscina

Am gasit un IPhone

Eveniment 14-16 iunie nZEB expo

Semnalizare incarcare Pachet acum...
 Implantologie & Cityscape (re...

Scurta sinteza a atacurilor posib...

Cel mai bun antivirus / firewall ...

Honor 200 si 200 Pro
 Sfat inchidere spatiu intre cada ...

ANCPI: Scaderi pe piata imobiliara

Dac+Amp sau DAC/AMP combo pentru ...

Camera cu panou solar 180° field ...
 

Ai voie sa parchezi/opresti/stationezi aici?

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#109
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postcristiany, on 18 septembrie 2022 - 11:48, said:

Interesant raspuns


Trebuie sa aduci probe ca sa castigi un proces,la asta se refera,daca ii filmam sau aveam camera de bord era altceva.In prostia lor mi-au facut poza Posted Image sper sa o si foloseasca

Edited by maxxmedia1999, 18 September 2022 - 11:59.


#110
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,952
  • Înscris: 16.04.2007
Asteptam cu interes rezultatul contestatie in tribunal.

#111
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,738
  • Înscris: 01.12.2001

View Postmaxxmedia1999, on 18 septembrie 2022 - 10:03, said:




Nu rezolvi problema asa,trebuie dat in judecata personal politistul local,daca vrei ca astfel de lucruri sa nu se mai intample,cine stie la cati a mai dat amenda in locul ala.
Aici is 2 spete.
Plângere împotriva PV sa scapi de amenda
Plângere împotriva polițistului pt abuz în serviciu.
Depinde de cat timp și nervi ai. Și bani de avocat.
Că ăla va fi cel mai bucuros

#112
t4c4ct4c4ct4c4c

t4c4ct4c4ct4c4c

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.07.2022
Țară plină de cetățeni liberi și suprasaturați de drepturi. Când e vorba de respectat obligații și îndatoriri, ei (printre care se află și inițiatorul, desigur) au drepturi.
Inițiator, nu te lăsa: nu da în judecată doar polițistul care a avut tupeul să te sancționeze, ci mergi mai departe. Cheamă în a 3-a sau a 4-a speță chiar și instituția care a promulgat respectiva/respectivele lege/legi prin care ai fost sancționat, dar și funcționarii publici care au lucrat la ele.

#113
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postt4c4c3d341d3pft05, on 18 septembrie 2022 - 17:43, said:

Țară plină de cetățeni liberi și suprasaturați de drepturi. Când e vorba de respectat obligații și îndatoriri, ei (printre care se află și inițiatorul, desigur) au drepturi.
Inițiator, nu te lăsa: nu da în judecată doar polițistul care a avut tupeul să te sancționeze, ci mergi mai departe. Cheamă în a 3-a sau a 4-a speță chiar și instituția care a promulgat respectiva/respectivele lege/legi prin care ai fost sancționat, dar și funcționarii publici care au lucrat la ele.


Aici zici ca posteaza unu de pe mai multe conturi,acceasi tendinta de contraziceri si a prezenta altfel lucrurile de cum sunt.
In localitatile mici astia au statut de dumnezei mai mici,toata lumea ii striga sefu si le cresc cornite,sunt din localitate au antipatii,invidie pe anumiti oameni,chiar eu am auzit acolo o discutie intre ei cum spuneau de cineva "l-am ars pe ala" sunt aroganti etc nu sunt ca in orasele mari
Eu am formulat o cerere si la primarie si la seful politiei locale,au spus ca o sa-mi raspunda,ii astept nu-i problema,sunt inregistrat pe camerele video si pot sa analizeze cat vor ei
Nu-i corect sa te amendeze doar pe tine si 40 de masini din fata ta sa stea fara probleme,nu mai spun ca in locul ala opreste toata lumea e aproape non-stop ocupat,taxiuri,masinile de scoala toti
Aia stau in boscheti si se uita,ba cine e asta,toti cunoscutii stau fara probleme cine nu e de acolo hop cu amenda si aia opresc nene nu ca mine in afara,se baga jumate pe banda jumate afara,ori pe banda direct cand in locul ala e ocupat e jungla nu asa
Ar trebui adusi din alte localitati si schimbati la un interval de timp

Edited by maxxmedia1999, 18 September 2022 - 18:38.


#114
Don_Costica

Don_Costica

    Mos cam nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,761
  • Înscris: 18.07.2022
Maxule, fa greva foamei.

#115
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,738
  • Înscris: 01.12.2001
Ce ai cerut în "cererea" trimisa poliției și primăriei?
Îți vor răspunde cu citat din OUG. Indicatorul este corect instalat și trebuie să respecți OUG.

#116
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postdorin_2k, on 18 septembrie 2022 - 21:27, said:

Ce ai cerut în "cererea" trimisa poliției și primăriei?
Îți vor răspunde cu citat din OUG. Indicatorul este corect instalat și trebuie să respecți OUG.


Am prezentat situatia,n-au ce sa-ti faca ei o sa zica sa contest amenda dar nu asta e problema.Pe mine ma intereseaza sa nu ma trezesc cu alta ocazie ca i se nazare unuia ca astuia sa te amendeze pentru alte inchipuiri
Eu nu le-am spus ca indicatorul nu e corect instalat,le-am spus ca nu se aplica unde eram eu

#117
t4c4ct4c4ct4c4c

t4c4ct4c4ct4c4c

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 18.07.2022
Tu te consideri cel cu moț care poate face orice vrea fiindcă fac și alții la fel ?
În locul tău, nici nu aș fi deschis acest topic, iar data viitoare aș fi parcat acolo unde sunt cele 40 de mașini și aș evitat "excesul de zel" al polițistului.
Ooo, dar vai, am uitat: ești cetățean liber și ai drepturi democrate.

#118
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View Postt4c4c3d341d3pft05, on 18 septembrie 2022 - 22:00, said:

Tu te consideri cel cu moț care poate face orice vrea fiindcă fac și alții la fel ?

Am facut eu ceva,pai pun eu amenzi?? eu dinainte am stiut ca ai voie,e logic,nu ca m-am luat dupa altii,e si linia punctata a benzii in exterior,deci chiar n-ai ce sa zici


View Postt4c4c3d341d3pft05, on 18 septembrie 2022 - 22:00, said:

În locul tău, nici nu aș fi deschis acest topic, iar data viitoare aș fi parcat acolo unde sunt cele 40 de mașini și aș evitat "excesul de zel" al polițistului.
Ooo, dar vai, am uitat: ești cetățean liber și ai drepturi democrate.

Pai si politistul local cand e o chestie din asta ambigua sa zicem nu putea sa-mi spuna frumos sa nu mai parchez altadata ca desi am dreptate ala e pus acolo cu un motiv anume?? aia doi mi-au luat actele si au plecat si nu s-au mai intors la masina de a trebuit sa-i caut unde aveau sediul asta ca zici tu ca eram cu mot,daca eram cu mot nu le mai aratam nimic si plecam direct
Daca indicatorul si spatiul de acolo raman asa toata lumea o sa se bage  sa parcheze

Edited by maxxmedia1999, 18 September 2022 - 22:27.


#119
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,738
  • Înscris: 01.12.2001
Primăria îți va răspunde că nu e de competența lor
Poliția îți va răspunde să respecți OUG.

Daca vei mai fi amendat vreodată, nu ai ce sa faci cu răspunsurile primite.
Doar in instanță pot fi anulate. Polițistul nu e interesat de opinia ta sau de ce răspunsuri ai tu de la orice entități.

Ai indicator "oprirea interzisa", nu oprești in acea zona. Chiar daca sunt alti 20 opriți acolo.

Am asistat la un proces în care un petent a motivat în instanță că el a intrat pe interzis deoarece au mai intrat încă 10 înaintea lui. A fost respinsa plângerea lui.


#120
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015
Mai omule tu nu intelegi ca in conditiile date eu am voie sa opresc acolo LEGAL conform OUG ce sucesti si-mi zici mie ca m-am luat dupa altii,ori modifica indicatorul cu semne aditionale sau largesc bordura ori or sa se trezesca cu procese de la oameni pentru abuz in serviciu

#121
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,738
  • Înscris: 01.12.2001
Desigur. Însă TU ai luat amenda, nu eu.
Și vei mai lua daca nu respecți OUG.
TU ești cel in culpa acum. (Până dovedești că nu). Nu-i așa?
Dovedesti doar 8n 9nstanta pt acel PV.
Mâine dacă faci la fel și iar ești amendat, tot în instanta poți anula PV.

#122
TheWarrior

TheWarrior

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,135
  • Înscris: 16.10.2007

View Postmaxxmedia1999, on 16 septembrie 2022 - 20:46, said:

Trotuarul ar fi borudura de langa mine,uite unde eram eu in fata mea sunt masinile parcate


Attachment m1.jpg
Chiar daca nu era semn, te poti incadra si la litera f
f) în intersecţii, inclusiv cele cu circulaţie în sens giratoriu, precum şi în zona de preselecţie unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanţă mai mică de 25 m de colţul intersecţiei;

tu tot o zici cu acostamentul, se poate circula acolo de catre cei ce fac la dreapta ....... cu conditia sa nu fie nimeni parcat acolo.
Poate din acest motiv au intarit logica lor suplimentar si cu un semn.

#123
bai3tzash

bai3tzash

    Membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,611
  • Înscris: 01.08.2006
Eu astept decizia judecatorului, ca noi putem sustine orice, ca tot atata e :)).
Sper ca initiatorul sa ne tina la curent, ca sa fim castigati din experienta lui. Noi o sa fim castigati, el poate da, poate nu. Daca va castiga, ma bucur pentru el, daca nu, tot ma bucur.

#124
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

View PostTheWarrior, on 19 septembrie 2022 - 09:36, said:

Chiar daca nu era semn, te poti incadra si la litera f
f) în intersecţii, inclusiv cele cu circulaţie în sens giratoriu, precum şi în zona de preselecţie unde sunt aplicate marcaje continue, iar în lipsa acestora, la o distanţă mai mică de 25 m de colţul intersecţiei;

tu tot o zici cu acostamentul, se poate circula acolo de catre cei ce fac la dreapta ....... cu conditia sa nu fie nimeni parcat acolo.
Poate din acest motiv au intarit logica lor suplimentar si cu un semn.

Aia nu e intersectie,e aleea care duce la scoala.Cum sa circule cei care fac la dreapta?? se urca pe bordura. Semnul ala nu e singur pe portiunea aia de drum,mai sunt doua si se refera la partea carosabila


View Postbai3tzash, on 19 septembrie 2022 - 09:39, said:

Eu astept decizia judecatorului, ca noi putem sustine orice, ca tot atata e Posted Image).
Sper ca initiatorul sa ne tina la curent, ca sa fim castigati din experienta lui. Noi o sa fim castigati, el poate da, poate nu. Daca va castiga, ma bucur pentru el, daca nu, tot ma bucur.


Initial am spus ca nu contest amenda ca ma costa mai mult dar daca sunteti asa de curiosi pentru voi chiar am sa merg dupa ce am sa primesc PV prin posta

Edited by maxxmedia1999, 19 September 2022 - 10:26.


#125
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,738
  • Înscris: 01.12.2001
Te costa mult? ;)
20 lei e mult?

Dar in 2023 vei avea decizia judecătorului. Mulți de aici bănuim.
"Se respinge ca nefondată".

#126
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,229
  • Înscris: 19.09.2005

View Postmaxxmedia1999, on 18 septembrie 2022 - 08:49, said:



nu

Attachment m1.jpg
esti parcat pe acostament => amenda.

citeste definitiile din oug 195. art 6. pct-ul 2 + 7 + 23.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate