Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...
 Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta
 hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 

Nikon D5300 vs Samsung S20 Ultra

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Da, ai mare dreptate, este o diferență enorma între cum se vad pozele tale și cum se vad cele de pe YouTube
Asa din curiozitate te rog spune-mi la ce distanță ai stat fata de păpușă
Mulțumesc!

#38
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006
Papusica are cam 40cm deci cumva similara daca vrei sa incadrezi o fata umana, distanta a fost cam 50cm, n-a intrat toata in cadru. La portret este importanta si lumina, daca vrei sa iasa detalii iti trebuie lumina, blitz, difuzer.

Edited by crokodilu, 07 March 2021 - 19:35.


#39
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Sa înțeleg ca acest obiectiv având f2.8 fix dacă l-ai fi folosit tu în locul celui de pe care l-ai folosit la fotografia de mai devreme ai fi reușit sa scoți o fotografie și mai buna.
http://photos.app.go...ysaqtgSZZo33qZA

Edited by eugen1985, 07 March 2021 - 19:49.


#40
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006

View Posteugen1985, on 07 martie 2021 - 19:48, said:

..o fotografie și mai buna...
Depinde ce intelegi prin fotografie mai buna.
Atentie la nikon cu obiectivele si aparatele, sa fie compatibile, Nu ma pricep dar am inteles ca nu orice obiectiv merge cu orice body, studiaza inainte.

Edited by crokodilu, 07 March 2021 - 19:51.


#41
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Adica atunci când dai zoom pe ea se vad și mai multe detalii, asta înseamnă pentru mine o fotografie și mai buna. Nu ma refer la alte aspecte care sunt importante la un portret, vorbesc strict de rezoluție

Din câte am înțeles eu trebuie sa fie F sau Fx pentru D7100

#42
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006

View Posteugen1985, on 07 martie 2021 - 19:54, said:

Adica atunci când dai zoom pe ea se vad și mai multe detalii, ..
Pai se vad, la orice poza cand dai zoom pe ea se vad mai multe detalii. Vezi ca ai 24mpx, dincolo de rezolutia asta nu poti scoate alte detalii, orice obiectiv ai utiliza.

Edited by crokodilu, 07 March 2021 - 20:00.


#43
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Da, logic ca se vad când dai zoom mai multe detalii, atunci sa spun altfel, purici mai puțini, asta caut, si cred ca acel obiectiv de 25-70mm cu f2.8 este superior celui care vine cu aparatul de 18-55mm

#44
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006

View Posteugen1985, on 07 martie 2021 - 19:48, said:

Pare un obiectiv vintigi, am o poza si cu un obiectiv 50 f1.7 la f4, e destul de sharp:
cadru intreg
Attached File  IMGP7702-2.jpg   19.85K   15 downloads

crop
Attached File  IMGP7702.jpg   665.69K   16 downloads


View Posteugen1985, on 07 martie 2021 - 20:04, said:

..si cred ca acel obiectiv de 25-70mm cu f2.8 este superior celui care vine cu aparatul de 18-55mm
Ai rabdare sa vina, faci poze si dupa aceea vezi ce faci.

Quote

Din câte am înțeles eu trebuie sa fie F sau Fx pentru D7100
Esti sigur?

Edited by crokodilu, 07 March 2021 - 20:06.


#45
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Oricum sunt mulțumit de ce vad eu în pozele tale

E ok ultimul tău crop, ma mulțumește din acest punct de vedere
O Sa citesc mult mai mult ca să ma asigur ca iau un obiectiv ce se potrivește la montat.
Aparatul o sa vina fără obiectiv

#46
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006

View Posteugen1985, on 07 martie 2021 - 20:08, said:

E ok ultimul tău crop, ma mulțumește din acest punct de vedere
Da, doar ca si cu tel obtin detalii ok, si in cazul asta nu am folosit lumini ca la precedentele (care erau cu blitz), ci doar becul din sufragerie:
cadru complet
Attached File  IMG_20210307_201930.jpg   653.38K   10 downloads

crop
Attached File  IMG_20210307_201930-2.jpg   532.43K   10 downloads

#47
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Dacă obiectivul ala pare vintigi atunci asta eu zic ca este mai ok

http://photos.app.go...GsXdJsZATjhZPGA

#48
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006

View Posteugen1985, on 07 martie 2021 - 20:28, said:

Ma insel eu sau a fost lansat acum 30+ de ani? Nu gasesti un 50f1.8 mai actual?

Edited by crokodilu, 07 March 2021 - 20:35.


#49
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Nu le cunosc....

50 gasesc

#50
baloo2009

baloo2009

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,306
  • Înscris: 25.05.2009

View Posteugen1985, on 07 martie 2021 - 18:26, said:

Salut,
Ma întorc sa va zic ce am mai făcut....  asa cum am spus nu locuiesc în România, si de aici de unde stau am comandat un Nikon D5300,  nou, la un preț ok, pe un site gen Amazon. Toate bune și frumoase în primele 2 zile după care am constatat ca vânzătorul este un țepar, a dispărut magazinul respectiv de pe site, și eu am rămas cu speranța că îmi voi recupera banii. Rămâne de văzut, site-ul spune ca va da automat banii, ce ma întreb eu este de unde? Ca țeparul ma îndoiesc ca va mai plati ceva, a dispărut.

Totuși nu am renunțat asa ca am întrat pe Nikon sa ma uit la obiective și când am dat pe unul din ele sa citesc specificațiile, am văzut ca nu e pe stoc însă ofereau alternative de magazine colaboratoare unde îl pot găsi. Am întrat pe toate din lista și am văzut ca oferă și aparate și echipamente SH. M-am mai gândit și am zis ca după țeapa de mai devreme, si cu bugetul mai mic, sa comand un corp de camera foto, si am comandat un D7100 pe care îl aștept zilele următoare. De data asta este un magazin fizic în Anglia ce are și pagina de net, și cu mulți ani vechime în domeniu asa ca de data asta ma aștept sa primesc coletul.
Este puțin mai scump decât în România dar nu aveam încotro.

O sa vina doar aparatul fără obiectiv asa ca tot studiez pe YouTube, am ore și ore de vizionari, unele le-am vizionat și de 3 ori pt ca de fiecare data parca înțeleg și mai bine explicațiile. M-am decis sa încerc un obiectiv tot SH, sunt începător, si nu are rost sa arunc cu bani acum când nu știu ce sa aleg și care îmi va fi stilul...

Clar ca sunt foarte atras de fotografia de portret, cât mai detaliata și clara.

În principiu m-am orientat spre 3 obiective fixe: 35mm, 50mm, si 85mm, toate F1.8 pentru luminozitate, dar nu știu care sa fie prima mea achiziție pentru ca nu știu cum o sa  corespunda cerințelor mele.

Ce caut eu:
Atunci când dau zoom la o poza sa se vadă cât mai bine detaliile, adică inclusiv venisoarele de sânge de pe ochi, ok pt asta trebuie ceva macro și vorbim de alte prețuri, asa ca o sa încerc sa găsesc o varianta cât mai apropiata de aceste performante și nu știu care din cele 3 de sus corespunde mai bine pentru ca: cel de 35mm iti permite sa te apropii mai mult de model ca să il cuprinzi doar pe el în fotografie altfel cuprinzi și ce este în împrejurul modelului, adică dacă stau la 3 m distanta de model cuprind toată camera, dacă stau la 1 m distanță de model cuprind mai mult modelul și mai puțin camera și obiectele din camera în cadru. Problema este ca dacă ma apropii de model prea mult o sa distorsioneze imaginea și un chip drăguț poate sa arate rău. La celalalt pol e obiectivul de 85mm, acesta necesita distanță mai mare de model, si distorsiunile imaginii sunt reduse, însă dacă sunt intr-o camera cu cineva și vreau sa ii fac un portret nu pot sa ies prin pereți ca să o cuprind în cadru... înțelegeți ideea... si daca sunt la distanță prea mare de model eu ma întreb dacă ii va mai putea surprinde venisoarele de sânge de pe ochi. Sa zicem de la 4 metrii distanță când fac fotografia dacă dau zoom, ochii vor fi atât de detaliați? Încarc fotografia asta în care se pare ca da dar vorbim de un obiectiv scump.
http://photos.app.go...ELMpdvV9CgCsEP9

Chiar nu știu ce sa aleg din cele 3 obiective pt ca una e sa le folosești și alta e sa te uiți pe YouTube

Din poza de mai jos se vede ca obiectivul de 85mm nu deformează chipul, în comparație cu cel de 50mm acum eu nu știu la ce distanță față de model s-au făcut fotografiile.

http://photos.app.go...tbP9Y3iSSxKiQW9

Aici este o poza cu 85mm pe care dacă se da zoom se vad foarte frumos detaliile modelului

http://photos.app.go...Wnyo5C2jFD2VUL7

Iar aici este o poza făcută la întâmplare cu telefonul, de la o distanta de 30 cm față de obiect. Am dat zoom pe imagine și dupa printscreen la telefon ca să arat cât de clar se vede praful pe boxa respectiva. Cam asta caut eu, o lentila care de la distante mici sa zicem jumătate de metru sa îmi facă fotografii pe care dacă dau zoom sa se observe firele de praf dar asta fără sa am imaginea distorsionata. As vrea sa știu dacă cu vreo unul din cele 3 modele de lentile mai sus enumerate pot face asta sau e nevoie de lentile macro.

http://photos.app.go...eFbouczv5sNR7Q8

De ce asta? Pentru ca vreau sa fac anumite fotografii tematice, gen o persoana musca un măr, si in imaginea respectiva sa apară doar capul persoanei respective și mărul, dar sa fie foarte clara. Cu un 35mm pot sa fac asta fiind la o distanta mica de model însă îmi distorsionează imaginea, cu un 85mm nu imi distorsionează imaginea dar trebuie sa stau la câțiva metrii presupun. Nu le-am probat asa ca întreb pe cei care știu ce pot obține cu aceste obiective.

O parte din poze sunt luate de pe YouTube, sper sa nu se supere nimeni.

Mulțumesc!

Îmi pare rău că ai avut această problemă. Din păcate prețul prea mic indică anumite probleme. Eu prefer să iau de la magazine pe care le cunosc.
Eu nu prea fac portrete dar uite ceva asemănător la vreo 10-15 m de mine:
https://flic.kr/p/2jJPQwh
E destul?

Edited by baloo2009, 08 March 2021 - 04:09.


#51
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Păi, dacă ești atras de portret, obiectivul de 85 mm / 1:4 e de luat primul.

Apoi un blitz extern (nu neapărat Nikon, merge și un Nissin, de pildă, eu am unul și e bunicel).

Edited by cattavencu, 08 March 2021 - 04:34.


#52
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,763
  • Înscris: 23.05.2013

View Postcattavencu, on 08 martie 2021 - 04:30, said:

Păi, dacă ești atras de portret, obiectivul de 85 mm / 1:4 e de luat primul.

Apoi un blitz extern (nu neapărat Nikon, merge și un Nissin, de pildă, eu am unul și e bunicel).
Da, aici blitul face diferenta la detalii la portret.
35mm/50mm/85mm toate f1.8 vor avea detalii bune la portret fata de obiectivul kit, diferenta mare fiind la focala si/sau blurarea backgroundului.

La detalii nu neaparat, mai ales daca nu e disponibila lumina foarte buna sau flash.
Daca e facuta o fotografie la chip in interior cu lumina clasica din tavan, cel mai probabil va nu vei avea aceleasi detalii la piele/ochi/sprancene/etc.

N-as recomanda 85mm totusi la inceput. E si mai scump dar si mai putin flexibil daca vrei sa faci ceva si la interior.

#53
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,308
  • Înscris: 24.02.2007
Vrei sa folosesti aparatul strict pentru portrete si restul tragi cu telefonul sau vrei all-in, sa pozezi doar cu aparatul? Functie de asta si solutiile.

#54
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

View Postbaloo2009, on 08 martie 2021 - 04:08, said:

Îmi pare rău că ai avut această problemă. Din păcate prețul prea mic indică anumite probleme. Eu prefer să iau de la magazine pe care le cunosc.
Eu nu prea fac portrete dar uite ceva asemănător la vreo 10-15 m de mine:
https://flic.kr/p/2jJPQwh
E destul?
Da, este destul.

M-a sunat cineva de la magazin sa îmi confirme comanda și faptul ca ajunge mâine, sper, si i-am zis sa îmi pună și un obiectiv de 50mm 1.8 este varianta mai ieftina și mai zgomotoasa dar zic ca e ok pt început. Nu era postata pe site, asa ca mi-a trimis rapid o poza pe email. O sa învăț foarte mult folosind-o.

http://photos.app.go...wMbJUNow4wLWbD6

O sa fotografiez foarte mult la interior, si următorul pas va fi un Blitz. O sa citesc sa vad ce mi se potrivește cel mai bine, și ca bani, și probabil o sa iau tot sh, consider ca un fotograf adevărat care știe ce face ar trebuii sa cumpere echipament nou, pe când mie care acum o sa vad cu ce se mănâncă îmi este suficient echipamentul sh, însă nu vreau chestii poate calitativ, cel puțin camera D7100 eu zic ca este ok pt mine.
Pentru ca o sa fotografiez in interior ma întrebam dacă exista niște lumini adiționale pe led și baterii pe care sa le pun în jurul persoanei ce urmează sa o fotografiez și care sa fie ușor de luat în rucsac, pt ca e incomod sa ma plimb cu un softbox sau doua după mine, mai ales ca tot ce fac va fi din plăcere nu pentru bani.

Vreau sa pozez exclusiv cu aparatul, urmează și un obiectiv 55/70 - 100+ mm depinde ce găsesc și când o sa găsesc. Pentru asta am cumpărat camera, altfel îmi era suficient telefonul. Vreau sa învăț, sa ma simt bine când ies la fotografiat. Nu am ales toate acestea pentru a face bani, ci exclusiv pentru plăcerea mea.

Asta este alta pasiune a mea. Din păcate calitatea imaginii nu este chiar atât de buna...

http://photos.app.go...XRJVwgsm688qG1A

Edited by eugen1985, 08 March 2021 - 14:51.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate