Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Idee structurare minigradina (72 m2)

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Se pare ca la inceputul anului viitor voi reusi in sfarsit sa ma mut la noua mea casa. In spatele acesteia se afla o gradina modesta de 72m2.

Stiu cate ceva despre plante, am cateva la apartament, insa mi-ar placea sa merg cat de cat la sigur. In acest sens va cer un sfat legat de cum ma credeti ca ar fi mai bine sa o structurez. Mi-ar placea sa am si niste copaci (tuia, poate unul sau doi mesteceni, si eventual alti copacei interesanti).

Ar fi interesant de jur imprejur sa am diverse flori care sa infloreasca alternativ astfel incat sa fie inflorite cat mai mult timp din an.

Pe partea de mijloc ma gandeam (dar nu tin neaparat sa fie asa) sa pun gazon si o umbrela cu o masa si niste scaune.

Legat de pamant: ce parere aveti de calitatea acestuia , atat cat ne putem da seama dupa culoare?

Ce ar trebui sa ii fac acum toamna si la primavara? Am acces aproape nelimitat la zat de cafea. Credeti ca ar fi bine sa arunc zat mai ales pe margini unde intentionez sa plantez florile, iar la prima vara sa il sap si sa il intorc?

Nu am facut niciodata genul acesta de lucrari insa sunt entuziasmat si optimist. Am atasat o foto cu gradina si punctele cardinale puse, sper eu, corect.

Multumesc.

Attached File  gradina.jpg   584.86K   124 downloads

#2
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
sunt multe de spus si sunt multi care o sa iti dea sfaturi bune... ideea e sa incepi proiectarea cu: trasarea perimetrului (exista), viitoare alei, focal point (ceva fix, elementul cel mai interesant, de ex o fantana arteziana, o bancuta romantica etc), plante perene, plante anuale

poti lua in considerare si o zona, cat de mica, cu plante aromatice

trebuie sa iti stabilesti cam ce tip de gradina vrei in final, cum ti-o imaginezi tu, si in care sa iti faca placere sa petreci cat mai mult timp: cu multe flori, cu arbisti/ierboase etc)

de fapt, am intrat sa scriu numai ca sa atrag atentia aspura terenului parloaga de langa, sursa constanta de buruieni.

vezi ca inca poti pune bulbi de toamna. E minunat sa ai narcise imprastiate peste tot, sunt primele care infloresc (dupa ghiocei &co), inainte sa creasca iarba. O tufa frumoasa de bujori parfumati e o minune

Bafta!!!

Edited by irina2014, 30 October 2021 - 18:26.


#3
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Multumesc pentru raspuns. Din pacate de jur imprejur e mult teren cu buruieni. Singura varianta este, din ce am inteles, sa dau cu erbicid din greu. Insa ma intreb daca nu imi va afecta si plantele pe care le voi planta eu.

Am atasat o schema , cum vedeam eu initial asezarea. Insa am ignorat complet aspectul punctelor cardinale si felul in care acestea trebuie luate in considerare in alegerea plantelor. Attached File  propunere.jpg   477.49K   89 downloads

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 irina2014, on 30 octombrie 2021 - 18:18, said:

vezi ca inca poti pune bulbi de toamna. E minunat sa ai narcise imprastiate peste tot, sunt primele care infloresc (dupa ghiocei &co), inainte sa creasca iarba. O tufa frumoasa de bujori parfumati e o minune
Si eu recomand bulbi. Narcise, lalele, muscari, zambile,  etc.

Terenul ar trebui sa il pregatesti cu niste gunoi de grajd, sau ceva NaNO3, macar.

Nu te arunca la copaci care cresc mari, ca nu ai suficient teren.

Gazon si plante perene cred ca ar fi suficient.

#5
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003

 pasilla, on 30 octombrie 2021 - 18:30, said:

Si eu recomand bulbi. Narcise, lalele, muscari, zambile,  etc.

Terenul ar trebui sa il pregatesti cu niste gunoi de grajd, sau ceva NaNO3, macar.

Nu te arunca la copaci care cresc mari, ca nu ai suficient teren.

Gazon si plante perene cred ca ar fi suficient.
Cand ar trebui sa dau cu azot? Sau nu are importanta?
Ce parere ai de propunerea cu zatul de cafea?

Edited by fiziflash, 30 October 2021 - 18:34.


#6
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 fiziflash, on 30 octombrie 2021 - 18:29, said:

Multumesc pentru raspuns. Din pacate de jur imprejur e mult teren cu buruieni. Singura varianta este, din ce am inteles, sa dau cu erbicid din greu.
Gazonul tuns ajuta si lucrul manual. Ierbicidul nu ajuta decat temporar.

 fiziflash, on 30 octombrie 2021 - 18:33, said:

Cand ar trebui sa dau nitratul de sodiu? Sau nu are importanta?
Primavara devreme, pe zapada si dupa dezghet merge si ceva complex 10:10:10 NKP.

Edited by pasilla, 30 October 2021 - 18:34.


#7
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
in loc de gazon, as pune trifoi pitic (alb). E frumos, cret, nu trebuie neaparat tuns, nu e deloc pretentios, si cica ar fi un inamic al buruienilor

se insamanteza toamna tarziu sau primavara f devreme

ah, se si intinde apoi singur, se indeseste. Daca amesteci si seminte de paralute printre cele de trifoi, chiar e de vis

LE: ref la amplasarea mesei, o parere personala: as pune-o cumva pe latura cea mai putin insorita, sa poti sta si dupa amiaza, cat de cat. Dupa ce ii stabilesti locul clar, poti sa faci un umbrar, ceva gen o pergola, pe care sa cresti ceva frunzos, care sa iti ofere umbra naturala

Edited by irina2014, 30 October 2021 - 18:47.


#8
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003
Am citit de trifou alb si paralute. Cel mai probabil asta voi face. In primavara voi amesteca semine de trifoi alb cu seminte de paralute si cu nisip si le voi presara peste zapada. Imi trebuie 500g de seminte la 50m2, deci la 70m2 cat am eu, 1 kg de seminte e suficient.

Din ce am citit in momentul in care se doreste renuntarea la trifoi este suficient sa fie smuls iar acesta mort fiind actioneaza ca si ingrasamant in anul urmator. Sper ca nu am inteles ceva gresit si sa nu mai scap de el :)).

#9
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Nu stiu daca se smulge asa usor, nu mi se pare. Eu il cosesc de cateva ori pe vara, si se face mai des, se inmultesc si paralutele. Dar de ce ai vrea sa scapi de el? oricum, nu o sa fie acoperire 100% din prima. De fapt, toata gradina o sa o construiesti in timp, in cativa ani.

sa vedem ce sfaturi primesti ref ierbicidare, in fc de asta planifici restul.

#10
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Uita de mesteacan. Nu ai loc de asa ceva acolo..

#11
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
eu m-as feri de ierbicidare. e munca destula sa scapi manual de buruieni, cel putin in primii 2 ani, dar ierbicidul iti va afecta si o parte din plante. si nici nu o sa scapi de buruieni definitiv, apar in fiecrae anm, vin seminte aduse de vint.
daca tii neaparat mesteceni, in coltul dinspre apus i-as pune eu. eu am un fix, mestecenii e musai sa fie in numar fara sot, deci cel putin 3. nu cresc asa mult in lateral si dau bine mai ales dupa ploaie.  sau ai putea sa te gindesti la o albizzia, in ideea ca vrei sa exploatezi si verticala, in special daca ai etaj la casa. Albizzia se tunde umbrela si infloreste pe partea de sus, ai 2 luni de vara de priveliste spectaculoasa
e bine sa te gindesti si cit timp vrei sa acorzi gradinaritului. asa cum vad eu desenul, ar iesi o pajiste de trifoi si ceva tufe inalte sau urcator pe gard - clematite, iedera - fiecare are si bune si rele. ar merge si o pergole cu trandafiri urcatori sau o coarda de vita sau de kiwi, asa, de fitze. in jurul spatiului cu masa poti pune un razor de plante aromatice, miros nemaipomenit dimineata si dupa ploaie.
oricum, daca vrei sa ai plante pe linga gard, e bine sa le grupezi in functie de cerintele de lumina, apa si sol. spre exemplu, in zonele umbrite poti pune heuchere, heucherelle si tiarelle. sint spectaculoase prin culoarea frunzelor, tin de la inceputul verii pina toamna tirziu, unele si sub zapada o vreme. sau spinz, asta infloreste in februarie. daca razorul de pe linga gard e relativ ingust, cu 5-600 lei incropesti un sistem de udat (semi)automat care te poate scuti de ceva munca. intr-un colt de gard poti pune o cismea sau lanterna de piatra, da bine pe un fundal de tufe, eventual un euonimus bicolor, si daca pui un bec in spate da bine si noaptea. da toate astea tin de ce iti spune tine cuvintul "gradina".
eu am alta viziune cu gradina, in iunie, cind sint toate in dezvoltare, la mine in gradina nu mai e loc nici pentru un sarpe :)

#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
Merg bine si hosta, desi nu trebuie sa stea direct in soare.

#13
inu1711

inu1711

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,184
  • Înscris: 23.03.2008
Mi se pare mie sau ai o terasa generoasa langa gradina? Daca e asa, eu as renunta la ideea cu masa si umbrela in gradina. Cand e suficient de cald sa stati la masa afara, o sa stati pe terasa, la umbra. Iar daca vreti o data sa luati masa la soare, nu o sa supere trifoiul ca il calcati un pic. In patru ani de cand ne-am mutat la casa, nu cred ca am pus masa la soare mai mult de 2 ori.
Eu nu m-as limita la tuia. Poti pune orice arbust vesnic verde. Ai sa gasesti toate formele si culorile. Ca incepator poti incerca Tisa, Photinia Red Robin, Piracantha care cresc relativ repede si sunt ingaduitoare cu incepatorii in privinta taierilor.
Poti sa te orientezi si la arbusti cu frunze cazatoare care ies in evidenta prin culoarea frunzelor: Dracila, Scumpia, Cornus alba, Weigela variegata, Bambusul sfant (asta din urma e evergreen, de fapt ever...red).
Gradina e mica, nu cred ca ar trebui sa pui copaci. Arbustii pot fi tunsi si mentinuti la o inaltime rezonabila.
Daca vrei neaprat pomi, ce ar fi sa te orientezi spre niste fructiferi? Un visin? Acum, toamna sunt plini de culoare. Un gutui? Isi pastreaza frunzele pana tarziu, sunt ultimele frunze care cad, mult dupa ce restul pomilor s-au golit.
Pentru latura de sud, unde probabil o sa ai umbra de la gard si arbusti, si eu iti recomand Heuchera si Hosta. Ambele fac si flori, dar ele sunt neinsemnate prin comparatie cu spectacolul frunzelor lor. Tot acolo poti incerca si niste Hortensii. Zic sa incerci pentru ca la mine nu au supravietuit pana acum.
Despre plante cu flori nu prea stiu ce sa iti spun. Nu am avut pana acum decat flori de primavara - narcise si lalele. Pentru astea bulbii trebuie plantati acum, inainte sa inghete solul. Sa nu te zgarcesti la bulbii de lalele, sunt cu atat mai frumoase cu cat sunt mai multe la un loc. La narcise sa tii cont ca se inmultesc mult si ca nu e nevoie sa le scoti, decat daca vrei sa le raresti.
Mi-au placut in vara asta niste ronduri cu Sporul casei, vreau sa pun si eu la primavara dupa lalele - stau inflorite de primavara pana toamna si se gasesc in toate culorile.
Poate ar fi bine sa cureti si sa sapi terenul acum, o sa inghete peste iarna si o sa fie usor de prelucrat pentru plantare/semanat in primavara.
Sa ai in vedere un separator intre trifoi si zona cu flori, trifoiul are tendinta sa se intinda si acolo unde nu-l vrei.
Eu am semanat un amestec de iarba, trifoi si ghizdei.

#14
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
Initiator, ai facut ceva?

hai cu bulbii de toamna. Am o suprafata (mai mica decat a ta, cred ca sunt vreo 50mp) unde vreau sa incerc niste combinatii. Am pus deja 2 trandafiri cataratori la cca 1m distanta unul de altul, incerc sa ii conduc in lateral (pe o plasa din aia de buzau) - in zona dintre ei, ar trebui sa fie interesant, pt ca unul e roz inchis, celalalt, galben.

la primavara completez cu rasaduri de diverse printre bulbi, o sa pun si 1-2 ierboase, mai am un clopotel de transplantat etc

Attached Files



#15
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005
legat de trandafirii cataratori/urcatori, se recomanda sa fie tunsi in evantai. bine condusi, o singura tufa poate acoperi pina la 3 metri in fiecare parte.
Ideea cu suprapusul la mijloc mi se pare interesanta. am vazut asa ceva la pergole, 2-3 tufe de aceeasi culoare si cu timpi de inflorire diferiti sau de culori diferite, pot face impresia unei zone inflorite mai toata vara, sau in cazul unui spalier pot da impresia ca inflorescentele urca spre virf in cursul verii.

#16
irina2014

irina2014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 04.03.2014
sa vedem ce iese, incerc asa ceva

Am pus numai 1/2 din bulbi, e o parte de teren cu multe pietre in pamant, e obositor sa scormoni chiar si o gaura de 15cm. Dar nu are buruieni (multe), de aia am ales-o.

#17
gomez99

gomez99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,209
  • Înscris: 20.03.2005

 irina2014, on 06 noiembrie 2021 - 16:56, said:

sa vedem ce iese, incerc asa ceva

bun articolul!
eu sint la faza "pomisori" ca sa mai cistig terenul de dedesubt :)

 irina2014, on 06 noiembrie 2021 - 16:56, said:

Am pus numai 1/2 din bulbi, e o parte de teren cu multe pietre in pamant, e obositor sa scormoni chiar si o gaura de 15cm. Dar nu are buruieni (multe), de aia am ales-o.

al meu e lutos si plin de resturi, desi il sap in fiecare primavara si adaug mranita. pentru bulbi fac groapa mai mare, cam cit o galetusa de iaurt si pun pamint de ghiveci acolo.

#18
fiziflash

fiziflash

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 640
  • Înscris: 21.07.2003

 irina2014, on 06 noiembrie 2021 - 10:02, said:

Initiator, ai facut ceva?

hai cu bulbii de toamna. Am o suprafata (mai mica decat a ta, cred ca sunt vreo 50mp) unde vreau sa incerc niste combinatii. Am pus deja 2 trandafiri cataratori la cca 1m distanta unul de altul, incerc sa ii conduc in lateral (pe o plasa din aia de buzau) - in zona dintre ei, ar trebui sa fie interesant, pt ca unul e roz inchis, celalalt, galben.

la primavara completez cu rasaduri de diverse printre bulbi, o sa pun si 1-2 ierboase, mai am un clopotel de transplantat etc
Momentan nu pot face nimic altceva decat planuri pentru ca inca e santier acolo. De aceea am luat-o din timp cu documentarea pentru ca la anul in primavara (sau cand va fi gata santierul) sa stiu exact ce am de facut.

Am centralizat absolut toate informatiile valoroase pe care le-am primit aici. Voi merge pe arbusti, e clar. Si ma mai gandeam la copacei din aceia care cresc doar pe un fir. Voi pune plantele aromatice.

Ca si timp alocat gradinaritului nu cred ca voi avea foarte mult la dispozitie insa sigur voi fi dedicat. E o pasiune pe care o am de mic cand cresteam legume in ghiveci pe balcon.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate