Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incurajarea, stimularea si sustin...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi
 Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii

Recomandare bicicleta electrica

Venom - The Last Dance

Demolarea blocurilor prea vechi s...
 

PSD si PNL vor impozite mărite cu 60%

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
188 replies to this topic

#109
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 Varonul, on 15 iunie 2022 - 14:37, said:

1. Sa va pregatiti de o crestere cu 60% a impozitului la locuite si 40% la jocurile de noroc
2. [...] electica etc dar pe cealata parte vor sa creasca taxele si impozitele.
Parerea mea actuala coalitie nu mai are ce cauta in fruntea tari.
[...] sa plece sa lase pe alti
[...]nu e nimeni obligat sa plateasca in plus taxe ca sa de-a statul pomana la alti.

1. de ce plingi de mila alora cu sali de joc? Sa le puna 99% impozit si tot e putin.
2.fara cuvinte, succes la vot

#110
Varonul

Varonul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,225
  • Înscris: 02.06.2021
tu daca castigi potul cel mare la loto ca ai noroc statul o sa iti fure 40%
Eu zic ca mai bine ar fi bagat chiar 150% cine castiga sa mai aduca de acasa bani

#111
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Asta e, acolo e vorba de soarta sau "randomize", nu de munca.
Una e sa descoperi o formula chimica dupa tz ani de transpiratie sau desteptaciune/inspiratie, chiar daca e o sclipire de moment si alta e sa pici pe numere [cvasi]aleatoare.

Edited by diaconuliviu, 08 July 2022 - 12:42.


#112
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,098
  • Înscris: 21.03.2020
Acum baga astia taxe peste tot, schimba si la micro, anuleaza si part time-ul, baga taxe la centrale termice, baga si la PFA alte restrictii. Nimeni nu scapa din astia micii... Talpa tarii trage mereu ponoasele.Ziceau ca taxe de solidaritate la multinationale dar canci :)
Cum a ramas ccu impozitul progresiv si cu pensiile speciale?

#113
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
De cota unica nu vrea peneleu' sa se dezica.
De pensiile speciale nu vrea nimeni sa se dezica, ar fi in dezavantajul lor.

#114
fansat

fansat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,730
  • Înscris: 31.08.2006

 diaconuliviu, on 11 iulie 2022 - 12:01, said:

De pensiile speciale nu vrea nimeni sa se dezica, ar fi in dezavantajul lor.

         Dar de ce nu organizeaza indivizii astia un referendum, ca tot urla ei ca e democratie in tara, ca sa vada cam ce procent dintre romani ar fi de acord cu aceste mizerii numite pensii speciale care n-au absolut nimic, dar nimic in comun cu democratia ? De ce trebuie sa acceptam cu capul plecat tot ce hotarasc niste unii care nu reprezinta vointa majoritatii poporului ? De ce trebuie ca milioane de romani sa joace dupa cum canta o mana de impostori ?

Edited by fansat, 11 July 2022 - 13:25.


#115
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
"caci-ca-finca" nu intereseaza.
Au mai promis ei, unii, ca odata ajunsi la putere vor da de pamint cu pensiile speciale. Si? Ele sint in vigoare.
A mai promis el, unu' pe numele sau ion ca daca il alegem el da de pamint cu mafia.
Dupa alegeri a zimbit cit l-au lasat urechile si a spus clar: daca italienii nu-si pot eradica mafia, cum s-o faca el la noi? Nici cu minerii n-a reusit

#116
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,213
  • Înscris: 03.07.2008
Posted Image
Impozitarea dupa USL.
In multe cazuri impozitele pe locuinta vor scadea dupa legea data de geniile economice ale PSDNL

Edited by Imperathor, 11 July 2022 - 15:01.


#117
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,551
  • Înscris: 08.12.2006

 Imperathor, on 11 iulie 2022 - 15:00, said:

In multe cazuri impozitele pe locuinta vor scadea dupa legea data de geniile economice ale PSDNL
Și scăderea impozitului e nașpa? Zici ca e mai bine sa crească?

Edited by antinari, 11 July 2022 - 17:19.


#118
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,213
  • Înscris: 03.07.2008
Vad ca pe telefon nu apare imaginea.

asta e: https://forum.softpe...tach_id=2643996

 antinari, on 11 iulie 2022 - 17:18, said:

Și scăderea impozitului e nașpa? Zici ca e mai bine sa crească?

Creste la aia cu apartamente si scade la cei cu case din caramida! Pt unii muma, pt altii ciuma. Liberalism pe paine!

LE:

Attached File  digi_03.jpg   145.78K   38 downloads

Sper sa se vada acum...

Mi-am prins urechile :D

Edited by Imperathor, 11 July 2022 - 18:38.


#119
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,740
  • Înscris: 10.08.2009

 Imperathor, on 11 iulie 2022 - 18:27, said:





Creste la aia cu apartamente si scade la cei cu case din caramida! Pt unii muma, pt altii ciuma. Liberalism pe paine!

Nu merge linkul.
La mine blocul e din caramida autoportanta, m-am scosPosted Image

#120
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,938
  • Înscris: 11.03.2006
La mine ar scadea, mori de ras. Ce legi imbecile fac astia, habar n-au de aritmetica. Dupa aia se intreaba de ce iau mai putini bani.

Edited by cumparator, 11 July 2022 - 19:09.


#121
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,551
  • Înscris: 08.12.2006

 Imperathor, on 11 iulie 2022 - 18:27, said:

Creste la aia cu apartamente si scade la cei cu case din caramida! Pt unii muma, pt altii ciuma. Liberalism pe paine!
Ai omis niște detalii, cum ar fi adresa. Posibil ca la Buzău valoarea imobilului sa fie mai mica decât la București. Comparatia e tendențioasa. De ce nu compari cu casă din primăverii?

 Imperathor, on 11 iulie 2022 - 18:27, said:

Mi-am prins urechile :D
Asa e cu digitalizarea :)

 cumparator, on 11 iulie 2022 - 19:08, said:

La mine ar scadea, mori de ras. Ce legi imbecile fac astia, habar n-au de aritmetica. Dupa aia se intreaba de ce iau mai putini bani.
Dupa valoarea de piață ar fi corect.
Și dumneata ești împotriva scăderii impozitelor?

Edited by antinari, 11 July 2022 - 19:11.


#122
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,213
  • Înscris: 03.07.2008

 antinari, on 11 iulie 2022 - 19:10, said:

Ai omis niște detalii, cum ar fi adresa. Posibil ca la Buzău valoarea imobilului sa fie mai mica decât la București. Comparatia e tendențioasa. De ce nu compari cu casă din primăverii?


Nu eu am omis, nu eu sunt tendentios si nu eu fac comparatii ci cei de la digi. De ce te certi cu mine?

Sa inteleg ca au mintit cei care spuneau ca statul va incasa mai multi bani dupa noua recalculare a impozitelor locale?

Quote

Asa e cu digitalizarea

Cand poza se afiseaza pe laptop si nu pe telefon, cand linkul e valid pe laptop dar nu pe telefon sigur e vina mea!

Quote

Dupa valoarea de piață ar fi corect.

Nu, nu e corect!

#123
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,938
  • Înscris: 11.03.2006

 antinari, on 11 iulie 2022 - 19:10, said:

Dupa valoarea de piață ar fi corect.
Și dumneata ești împotriva scăderii impozitelor?

Asta vor, sa le scada?
Lasand la o parte impozitele, iau niste masuri pe care le-au luat si in trecut  si s-au dovedit ineficiente sau chiar paguboase pentru ei. E chiar definitia prostiei.

#124
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,924
  • Înscris: 21.04.2011
70 de lei pe an casa de 100 m2 construita acum 10 ani? Fie ea si in Buzau...
La prima vedere pare ca sunt mai mari cheltuielile de colectare (alea totale, cu angajati si tot tacamul) decat impozitul. Penibil

#125
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,938
  • Înscris: 11.03.2006

 catalina1, on 11 iulie 2022 - 22:18, said:

70 de lei pe an casa de 100 m2 construita acum 10 ani? Fie ea si in Buzau...
La prima vedere pare ca sunt mai mari cheltuielile de colectare (alea totale, cu angajati si tot tacamul) decat impozitul. Penibil

Cum sunt puzderie de case la taranoaia, o sa se pomeneasca ca iau mai putini bani.

#126
antinari

antinari

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,551
  • Înscris: 08.12.2006

 Imperathor, on 11 iulie 2022 - 21:13, said:

Nu eu am omis, nu eu sunt tendentios si nu eu fac comparatii ci cei de la digi. De ce te certi cu mine?
Nu mă cert, îmi pare rău dacă tonul folosit pare certăreţ. Dumneata ai postat imaginea şi ai concluzionat "Creste la aia cu apartamente si scade la cei cu case din caramida! Pt unii muma, pt altii ciuma. Liberalism pe paine!" când pe imagine se vede clar că nu s-au luat în considerare toate apartamentele şi toate casele.

 Imperathor, on 11 iulie 2022 - 21:13, said:

Sa inteleg ca au mintit cei care spuneau ca statul va incasa mai multi bani dupa noua recalculare a impozitelor locale?
Până la urmă scade sau creşte?

 Imperathor, on 11 iulie 2022 - 21:13, said:

Nu, nu e corect!
Dacă valoarea proprietăţii nu este un criteriu corect, care ar fi criteriul corect la calcularea impozitului pe proprietate?

 catalina1, on 11 iulie 2022 - 22:18, said:

70 de lei pe an casa de 100 m2 construita acum 10 ani? Fie ea si in Buzau...
La prima vedere pare ca sunt mai mari cheltuielile de colectare (alea totale, cu angajati si tot tacamul) decat impozitul. Penibil
Nu cred că e vorba de o casă din oraşul Buzău, probabil nici din vreun oraş buzoian şi nici din vreo comună mai răsărită, or fi găsit că prin vreun sat uitat de lume din judeţul Buzău impozitul calculat după valoarea de piaţă a imobilului va fi 70 de lei, după cum observi se spune "casă din judeţul Buzău" fără vreun alt detaliu. Sunt sate depopulate în care valoarea de piaţă a unei case este infimă, la fel şi veniturile locuitorilor sunt mici. Pentru ca veniturile administraţiei locale să crească aceasta trebuie să lucreze pentru dezvoltarea comunităţii, astfel cresc şi veniturile locuitorilor şi valoarea de piaţă a proprietăţilor şi, implicit, şi sumele colectate la bugetul local, nu să încaseze impozite mai mari prin stabilirea din pix a unei valori impozabile mari.
Este o comparaţie tendenţioasă, în opinia mea, iar generalizarea concluziei (scade impozitul la casele de cărămidă) este, în opinia mea, incorectă deoarece la unele case creşte va creşte. Nu am făcut calcule, dacă greşesc îmi cer scuze anticipat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate