Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Țuica are gust ciudat

Copii nascuti in Romania

Ușa exterioara care scar5...

Felicitari Republica Moldova pent...
 Decizie dificila intre doua model...

Orange nu onoreaza premiile din P...

Ungere mecanism usa metalica de a...

Probleme baterie monde 3
 Tipuri de acces Gura Portitei, di...

Crearea unei formule Excel cu div...

Filme ce urmeaza in 2024 - horror

Tarot (2024)
 Prescriere datorii parinti decedati

Utilizare credit cartela Vodafone

La multi ani @Cousteau !

Inlocuire hdd cu ssd la NVR
 

Meserii actuale bine platite

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#37
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Andreysc7, on 11 iunie 2021 - 15:58, said:





La fel ca in orice alt domeniu, trebuie pregatire. La mine totul a inceput ca un hobby prin 2008



Hai sa lasam vrajeala. Am scris pentru inceput. Acuma eu personal iti scriu de pe un Wacom Cintiq Pro 32" ... am dat pe ea (la feminin pentru ca e o tableta) 4000 de euro + 500 de euro suportul . Nu am pus la socoteala s PC-ul. In ultimii 5 ani cred ca am investit undeva la 20.000E in hardware


Pe langa BMW-ul alaPosted Image .

Multi nu inteleg ca parte din profit trebuie sa ii investesti tot in viitorul tau, in scule, in cursuri si tot timpul sa incerci sa fii cu un pas inainte

#38
tehnics

tehnics

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 30,881
  • Înscris: 01.11.2005

 Andreysc7, on 11 iunie 2021 - 15:58, said:


Domeniu :
- Recent m-am angajat la o firma relativ mare din Olanda pe postul de Automotive Artist si rolul meu momentan e sa optimizez modele pentru diferite aplicatii
- De 10 ani sunt freelancer, in mare parte am lucrat cu companii care fac jocuri pentru platformele mobile. Portfolio (o mica parte din lucrari ) : www.artstation.com/ffs

Ok. Mersi.
E diferit de domeniul meu.
Eu in schimb nu sunt in Ro, sunt in alta tara unde nivelul de trai - adica preturile - sunt ridicate. Si serviciile de asemenea.
Iti dai seama ca eu nu pot lucra decat pentru acea zona/tara.
Ca eu daca cer 85euro/ora (cat e tariful pentru un inginer bun in domeniul meu) pentru o tara ca Romania clar nu voi face mare scofala.  Plus ca aici nu merge cu "hai sa incerc sa vad cum e"....neah. Aici nu iti plateste nimeni daca nu ai firma/nu emiti factura.

 daniMMM, on 11 iunie 2021 - 16:08, said:

Multi nu inteleg ca parte din profit trebuie sa ii investesti tot in viitorul tau, in scule, in cursuri si tot timpul sa incerci sa fii cu un pas inainte
Corect. Si mereu trebuie sa inveti lucruri noi, sa te adaptezi pietei, ca altfel in 5 ani de zile, ramai in urma si iesi de pe piata.

#39
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,707
  • Înscris: 05.02.2012

 daniMMM, on 11 iunie 2021 - 16:08, said:

Pe langa BMW-ul alaPosted Image .

Multi nu inteleg ca parte din profit trebuie sa ii investesti tot in viitorul tau, in scule, in cursuri si tot timpul sa incerci sa fii cu un pas inainte

Da, pe langa BMW-ul ala Posted Image ... a nu se intelege gresit, la el a contribuit si sotia cu un 20% Posted Image
Clar ca trebuie sa investesti. Nu ai cum sa lucrezi fara sculele potrivite Posted Image Nu ai cum altfel si chestia asta ti-o poate confirma si un muncitor in constructii care se respecta

Quote

Eu in schimb nu sunt in Ro, sunt in alta tara unde nivelul de trai - adica preturile - sunt ridicate. Si serviciile de asemenea.
Iti dai seama ca eu nu pot lucra decat pentru acea zona/tara.
Ca eu daca cer 85euro/ora (cat e tariful pentru un inginer bun in domeniul meu) pentru o tara ca Romania clar nu voi face mare scofala.  Plus ca aici nu merge cu "hai sa incerc sa vad cum e"....neah. Aici nu iti plateste nimeni daca nu ai firma/nu emiti factura.

Stai linistit ca nici eu nu prea ma omor dupa clientii din Romania. Cand aveam biroul intr-un spatiu inchiriat, a venit un tip la mine sa ii fac o extensie la casa . I-am spus ca totul e ok , sa vina peste 3 zile si costa 500de euro. Si a inceput sa ma ia cu "de ce asa scump ? dai 2-3 click-uri acolo" .. pana i-am spus sa se aseze pe scaunul meu si sa dea el click-urile alea :lol: .. + tot asa, au mai fost unii care au vrut tot felul de chestii sa le fac pe la case , sa vada ei cum arata si cam aceasi poveste , nici unul nu s-a intors :lol:

Edited by Andreysc7, 11 June 2021 - 16:17.


#40
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 tehnics, on 11 iunie 2021 - 16:12, said:

Corect. Si mereu trebuie sa inveti lucruri noi, sa te adaptezi pietei, ca altfel in 5 ani de zile, ramai in urma si iesi de pe piata.
Cel putin in domeniul meu fiecare firma scoate propriul produs cu propriul aparat care il duce la finish. Si fiecare cioara isi lauda puiul. Stii cum... nici sa te arunci ca prostul, sa arunci bani pe aparatura si cursuri inutile, sa incerci orice, dar nici sa ramai prins intr-o tehnologie care nu mai poate evolua, ci eventual sa adaptezi , sa improvizezi, sa imbini si sa te adaptezi. Sa furi, in sensu bun, sa fii jmeker.

Si aia cu " sa concurezi cu tine insuti" e taman puIa, concurezi cu tine sa te mentii sanatos si cu bila limpede nu cu performante la job. Acolo trebuie tot timpul sa te uiti in stanga si dreapta, ca la atletism . E clar ca daca esti singurul de pe planeta in treaba aia esti cel mai bun,logic. Atata timp cat  constientizezi ca ai sau poate apare o concurenta care te poate scoate din schema, esti in grafic, nu te considera cel mai bun, ca te plafonezi ca boa.

Edited by daniMMM, 11 June 2021 - 16:38.


#41
ovidiu21

ovidiu21

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,450
  • Înscris: 09.08.2006
Deja e off topic, m-am lamurit in mare parte,raman la aceeasi firma, se poate inchide threadul multumesc.

#42
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,905
  • Înscris: 15.04.2007
N-ai lamurit nimic.Cand nu stii sa faci nimic te angajezi la stat.Stai acolo pana cand poti face un credit sa-ti poti completa CV-ul si go for it.Bafta !

#43
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,707
  • Înscris: 05.02.2012

 ovidiu21, on 11 iunie 2021 - 17:22, said:

Deja e off topic, m-am lamurit in mare parte,raman la aceeasi firma, se poate inchide threadul multumesc.

Faptul ca s-au dat detalii in legatura cu unele aspecte legate de piata muncii nu inseamna offtopic ... sau na, probabil e offtopic pentru ca e chiar ce ai vrut sa auzi (citesti in cazul de fata)

In constructii salariul minim, prin lege, e 3000 de ron ... bafta

Edited by Andreysc7, 11 June 2021 - 17:36.


#44
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,356
  • Înscris: 30.11.2017
Dar cred ca cine e destept lucreaza si obtine profit si fara a investi mult in calculatoare. De exemplu la ce vorbeati aici cred ca puteti lucra si cu un pc de acum 10-15 ani. Trebuie stiut ce comenzi sa se dea.

Americanii au lansat rachete in cosmos sau au mers pe luna facand calcule cu un 486dx

Eu sunt lafel de productiv sau neproductiv ori ca rulez pe un pc cu 4 procesoare de 4000 euro ori ca rulez pe un pentium 4 de 18 ani.

Sau celeron D

Sau athlon xp

Sau chiar pe un pda de vechi, ca oricum noi nu sunt

Initiatorul zice ca stie calculator e bun la toate si are experienta 1 an in vanzari.
Este foarte vag.

Chestii de genul sunt aia care stiu de toate dar nimic de nota 10. Cam asa si eu.

#45
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 ovidiu21, on 11 iunie 2021 - 17:22, said:

Deja e off topic, m-am lamurit in mare parte,raman la aceeasi firma, se poate inchide threadul multumesc.

Nimic nu a fost off topic aici, nu s-a demonstrat decat ca nu ai extras nimic din ce am spus toti, mai bine ramai la aceeasi firma,se poate inchide threadul multumim. In orice meserie se pot face bani

Edited by daniMMM, 11 June 2021 - 18:20.


#46
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,707
  • Înscris: 05.02.2012

 cipri2bau, on 11 iunie 2021 - 18:02, said:

Dar cred ca cine e destept lucreaza si obtine profit si fara a investi mult in calculatoare. De exemplu la ce vorbeati aici cred ca puteti lucra si cu un pc de acum 10-15 ani. Trebuie stiut ce comenzi sa se dea.

Incearca te rog sa instalezi 3DS max pe un PC vechi de 10 ani si sa lucrez prin el. Incearca sa faci un model high poly de 2-3 milioane de poligoane (ceea ce relativ putin, acum lucrez cu cad-uri de 15-20KK poligoane). Incearca sa faci un bake 4K pentru un game asset :)

Nu merge, crede-ma ca nu am dat cu drag banii aia pe hardware. am dat pentru ca am fost nevoit .
Cum am spus, poti incepe cu 2500E pentru un PC decent , la care ar fi bine sa adaugi si o tableta grafica, care incepe de la 50 de euro, si ajunge pana la cea .. pe care o detin :)

#47
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 cipri2bau, on 11 iunie 2021 - 18:02, said:



Tu esti taximetrist, mai sus in meserie ce plm poate fi? Tesla autonoma?

#48
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,356
  • Înscris: 30.11.2017
Mai sus e orice chestie mai bine platita, de ex soferul presedintelui, pilot de formula 1 sofer de comvoi special

Eu daca imi iau pc de 2500 euro nici nu stiu ce sa fac cu dansul. Nici ce configuratie poate fi in atatia bani cu care poti lua si masina. Cred ca il vand si iau unul cu 80 lei celeron D 3,06 ghz, 1 gb ram, hdd 80 gb video sunet lan onboard. Fac aceeasi treaba cu oricare dintre ele.

Nici nu stiu ce e 3ds, dar si daca m-as pune sa lucrez cu asa ceva nu as avea cui vinde desenele, nici spirit artistic nu am

Edited by cipri2bau, 11 June 2021 - 18:25.


#49
marianov

marianov

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 465
  • Înscris: 01.06.2003
Sudor aluminiu?

#50
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Sudor subacvatic?

#51
cipri2bau

cipri2bau

    Dezactivatos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,356
  • Înscris: 30.11.2017
Exista si subacvatic?

Sudor zinc exista?

#52
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,939
  • Înscris: 28.11.2006
Sudor subacvatic exista, meseria asta o facea bunicul meu pe vremea cand eu nici nu eram nascut.

#53
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,152
  • Înscris: 29.06.2005
In toata tara se castiga decent la categoria tehnica. In mare, pe service utilaje.

- La utilaje agricole, de exemplu - de la 2500 lei incepator/ucenic cu 0 experienta, 3500-4500 (in functie de cat de bun devii) dupa 2-3 ani; si merge pana la 6000-7500 dupa 5-10 ani experienta, daca esti capabil.
Dar bagi mii de km/luna si munca zi lumina.
- La utilaje logistice (stivuitoare...etc) - cam la fel; munca e putin diferita, conditii ceva mai bune, program mai omenesc. Nu prea angajeaza cu 0 experienta tehnica, sau fara cunostinte de baza pe electric/mecanic/hidraulic.
- La utilaje de constructii sau eoliene salariile sunt mai mari (pe la 5000 si peste la constructii si pe la 6000 la eoliene sunt salarii...obisnuite). Partea nasoala e ca la utilaje de constructii ai de-a face uneori cu munca fizica deosebita, piese foarte mari/grele si conditii urate (noroi/pamant/piatra...etc) - iar la eoliene lucrezi la inaltime mare, ceea ce prezinta riscuri mari.

#54
carturarulobosit

carturarulobosit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,424
  • Înscris: 07.05.2018
Se castiga bine in orice domeniu daca iti faci treaba cum trebuie si iti dai interesul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate