Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
R.I.P. Donald Sutherland

Problema de soft ...

PPC suprataxeaza voit fara nici o...

Senzori de miscare aprind lampile...
 Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...
 Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta
 hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 

Pentax Romania - topic pentru pentaxiști

* * * * - 3 votes
  • Please log in to reply
7304 replies to this topic

#55
adi v

adi v

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 16.03.2006
NO WAY!!!

Cum merge 50-ul?

#56
Cr|st|

Cr|st|

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 14.03.2005
Foarte bine. Primele impresii FA 50/1.4, din pacate doar dupa cateva teste, nu am avut mai mult timp : ma asteptam sa fie un pic mai rapid, in conditii bune de lumina e ok dar in interior dureaza un pic mai mult (fac comparatie cu DA 18-55, doar pe asta il am). Nu ma deranjeaza la stilul meu de pozat. Altceva, pentru interior e superb, daca ridic la iso400 ma ajuta mult diafragma deschisa, sunt uimit cat de multa lumina intra (dealtfel si in vizor se simte diferenta parca, e mai luminos, si pot face manual focus in conditii bune, chiar cu vizorul mai mic al DL-ului). Facut si ceva portrete, imi place foarte mult separarea de background. Un pic soft la 1.4 (totusi accepta foarte bine un unsharp mask in PS), deja de pe la 1.8 devine foarte sharp, 2.0 mi s-a parut excelent. Deocamdata nu l-am dat jos de pe aparat  :coolspeak:

#57
john_b

john_b

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 37
  • Înscris: 11.09.2003
Mai numarati un pentaxist (dl kit, deocamdata) :)

#58
Cr|st|

Cr|st|

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 518
  • Înscris: 14.03.2005
Sa-l stapanesti sanatos si sa faci poze multe cu el :coolspeak: ... bine ai zis..."deocamdata" ;)

#59
dolcegabbana

dolcegabbana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.04.2006
Salut! Voi p topicu asta laudati pentaxurile reflex? Ca eu miam luat un optio 50 si merge d inebunesti :cursing:  ! Pina fac o poza calumea cu el stric 15: daca bagi blitz ies intunecate iar daca il scoti ies miscate  :death: . Cam naspa...

#60
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,155
  • Înscris: 29.06.2005
Da, noi p topicu` ast n laudam k ave pientacsuri reflex.Car nu tre` s fac 15 poze k s iasa 1.Si eu miam luat bicicleta si nu merge singura dak nu dau l pedal.Cam nashpa...

#61
dolcegabbana

dolcegabbana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.04.2006
Sa sti ca naspa...pt ca aveam incredere in pentax si nu ma gandeam ca pot sasi bata joc ... pina la urma d ei si d imaginea lor fcnd produse d 3 lei... astea optio. La reflexuri ar fi si normal sa mearga la cati bani dai p ele sa am vzt unele poze care nici alea nu erau grozave...scoase din reflexuri

#62
Sato

Sato

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,751
  • Înscris: 01.12.2001
Eu te-as intreba daca ai citit manualul...

Dupa ce l-ai citit te-as invita sa dai click aici sa vezi ce poze se pot face cu el.

Dupa aia te-as invita sa mai citesti o data manualul. Eu l-am citit pe-al meu de mai multe ori. Si inca il mai citesc... :rolleyes:

#63
dolcegabbana

dolcegabbana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.04.2006
Sa stii ca lam citit in engleza apoi am zis ca ...hai sal iau si p ala in fr ca poate inteleg mai bine...degeaba ..ca am ajns la concluzia ca nus eu asa greu d cap ci focusu aparatului in lumina mai slaba e d 3 lei... si dupa ce leam citit fac o poza afara cu camara cu blit si mio scoate d zici cai fcta noaptea fara nici o lumina. Tu kiar crezi ca pozele din linku p care mi lai dat sunt fcte cu optio 50? Ma intreb oare s60 tot la fel o fi? Focusu ala manual care apare in cartea lui kiar o merge ca un focus p inelu lentilei?
PS.Daca stii cum sa rezolv problema cu poze intunecate scoase la daylight cu blit pliz spunemi si mie!

Edited by dolcegabbana, 23 April 2006 - 14:40.


#64
docman2

docman2

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 233
  • Înscris: 13.02.2006
se recomanda citirea cu atentie a prospectului. daca apar manifestari neplacute adresati-va medicului sau farmacistului....

#65
ogarafgan

ogarafgan

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 833
  • Înscris: 06.02.2005
Mai dolcegab, e stricata tastatura la calc tau? ca ma "doare" okii si neuronul incercand sa urmaresc ce scrii tu.....poate scrii mai bine in engleza sau franceza, si-o sa pricepe si noi!!!! :huh:

Edited by ogarafgan, 23 April 2006 - 16:09.


#66
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 22.03.2005
lasa-l, e hazliu... mai antrenezi neuronu' :naughty:

#67
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,217
  • Înscris: 12.06.2004
Da bre, pentaxu ast nu pte sa ocolesk legil fzicii... asa k pti sal arnci... iati n benkiu ceva k-i mai bn. K la mne nu vad nik prn vzor dc nu sct capcul d la obectv  :P (ei, mi-a iesit? :notangel: )
Ah, dupa ce citesti manualul de vreo 2-3 ori, da o tura si pe-aici: http://www.pentaxima...Optio50_web.pdf  :naughty:
N-o fi Optio 50 un aparat prea stralucit, dar ceea ce se intampla e din vina operatorului. Haide totusi sa pastram acest thread pentru scopul initial, si sa nu incepem sa explicam aici cum se apasa pe buton.

John_b, bine ai venit! He he... sa-l stapanesti sanatos, vezi ca trebuie sa-l uzi (cu bere, si gatleju' - nu aparatul, ca ala nu-i beer proof) ;)

#68
dolcegabbana

dolcegabbana

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 199
  • Înscris: 15.04.2006
Paaaaaaaaaaiiiiiiiiiiiiii nu pot sami iau Benq.....Mie cam frica....au inceput sa cam semene cu gama optio.Daca imi iau plasa din nou?Ce fac?  Sau macar sa fiu atent sa nu fie Benq50. Poate un Benq reflex ar fi ok nu?

#69
patratzel

patratzel

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 24.09.2004

View Postflorinel, on Apr 5 2006, 18:36, said:

A aparut vreun pentax cu vizare stereo si nu stiu?Altfel cum focalizezi cu un ochi prin vizor si altu` pe afara? Eroarea de paralaxa? :P
Nu stiu exact despre ce era subiectul ca n-am fost prezent, dar Incearca sa urmaresti o pasare in zbor, cu un obiectiv de peste 200mm uitandu-te doar prin vizor :)

#70
Kunzite

Kunzite

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,217
  • Înscris: 12.06.2004
Patratel, nu e vorba doar de urmarirea subiectului ci chiar de focalizare :) E foarte fain, rugati-va de docman sa va arate (desi se poate si cu alte aparate, dupa cum am spus cu un LX+50mm potrivirea - intre ceea ce vezi prin vizor si ceea ce vezi cu ochiul liber - e perfecta).

#71
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,718
  • Înscris: 29.03.2006
Era vorba despre Pentax LX cu una din pentaprismele disponibile !, ( difera marirea ) si smc K si A 50 f 1.2 ( Atentie, f 1.2 !!! )......adica un ob. destul de rar.....(difera focala efectiva )

Daca tot vorbim de raritati, eu am printre altele, un Pentax K2 black ( marire 0,88 in vizor) si un smc K 55 f 1.8, combinatie despre care se spune in manualul camerei ca ar avea o marire finala 1, si ca tot asa poti viza cu un ochi deschis, etc....
Nu este adevarat !, cel putin nu de la toate distantele, poate de aproape sa fie valabil, dar la infinit, obiectele apar clar mai mici !, de ex. luna.... :)

Daca chiar cauta cineva asa ceva  :o , cred ca e mai simplu cu un zoom....dar in loc sa faci poze, trebuie sa stai sa potrivesti.....

Edited by loock, 24 April 2006 - 10:31.


#72
moalesipufos

moalesipufos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 05.04.2005

View PostSato, on Apr 23 2006, 15:05, said:

Eu te-as intreba daca ai citit manualul...

Dupa ce l-ai citit te-as invita sa dai click aici sa vezi ce poze se pot face cu el.

Dupa aia te-as invita sa mai citesti o data manualul. Eu l-am citit pe-al meu de mai multe ori. Si inca il mai citesc... :rolleyes:
Eu am un Pentax 60,manualul pe care-l ai este in limba romana,ca al meu este in engleza si nu inteleg mare lucru? :scratchchin:Pana acum cateva zile eram f.multumit de el(cu exceptia faptului ca nu are stabilizator de imagine,dar...)Acum 1 saptamana am fost la munte si desi era o vreme superba,1/3 din fotografii mi-au iesit intunecate,ceea ce nu am mai patit pana acum.Nu pot sa inteleg ce s-a intamplat,am observat dupa aceea ca lentila era putin murdara,asta sa fi fost cauza?

Edited by moalesipufos, 10 May 2006 - 16:29.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate