Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 

USR - pro și contra

* * * - - 13 votes
  • This topic is locked This topic is locked
15577 replies to this topic

Poll: Votati USR la alegerile din 2024? (246 member(s) have cast votes)

Votati USR in 2024?

  1. Da (144 votes [58.54%])

    Percentage of vote: 58.54%

  2. Nu (102 votes [41.46%])

    Percentage of vote: 41.46%

Vote Guests cannot vote

#13591
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 21.03.2020
Macar CIolos a avut responsabilitatea sa-si faca un partid pe gustul lui. Guran doar a dat din gura(n).

#13592
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,121
  • Înscris: 28.12.2005
din pacate lui Dacian ii lipseste carisma

#13593
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 21.03.2020

Vizualizare mesajLex404, pe 23 mai 2024 - 15:13, a scris:

USR-ul o da in populism ieftin ca sa gadile creierasul unor aplaudaci lipsiti de informare. De pe pagina FB a USR

4️⃣ TAXE aberante pe care românii nu ar trebui să le mai plătească:
1️⃣ Suprataxarea contractelor part-time
2️⃣ Taxa pe boală
3️⃣ TVA la carburanți, energie, gaze
4️⃣ Taxele de 42% pe salarii

1. De acord, aia e o problema
2. Ce?
3. De acord, dar TVA-ul e deja mic comparativ cu multe alte state din UE si exista o cota minima de TVA in UE de 15%. Chiar si 15% e mult dar asta e, cu asta defilam.
4. Oioi, aici m-am aprins:

USR zbiara "valeu taxe 42% pe salarii" dar omite, intentionat, sa specifice ca doar 10% sunt de fapt impozit si restul sunt pentru anumite beneficii (sanatate, pensii, asistenta sociala).
Practic, USR zbiara la saraci ca "uitati, va iau astia 42% din salariu" dar fara sa le zica componenta sau solutia lor.

M-am enervat tare la postarea aia...
Si eu m-am aprins ca nu stiu unde se duc banii aia: sanatatea ciuciu, pensii mumu, asistenta sociala vrajeala/propaganda crunta, educatia pe butuci si poti sa continui cu beneficiile zero barat! Da din taxele alea 41% nu vad unde ajung...probabil la sinecuri si pensii speciale Posted image

Edited by GlCA_Contras, 23 May 2024 - 15:20.


#13594
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Deci cum am zis, problema nu e la taxare ci dupa taxare.

Acolo e intr-adevar o problema. Dar nu rezolva USR nimic tipand cat de mari sunt tAxElE.

#13595
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,941
  • Înscris: 06.10.2003

Vizualizare mesajnoris08, pe 23 mai 2024 - 15:18, a scris:

din pacate lui Dacian ii lipseste carisma

Nici Lincoln nu întemeia nimic, dacă trăia în epoca televizorului și a telefonului cu cameră.
E un bias uman de a judeca oamenii după cum arată

#13596
noris08

noris08

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,121
  • Înscris: 28.12.2005

Vizualizare mesajshiva, pe 23 mai 2024 - 15:38, a scris:

Nici Lincoln nu întemeia nimic, dacă trăia în epoca televizorului și a telefonului cu cameră.
E un bias uman de a judeca oamenii după cum arată

evident, dar oamenii sunt cei care voteaza. altfel ajunge mesajul la public daca este transmis de cineva "cu lipici".Posted image
si nu am zis despre cum arata, ci despre carisma.

#13597
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,394
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajLex404, pe 23 mai 2024 - 15:13, a scris:

Si care ar fi solutia USR? privatizarea a tot? Evident, nu o sa zica ca vor privatizarea sistemului medical ca si-ar lua-o peste ochi in conditiile in care marea majoritate nu isi permite privat.
Aia cu privatizarea sanatatii era ca daca ai bani, ai posibilitatea sa-ti bagi ceva in sistemul de sanatate national si sa te tratezi exclusiv sau macar partial la cel privat. Daca gresesc sa ma corecteze careva.

Din cate am vazut si aici, nu prea au inteles romanii care e treaba, mai ales aia saraci, la care vrei sa le explici "componenta" cu 42% :)

Vizualizare mesajLex404, pe 23 mai 2024 - 15:35, a scris:

Deci cum am zis, problema nu e la taxare ci dupa taxare.

Acolo e intr-adevar o problema. Dar nu rezolva USR nimic tipand cat de mari sunt tAxElE.
Partea de dupa taxare e ignorata cu desavarsire de catre romani. Daca USR n-a batut apa in piua cu transparenta & shit, ca porbabil s-au saturat si ei.

#13598
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,218
  • Înscris: 12.06.2004

Vizualizare mesajLex404, pe 23 mai 2024 - 15:13, a scris:

USR-ul o da in populism ieftin ca sa gadile creierasul unor aplaudaci lipsiti de informare.
De fapt e liberalism.

Apropo de taxe, la pensii trebuia sa trecem treptat la pilonul 2. Acum insa am ajuns sa ne fie teama de-o nationalizare...

#13599
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Eu sunt all in pentru privatizare, dar sunt constient ca fara educatie o sa smiorcaie jumate de tara. Si fara legislatie dura (de ex in NL asigurarea medicala e privata si obligatorie, factor foarte important. Esti liber sa alegi, dar trebuie sa alegi ceva).

Problema e ca USR-ul latra aiurea a populism fara sa explice nimic, doar doar o scoate doua lacrimi de la crasmarii suparati ca li se iau 42% din salatiu fArA dRePt

#13600
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,849
  • Înscris: 08.12.2006

Vizualizare mesajBursul, pe 23 mai 2024 - 14:20, a scris:

Cat am activat intr-un ONG si eu am lipit afise, m-am zbatut sa am responsabilitati. E cel mai motivant lucru sa ajungi sa reusesti sa-ti impui ideile si sa le vezi cum se transforma in realitate!
...
Nici nu stiti ce naspa e sa te agiti sa iesi in evidenta sa faci ceva, ca apoi sa vina unul din alta parte (ca de exemplu Cristian Presura) si sa-ti ia locul, doar ca e mai bine vazut si are notorietate. Te demoralizeaza complet. Iti vine sa-ti bagi *** in tot.
Ori nu ai activat cu scopuri ideale, nu reale, ori nu ai reușit sa te exprimi citeț :)
Daca faci activism nu pentru idee ci pentru viitoare beneficii, materiale sau nu, inseamna ca ești, sau ai fost, uslamist :)

#13601
Carol_I

Carol_I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 463
  • Înscris: 14.03.2024

Vizualizare mesajLex404, pe 23 mai 2024 - 15:13, a scris:

Deci impozitul e doar 10%, chiar mic comparativ cu restul europei. Cum planuieste USR sa reduca "taxele"? Ia de la sanatate? de la asigurari sociale? Le privatizeaza si apoi se lauda iaca, USR a facut taxele doar 10%!!! De la 42% la 10%!! in timp ce lumea smiorcaie ca nu are bani de spitale private sau pensii, ca n-au somaj, etc...

M-am enervat tare la postarea aia...

Nu planuieste. Ca n-are cum. Ma bucura insa sa vad din ce in ce mai multi oameni care inteleg ca imbecilitatile lui Nasui raman doar atat - imbecilitati.

#13602
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 21.03.2020

Vizualizare mesajLex404, pe 23 mai 2024 - 15:35, a scris:

Deci cum am zis, problema nu e la taxare ci dupa taxare.

Acolo e intr-adevar o problema. Dar nu rezolva USR nimic tipand cat de mari sunt tAxElE.
Problema e si la taxare, ca la aia 42 -45% mai platesti si TVA (19%) si accize (fara numar), deci ajungi sa dai de fapt peste 65% din salariu la uslam ...

Adica tu muncesti pentru camarila de fapt... ca inapoi nu mai vezi mare branza. Statul l-au esuat, asa cum va zicea si Iohanelu ;)

#13603
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,664
  • Înscris: 19.04.2009
Da nene, dar realitatea e ca asa e peste tot in UE. Si TVA-ul in RO e micut, comparativ cu altii. Polonia 23, nordicele 25, Ungaria 27. Extrem de mult fata de America (0-8%) sau Japonia (10%) sau multe alte tari care tin VAT/SalesTax/GST in jurul a 10%.

Csf, asa functioneaza sistemele cu beneficii publice (care daca functioneaza sau nu, e o alta problema).

Doar in tarile cu privatizare majoritara ai total de taxe redus.

#13604
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,394
  • Înscris: 30.10.2003

Vizualizare mesajantinari, pe 23 mai 2024 - 16:13, a scris:

Ori nu ai activat cu scopuri ideale, nu reale, ori nu ai reușit sa te exprimi citeț Posted image
Daca faci activism nu pentru idee ci pentru viitoare beneficii, materiale sau nu, inseamna ca ești, sau ai fost, uslamist Posted image
Pe bune?!?  Posted image

#13605
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,278
  • Înscris: 21.03.2020

Vizualizare mesajLex404, pe 23 mai 2024 - 16:52, a scris:

Da nene, dar realitatea e ca asa e peste tot in UE. Si TVA-ul in RO e micut, comparativ cu altii. Polonia 23, nordicele 25, Ungaria 27. Extrem de mult fata de America (0-8%) sau Japonia (10%) sau multe alte tari care tin VAT/SalesTax/GST in jurul a 10%.

Csf, asa functioneaza sistemele cu beneficii publice (care daca functioneaza sau nu, e o alta problema).

Doar in tarile cu privatizare majoritara ai total de taxe redus.
Doar ca realitatea din celelalte state UE e putin diferita de realitatea uslamului.

#13606
CONSTANT1708

CONSTANT1708

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,230
  • Înscris: 21.04.2007

Vizualizare mesajLex404, pe 23 mai 2024 - 16:07, a scris:

Eu sunt all in pentru privatizare, dar sunt constient ca fara educatie o sa smiorcaie jumate de tara. Si fara legislatie dura (de ex in NL asigurarea medicala e privata si obligatorie, factor foarte important. Esti liber sa alegi, dar trebuie sa alegi ceva).

Problema e ca USR-ul latra aiurea a populism fara sa explice nimic, doar doar o scoate doua lacrimi de la crasmarii suparati ca li se iau 42% din salatiu fArA dRePt
Drula, Ștrulă si cu Ula visul umed pentru părinții care au copii adolescenți si habar nu au decât sa strige..e rele..ne fură toți..nu e democrație.

Vizualizare mesajTsunamii, pe 21 mai 2024 - 11:35, a scris:



Eu ii consider nesimtiti
Cred ca faci pipi contra vantului tot timpul.doar sa dai impresia de pensionar educat.
Ce drept ai tu sa cataloghezi ce optiune are fiecare ?
Șaptezeci de mii de postări nu te face mai inteligent.Arata doar ca dispar neuronii odata cu înaintea în vârstă.


Vizualizare mesajshiva, pe 23 mai 2024 - 15:38, a scris:



Nici Lincoln nu întemeia nimic, dacă trăia în epoca televizorului și a telefonului cu cameră.
E un bias uman de a judeca oamenii după cum arată
Corect ai dreptate.
La fiecare apariție emană de empatie si carismă.Inteligenta ? Ce o da Domnu'

Vizualizare mesajBursul, pe 23 mai 2024 - 15:54, a scris:


Aia cu privatizarea sanatatii era ca daca ai bani, ai posibilitatea sa-ti bagi ceva in sistemul de sanatate national si sa te tratezi exclusiv sau macar partial la cel privat. Daca gresesc sa ma corecteze careva.

Din cate am vazut si aici, nu prea au inteles romanii care e treaba, mai ales aia saraci, la care vrei sa le explici "componenta" cu 42% :)


Partea de dupa taxare e ignorata cu desavarsire de catre romani. Daca USR n-a batut apa in piua cu transparenta & shit, ca porbabil s-au saturat si ei.
Românii nu înțelege 42 % dar la 69 sunt campioni.

#13607
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,582
  • Înscris: 20.02.2008

View PostCONSTANT1708, on 23 mai 2024 - 18:29, said:

La fiecare apariție emană de empatie si carismă.Inteligenta ? Ce o da Domnu'
Fascinant, tu sustii pe un Ciolac de Buzau, cu Bac-ul luat la 50 ani, pe bani, si comentezi de inteligenta lui CIolos?

#13608
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,425
  • Înscris: 20.10.2015

View PostAtreides, on 23 mai 2024 - 14:55, said:

Eu voiam sa stiu versiunea lui Moise Guran, dar a zis el ca vrea sa fie gentleman si nu o sa dea din casa
N-are cum, de ce ai distruge sau sa contribui sa lovesti in singura speranta?


View PostGlCA_Contras, on 23 mai 2024 - 15:14, said:

Macar CIolos a avut responsabilitatea sa-si faca un partid pe gustul lui. Guran doar a dat din gura(n).
Guran nu si-a propus partid, el a vrut sa intareasca coalitia.
Nu s-a asteptat ca Barna sa fie atat de dobitoc

View Postnoris08, on 23 mai 2024 - 15:18, said:

din pacate lui Dacian ii lipseste carisma
Si creierul de politician

View PostCONSTANT1708, on 23 mai 2024 - 18:29, said:

Ce drept ai tu sa cataloghezi ce optiune are fiecare ?
Șaptezeci de mii de postări nu te face mai inteligent.Arata doar ca dispar neuronii odata cu înaintea în vârstă.

Mi se rupe-n 14 de parerea ta despre mine. Te fac la orice ora si esti invidios. Altfel te-ai concentra la subiect.
Ce drept am sa cataloghez???
Eu intrebare mai idioata ca asta n-am citit.
Sunt curios daca stii de ce e idioata. Nu ca m-as astepta la minuni, :lol:

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Bing (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate