Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incurajarea, stimularea si sustin...

Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite Mexicane vor avea ...
 C Embedded

DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt
 Cum setez sa trimit sms de pe dig...

Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi
 Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii

Recomandare bicicleta electrica

Venom - The Last Dance

Demolarea blocurilor prea vechi s...
 

Caut resurse sa invat matematica.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,472
  • Înscris: 06.01.2007
N-am ajuns la integrarea pe manifolds, in afara de niste cazuri particulare ce apar prin relativitatea generala. De cand cu razboiu nu prea am mai invatat nimic.
Daca e, te intreb eu daca ajung acolo si ma blochez. Posibil nici sa nu ajung sa studiez in detaliu asa ceva, daca nu-mi serveste scopului personal. Eu pana la urma sunt un topograf, nu tre sa stiu eu matematica de asta avansata. Tot ce fac o fac pentru un scop chitit. Fuzzy, dar chitit.

Despre combinatorica, e ok, ca nu ma adresam tie ci unuia care vrea sa invete basicurile deocamdata. Nici macar nu are teoria grupurilor pe meniu, deci nu are ce combinatorica sofisticata sa faca. Am zis eu bine si stiu de ce am zis, doar ca nu ma adresam tie sau unuia care are alta baza. Imi adaptez textul la interlocutor, nimic nefiresc. Sa-l vad eu ca-i nemultumit de ce i-am zis si mai discutam.
Daca eu vorbesc cu nevasta-mea despre grupuri Lie si te bagi tu in discutie, evident ca gasesti ce sa-mi ajustezi, dar nu inteleg exact care ar putea fi scopul. In didactica nu poti fi si complet si corect si eficient simultan. Tre sa fii doar adecvat, de-aia zic. Am eu metoda ea si deocamdata nu s-a plans nimeni, din contra.

#20
dude_pov

dude_pov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.12.2021

View Postvrajitoruldinoz, on 03 mai 2022 - 05:08, said:


Cred ca argumentele tale sunt foarte valabile, mai ales ce ai spus despre vise si mileniali Posted Image. Chiar daca nu am fost atras de matematica, am posibilitatea intelectuala de a-mi asuma acest drum. Sunt perfect constient si imi asum ca trebuie sa studiez undeva la 2 ani ca sa acopar destula materie, nu toata. In legatura cu munca dupa program, dupa facultate, din lipsa banilor, am ajuns sa lucrez salahor in demolari si dupa munca am invatat programare, acuma lucrez la corporatie cu salariu mare. Daca crezi ca e greu sa studiezi dupa program la un job de birou, sa incerci sa studiezi dupa program dupa o zi de spart pereti cu ciocanu'. Si nu uita, si Eminescu a ramas corijent la limba si literatura romana.

Edited by Dany_Darke, 03 May 2022 - 13:34.


#21
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,153
  • Înscris: 21.06.2016
Da, si Eisntein, si pe locul 3 tu :D
Eu iti urez succes, dar ti-am zis, ia-o invers, Ia niste 1-2 carti de robotica care pleca de la elementar (acum gasesti cursuri pe net tinute de profesori vestiti). Daca au prerequiesites, poti s apleci de acolo. Cind nu mai intelegi sapa in directia aia.
Tu nu ai nevoie de demosbtratii la teoreme, cum se invata matematica de fapt. Ai numai nevoie de o intelegere intuitiva a principiilor necesare.

#22
dude_pov

dude_pov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.12.2021
Ai dreptate, poate ca m-am bagat prea adanc si prea in detaliu in matematica dar in primul rand am fost captivat de materie si imi place - chiar daca nu stiu prea multe - iar in al doilea rand am impresia ca daca sar ceva am de pierdut. Dar probabil ca dupa ce imi fixez niste notiuni de algebra si geometrie o sa pot lejer sa trec direct la subiecte de robotica.

Edited by Dany_Darke, 04 May 2022 - 10:04.
nu mai cita inutil, de cate ori sa-ti explic?


#23
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,279
  • Înscris: 24.02.2007
Poate ti-e mai usor sa incepi cu https://www.youtube.com/c/3blue1brown daca ai o oarecare baza deja.

#24
clorel_utnapishtim

clorel_utnapishtim

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,870
  • Înscris: 05.09.2020

View Postdude_pov, on 03 mai 2022 - 13:15, said:

Si nu uita, si Eminescu a ramas corijent la limba si literatura romana.

Cine ti-a spus asta? In istoria oficiala (si s-a scris despre viata lui Eminescu mai mult decat merita) nu apare asa ceva.

Edited by clorel_utnapishtim, 04 May 2022 - 23:15.


#25
dude_pov

dude_pov

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 26
  • Înscris: 29.12.2021

View Postclorel_utnapishtim, on 04 mai 2022 - 23:15, said:

Cine ti-a spus asta? In istoria oficiala (si s-a scris despre viata lui Eminescu mai mult decat merita) nu apare asa ceva.
Nu am citit istoria oficiala, cel putin nu de curand, dar se prea poate sa fie doar o legenda lansata de vreo cineva si care a ramas ca fapt istoric. Poate chiar sa fie inca unul dintre multele atacuri asupra imaginii lui Eminescu. Ar fi chiar interesant de aflat de unde a aparut zvonul asta. Poate sa fi fost vorba de vreo unul dintre frati?! In orice caz, apreciez vigilenta cu care ai evidentiat eroarea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate