Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema cu o camera Panasonic MD...

Probleme cu reddit

Problema sunet boxa noua

Despre proiectarea drumurilor urb...
 Final Cut Camera

Z6III vs Z8

Foloseste careva CFD-uri si sa ai...

Un calculator ieftin ?!
 macbook pro 16 VS AMD Laptop

Sistem ON-GRID fara curent din re...

rectin Romania - site uri fake

Recomandare telefon
 Achizitie SSD

Cum se vor numi romanii care vor ...

Recomandare videoproiector buget ...

Are importanta unde este faza sau...
 

Intreaba-ma despre Termopane!- partea a II-a.

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
1799 replies to this topic

#1459
Maskatu

Maskatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,356
  • Înscris: 30.05.2006

View PostMaskatu, on 15 ianuarie 2024 - 10:30, said:

Scria cineva aici sau pe un topic tot de pe aici ceva cu reglajul feroneriei pentru vara/iarna. Prima data cand am auzit de chestia asta, am cautat putin si am vazut ac se refera la ciupercile alea... vara sa le lasi mai "moi" ca sa preseze mai putin garnitura, iar iarna sa le rasucesti spre exterior ca sa traga mai tare pe garnitura.

Eu am reglate toate ciupercile pe premiza sa fie inchise ferestrele cat mai ermetic... nu era vorba doar de vâjâit, curent prin ferestre dar in primul rand de zgomotul care se aude. Daca le-as lasa mai moi, s-ar auzi zgomotele de afara, chit ca este iarna sau vara. Ca idee acum sunt reglata undeva la 45 grade spre exterior adica asa / ... mai mult sa preseze garnitura mai ales la ferestrele vechi la care am schimbat blocatorii si garniturile pentru ca nu mai inchideau bine deloc.

Probabil reglajul asta este mai mult pentru ferestrele mai noi... dar si aici daca las mai moi ciupercutele alea, o sa se auda zgomote de afara, lucru care se si intampla cand am montat rehaul care nu era reglat bine si nu avea nici feroneria completa. L-au reglat apoi cat sa preseze toate garniturile pe partea fixa a ferestrei. Daca le las moi, sau pe "modul vara" o iau de la inceput...
Cum este pana la urma?

PS, am gasit in Carrefour si Auchan, unsoare alba... spray-ul avea si bilă in interior, cred ca este vaselină similară cu cea care vine din fabrica pe feronerie.... pret 17-18 lei

Descriere Spray lubrifiant pe baza de vaselina cu PTFE MOTIP White Grease, 200ml
Caracteristici:
Contine particule de PTFE;
Previne rugina;
Aderenta ridicata;
Hidrofug;
Rezista la intemperii, acizi si baze slabe;
Aplicatii: metal-metal, metal-plastic, rulmenti, arcuri, balamale, amortizoare.
Poate fi folosit la temperaturi cuprinse între -30°;C si +160°;C.
*Cititi cu atentie fisa tehnica sau eticheta produsului înainte de utilizare!
Aerosolul trebuie sa aiba temperatura camerei.
Temperatura de aplicare trebuie sa fie cuprinsa între +5°;C si +30°;C.
Agitati bine aerosolul înainte de utilizare.
Aplicati lubrifiantul într-un strat subtire.
Lubrifierea optima se obtine dupa evaporarea solventului.

Attached Files


Edited by Maskatu, 22 January 2024 - 10:03.


#1460
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 22.04.2005
Buna ziua,
Imi puteti spune va rog o parere despre oferta primita si daca trebuie sa cer ceva in plus:
Attached File  Screenshot 2024-01-25 134548.png   121.54K   48 downloads

Va multumesc in avans.

Am decis sa schimb toata tamplaria (montata in 2022) din cauza problemelor de executie si montaj enumarate in topicul "Lista neagra termopane"
Sper sa nu stric termosistemul si poate reusesc sa salvez glafurile.

#1461
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.08.2020
Ferestrele 4 si 5 sunt ok in principiu, restul nu le vedem deci nu stim ce este acolo. Nu vad solbancuri (poate nu vrei), iar la fereastra 5 as pune o sticla de 6mm la exterior, nu este strict necesar.

#1462
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 22.04.2005
Imi cer scuze, nu am realizat.
Atasez si restul ofertei:
Attached File  Screenshot 2024-01-25 223052.png   72.9K   20 downloads
Attached File  Screenshot 2024-01-25 223107.png   116.24K   17 downloads
Attached File  Screenshot 2024-01-25 223125.png   117.09K   14 downloads
Attached File  Screenshot 2024-01-25 223138.png   120.14K   18 downloads
Attached File  Screenshot 2024-01-25 223154.png   141.15K   19 downloads
Attached File  Screenshot 2024-01-25 223211.png   87.06K   21 downloads

La ferestrele 4,9,10 si 11 credeti ca este nevoie de o cercevea mai lata?
Multumesc.

#1463
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,113
  • Înscris: 22.06.2004

View PostY0samiteSam, on 25 ianuarie 2024 - 22:37, said:

........
Multumesc.


de ce nu imi lasi in pm un nr de telefon sa discutam putin?

#1464
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 22.04.2005
Va salut,
In cursul zilei de astazi am avut o conversatie telefonica, putin peste 1 ora cu colegul "conu71".
A fost singurul care mi-a explicat despre calitatea diferitelor profile PVC si mi-a oferit doua alternative pentru rezolvarea problemelor pe care le am cu tamplaria.
Conule iti multumesc penstu sfaturi si pentru informatiile valoroase.
Numai bine la toata lumea.

#1465
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.08.2020

View PostY0samiteSam, on 26 ianuarie 2024 - 14:15, said:

A fost singurul

Asta pentru ca de obicei acest aspect este absolut irelevant, stiu, pare ciudat, insa orice om care stie “sa bata un cui” intelege asta. Tu ca si majoritatea ar trebui sa intelegi ca, problemele expuse de tine nu tin de “calitatea diferitelor profile pvc”. Niciuna dintre problemele tale nu are legatura cu calitatea profilului si asa este aproape in orice situatie.
Ce cacat crezi ca poate sa faca o teava de plastic cu gauri in ea atunci cand trebuie sa tina 61 kg (atat are sticla ta acum)?  Crezi ca un plastic de 3mm (doar in peretii exteriori) face mare smecherie fata de unul de 2,8? Daca de asta ar fi depins calitatea tamplariei tale acum probabil erai ca si cum nu ai avea ferestre, ele cazand cu totul in diverse situatii inainte sa te muti in casa.
Problema cea mai mare la tine este ca cineva s-a incapatanat si a vrut ferestre de 1240x1900 cu deschidere completa. Asta este cea mai mare problema a ta. Nu cred ca a insistat Bogu’, ca asa i se pare lui ca ar arata bine. Acum la noua oferta de ce nu exista ferestre de 1240x1900 cu deschidere completa?

#1466
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 22.04.2005

View PostDorel-Jefuitorul, on 26 ianuarie 2024 - 16:26, said:

Problema cea mai mare la tine este ca cineva s-a incapatanat si a vrut ferestre de 1240x1900 cu deschidere completa. Asta este cea mai mare problema a ta. Nu cred ca a insistat Bogu’, ca asa i se pare lui ca ar arata bine. Acum la noua oferta de ce nu exista ferestre de 1240x1900 cu deschidere completa?
Nu a vrut nimeni ferestre cu deschidere mare si la vremea respectiva am adus in discutie acest aspect. Iulian (bogumilandia) mi-a spus ca nu vor vi probleme deloc si ca din punct de vedere tehnic sunt in norma. A mai adaugat ca nu le face cum am sugereat eu (parte fixa si parte mobila)  pentru ca asta inseamna o luminozitate mai scazuta.
Astept cu nerabdare sa afli si parerea lui, poate reusesti se iei legatura cu el ca mie nu mi-a rapsuns la telefon in ultimele 6 luni. Am ramas doar cu promisiunea: "stai relax ca totul este bine si se rezolva la reglaj".

Edited by Y0samiteSam, 26 January 2024 - 18:49.


#1467
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,113
  • Înscris: 22.06.2004
l am sunat eu astazi ca mi am adus aminte ca nu mai vorbisem cu el de cateva luni bune. nu a raspuns iar pe forum nu a mai fost de prin mai 2023

#1468
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,278
  • Înscris: 22.04.2005
Si eu tot incerc sa il contactez dar fara succes; daca nu vrea sa vina sa isi termine lucrarea, macar sa imi explice ce a facut si cum pot sa le aduc intr-o stare utilizabila.
Sau ma gandesc ca poate ma poate ajuta cu sticla care (teoretic) este inca in garantie.

#1469
s_paul

s_paul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.07.2007
Salutare, cunoasteti experiente a celor care au facut un upgrade de sticla de la pachet 24mm la 40mm, pe un profil de 5 camere(70mm)?
ma tenteaza sa fac acest upgrade, profilul pe care il am este Rehau euro design 70. Mersi.

#1470
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.08.2020
Uite aici https://forum.softpe...k-legend-80-mm/, este o experienta similara, nu identica. La tine lucrurile sunt posibile fata de altii la care nu le iese manevra, ca nu se mai produce profilul. Profilul tau se produce, baghete pentru pachet de 40 exista deci se poate. Diferenta fata de colegul din link este ca la tine pachetul de 40mm poate avea un transfer termic minim de 0.6, iar el pe pachet de 52 are (pentru ca a fost atent unde si cum se face sticla), are 0.5. Deci diferenta nu este foarte mare.

#1471
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2023
ce sticla recomandati pentru o usa si 2 ferestre spre est si sud, dar umbrita, in zona de sud?

mi s-a recomandat 4s - F - Low E, toate de 4 mm pe profil StreamLine 76 sau BE 82

#1472
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.08.2020
Daca zona de sud este umbrita as recomanda low-e+ float+ low-e. 4s este o sticla care reduce caldura si luminozitatea venite de la soare pe tot timpul anului, este ok doar daca crezi ca ai nevoie de asa ceva. Orice sticla oglindeste pe timp de zi, 4s insa oglindeste mai mult, se considera uneori un avantaj pentru intimitate, nu prea se vede in interior daca luminozitatea afara este mai mare decat in interior.
Low e insa lasa sa treaca mai multa caldura si lumina, naturale si gratuite. Ca si izolare termica configuratia data este la fel ca si cea cu 4s. Avantajul low-e fiind in cazul in care zona este umbrita de vegetatie ca incaperile sunt mai luminoase si mai calde toamna, iarna si primavara, adunci cand vegetatia nu umbreste foarte mult. Daca zona este umbrita de o cladire atunci doar lumina mai multa ramane avantajul low-e, caldura si lumina nu prea trec printr-o cladire careia nu-i cad frunzele toamna.

#1473
manole_77

manole_77

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 177
  • Înscris: 08.10.2023
fereastra de pe peretele sudic este umbrita de vegetatie si va fi umbrita si de o copertina care va bloca soarele vara dar va permite trecerea soarelui iarna

pentru peretele de nord, geamuri de bai si camara, sunt recomandari speciale? oricum vor fi mici

#1474
Dorel-Jefuitorul

Dorel-Jefuitorul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 12.08.2020
Da, ideal ar fi sa le gasesti in magazinele de bricolaj, nu sunt grozavie ce au ei, dar fiind vorba de ferestre mici nici nu sunt extrem de importante. Le montezi tu, le monteaza mesterul constructor, le monteaza baietii care vin cu tamplaria adevarata la comanda, la un ciubuc. Daca mai trebuie ajustat golul si se poate pe bani putini (atentie la buiandrugi de lemn/beton si la stalpi de beton), atunci mergi in magazinele de bricolaj si vezi ce gasesti. Alegi culoarea identica si daca la tamplaria mare nu ai ales un profil rotunjit spre exterior atunci nici estetic nu vor fi diferente vizibile.

#1475
bookute

bookute

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 89
  • Înscris: 13.04.2018
Salutare! Cum montam tâmplăria pe zidărie BCA dacă vreau rulou exterior integrat in zid deasupra ferestrei ? Mai merge montata la partea exterioara ?

#1476
vslmarcel

vslmarcel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 252
  • Înscris: 13.02.2006

View PostY0samiteSam, on 26 ianuarie 2024 - 23:24, said:

Si eu tot incerc sa il contactez dar fara succes; daca nu vrea sa vina sa isi termine lucrarea, macar sa imi explice ce a facut si cum pot sa le aduc intr-o stare utilizabila.
Sau ma gandesc ca poate ma poate ajuta cu sticla care (teoretic) este inca in garantie.
Am inteles de la cei cu granit,cu care era vecin de hala,peste drum de Mathaus,ca e plecat in Spania

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate