Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce poze faceti?

Sticker ciudat pe cutia aerului c...

lentile de contact vs ochelari d...

Eroare zoom la Lumix FZ82
 kia optima vs vw passat

Scoala de soferi pe cutie automat...

ANCOM: Localizarea apelantului la...

Marirea numarului de echipe calif...
 Prosumatorii peste 10.2 kW obliga...

Cazier judiciar politia de sector?

Curatare bord auto

Google Pixel 9 & 9 Pro
 Cine livreaza in RO pachete trimi...

[CHESTIONAR] Cat de des va reinst...

Configurare Rufus-4.5

Card edenred G pay ajutor!
 

Posibila infractiune?

* * - - - 7 votes
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
DarthBane

DarthBane

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,486
  • Înscris: 22.03.2021
Ba a spus omul, chiar în primul post.

 Mihaim92, on 14 iulie 2021 - 14:15, said:


(a mea nu are nimic)




#20
Mihaim92

Mihaim92

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 14.07.2021
A mea nu are nimic, am strecutat acolo intr-o paranteza informatia dar nu, nu am vreun semn pe masina. Insa stiu ca mi s-a spus in aceste zile ca "trag usor dreapta" ceea ce ma rog, nu vreau sa fiu ipocrit dar cred ca este un defect destul de intalnit la incepatori si cel mai probabil voi regla asta in alte cateva zile de condus. Si da, ma gândesc ca poate fi interpretat ca ceva grav faptul ca nu am oprit in cazul in care i-am luat oglinda sau am sters alta masina...nici nu stiu ce sa spun. Imi dau seama ca nu e o problema extraordinar de grava, m-a intrebat cineva cati bani am dat pentru permis aici, de parca as fi omorat pe cineva pe trecere sau as fi depasit viteza legala, as fi mers pe contrasens sau cine stie ce. Vreau doar sa evit o eventuala avalansa de neplaceri pentru ca stiu ca sunt predispus sa ating alte masini la manevre precum parcarea laterala sau circulatia pe spatiu restrans.

#21
vj_Heaven

vj_Heaven

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,080
  • Înscris: 19.07.2005
Presupun ca masina stearsa era parcata, de ce nu te-ai intors sa vezi despre ce e vorba?

Daca tu nu stii ce masina ai zgariat e cam aiurea sa mergi la politie sa lasi declaratie "in alb".  Daca zgarie altu o masina in zona o sa te cheme pe tine sa platesti. :D

#22
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008

 Toymachine, on 14 iulie 2021 - 15:11, said:

Nu prea vad cum te-ar identifica politia in caz ca cel "avariat" depune reclamatie, dar in  cel mai nefericita situatie: chiar ai atins masina aia, se vad urme, se duce la politie, ei te gasesc ( camere, etc )  ai ramas fara permis. ( din nou, asta e cea mai "neagra varianta" )

 mircea812, on 14 iulie 2021 - 16:05, said:

Du-te la politie. Daca se duce celalalt si tu nu, ramai fara permis ...
oameni buni, mai actualizati-va cunostintele de legislatie. Nu se ia permisul pentru asa ceva, nu e fuga de la locul accidentului cu victime. Si tu, incepator, ar trebui sa stii asta.

 mircea812, on 14 iulie 2021 - 16:32, said:

Ia raspunde tu la situatia asta:  cel acrosat a vazut numarul initiatorului, s-a deplasat la politie si a spus ca initiatorul si-a vazut de drum. Stii ce se intampla?
Hai sa-ti spun eu ce se intampla. Acum cateva luni, un taxi imi sterge masina parcata in fata blocului, chiar sub camere, si pleaca. Ma anunta un martor, imi da si poza cu taxiul langa masina mea, se vede numarul, tot. Ma prezint la politie, declar masina lovita, comunic numarul si faptul ca am martor si pot pune la dispozitie filmarea. Politistul face poze masinii mele. Imi da autorizatie de reparatie si imi spune ca il va cauta si daca il gaseste, pot repara pe asigurarea lui. Va primi amenda, nu i se suspenda permisul, ca nu e accident cu victime.

Fast forward in prezent. Nu m-a contactat niciun politist. Pesemne nu l-au gasit. Taxi cu numar vizibil, indicativ si tot ce trebuie. Am gasit eu pe net numele soferului, in baza de date cu autorizatii. Politia nu l-a gasit. Stiu ce-am gresit. Ar fi trebuit sa sun, sa insist, sa ma interesez. Am vrut sa vad totusi cat de departe merge bataia de joc. Iata.

Deci incepatorule, stai cuminte acasa si mai frunzareste legislatia sau exerseaza intr-o parcare de centru comercial. Trebuie doar sa te obisnuiesti cu dimensiunile masinii.

Edited by Michidoo, 14 July 2021 - 22:21.


#23
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005

 Michidoo, on 14 iulie 2021 - 22:17, said:

oameni buni, mai actualizati-va cunostintele de legislatie. Nu se ia permisul pentru asa ceva, nu e fuga de la locul accidentului cu victime. Si tu, incepator, ar trebui sa stii asta.




Deci incepatorule, stai cuminte acasa si mai frunzareste legislatia sau exerseaza intr-o parcare de centru comercial. Trebuie doar sa te obisnuiesti cu dimensiunile masinii.

Eu zic sa-ti actualizezi tu informatiile Posted Image

https://forum.softpe...rmis-suspendat/



http://fisaauto.ro/f...d-rutier-3.html
https://e-juridic.ma...mpla-25026.html

''Art.100
(1)
(2)
(3) Constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a II-a de sanctiuni si cu aplicarea sanctiunii contraventionale complementare a suspendarii exercitarii dreptului de a conduce pentru o perioada de 30 de zile savarsirea de catre conducatorul de autovehicul, tractor agricol sau forestier ori tramvai a urmatoarelor fapte:
a) depasirea coloanelor de vehicule oprite la culoarea rosie a semaforului sau la trecerile la nivel cu calea ferata;
b) neacordarea prioritatii de trecere pietonilor angajati in traversarea regulamentara a drumului public prin locurile special amenajate si semnalizate, aflati pe sensul de deplasare a autovehiculului, tractorului agricol sau forestier ori tramvaiului;
c) neacordarea prioritatii de trecere vehiculelor care au acest drept;
d) nerespectarea semnificatiei culorii rosii a semaforului;
e) nerespectarea regulilor privind depasirea;
f) nerespectarea semnalelor, indicatiilor si dispozitiilor politistului rutier aflat in exercitarea atributiilor de serviciu;
g) neprezentarea la unitatea de politie competenta pe raza careia s-a produs un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, cu exceptia cazurilor prevazute la art.79 alin.(2).
h) folosirea telefoanelor mobile atunci cand conducatorii de vehicule se afla in timpul deplasarii pe drumurile publice, cu exceptia celor prevazute cu dispozitive tip "maini libere", concomitent cu incalcarea unei reguli pentru circulatia vehiculelor.''

Edited by mircea812, 15 July 2021 - 08:02.


#24
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004

 Mihaim92, on 14 iulie 2021 - 20:16, said:

A mea nu are nimic, am strecutat acolo intr-o paranteza informatia dar nu, nu am vreun semn pe masina. Insa stiu ca mi s-a spus in aceste zile ca "trag usor dreapta" ceea ce ma rog, nu vreau sa fiu ipocrit dar cred ca este un defect destul de intalnit la incepatori si cel mai probabil voi regla asta in alte cateva zile de condus. Si da, ma gândesc ca poate fi interpretat ca ceva grav faptul ca nu am oprit in cazul in care i-am luat oglinda sau am sters alta masina...nici nu stiu ce sa spun. Imi dau seama ca nu e o problema extraordinar de grava, m-a intrebat cineva cati bani am dat pentru permis aici, de parca as fi omorat pe cineva pe trecere sau as fi depasit viteza legala, as fi mers pe contrasens sau cine stie ce. Vreau doar sa evit o eventuala avalansa de neplaceri pentru ca stiu ca sunt predispus sa ating alte masini la manevre precum parcarea laterala sau circulatia pe spatiu restrans.
cred ca ala a facut misto de tine !!!
daca pe masina ta nu se cunoaste nimic vezi-ti de viata ta in continuare si nu iti mai face griji aiurea.
dupa cum a zis cineva pe aici orice zgarietura se aude mai putin daca atingi cu 10-20 km/h pe ala din fata/spate.

Edited by rex, 15 July 2021 - 10:25.


#25
Michidoo

Michidoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,425
  • Înscris: 15.01.2008
@mircea812, eu iti spun ce mi-a spus politistul. Am intrebat pentru ca n-as fi vrut sa-i fac rau omului, mai era si taximetrist, nu cred ca-i pica bine sa stea fara permis. Am incercat sa dau de el inainte sa merg la politie, dar colega de la dispecerat a avut grija sa-l acopere bine. Nu mi-a ramas decat sa merg la politie. Dar ce folos? Masina mea tot zgariata, iar el umbla in continuare in trafic bine mersi. Am castigat doar experienta in completarea declaratiei cu accidentul.

#26
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,022
  • Înscris: 08.06.2005
Politistul ala e un idiot (ca sa nu spun corupt). Fa o plangere la superiorul lui. Daca ii lasam tot timpul sa faca ce vor ei tot asa o sa o patim...

Edited by mircea812, 15 July 2021 - 13:35.


#27
castiel97

castiel97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 331
  • Înscris: 07.02.2020
Tu vrei sa te duci la politie pe baza a ce? E imposibil sa nu-ti fi dat seama (poate doar daca aveai maneaua la maxim) iar daca tu chiar atingeai pe altu aveai urme pe masina, daca nu ai stai naibii linistit, te mai fugaresc si politaii de acolo.
Ori si-a batut joc de tine ala ori te-a confundat / i s-a parut.

#28
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
Du-te la politie si declara povestea accidentului - asa este corect . Nu te lua dupa niste anonimi de pe forum care iti spun sa fentezi legea ca in caz de ceva nu cred ca va veni unu din ei sa plateasca in locul tau.
Daca politistii te vor trimite la plimbare e altceva dar tu iti faci datoria.

Edited by BaXXon, 17 July 2021 - 01:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate