Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri scule INCGO

Model similar de aplicație f...

Amplificator CATV XI-CAB HA 8626 ...

Unde pot asculta muzica anilor 90...
 Nu cred ca voi mai plati pentru a...

Cumparare masina

cum influenteaza numarul ETF-uril...

roADN.ro Ce medicamente sunt bune...
 Proiect canalizare in comuna Berc...

Cand ati observat ca aveti nevoie...

Chestionar Medicina Alimentaț...

RCA 2024: ieftin sau scump?
 Se mai achita taxe de reziliere?

Probleme retea, router?

Burete dur pentru perna scaun rul...

RCA firma
 

Discriminarea la salvare a pasagerilor de pe Titanic

* * - - - 17 votes
  • Please log in to reply
109 replies to this topic

#73
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,532
  • Înscris: 12.07.2010

View Postlucianburjuiul, on 15 august 2022 - 19:07, said:

N-am citit toata cronologia dar cred ca sariti peste un aspect, nu toata lumea de pe Titanic stia sa inoate. Combinat cu frica de apa si cu ceata densa sansele de supravietuire au fost minime. Multi factori concurenti la tragedie. Cred ca ulterior s-a schimbat si legislatia internationala cu privire la numarul si capacitatea barcilor de salvare.
Probabil s-a schimbat legislația, dar Titanic era o navă din clasa "Olympic" identică cu cea lansată în 1911, iar Titanic-ului i s-au înjumătățit numărul de bărci de salvare pentru economie și "ușurarea" vasului în scopul depășirii recordului de viteză la traversarea Atlanticului, fiind considerat oricum o navă "nescufundabilă".

#74
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,418
  • Înscris: 05.06.2002
Mineto, ce parere are d-na Matoi despre ideile tale despre democratie?

#75
Smedmscss

Smedmscss

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 277
  • Înscris: 10.02.2022

View PostMinettoMatoi, on 15 august 2022 - 19:20, said:



Matoi, uite o situație:
Tu, soția ta și copilul tau sunteți singuri într-o cabană, în concediu. Primești un telefon în care ești avertizat că în zece minute un infractor înarmat, având și experiență în căutarea și urmărirea prin pădure a posibilelor victime, ajunge la cabană, având intenții dubioase. Ți se mai spune și că în două ore ajunge și un echipaj de poliție. Ți se spune clar că dacă plecați toți, grupați, infractorul vă ajunge și vă...
Ai două soluții.
Una e să rămâi, în încercarea de a întârzia infractorul să-ți prindă soția și copilul. Poți să mori, dar ești sigur că soția și copilul scapă.
A doua soluție este să plecați toți trei, în direcții diferite, astfel că doar unul va fi prins de infractor, ceilalți doi scăpând.
Ce soluție alegi?

#76
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,043
  • Înscris: 04.09.2018

View PostFane, on 15 august 2022 - 21:07, said:

Mineto, ce parere are d-na Matoi despre ideile tale despre democratie?
Care d-na Matoi ? N-am, dar iti pot zice ce zic prietenii, rudele, parintii despre acest caz, parerile sunt impartite, unii zic ca mine, altii ca unii de aici, depinde fiecare cum vede situatia, unii mai dau 3 bani si pe barbarti, altii nu, si pun femeile si copiii pe primul plan. In general ma verific ca sa vad daca-s eu tampit sau nu, asa ca intreb si in jur despre diverse cand am eu o parere, insa cand parerile-s impartile, toti zic bine in felul lor, ca si la politica de fapt. La politica cu unu din prieteni ma inteleg, cu ceilalti doi ma cert.
Oricum este "democratie", nu democratie de fapt, la general zic.


Smedmscss, foarte inteligent pus problema, m-ai pus putin in dificultate dar incerc sa raspund.
Eu nu am avut nevasta si copii, deci nu cunosc acel sentiment de dorinta de sacrificiu, dar asa intelegand teoretic ca 99 % din barbati au acest sentiment, sigur ca daca as avea acel sentiment, as sta sa opresc infractorul si asta este, asta as alege, m-as sacrifica ptr copil de fapt. Banui ca daca as fi barbat si am nevasta si copil, asa as gandi, adica copilul pe primul plan.

Sincer nu nevasta o pun pe primul loc, nu are sens sa mor ptr o femeie, care daca mor, o doare la basca, isi face viata ei cu urmatorul, deci daca nu am copil, aleg cealalta varianta. Chiar daca o iubesc, lasa ca pot iubi si alta pana la urma, ca nici ea nu cred ca ar muri ptr mine.

Insa aici nu era vorba de situatia asta, nu stiu cati ati inteles, era vb de niste unii de sus carora nu le pasa de nimeni de rand, care au prioritizat femeile si copiii fara sa ii ajute pe ei intr-un fel chestia asta (stim...ca nimic nu fac daca nu e in interesul lor, ei nu prea se pupa cu umanitatea in ceea ce priveste omul de rand). Asa macar aratau si ei de ochii lumii ca da la toti drepturi egale, ca asa e in constitutie nu ? Toti avem drept egal si la viata si la restul, nu ?
Nu e vb de barbatii care au copii si au ales sa nu se urce in barca ca sa-si salveze copiii (ca de neveste precis gandeau ca mine multi din ei daca nu aveau copii).

Si iar repet, nu am pus problema la clase sociale diferite, ci la aceiasi clasa.

Mai era un coleg aici care zicea "tu nu ai copiii...", si el se referea la situatia pe care ai pus-o tu, nu a inteles la ce ma refer eu.

Edited by MinettoMatoi, 16 August 2022 - 13:41.


#77
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,418
  • Înscris: 05.06.2002

View PostMinettoMatoi, on 16 august 2022 - 13:30, said:


Care d-na Matoi ? N-am….
Nici o femeie nu si-a cautat protectie langa bratul tau puternic?

#78
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,018
  • Înscris: 16.07.2015
Protectia asta e o iluzie, n-ar strica ca fiecare dintre noi să știm ceva tehnici de autoapărare de bază, ori măcar să știm să evităm un conflict... Ce protectia, dacă vin 2-3 spre voi, pusi pe scandal, ce faci, te iei la trântă cu dânșii sau le zici că nu e ok ce fac?

Protectia... Îți cade mâine un ghiveci de flori sau cărămidă în cap...pulea

#79
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,418
  • Înscris: 05.06.2002

View PostVlad_22, on 16 august 2022 - 15:07, said:

...să știm ceva tehnici de autoapărare de bază.....
in special femeile, caci cu democratia asta....

#80
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostMinettoMatoi, on 16 august 2022 - 13:30, said:

Insa aici nu era vorba de situatia asta, nu stiu cati ati inteles,


Înţeleg că te-au dominat fricile privind filmu', da' mai las-o baltă. Subiectu' ţi-e bazat pe nişte angoase, fobii, neîmpliniri şi altele, nu pe realitate. E bullshit.

Omenirea eşti tu, simte-te bine! Omenirea nu-i aia care a vrut să fie înfăţişată pe peliculă cu "întâi femeile şi copiii". Nu-i plină de romanţiozităţi.

Concret - ambele sexe au fost salvate în mod egal, 323 - 324. Ce sens mai au toate lamentările tale?

Edited by clasica, 16 August 2022 - 16:28.


#81
clasica

clasica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 784
  • Înscris: 25.10.2009

View PostMinettoMatoi, on 15 august 2022 - 19:20, said:

Barbosii aia fac muncile grele, datorita lor ai curent electric, locomotive, internet, telefonie, blocuri, metrou, caldura, gaze, masini, spitale, aparatura medicala,


Bine. Ia spune-mi cam câte străluciri emise de catod ai descoperit tu pentru a fi salvat.

Şi cam câte roţi de locomotivă ai pus în mişcare descoperind vreun sistem de diode.

Habar n-am, cam câte descoperiri ai pentru a vedea dacă meriţi o şalupă se salvare, dacă aşa se pune problema.

Dacă nu contează omul, indiferent de natura lui sexuală şi spui că meritele-s astea care te fac păduche-n fruntea omenirii, pune pe tapet realizările.

Că aşa, mulţi îngroaşă cârciumile şi pretind că-s bărbaţi şi merită, mestecând aceleaşi teorii cu ale tale. Teoriile urii la adresa femeilor.

Spune şi tu cinstit "urăsc femeia" şi măcar ai o calitate, sinceritatea.

Edited by clasica, 16 August 2022 - 16:57.


#82
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,418
  • Înscris: 05.06.2002
nu o uraste. el vrea sa primeasca onoarea de a-si perpetua genele valoroase gratis. :)

mineto, ia spune tu, n-ar trebui statul sa dea o lege in acest sens si sa se asigure ca femeile sunt distribuite in mod egal la toti, dupa nevoi?

#83
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,018
  • Înscris: 16.07.2015

View PostFane, on 16 august 2022 - 16:11, said:


in special femeile, caci cu democratia asta....
Nu ai înțeles ideea, prietene...

Nici pompierii nu se aruncă chiar oriunde, colegu.

#84
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,418
  • Înscris: 05.06.2002
dap, e o ideie complexa, prietene.

#85
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,043
  • Înscris: 04.09.2018

View PostFane, on 16 august 2022 - 14:58, said:

Nici o femeie nu si-a cautat protectie langa bratul tau puternic?
Nu draga, ele au cautat protectie langra bratu` meu strong asa, pai ceeee el is de nasu mieu ? N-am vrut io, a fost coada dar n-au indeplinit conditiile cerute, hihi. Acuma serios vb brat puternic chiar aveam, am facut 7 ani sala, insa nu am stiu ca in atractie conteaza nr 1 figura si atitudinea masculina, nu neaparat corpul.

View Postclasica, on 16 august 2022 - 16:17, said:

Înţeleg că te-au dominat fricile privind filmu', da' mai las-o baltă. Subiectu' ţi-e bazat pe nişte angoase, fobii, neîmpliniri şi altele, nu pe realitate. E bullshit.

Omenirea eşti tu, simte-te bine! Omenirea nu-i aia care a vrut să fie înfăţişată pe peliculă cu "întâi femeile şi copiii". Nu-i plină de romanţiozităţi.

Concret - ambele sexe au fost salvate în mod egal, 323 - 324. Ce sens mai au toate lamentările tale?
Chiar nu stiam ca ambele sexue au fost salvate in mod egal, am mai aflat ceva, mersi de informatie (nu fac misto). A mai zis un coleg asta dar n-am luat in seama asa bine.
Angoasa nu mi-a provocat ca doar nu voi fi in acea situatie niciodata, eu nu as merge cu vaporul orice ar fi.
Dar ma miram doar asa de principiu, era doar curiozitate, nu lamentare.
Omenirea suntem toti, nu doar eu.

Am pus aceasta intrebare ptr ca nu mi se pare normal sa nu fie egalitate intre femei si barbati, barbatii mereu au fost lasati la coada ca si cum ei n-ar fi oameni si ca si cum n-au un rol bine definit si f important in societate, cam asta e baza intrebarii, am pus intrebarea ca vroiam sa aflu care e motivul acestei chestii.

Ar fi o idiotenie sa urasc femeia, n-as avea nici un motiv, adica cum fac aia, ptr ca femeile nu-i plac, le urasc, de parca e de vina aia ca ei arata ca dracii sau/si ca nu stiu sa se comporte.

Eu nu zic de mine ca eu is damblagiu, nu am zis ca toti au descoperit si au facut, insa si aia din carciumi iti intretin reteaua de canalizare si intra acolo cand e nevoie, aia iti repara instalatia electrica, aia iti intretin centralele electrice sa aiba lumea curent, inclusiv femeile sa le mearga casca de la cuafor,
Deci nu e vb doar de descoperiri.
Aia simpli barbati iti intretin retelele de telefonie mobila, internetul.
Sunt si femei, dar putine care fac asta.
Baza societatii si a modernismului sunt barbatii.
Ei iti intretin tramvaiele, metroul, masinile ca sa mergem noi cu masina, avionu, etc.

Oricum pun semnul egal intre femeie si barbat, fiecare are rolul lui, dar barbatii sunt si ei importanti la fel, nu e normal sa-i lasi la coada.

View PostFane, on 16 august 2022 - 17:25, said:

nu o uraste. el vrea sa primeasca onoarea de a-si perpetua genele valoroase gratis. Posted Image

mineto, ia spune tu, n-ar trebui statul sa dea o lege in acest sens si sa se asigure ca femeile sunt distribuite in mod egal la toti, dupa nevoi?
Nu poti da o lege (fie ca glumesti sau nu), ca femeile sa fie distribuite dupa nevoi ptr ca fara atractie nu poti, nici eu n-as sta cu una care nu ma atrage, am avut 4-5 oferte dar am refuzat (aici nu glumesc), nu ma atrageau fizic, iar homo nu sunt, ca erau gramda de barbati care ma placeau.
Dar asa ideal era ca toti sa aiba partenerul dorit, si toate sa aiba partenerul dorit.
Genele nu as vrea sa le dau, doamne fereste ! M-ar blestema copilul ala.

Edited by MinettoMatoi, 20 August 2022 - 10:33.


#86
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostSmedmscss, on 15 august 2022 - 22:38, said:

Matoi, uite o situație:
Tu, soția ta și copilul tau sunteți singuri într-o cabană, în concediu. Primești un telefon în care ești avertizat că în zece minute un infractor înarmat, având și experiență în căutarea și urmărirea prin pădure a posibilelor victime, ajunge la cabană, având intenții dubioase. Ți se mai spune și că în două ore ajunge și un echipaj de poliție. Ți se spune clar că dacă plecați toți, grupați, infractorul vă ajunge și vă...
Ai două soluții.
Una e să rămâi, în încercarea de a întârzia infractorul să-ți prindă soția și copilul. Poți să mori, dar ești sigur că soția și copilul scapă.
A doua soluție este să plecați toți trei, în direcții diferite, astfel că doar unul va fi prins de infractor, ceilalți doi scăpând.
Ce soluție alegi?

Aleg a doua varianta, pare cea mai sigura. Adica, sunt sanse mult mai mari sa-i prinda pe ei...eu stiu sa fug. Am cele mai mari sanse de supravietuire.

Prima varianta, pentru mine, nu are sens. De ce sa fiu singurul care sa stea ? Pai ce, eu sunt mai prost ? Daca trebuie sa stea cineva, ala nu voi fi eu. Clar !

Edited by jimi91, 20 August 2022 - 11:51.


#87
MinettoMatoi

MinettoMatoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,043
  • Înscris: 04.09.2018
Am zis ca as alege varianta 1, dar pana la urma ai dreptate, fiecare sanse egale. Sa nu stea nimeni in locatia aia.
Ptr ca prea barbatii au fost ciuca batailor si aruncati la gunoi, sunt buni doar sa se sacrifice, pai de ce ? Nu mi se pare normal. Si tine cont ca ei au facut tot confortul de acuma !
Femeile fara barbati mai greu pot sta, dar barbatii fara femei pot sta, ptr sex au maini, iar infrastructura o vor intretine ei. Bine, facem abstractie ca n-ar mai face copii, zic asa ca idee doar la o adica.

Deci ei sunt f importanti in societate. De la desfundator de canale si pana la directori de companie, barbatii sunt baza.
Chestii pe care femeile nu le pot face.
Daca raman doar femeile, in 30 de zile pica toate utilitatile si ajung in evu mediu, nici apa la wc n-ar mai avea, s-ar infunda canalizarea de le-ar veni rahatu in casa.
Si cand pica curentu, pica tot, nu mai ai apa la bloc, de e ca in jungla.

Hainele cu care se imbraca ele, rujurile, parfumurile, pantofii, salile SPA, cuafor, calatorii, TV cu telenovele si wow biz, telefoanele alea la care vb ore intregi cu alte femei, toate is facute de barbati adica inventate ca si proiect, materiale, etc.

Dar.."da-i ma dreacu`, sa moara da-i in pana mea, au mintea in penis doar, doar la f se gandesc...e nesimtiti".
Pai asa sunt ei natural, au testo sus tocma sa se gandeasca des la f, rolu lor e sa f cat mai multe, sunt niste calculatoare biologice care-si ruleaza softul.

Edited by MinettoMatoi, 20 August 2022 - 23:40.


#88
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
doamne cat de multi si mai ales cat de mult sunt printre noi "pizdificatii" ....

sa-ti pui problema de "discriminare" atunci cand este de salvat propria viata ... sa-ti justifici abordarea de calcat in picioare pe cei mai slabi (femeii si copii) doar ca sa te salvezi tu .... barbat valid ... denota ca esti jigodie si nu fiinta rationala.

Edited by Tarzy, 23 August 2022 - 10:29.


#89
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,018
  • Înscris: 16.07.2015
De ce ești "pizdificat" doar pentru ca gândești altfel? Repet, dacă judeci, la rece, pe loc, în altfel de situații critice, altfel gândești, decât în confortul propriei locuințe. Unii fac decizii mai mult sau mai puțin inspirate. Dacă reușesc să îmi salvez familia, pe cât posibil, normal că voi căuta să-mi salvez și propria piele. Ori eu sunt mai fraier, doar pentru că sunt bărbat și am "aia" între picioare? O mai zic odată, nimeni nu îți va face statuie. Asta cu o viață care e mai importantă decât alta, nu e prea ok. Ok, hai că pentru copii, înțeleg, dar de ce musai trebuie sacrificat bărbatul în detrimentul femeii?

S-a umplut de masculi alfa, pe aici... Voi nu sunteți în stare să salutați, să aruncați gunoiul cum trebuie, să fiți civilizați în societate, dar sunteți "white knights".

Bărbații nu trebuie musai să actioneze ca în filme, să fie Rambo. Să luăm o situație normală, să zicem că cineva se ia de partenera ta pe stradă. Evitarea conflictului e de preferat, în loc să sari direct cu pumnii. Nici nu știi ce poate scoate ăla din buzunar.

Edited by Vlad_22, 23 August 2022 - 11:42.


#90
Tarzy

Tarzy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,649
  • Înscris: 28.11.2001
@Vlad_22 - daca in situatii de criza consideri ca a acorda prioritate persoanelor mai vulnerabile (copii, femeii, persoane in varsta, persoane cu handicap locomotor, etc) este echivalent cu a fi RAMBO este evident ca discutam vorbe .... pur si simplu nu esti capabil de a intelege.

De curiozitate .... cand este sa te urci/cobori intrun mijloc de transport in comun cum procedezi? acorzi sau nu prioritate celor care sunt mai inceti?  si apoi urci tu? .... sau te bagi la inaintare, eventual impingi si imparti coate-n stanga si-n dreapta ... ??!!

De ce ar diferi aceasta situatuie (imparcarea / debarcare in mijloacele de transport in comun) de imbarcarea in barcile de salvare de pe un vapor avariat? .... de ce ai vrea tu musai sa supravituiesti cu costul vietii celor mai slabi?

Edited by althea, 23 August 2022 - 13:35.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate