Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
interceptare ip android

Nota de relație

Cand trebuie sa ii pui botnita un...

Arc iesit din canapea. Ce e de fa...
 SSD-uri in 99% dupa restart - err...

Izolare camera PoE?

Click Sunet Butuc fata

Nu merge internet și touchpad
 Nu am semnal la telefon la casa i...

Aspecte pozitive la partidele si ...

Cost bransare curent ENEL 2024

Tur auto 2024
 Scule parkside x20v

"Compuneri" folosind Roma...

Recomandare AC

Coramet sau Caparol?
 

Hidroelectrica Casnic - Pareri / Sugestii / Reclamatii

* * * * * 9 votes
  • Please log in to reply
20094 replies to this topic

#8965
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022

 anelise, on 04 decembrie 2022 - 19:55, said:

chiar asa de mult consuma sa nu il poti lasa la un alt furnizor plafonat, cu numele lui pe contract?

Pai nu, ca e batran si nevolnic, va avea interdictie pe ultima modificare de la 1 ianuarie, doar tinerii au voie sa consume pe preturile vechi, batranii sa intre pe preturile mari la gaz si la ce-o mai fi cand va functiona platforma online Hidro pt schimbare titular.

#8966
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,949
  • Înscris: 26.02.2010

 av_myjob, on 04 decembrie 2022 - 20:41, said:


Noul pret se notifica cu cel putin 30 de zile inainte de expirare, astfel ca pe 29 noiembrie ti s-a prelungit deja contractul la actualul pret de furnizare pentr-un alt ciclu de 12 luni...pe 7 decembrie se va prelungi si contractul tatalui tau in lipsa unei notificari de marire de pret...

Super, atunci stau liniștit încă 12 luni la hidroelectrica.

#8967
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,066
  • Înscris: 15.12.2009

 Sinmbad, on 04 decembrie 2022 - 20:09, said:

23-11-2022 adoptat de Camera Deputaților
forma adoptată de Camera Deputaţilor forma adoptată de Camera Deputaţilor - cred ca ultima de jos ar fi

si daca observi pe

https://legislatie.j...Document/258797

ultima consolidare este Forme act
Forma consolidata
   — istoric consolidari
  11.11.2022


Nu.

Modificările care au generat ultima ”formă actualizată”, din 11.11.2022, sunt cele operate prin OUG nr. 153 din 11 noiembrie 2022 (deci tot un act al Guvernului, nu o lege):

https://legislatie.j...mentAfis/261327

Legea de aprobare a OUG nr. 119/2022 încă nu există: nu a fost promulgată, nu a fost publicată în Monitorul Oficial, ca atare nu figurează în nicio agendă legislativă, nici măcar pe portalul MJ.

Iar detaliile astea nu interesează pe nimeni aici, pe topic.

#8968
florin1008

florin1008

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 17.11.2013
Stie cineva cat dureaza trecerea de la Enel la Hidroelectrica? Pe internet am gasit atat 21 de zile cat si 24 de ore cu POSF. Care e diferenta daca trec acum in Decembrie sau dupa 1 Ianuarie 2023?

#8969
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,717
  • Înscris: 08.10.2015
Daca Hidro a angajat o firma iT din Addis Abeba - Etiopia mai avem de asteptat 7 ani pana ajung si aia cu anul in 2022 Posted Image

#8970
nbh2007

nbh2007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 14.02.2008
Bugetarii pana cand au zile libere?

#8971
jeff48

jeff48

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,601
  • Înscris: 27.04.2014

 nbh2007, on 05 decembrie 2022 - 09:08, said:

Bugetarii pana cand au zile libere?
Azi e zi lucratoare

 florin1008, on 05 decembrie 2022 - 09:03, said:

Stie cineva cat dureaza trecerea de la Enel la Hidroelectrica? Pe internet am gasit atat 21 de zile cat si 24 de ore cu POSF. Care e diferenta daca trec acum in Decembrie sau dupa 1 Ianuarie 2023?
Dacă treci acum la Hidroelectrica ai asigurat 12 luni de contract cu tariful actual. Asta nu înseamnă neaparat ca tariful va creste de la 01.01.  Ce poți face azi nu lasa pe mâine. Perioada intermediara de trecere de la un furnizor la altul s-a mai redus de la 21 zile dar nu e încă 24 ore

#8972
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Am primit răspuns de la ei

Dosarele depuse fizic pentru contractarea serviciului de furnizare a energiei electrice vor fi in continuare recepționate si inregistrate, insa procesarea acestora se va realiza ulterior finalizarii operațiunilor mentionate.

Deci nici schimbare titular nu se poate face

#8973
worldwide

worldwide

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,536
  • Înscris: 16.02.2005

 florin1008, on 05 decembrie 2022 - 09:03, said:

Stie cineva cat dureaza trecerea de la Enel la Hidroelectrica? Pe internet am gasit atat 21 de zile cat si 24 de ore cu POSF. Care e diferenta daca trec acum in Decembrie sau dupa 1 Ianuarie 2023?
Am facut pentru un vecin trecerea de la Enel la Hidro pe data de 01.12.2022 si contractul cu Hidro a inceput pe data de 03.12.
L-au dat ei automat, nu puteai alege 02.12, sau 04.12, sau alta data.
In alea 21 de zile cica trebuie sa vina e-distributie si sa-ti citeasca indexul...in fine, aici e o brambureala, dar daca pe data contractului ii apare 03.12, atunci aia e.
Oricum, ar fi bine sa faci si rezilierea la Enel in aceeasi zi si neaparat poza cu indexul.

Edited by worldwide, 05 December 2022 - 09:56.


#8974
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 28.08.2019

 av_myjob, on 04 decembrie 2022 - 20:41, said:


Noul pret se notifica cu cel putin 30 de zile inainte de expirare, astfel ca pe 29 noiembrie ti s-a prelungit deja contractul la actualul pret de furnizare pentr-un alt ciclu de 12 luni...pe 7 decembrie se va prelungi si contractul tatalui tau in lipsa unei notificari de marire de pret...

Ești sigur că e așa? Ar fi foarte bine, pentru că la mine expira pe 31.12, deci ar insemna ca se reinnoieste cu prețul de anul asta, pentru că nu am primit notificare de schimbare preț.
De fapt, a primit cineva vreodată o asemenea notificare? Din câte am observat, prețul se afișează doar la ei pe website pentru o anumită perioadă.

#8975
Roland74

Roland74

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,874
  • Înscris: 02.12.2021

 Graa, on 05 decembrie 2022 - 11:01, said:



Ești sigur că e așa? Ar fi foarte bine, pentru că la mine expira pe 31.12, deci ar insemna ca se reinnoieste cu prețul de anul asta, pentru că nu am primit notificare de schimbare preț.
De fapt, a primit cineva vreodată o asemenea notificare? Din câte am observat, prețul se afișează doar la ei pe website pentru o anumită perioadă.
Nu va mai bateti capul cu pretul ca nu i valabila teoria conform careia ai contractul cu pret fix un an de zile.Pot sa si acopere o eventuala scumpire printr o lege sau OG.La telefonie mobila tocmai mi au marit contractul unilateral cu 1&euro,contractul ar fi expirat la anul in septembrie.Daca nu ti convine reziliezi contractul si te multi in alta parte sau accepti marirea.

Edited by Roland74, 05 December 2022 - 11:21.


#8976
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
POSF este funcțional ?

Am mai primit un răspuns

Buna ziua,



Pentru schimbarea titularului unui contract deja existent, conform noilor reglementari in vigoare, va rugam sa utilizati platforma online de contractare pusa la dispozitie de catre Autoritatea Nationala de Reglementare in Domeniul Energiei, prin accesarea ANRE - POSF .

#8977
av_myjob

av_myjob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,330
  • Înscris: 14.04.2009

 Graa, on 05 decembrie 2022 - 11:01, said:

Ești sigur că e așa? Ar fi foarte bine, pentru că la mine expira pe 31.12, deci ar insemna ca se reinnoieste cu prețul de anul asta, pentru că nu am primit notificare de schimbare preț.
De fapt, a primit cineva vreodată o asemenea notificare? Din câte am observat, prețul se afișează doar la ei pe website pentru o anumită perioadă.
Exact conform contractului:

Art 19.2 Contractul se încheie pe o perioadă inițială de 12 luni calculată de la data intrării sale în vigoare. În situația în care, la expirarea duratei de valabilitate a Contractului Furnizorul nu notifică Clientul data încetării cu minimum 30 de zile înainte, Contractul se va prelungi automat pentru perioade succesive de câte 12 luni.

Propunerea de modificare a Anexei nr.2 se va transmite de către Furnizor prin metodele de transmitere a facturilor și va produce efecte numai după perioada inițială de 12 luni.

CONDIȚII ECONOMICE
Preţul energiei electrice active se menține constant pentru orice consum realizat
Preţul energiei electrice active este garantat pentru perioada de valabilitate a contractului, conform condițiilor contractuale

Edited by av_myjob, 05 December 2022 - 11:45.


#8978
cucur

cucur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,513
  • Înscris: 15.07.2008

 Sinmbad, on 05 decembrie 2022 - 11:31, said:

POSF este funcțional ?


Se pare ca NU:
https://posf.ro/

#8979
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 123,046
  • Înscris: 07.02.2003

 Graa, on 05 decembrie 2022 - 11:01, said:

Ești sigur că e așa? Ar fi foarte bine, pentru că la mine expira pe 31.12, deci ar insemna ca se reinnoieste cu prețul de anul asta, pentru că nu am primit notificare de schimbare preț.
Se va prelungi cel mai probabil asa cum se prelungesc si probelmele la facturare samd Posted Image
Si acu sa zicem ca se modifica pretul, ce faceti, denuntati contractul si va mutati la Enel sau EON ? Posted Image Orice ar fi tot mai convenabil va fi aici la HE.

Edited by andreic, 05 December 2022 - 11:55.


#8980
Graa

Graa

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,492
  • Înscris: 28.08.2019
Adevărul e că nu prea avem ce face deocamdata, Hidro va avea probabil cel mai bun preț de pe piața, însă dacă va trece criza energetică poate vor apărea și alți competitori.
Este cineva pe aici client la Hidro de mai mulți ani sa ne spună cum a decurs la ei reînnoirea contractului și prețul aferent?

#8981
SirCypress

SirCypress

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 283
  • Înscris: 15.04.2010
Prelungirea s-a făcut automat, nici măcar o înștiințare nu am primit. Mi-am dat seama că expirase contractul la câteva luni după primul an contractual. Prețul a rămas neschimbat

#8982
SwatKat

SwatKat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,256
  • Înscris: 01.12.2005
Eu nu inteleg altceva: Daca ai 2 contracte la Hidro nu se aplica oricum pretul din contract - care e mai mic decat plafonarea vietii de 1.3 lei kwh?
La fel, daca ai contract la Hidro si la un alt furnizor, declari la ala ca ai resedinta, ca sa beneficiezi de pret plafonat (ca vad ca toti furnizorii au peste 2 lei/kwh) si la Hidro vei avea tot asa, pretul din contract.

Gresesc undeva?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate