Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frauda magazin online

AC Woods Venezia Smart - nu races...

podea ciment denivelata

Îndepartare bule folie reflectoriz...
 Revista imobiliara cu poze... cir...

Recomandare soundbar pentru laptop

Veți renunța in 2025 la...

Coaxial pentru cablare casa
 "Gipane" cu girofar care ...

Mai e cineva pe forum, in afara d...

COSAFA CUP 2024

Cartela internet cu roaming - com...
 Service Liebherr

Modificare lucrare cimentata

Refinanțare credit ipotecar ...

site CNAIR, sectiunea vignettes -...
 

Pentax Romania - topic pentru pentaxiști

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7304 replies to this topic

#73
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Poze de la iesirea la munte lui florinel si a mea in Ceahlau de 1 mai aici si aicilea

#74
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
am si eu o intrebare...a fost careva dintre voi pozar la vreo nunta cu pentaxul? nu neaparat cel oficial...

daca da..cum s-a comportat? ce-ati imai nvatat despre aparat?

#75
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,220
  • Înscris: 12.06.2004
M-am jucat eu nitel, just for fun :)
Concluzii?
- mi-ar fi trebuit blitz, chiar si ISO3200 era insuficient in biserica (poate am nimerit una mai beznoasa... si doar am folosit 50-ul). Asa as fi rezolvat si cu expunerea si cu AF-ul (care se cam chinuia, saracul)
- daca as fi fost pozarul oficial acel 16-45 f/4 (+blitz desigur) ar fi fost mai mult decat necesar.
- viteza de scriere in jpeg a fost adecvata (foloseam la momentul respectiv un Sandisk UltraII). Raw n-am incercat, desi probabil ca aparatul ar fi facut in continuare fata. Poate insa altii trag mult mai multe cadre/rafale in loc de single shot...

Dupa cum vezi, in principal problema a fost lipsa unui kit corespunzator (blitz+obiectiv wide-normal)

Edited by Kunzite, 29 May 2006 - 18:39.


#76
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
pai daca nu mere af-ul..mere mf-ul...
ma interesa si in raw ...chiar trebuiie card 3000x?

si acu ce card ai?

#77
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,220
  • Înscris: 12.06.2004
Acum un Corsair 6sn. Din pacate, Sandisk-ul a crapat :(
Nu, DS-ul oricum nu beneficiaza de un card ultra-rapid. 60-80x este OK. Modelele mai noi se spune ca ar oferi o oarecare crestere a vitezei chiar si cu carduri 133x, insa n-am intalnit nici un test cat de cat riguros care sa verifice acest lucru.

#78
ogarafgan

ogarafgan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 833
  • Înscris: 06.02.2005
Io am fost la pozat o nunta si am invatat ca nu face poze fara blitz :roflmaofast: ... incolo s-a comportat foarte bine :rolleyes: , mai ales la cele de afara... le am puse pe blog

Edited by ogarafgan, 29 May 2006 - 20:36.


#79
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
daca dai si-un link...ca m-am lasat pagubas...e jungla la tine pe blog...asta dupa ce m-am chinuit sa-l gasesc...

#80
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,719
  • Înscris: 29.03.2006
Felicitari pt. achizitie, si sa onorati cum se cuvine sticla Pentax !

..... pozati ce vreti voi, dar nu puneti pe forum orice....please  :)

....fain drum spre job, sunt sigur ca o sa ai si alte ocazii, cu lumina inca si mai buna !

Eu am facut cateva nunti ca si fotograf principal, dar pe film ( KodaK Gold de 200 ASA), cam 4 filme de fiecare data, casa de cununii, casa miresei, biserica si restaurant.
Nu sunt pozar de nunti, sunt artist plastic si designer, de fapt cred ca de asta am fost si rugat sa fiu eu fotograf....

Am folosit un smc K 55mm f 1.8 manual pe un Pentax K2 si cu un blitz chinezesc cu nr. real putin peste 12  ;) si expunere manuala dupa distanta...., in general la f 4 si f 5.6, dar si mai mult sau mai putin...si ultima data am folosit un smc F 50 f 1.7 cu un SF 10 si un blitz AF 330 FTZ.

Am facut zoom doar cu picioarele, si de fiecare data au iesit toate cadrele excelent..... B)

Anul asta merg si la nunta lu' sorumea', si o sa incerc MZ-S-ul impreuna cu FA 24-90 3.5-4.5, smc F 28-80 f 3.5-4.5, smc F 70-210 f 4-5.6, dar cred ca de baza, tot smc F 50 f 1.7 si poate si 55-ul o sa fie....

Atentie, daca mirele poarta negru sau asemanator iar mirasa alb, asa e de regula..., poti avea 10 EV diferenta intre ei !
Cred ca e f. recomandabil sa tragi RAW pt. a utiliza la max. latitudinea de expunere a senzorului, eventual HDR ulterior, folosind o poza cu setari diferite de luminozitate....presupun ca au facut si altii asa ceva, dar mie mi-a venit ideea asta fara sa citesc de ea... :D

Fara frica, scula tine, totul depinde de fotograf....!
Spor !

Edited by loock, 30 May 2006 - 09:24.


#81
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
hmmm...si nu ti-a lipsit ceva wide?

#82
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,121
  • Înscris: 19.01.2004
24..28 mm e suficient pe film, sato.
el_jorj folosea un 35-80/4-5.6 SMCP FA la nunti pe mz50 si nu l-am auzit sa se plinga.

iar pe cosina tinea un 50, daca nu ma insel.

Edited by Taxon, 31 May 2006 - 15:03.


#83
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,719
  • Înscris: 29.03.2006
In primul rand 50-ul pe format Leica, incadreaza ca un 35mm pe format DX, dar cu mai putine distorsionari...

In al doilea rand, am avut noroc de locatii cu spatii generoase....

In al treilea rand, atunci cand am folosit 55-ul, ii cunosteam bine pe oameni, si nu am avut nici o jena sa ma duc aproape, si cu atat mai putin sa ma departez...

In al patrulea rand, dar poti sa-l iei si ca primul !, nu aveam nevoie de fuga perspectivala si nuntasi distorsionati.....!!! :puke:

Nu am avut nevoie nici de tele si nici de superangular, cand am fost cu smc K 55 f 1.8.

Cu smc F 50 f 1.7, a fost putin altceva....chit ca e mai wide...
Au fost spatii ceva mai modeste, in toate locatiile, dar am reusit sa ma descurc bine fara prea mare stres, mai ales ca am folosit AF si blitz cu TTL...
...am avut o usoara senzatie  a nevoii unui 40 sau 35, dar in realitate nu a fost deloc necesar, am reusit sa ma retrag suficient si pt. pozele de grup din fata bisericii si de unde a mai fost nevoie...;
...client cu personalitate mai putin potrivita pt. fotografie....zgarciob, banal, etc...;
....cred ca am simtit mai curand lipsa unui tele....nu mai era pe camera 55-ul...si nici nu ma tenta prea tare moaca mirilor, atunci cand ma duceam aproape....; cred ca un 77 sau un 85  putea sa prinda cateva cadre bune in plus....noroc cu rezolutia mare a filmului, care mi-a permis sa fac crop pe Frontier la cateva poze....

La DSLR-uri, atentie cu PTTL -ul ala, care ii face pe unii sa clipeasca !
D si DS au si TTL, e usor de ocolit problema, am inteles ca la iso 400 expune f. bine, si daca mai e nevoie se poate oricum afla compensarea necesara...
Cu DL e mai greu, solutia ramane cred cea clasica....tabel lipit pe spatele blitzului, si expunere manuala dupa distanta....facuta bine, nu e greu deloc, da rezultate excelente !

Edited by loock, 31 May 2006 - 22:55.


#84
tetral

tetral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2006
Doua intrebari pentru Pentaxienii mai cunoscatori decit mine:

1. Stiti cumva de unde pot sa-mi iau baterii CR-V3  si incarcator din Romania? Eventual preturi...
2. Nu ca as vrea sa-mi cumpar miine, dar nu inteleg o chestie: "Limited" se refera la "editie limitata" sau "autofocus limitat"? :blush:

#85
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,220
  • Înscris: 12.06.2004
1. De la f64, de la gpbatteries, poate gasesti pe undeva Delkin... (atentie, incarcatoarele sunt diferite! nu le poti combina). Sa fie de 3V, asta-i important.
Sa nu spui ca nu te-am avertizat, astea se incarca lent, ~3h/bucata - si se incarca pe rand!
2. Cum sa-ti explic, cei de la Canon - cu toate resursele lor - au reusit sa copieze de la Limited numai L-ul :naughty:
Chestia cu AF-ul limitat se vrea a fi o gluma?

#86
tetral

tetral

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 28.04.2006
Ca se incarca mai greu nu e o problema. Eu noaptea deobicei dorm si de exemplu asa procedez si acum: am un incarcator foarte lent si niste AA de 2500 le da gata intr-o noapte. Deci no problem. Dar "pe rind" adica in incarcator nu pot pune doua CR-V3 ?
Cam cit rezista bateriile astea? Pe ceva review am vazut ca desi mai scumpe, costul/poza este mai mic de aici deduc faptul ca sunt muuult mai durabile la pozat.

In legatura cu Limited, pe la toate magazinele am vazut :"Pentax Normal SMCP-FA 43mm f/1.9 Limited Autofocus Lens" si de aici necunoscatorul de mine am confuzat, dar ca sa nu ma frac de KKO, am zis ca mai bine intreb pentaxienii decit sa rida oarece canonosti de mine.

#87
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,220
  • Înscris: 12.06.2004
Incarcatorul e pentru o singura baterie, asa ca - daca nu iei doua - va trebui sa te trezesti in toiul noptii ca sa schimbi bateria. N-as putea spune insa cat te tin, n-am testat niciodata (nu trag prea mult :) ); poate Ogarafgan ne ajuta?
Limited nu inseamna ca ceva ar fi "limitat" la aceste obiective (nici macar volumul productiei, desi mult mai mic decat in cazul obiectivelor normale). Sunt niste obiective cu optica si constructie deosebita, care se bat cu "the best from Leica&Zeiss". Arunca o privire si-aici:
http://www.luminous-...-02-05-02.shtml
Limited-urile noi (deocamdata 2 lansate, 40mm f/2.8 si 21mm f/3.2; urmeaza 70mm f/2.5) sunt DA-uri pancake. Ma intreb ce planuri are Pentax cu acest nume...

#88
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,160
  • Înscris: 29.06.2005
Testat cu acumulatori AA 2350mah proaspat incarcati - 900 cadre cu *istDS pana a inceput sa arate baterie la 1/2.Teoretic, CR-v3 ar trebui sa tina mai mult.Cat.. n-as putea spune ca ale mele stau si acum in geanta, nedesfacute.

Edited by florinel, 08 June 2006 - 15:14.


#89
ogarafgan

ogarafgan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 833
  • Înscris: 06.02.2005
Mda, cam 900 de foto tragi cu CR-V3, nu pot baga mana in foc, alu' mine cred ca are o problem cu bacteriile, nu se iubesc :D , dar la urma urmelor sunt slabe, de 1600.... doar atat gasesti momentan in Romanica la F64, 2 bacterii=acumulatori + incarcator rapid :lol: , dar le incarca complet in 4 ore pe rand, deci 8 ore, deci cum ziceam setul complet e 2 milionoci si o sutica.
So, daca vrei si de rezerva alte 2 si binenteles tre' sa cumperi si incarcator, ca sa le poti incarca pe amandoua o data :rolleyes: , calculul ajunge la 4200000.
Nu va luati pentaaaaaaaaaax :boxing:

Edited by ogarafgan, 08 June 2006 - 21:42.


#90
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,220
  • Înscris: 12.06.2004
Nu va luati Pentax, sa va spun eu ce-am patit cu acumulatorii astia: s-au descarcat tocmai cand trebuia sa merg cu niste amici sa mai trag o poza-doua. Am mers - desigur - in magazin si-am luat neste AA-uri pe Li, pe care inca le mai tin ca back-up. Nasol rau, nu mai bine injuram printre dinti ca n-am unde sa incarc bateriile proprietare? :D
Ideea e (IMO): trageti mult si des, NiMH. Trageti mai rarut, RCRV3. + baterii (nu acumulatori) de Li pentru backup.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate