Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...

Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...
 Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro

Cine livreaza in RO pachete trimi...
 [CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!

Alternativa la manea
 Taxarea vacilor in Danemarca si..

Oamenii fara Whatsapp

Pompe apa fotovoltaice.

Valori ok fibra?
 

Idee structurare minigradina (72 m2)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#19
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Din pacate santierul a durat mai mult decat ma asteptam, iar dupa aceea nu a fost timp pentru ca am avut amenajarea interiorului, etc.

Totusi ce am reusit sa fac pana acum:
In toamna si in primavara am sapat cu o motosapa micuta electrica.
Am curatat ce mi-a scos motosapa de dedesupt pentru ca meseriasii au acoperit cu pamantul scos din saparea fundatiei resturi de materiale de constructii.
Am plantat acum 2 saptamani un mix de trifoi alb pitic si gazon
Am plantat doi ciresti pe care mi-a spus cineva ca i-as putea tine mici ca si coroana din tuns.

Din pacate acum la noi a nins prosteste si a fost si vant si frig. Sper sa nu moara trifoiul (care a inceput sa iasa ) si cirestii abia plantati.

Revin cu ce mai fac/ am mai facut si foto.

#20
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Momentan am renuntat la ideea cu compostul si am adaugat ceva ingrasamant pentru gazon. Am plantat trifoi alb pitic si gazon de mai multe feluri (cum tot am gasit prin supermarket).
Nu am folosit nici un fel de erbicid dar tund gazonul cam la 4 zile. Obiectivul pentru anul acesta era sa fie complet verde si este aproape atins (mai exista cateva zone ramase neacoperite dar le voi insamanta in acest week end..

La anul imi doresc sa iau 2m3 de pamant, sa il ameste cu 2m3 de nisip si sa nivelez tot solul. Ulterior vreau sa fac de jur imprejur straturi inaltate si sa plantez din ce mi s-a recomandat aici.

Am atasat doua foto cu "progresul".

P.S. Se pare ca cei doi ciresti plantati in aprilie s-au prins. Intrebarea este daca frunzele iesite chiar la nivelul pamantului trebuie rupte sau lasate? Dar cele cam la 20-30cm de pamant.? Daca trebuie rupte e mai bine acum sau in toamna?

Attached File  WhatsApp Image 2023-05-24 at 10.53.07.jpeg   303.78K   28 downloadsAttached File  WhatsApp Image 2023-05-24 at 10.53.07 (1).jpeg   387.55K   28 downloads

#21
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Ce bine arata!! Felicitari! :)

nu stiu de frunze, dar stiu ca eventuale ramuri se taie, ele cresc din port  altoi. Cred ca poti sa rupi linistit frunzele, totusi

Super!

LE: adica la anu' vrei sa pui pamant peste acest frumos covor verde??

Edited by irina2014, 21 June 2023 - 17:00.


#22
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
rupe frunzele de jos, nu lasa sa creasca nimic din portaltoi

#23
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003

View Postirina2014, on 21 iunie 2023 - 16:59, said:

Ce bine arata!! Felicitari! Posted Image

nu stiu de frunze, dar stiu ca eventuale ramuri se taie, ele cresc din port  altoi. Cred ca poti sa rupi linistit frunzele, totusi

Super!

LE: adica la anu' vrei sa pui pamant peste acest frumos covor verde??
Multumesc. A fost buna ideea cu trifoiul alb pitic. Sunt foarte incantat.
Am taiat frunzele de jos. S-au dezvoltat frumos pe verticala. A luat-o si nucul salbatic. E interesant de urmarit pentru o persoana care a stat toata viata numai la bloc Posted Image)

Attached File  WhatsApp Image 2023-07-02 at 18.07.04 (1).jpeg   570.52K   13 downloads  Attached File  WhatsApp Image 2023-07-02 at 18.07.04.jpeg   627.21K   12 downloads  Attached File  WhatsApp Image 2023-07-02 at 18.06.02.jpeg   578.4K   13 downloads

Edited by fiziflash, 02 July 2023 - 17:08.


#24
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

View Postfiziflash, on 02 iulie 2023 - 17:01, said:

E interesant de urmarit pentru o persoana care a stat toata viata numai la bloc Posted Image)


e boala grea, ti-o spun di experienta Posted Image

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate