Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pentru voi cat de relevant e cons...

MyGuava?

Statele Unite al Mexicului vor av...

C Embedded
 DUO Street View

Lipsa menstruației de cateva...

Ajustare pret contract mixt

Cum setez sa trimit sms de pe dig...
 Microciment in bucatarie

La mulți ani @nick5roo!

DDNS Digi

Marantz MM7025 vs Rotel RB1552 mkii
 Recomandare bicicleta electrica

Venom - The Last Dance

Demolarea blocurilor prea vechi s...

Alimentare motor stea-triunghi
 

Scopul creației

* * - - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
374 replies to this topic

#109
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 26.01.2014
eee... daca incerci numai sa-ti imaginezi dimensiunea universului care nu-i infinita, avand ca repere si referinte universul in care te invarti si pe care poti sa-l percepi... iti bubuie capul...

#110
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,769
  • Înscris: 15.10.2020

 criztu, on 30 august 2021 - 16:56, said:

Mda, alt cuvant ce nu-l intelegi: "infinit". Ca sa stii ca ceva e infinit, trei sa ajungi la capatul lui si sa constati ca n-are. Ori, un ceva infinit, cum..
Deci ma intrebai cine te-a pacalit si cu ce.
Te mai întreb o dată: cine m-a păcălit și cu ce?
Sunt conștient că știința nu e perfectă, nu are cum să fie.

#111
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
"big bang" e o pacaleala colegule

Edited by criztu, 30 August 2021 - 17:11.


#112
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,725
  • Înscris: 24.10.2015

 apocalipsul, on 30 august 2021 - 13:05, said:


ei "vezi"? ti-am dat un exemplu de "rationament"
daca analizezi, fix asa functioneaza credinta... un sobor de "oameni de stiinta" iti spun ce trebuie tu sa vezi cand te uiti la ceva...
si cand te uiti, sa nu uiti ca simturile (mai exact creierul) te inseala grav in perceptia realitatii...

dar viata nu e oare un exemplu mai bun? acest fenomen exista... a aparut din nimic, singur... fara studii stiintifice... de ce nu poate fi explicat si replicat?!? ca nu e ceva atat de complicat precum un F-16
aaa... observam fenomene, avansam ipoteze dar doar atat...
cam asa si cu credinta... nici aia nu-s prea consecventi... dar mai mult decat stiinta totusi...


un punct mic, mic, mic, s-a incins tare, tare, tare... pana a explodat
cred ca de vina a fost dumnezeu... prin frecare creste temperatura...

artimetica e abstract... dovleceii e zootehnie... nu se pupa una cu alta...




Ce legatura e intre zootehnie si dovlegei? Mai bine mergi la  biserica si palavrageste cu babele de acolo decat sa "vorbesti" despre stiinta aici.

#113
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 26.01.2014
nu ti se pare ciudat ca esti singurul care n-a inteles metafora?!?
ai mai auzit expresia: "daca taceai, filozof ramaneai"? cu referinta directa la tine?
bine ca n-ai spus sa merg sa polemizez cu babele... (urata exprimare oricum... )

Quote

"big bang" e o pacaleala colegule
da, ma rog, asta e cea mai uzitata explicatie la momentul de fata... in sprijinul careia se tot cauta dovezi si argumente...
poate la un moment dat, va aparea un alt model... o alta ipoteza... asta e frumusetea stiintei....
"crezi" ceva cu tarie si ardoare... dupa care "crezi" altceva... ca cevaul initial se dovedeste gresit...

Edited by apocalipsul, 30 August 2021 - 17:34.


#114
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,769
  • Înscris: 15.10.2020

 criztu, on 30 august 2021 - 17:11, said:

"big bang" e o pacaleala colegule
De ce, colegule?

#115
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
@horny tocmai ti-am explicat: sa afirmi ca ceva e infinit e nestiintific. Nu poti sti daca ceva e infinit.

 apocalipsul, on 30 august 2021 - 17:27, said:

da, ma rog, asta e cea mai uzitata explicatie la momentul de fata... in sprijinul careia se tot cauta dovezi si argumente...
poate la un moment dat, va aparea un alt model... o alta ipoteza... asta e frumusetea stiintei....

Stiinta e a sti. ai verificat ipoteza si stii raspunsu.

Edited by criztu, 30 August 2021 - 17:49.


#116
horny_hornet

horny_hornet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,769
  • Înscris: 15.10.2020

 criztu, on 30 august 2021 - 17:46, said:

tocmai ti-am explicat: sa afirmi ca ceva e infinit e nestiintific. Nu poti sti daca ceva e infinit.
Cred că toată lumea e de acord cu tine, de asta ziceam că teoria relativității nu e perfectă, își atinge limitele la singularități.

#117
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 criztu, on 30 august 2021 - 08:26, said:

'Probabil' inseamna ca poti proba.
Probabilitate...

#118
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,725
  • Înscris: 24.10.2015

 apocalipsul, on 30 august 2021 - 17:27, said:

nu ti se pare ciudat ca esti singurul care n-a inteles metafora?!?
ai mai auzit expresia: "daca taceai, filozof ramaneai"? cu referinta directa la tine?
bine ca n-ai spus sa merg sa polemizez cu babele... (urata exprimare oricum... )


Lasa, se vede oricum ca esti certat rau cu stiinta.

#119
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 26.01.2014
eee... nu chiar Posted Image
faci concurs de ipoteze si cea care are procentaj mai mare de acoperire e cea mai probabila... doar daca nu contravine vreunei chestii evidente care nu se incadreaza.
asta pana cand apare o noua ipoteza revolutionara si tampita... care le contrazice pe celelelte si gata, e imbratisata...
cam asta e stiinta cand e vorba despre univers...
ex... asa de avansata este incat luna e un mister total... au si fost chipurile oemeni pe acolo sa cerceteze la fata locului...
nu se stie ce-i cu ea, cum a aparut, de ce, pana cand, de ce se comporta cum se comporta, ș.a.m.d.
cu problemele terestre am terminat... ne freaca grija universului ca si pe el il freaca...

Quote

Lasa, se vede oricum ca esti certat rau cu stiinta.
eu macar am o relatie cu ea... dumneata se pare ca esti paralel si nu doar cu stiinta...
la ce iti folosesc aceste 2 posturi offtopic si flame?!? oare stii dumneata pe cine freaca grija altuia? exact!

Edited by apocalipsul, 30 August 2021 - 18:10.


#120
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

 horny_hornet, on 30 august 2021 - 07:49, said:

Dar suficient cât să-i acuzi pe alții că nu au suficientă școală sau cultură generală.
E posibil ca tot ce învățăm în viață să fie fals și să nu conteze cât de multe falsități știm.
Ar fi ciudat să te lauzi că știi mai multe falsități decât altcineva. :)
La unii se vede că nu au suficienta cultură generală.
În urmă cu câteva zeci de ani oamenii "fără carte" aveau "șapte ani de acasă". Acum nu există așa ceva, mai ales la neoprotestanți. Aceștia vorbesc ce aud la biserica lor, fără să fi citit Biblia cel puțin.

În mod sigur nu tot ce învățăm este fals!

#121
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 apocalipsul, on 30 august 2021 - 18:08, said:

faci concurs de ipoteze si cea care are procentaj mai mare de acoperire e cea mai probabila... doar daca nu contravine vreunei chestii evidente care nu se incadreaza.
asta pana cand apare o noua ipoteza revolutionara si tampita... care le contrazice pe celelelte si gata, e imbratisata...
cam asta e stiinta cand e vorba despre univers...

"Stiinta" asta e ce-ai vazut tu la televizor pe discovery. Asta nu e stiinta.
fyi, Einstein se ocupa cu "fizica teoretica" bietu de el nu facea nici un experiment in laborator.
Stiinta e cand stii ce se intampla, nu "concurs de presupuneri si care are procentaju mai mare" lol.. stiinta nu e pacanele.
daca il pun pe colegu horny sa explice asa zisa teorie a relativitatii lu Einstein, cu curbura tesaturii spatiutimpului, o sa ma ia cu poezii.

lol, auzi la el "ipoteza revolutionara". Ce sa revolutionezi fratele meu cu ipoteza ta revolutionara? poeziile lu Einstein care nu au nici o aplicabilitate practica? Crezi ca dracu foloseste formula lu tataie E=mc2? Voi nici nu stiti ce e aia E=mc2, ca e cu viteza luminii, cu gaura de vierme, cu capitanu picard, habar n-aveti, lol..

#122
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,725
  • Înscris: 24.10.2015

 apocalipsul, on 30 august 2021 - 18:08, said:

eee... nu chiar Posted Image
faci concurs de ipoteze si cea care are procentaj mai mare de acoperire e cea mai probabila... doar daca nu contravine vreunei chestii evidente care nu se incadreaza.
asta pana cand apare o noua ipoteza revolutionara si tampita... care le contrazice pe celelelte si gata, e imbratisata...
cam asta e stiinta cand e vorba despre univers...
ex... asa de avansata este incat luna e un mister total... au si fost chipurile oemeni pe acolo sa cerceteze la fata locului...
nu se stie ce-i cu ea, cum a aparut, de ce, pana cand, de ce se comporta cum se comporta, ș.a.m.d.
cu problemele terestre am terminat... ne freaca grija universului ca si pe el il freaca...


eu macar am o relatie cu ea... dumneata se pare ca esti paralel si nu doar cu stiinta...
la ce iti folosesc aceste 2 posturi offtopic si flame?!?
Ma amuz si eu... tie la ce-ti folosesc postarile tale?

Vad ca nici tu nu prea scrii la tema, tema fiind "scopul creatiei".

 apocalipsul, on 30 august 2021 - 15:16, said:

satana ia multe forme... inselatoare
n-am inteles ce legatura au oamenii de stiinta cu televizorul dar ma roig...
poate asa ti-au spus ei ca se formeaza imaginea pe ecran... prin linii cadre si chestii... dar tu practic n-ai de unde sa stii ce si cum... n-ai alta sursa decat niste povesti...
n-ai de unde sa stii ca ala e electron sau e magie...

aia nu e stiinta colegule... e empirism...

:D :D :D

Unii isi dedica viata studiind ca sa creeze tv-ul, internetul, energia electrica, sa-ti ofere conditii si confort dar tu in final "satana", "magie" :D

 apocalipsul, on 30 august 2021 - 18:08, said:


eu macar am o relatie cu ea...

:D :D

Cu cine ea? Cu stiinta?

 apocalipsul, on 30 august 2021 - 08:36, said:

nici nu stiu daca exista adevaruri absolute...

n-am spus ca e noua religie ci noua credinta...
oamenii... marea majoritate, cred orbeste in ce zice clerul stiintific (care de-a lungul istoriei s-a contrazis de nenumarate ori)... fara sa aiba posibilitatea de a verifica, sau de a pune la indoiala. ai vazut tu vreodata un atom? faptul ca stii ca exista e credinta pura. nici n-ai vazut, nici n-ai sa vezi, nici n-o sa poti vreodata sa-ti dovedesti existenta lui.
doar crezi orbeste ca exista pentru ca asa ti-au inloculat unii. pana o sa poti tu experimenta si trage concluzii, stiinta e doar credinta.


Asta e tare de tot. Nu exista atomi fiindca tu nu i-ai vazut. Pamantul e plat, asa-i? Cand fulgera Dumnezeu da cu biciul.

Nici curentul electric nu se vede, nici undele electromagnetice nu se vad, nici undele sonore. Dar exista, totusi, niste baieti smecheri care au inteles ce-s astea si cu ce se mananca, prin urmare te bucuri si tu de net, socializezi pe forumuri, asculti muzica. Noroc ca mai sunt si care studiaza.

Edited by vinciun, 30 August 2021 - 21:59.


#123
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 08.01.2021
Eu am ajuns la concluzia ca eu sunt, însă tu nu ești. :D

#124
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 KiloW, on 30 august 2021 - 22:16, said:

Eu am ajuns la concluzia ca eu sunt, însă tu nu ești. Posted Image

Ca fapt divers, sistemul cartezian isi ia numele de la Descartes, care a formulat fundamentul filosofiei occidentale moderne: ma indoiesc deci gandesc, gandesc deci eu sunt.
Eu i-am prezentat lu colegu @horny fix rationamentul lui Descartes, intr-o forma accesibila. Mi se pare un lucru bun ca te-a marcat.. eu zic ca undeva ceva din tine recunoaste.

#125
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,534
  • Înscris: 08.01.2021
"Trollez deci exist".

Pe bune, eu credeam că sistemul cartezian e inventat de Cartier, iar bazele filozofiei occidentale au fost puse de Kent, sa moara veta...

Însă eu cred ca de fapt nici Descartes, nici Cartier și nici Versace nu au existat, ci crezi ce-ți spun alții despre ei fără sa verifici nimic. Asta în cazul fericit în care nu-s niște simple halucinații ale mintii tale care nici nu exista :D

Edited by KiloW, 30 August 2021 - 23:11.


#126
apocalipsul

apocalipsul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,662
  • Înscris: 26.01.2014
intelegi ca punctul initial nu se incadreaza in coordonate carteziene?
pentru un sistem de coordonate ar trebui sa exista spatiu, macar virtual... ceea ce nu era cazul. spatiul nu exista inainte de presupusul bang bang...
iar din sistemul cartezian lipseste coordonata "timp"

Quote

Dar exista, totusi, niste baieti smecher

Quote

mai sunt si care studiaza.
noroc ca tu nu te numeri printre ei...
n-a inteles nimeni nimic, stai linistit... au studiat si au folosit doar efectele.
cauza fenomenelor e cvasi-necunoscuta.
ai auzit vreodata expresia:"daca taceai, filozof ramaneai"?
ma bucur ca te amuzi... e grele tată si filozofia, si artimetica, si ironia... iti trebuie bilă antrenata...
in schimb, prostii, daca-i bagi in seama, nu mai scapi de ei... se cred importanti...
cel mai intelept cedeaza. pa!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate