Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sigma 28-45mm F/1.8

BT extragere parere va rog

Legate boxe la 2 surse

Cand ajung banii de la banca dupa...
 Beneficii angajare somer

Divani&Sofa

Caut software antic Kasperski Ant...

Intrebare despre ppc (fostul enel)
 Radiator spart? Pierdere freon - ...

Grafice Tesla model Y LR

Sfat achizitie lumini DSLR

Sfat cumparare moneda de aur
 Daca am un filet stricat la fuzet...

Transferurile de active intre bro...

Solutie amenajare interior apartm...

Probleme priza carlig de remorcare
 

Chiuvetă inox pătată cu soluție desfundat țevi

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 pasilla, on 31 ianuarie 2022 - 16:36, said:

Nu sunt sigur Posted Image
Acidul clorhidric nu ataca asa de usor inoxul real.
Vezi poza de mai sus cum arata ...

#20
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 12.12.2007
Ok.
Deci dincolo de discuțiile off-topic legate de cât a costat chiuveta și din ce material este ea făcută, singurele sfaturi la obiect sunt cele legate de "șlefuirea" mecanică a chiuvetei.
Bun. Deci fara niciun alt fel de produs abraziv?

#21
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
E inox din ala naspa fara suficient nichel si crom.
Cand iei alta chiuveta cere fisa cu date tehnice si vezi sa scrie acolo 316,317 ori 904.

#22
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 laurstef, on 31 ianuarie 2022 - 16:40, said:

Ok.
Deci dincolo de discuțiile off-topic legate de cât a costat chiuveta și din ce material este ea făcută, singurele sfaturi la obiect sunt cele legate de "șlefuirea" mecanică a chiuvetei.
Bun. Deci fara niciun alt fel de produs abraziv?
pai tu ai dat cu acid pe metal. ce alta solutie in afara de slefuit vrei?

#23
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 12.12.2007

 dtd234, on 31 ianuarie 2022 - 16:41, said:

E inox din ala naspa fara suficient nichel si crom.
Cand iei alta chiuveta cere fisa cu date tehnice si vezi sa scrie acolo 316,317 ori 904.

Și crezi că dacă era „din ăla bun” rezista la acid clorhidric? Eu asta înțeleg din ce spui tu.
Spre informatea ta chiuveta asta are cel puțjn 13 ani și la vremea ei a fost unul dintre produsele cele mai ok de pe piață...dar iar o dăm în off-topic.

 rex, on 31 ianuarie 2022 - 16:42, said:

pai tu ai dat cu acid pe metal. ce alta solutie in afara de slefuit vrei?

Dar nici nu am zis că vreau altceva.
Întrebarea mea era dacă în afară de burete abraziv mai este necesar vreun alt produs...tot abraziv/

#24
BaXXXon

BaXXXon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 10.08.2021

 laurstef, on 31 ianuarie 2022 - 16:50, said:


Spre informatea ta chiuveta asta are cel puțjn 13 ani
E cazul de una noua ....

#25
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 12.12.2007
Mulțumesc de sfat, dar nu stau acum în loc de așa ceva. Tocmai de aceea am și întrebat, în post-ul inițial, cum pot să repar stricăciunea produsă.
Dacă vroiam înlocuirea, nu mă mai apucam să scriu. Până la ora asta deja era totul schimbat.

#26
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 laurstef, on 31 ianuarie 2022 - 16:52, said:

Dar nici nu am zis că vreau altceva.
Întrebarea mea era dacă în afară de burete abraziv mai este necesar vreun alt produs...tot abraziv/

pune mana pe burete, slefuieste si vezi daca se rezolva sau nu.

#27
dtd234

dtd234

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,062
  • Înscris: 29.03.2021
Inoxul e mancat nu este numai o pata la suprafata deci trebuie slefuit daca vrei sa repari.

 laurstef, on 31 ianuarie 2022 - 16:52, said:

Și crezi că dacă era „din ăla bun” rezista la acid clorhidric? Eu asta înțeleg din ce spui tu.
Spre informatea ta chiuveta asta are cel puțjn 13 ani și la vremea ei a fost unul dintre produsele cele mai ok de pe piață...dar iar o dăm în off-topic.


Depinde de concentratie, temperatura, timp de expunere.Un inox bun corodeaza numai in conditii extreme

#28
craciuncostel

craciuncostel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,109
  • Înscris: 03.04.2005
Soția zice că este o cremă, Crema Inox & Metal, Misavan, 500ml, dedeman, emag...
A scăpat odată niște granule de soluție de curățat țevi pe chiuvetă și au ars suprafața de contact. A folosit această soluție și au ieșit petele. Acuma nu bag mâna în foc pentru soluție și rezultatele ei dar văd că este ieftină, nu pierzi decât vreo 10 lei dar poate ai noroc.

#29
omuspan

omuspan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 17.07.2016
Slefuieste umed ca alta solutie nu ai. Granulatie 1000. Preferabil motorizat sa nu imbatranesti slefuind.

#30
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,690
  • Înscris: 29.03.2006
Din 904 se fac cesuri Rolex Submariner ( care e copie dupa Blancpain 50 fathoms si carcasa Rolex era facuta inainte de Squale dar acum Rolex le face si inhouse din 904), nu chiuvete low cost stil stil lighean cu racordare cu raza foarte mare la fundul cuvei ca sa faca si economie de o lingura de sapun la stanta si sa nu rupa otelul ieftin si prost, si cu scurgere clasica de 1 si 1/2 care poate era OK acum 30 de ani, nu in 2022 cand e deja comuna de multi ani scurgere cu pop-up de 3 1/2, fie el si macar pop-up simplu fara cablu si switch deasupra, dar totusi cu alt aspect. Scurgerea in sine a sifonului e la fel, in cuva arata altfel. Chiuvetele decente sunt cele de 86x50, cuva de minim 15cm adancime pana la 18 se pot face fara sudura si 19-21 sudate, si cu ambutisare adanca pe scurgator ca sa nu clampane stupid tabla.

La chiuvete se foloseste 1810, 18% nichel 10% crom, dar si cu standardul asta 1810 specificat, calitatea difera catastrofal in f de producator, model, loc de productie, chiar si exemplar, conteaza nu doar grosimea si stantarea, ci si elaborarea otelului - omogenizare, dezoxidare, continut de carbon, siliciu, mangan, fosfor, azot, molibden, vanadiu, aluminiy, titan , wolfram, plus ca unii exagereaza in minus cromul si nichelul, si altii respecta strict sau chiar pun peste, de ex 1812, 2012, eventual si cu adaus de titan si alte metale.
Franke facut in Italia acum 30 de ani ( '92) nu se compara deloc cu Franke facut in Italia acum, nici cu made in Germany si cu atat mai putin Franke made in Turcia cu tabla din China.
Cea din '92 se vede lejer cu ochiul ca are mai mult nichel, e mai albastruie, nu se pateaza de la stropi apa, in timp ce asta noua e mai argintie si se pateaza imediat de la stropi de apa, se curata dar trebuie sa o freci si sa atergi apa dupa fiecare utilizare in timp ce alea vechi nu necesitau asa ceva, daca nu lasai in ele sare, otel, zeama lamaie, suc de rosii sau alte substante corozive, nu era nevoie sa le stergi, nu se patau deloc in 30 de ani, in timp astea noi se poteaza in cateva minute de la apa chioara si trebuie sa le tot stergi si freci.

Daca patarea e superficiala la ligheanul ala, se curata usor cu pasla de la buretele de vase, eventual cu niste axion. Dupa curatare prin frecare cum nimeresti, circular sau liniar, poti sa termini liniar pt. o periere unidirectionala, insa tot lighean ramane...

Edited by loock, 31 January 2022 - 17:21.


#31
laurstef

laurstef

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 968
  • Înscris: 12.12.2007

 craciuncostel, on 31 ianuarie 2022 - 17:05, said:

Soția zice că este o cremă, Crema Inox & Metal, Misavan, 500ml, dedeman, emag...
A scăpat odată niște granule de soluție de curățat țevi pe chiuvetă și au ars suprafața de contact. A folosit această soluție și au ieșit petele. Acuma nu bag mâna în foc pentru soluție și rezultatele ei dar văd că este ieftină, nu pierzi decât vreo 10 lei dar poate ai noroc.
Am sa comand soluția aceea să vad CE și DACĂ poate.

 omuspan, on 31 ianuarie 2022 - 17:05, said:

Slefuieste umed ca alta solutie nu ai. Granulatie 1000. Preferabil motorizat sa nu imbatranesti slefuind.
Am să încerc și așa.
Deocamdată am încercat cu toti bureții abrazivi pe care i-am găsit în casă: cel de vase, cel metalic + unul special pentru inox.
Rezultat: s-a mai dus, dar tot a rămas....ceea ce ma face sa cred că se va duce de tot cu pasta recomandată mai sus de craciuncostel

Cam așa arată după prima încercare iar buretele se inox este cel din poza următoare.

Attached Files


Edited by laurstef, 31 January 2022 - 17:28.


#32
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,470
  • Înscris: 06.01.2007
Daca pata aia e de clorura ferica, nu va iesi cu nimic.

#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,610
  • Înscris: 02.09.2006
daca topicul avea 125 de pagini, poate ca era mai greu sa afli despre ce e vorba si sa nu postezi pe linga subiect! Si apropo, am curatat pete de clorura ferica!

#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,646
  • Înscris: 01.12.2001
Pune buretele ăla pe o mașină de găurit.
Sau hârtie abraziva de 1000-1500 pe un disc de pasla.
Cu mana te chinui
Fara alte soluții minune.
Rezolvi in juma de ora sigur.

#35
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
la cat a scris pe aici avea timp sa o slefuiasca de 10 ori

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,646
  • Înscris: 01.12.2001
Îți mai dau o "soluție"
Lasi tot timpul chiuveta cu 4-5 farfurii in ea și nu se vede.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate