Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Nu gasesc un topic, un fel de caf...

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Nikon D5300 vs Samsung S20 Ultra

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Inseamna ca nu ai analizat obiectiv sau corect de ajungi sa cumperi ceva dupa care sa nu-l folosesti. E vina ta, dar nu trebuie sa generalizezi, nu toti au parcat dslr-urile, cateodata pofta vine mancand.
Mai ai si varianta unui P&S cu senzor mare si optica buna, macar aici nu te chinui cu dimensiuni si greutati si nu mai exista tentatia sa cumperi obiective.

Edited by crokodilu, 03 March 2021 - 17:47.


#20
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017

 Bursul, on 03 martie 2021 - 17:38, said:


Dupa care vine trepied, gentuta, ustensile de curatat obiectivul, cabluri, de ce nu si un acumulator de rezerva ...

Sună atât de cunoscut....

Pe lângă geantă am mai luat și rucsac dedicat, să intre obiectivele alea pe care nu le folosesc. Acum e pe olx și nu prea se îngrămădeste lumea.



#21
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 george_alexandru, on 03 martie 2021 - 17:47, said:

Sună atât de cunoscut....

Pe lângă geantă am mai luat și rucsac dedicat, să intre obiectivele alea pe care nu le folosesc. Acum e pe olx și nu prea se îngrămădeste lumea.
Ar fi interesant sa vedem rationamentul care te-a condus la trepied, geanta, rucsac, obiective... In mod normal nu ai nevoie de ele. Ce rost are sa cumperi un rucsac sau o geanta, obiectivele stau binemersi in buzunar sau in rucsacul obisnuit, aparatul sta de gat sau in mana. Trepied nu ai nevoie, faci poze din mana sau pui aparatul pe o piatra. Iar obiective iti cumperi daca ai nevoie, nu te obliga nimeni sa le iei daca nu ai nevoie de ele.

#22
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 crokodilu, on 03 martie 2021 - 17:51, said:

Ar fi interesant sa vedem rationamentul care te-a condus la trepied, geanta, rucsac, obiective... In mod normal nu ai nevoie de ele. Ce rost are sa cumperi un rucsac sau o geanta, obiectivele stau binemersi in buzunar sau in rucsacul obisnuit, aparatul sta de gat sau in mana. Trepied nu ai nevoie, faci poze din mana sau pui aparatul pe o piatra. Iar obiective iti cumperi daca ai nevoie, nu te obliga nimeni sa le iei daca nu ai nevoie de ele.
Ce stii tu!!!

#23
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Eu am de gând sa îl folosesc, nu ca și activitate principala, dar am planuri...

#24
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 Bursul, on 03 martie 2021 - 17:54, said:

Ce stii tu!!!
Pai tocmai de aceea am zis ca ar fi interesant de detaliat.

 eugen1985, on 03 martie 2021 - 17:54, said:

Eu am de gând sa îl folosesc, nu ca și activitate principala, dar am planuri...
Eu as incerca sa storc cam tot din acel telefon, adica sa faci poze pe bune si sa te bucuri de ele. Vezi ca telefoanele au niste moduri interesante, de ex. panoramica, timelapse, night shoot, portret, cateodata le fac similar sau poate mai bine decat daca ai sta sa le faci cu un dslr. Poate c anu e capabil de niste detalii gen "sa se vada porii in poza portret", dar nici nu prea inteleg o astfel de cerinta, dincolo de simpla curiozitate de a putea capta poze cu astfel de rezolutii.

Edited by crokodilu, 03 March 2021 - 17:59.


#25
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,443
  • Înscris: 30.08.2017
Era o vreme când făceam excursii doar pentru fotografie, dar încet încet pasiunea s-a stins și au rămas rucsacuri, obiective, trepied etc. Apoi, mai e și achiziția la impuls, mai vezi la alții. Rational, ai dreptate, dar nu tot timpul suntem raționali când cheltuim bani.

#26
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,463
  • Înscris: 30.10.2003

 eugen1985, on 03 martie 2021 - 17:54, said:

Eu am de gând sa îl folosesc, nu ca și activitate principala, dar am planuri...
Nu e nici o problema. Si noi am avut planuri, ca nu am luat degeaba aparatele si celelalte lucruri.
Sper sa imi scrii peste un an aici: "Unde e Bursul ala sa-i arat ca nu a avut dreptate. Uite ce poze faine am facut si fac in continuare.Posted Image Posted Image Posted Image . "  
Zau ca nu m-as supara deloc.

 george_alexandru, on 03 martie 2021 - 17:56, said:

Era o vreme când făceam excursii doar pentru fotografie, dar încet încet pasiunea s-a stins și au rămas rucsacuri, obiective, trepied etc. Apoi, mai e și achiziția la impuls, mai vezi la alții. Rational, ai dreptate, dar nu tot timpul suntem raționali când cheltuim bani.
Singura data cand mai scot aparatul e sa mai fac poze la ala mic. Ii mai trebuie sa lipeasca fotografii in oracolele astea noi. Aproape saptamanal ma gandesc sa scot aparatul, dar am altceva de facut.

Edited by Bursul, 03 March 2021 - 17:59.


#27
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006

 george_alexandru, on 03 martie 2021 - 17:56, said:

Era o vreme când făceam excursii doar pentru fotografie, dar încet încet pasiunea s-a stins și au rămas rucsacuri, obiective, trepied etc. Apoi, mai e și achiziția la impuls, mai vezi la alții. Rational, ai dreptate, dar nu tot timpul suntem raționali când cheltuim bani.
Nu-i bai, sunt multi care s-ar bucura sa le cumpere si sa le foloseasca, poate nu scoti cinestie ce bani dar asta e viata... Legat de faptul ca nu ai vandut ruscacul e cumva legat si de ceea ce ziceam mai devreme, se dovedeste ca nu e vital sa ai rucsac foto si implicit nu e nici cerere.

Edited by crokodilu, 03 March 2021 - 18:03.


#28
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Depinde de nevoile și plăcerile fiecăruia.
Eu tocmai sunt în curs să (re)trec la un nou sistem format din Canon R5 +o suită de obiective de top de la Canon. Dacă analizez pragmatic, probabil că nu am nevoie de aparatul ăsta, nici de casa, mașina, etc :D

#29
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,225
  • Înscris: 05.06.2002
din moment ce faci comparatia atunci clar samsungul e de tine, fara nici un dubiu.

#30
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

 Fane, on 03 martie 2021 - 18:09, said:

din moment ce faci comparatia atunci clar samsungul e de tine, fara nici un dubiu.

Samsungul are cea mai buna camera pe care am folosit-o
Aparatul respectiv nu l-am atins niciodată
În raport cu ce ar fi trebuit sa cer o comparație? Cu un aparat de 2 mp pe care îl am cine știe pe unde?

Eu știu ca atunci când vrei sa iti cumperi ceva faci comparație cu ce ai avut tu mai bun ca să înțelegi la ce nivel se situează.

Nu cred ca am greșit cu nimic.

L-am comandat. După o prima impresie o sa revin. Sunt foarte incantat.

#31
mircea812

mircea812

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,968
  • Înscris: 08.06.2005
Daca o sa fii nemultumit de ceva scrie aici sau ceva nu iese cum vrei tu scrie aici. O sa primesti sfaturi. :)


Ai facut o alegere buna. Acum daca iti mai iei si un obiectiv fix de 35, 45, 50mm luminos nu-ti mai trebuie nimic altceva.  Ambitie doar :)

#32
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,748
  • Înscris: 30.08.2006
Felicitari pentru curajul de a te initia in tainele fotografiei, mai ales in aceasta perioada.
Attached File  Mircea Bezergheanu - Kingfisher.jpg   334.97K   32 downloads

#33
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 mircea812, on 03 martie 2021 - 18:35, said:

Acum daca iti mai iei si un obiectiv fix de 35, 45, 50mm luminos nu-ti mai trebuie nimic altceva.
@eugen1985 - Atentie la astea, ca daca "portret" pentru familie inseamna cadre in casa cu grupul, nu prea poti face nimic cu 35/50mm.
Fiind o focala fixa, trebuie sa te indepartezi fizic de subiect pentru a il incadra intreg sau un grup partial, asadar o locatie inchisa va limita asta - doar nu faci din afara pe fereastra. :)

In rest, sa te bucuri de el!

#34
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Mulțumesc frumos tuturor.
O sa postez aici inclusiv primele fotografii

#35
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Salut,
Ma întorc sa va zic ce am mai făcut....  asa cum am spus nu locuiesc în România, si de aici de unde stau am comandat un Nikon D5300,  nou, la un preț ok, pe un site gen Amazon. Toate bune și frumoase în primele 2 zile după care am constatat ca vânzătorul este un țepar, a dispărut magazinul respectiv de pe site, și eu am rămas cu speranța că îmi voi recupera banii. Rămâne de văzut, site-ul spune ca va da automat banii, ce ma întreb eu este de unde? Ca țeparul ma îndoiesc ca va mai plati ceva, a dispărut.

Totuși nu am renunțat asa ca am întrat pe Nikon sa ma uit la obiective și când am dat pe unul din ele sa citesc specificațiile, am văzut ca nu e pe stoc însă ofereau alternative de magazine colaboratoare unde îl pot găsi. Am întrat pe toate din lista și am văzut ca oferă și aparate și echipamente SH. M-am mai gândit și am zis ca după țeapa de mai devreme, si cu bugetul mai mic, sa comand un corp de camera foto, si am comandat un D7100 pe care îl aștept zilele următoare. De data asta este un magazin fizic în Anglia ce are și pagina de net, și cu mulți ani vechime în domeniu asa ca de data asta ma aștept sa primesc coletul.
Este puțin mai scump decât în România dar nu aveam încotro.

O sa vina doar aparatul fără obiectiv asa ca tot studiez pe YouTube, am ore și ore de vizionari, unele le-am vizionat și de 3 ori pt ca de fiecare data parca înțeleg și mai bine explicațiile. M-am decis sa încerc un obiectiv tot SH, sunt începător, si nu are rost sa arunc cu bani acum când nu știu ce sa aleg și care îmi va fi stilul...

Clar ca sunt foarte atras de fotografia de portret, cât mai detaliata și clara.

În principiu m-am orientat spre 3 obiective fixe: 35mm, 50mm, si 85mm, toate F1.8 pentru luminozitate, dar nu știu care sa fie prima mea achiziție pentru ca nu știu cum o sa  corespunda cerințelor mele.

Ce caut eu:
Atunci când dau zoom la o poza sa se vadă cât mai bine detaliile, adică inclusiv venisoarele de sânge de pe ochi, ok pt asta trebuie ceva macro și vorbim de alte prețuri, asa ca o sa încerc sa găsesc o varianta cât mai apropiata de aceste performante și nu știu care din cele 3 de sus corespunde mai bine pentru ca: cel de 35mm iti permite sa te apropii mai mult de model ca să il cuprinzi doar pe el în fotografie altfel cuprinzi și ce este în împrejurul modelului, adică dacă stau la 3 m distanta de model cuprind toată camera, dacă stau la 1 m distanță de model cuprind mai mult modelul și mai puțin camera și obiectele din camera în cadru. Problema este ca dacă ma apropii de model prea mult o sa distorsioneze imaginea și un chip drăguț poate sa arate rău. La celalalt pol e obiectivul de 85mm, acesta necesita distanță mai mare de model, si distorsiunile imaginii sunt reduse, însă dacă sunt intr-o camera cu cineva și vreau sa ii fac un portret nu pot sa ies prin pereți ca să o cuprind în cadru... înțelegeți ideea... si daca sunt la distanță prea mare de model eu ma întreb dacă ii va mai putea surprinde venisoarele de sânge de pe ochi. Sa zicem de la 4 metrii distanță când fac fotografia dacă dau zoom, ochii vor fi atât de detaliați? Încarc fotografia asta în care se pare ca da dar vorbim de un obiectiv scump.
http://photos.app.go...ELMpdvV9CgCsEP9

Chiar nu știu ce sa aleg din cele 3 obiective pt ca una e sa le folosești și alta e sa te uiți pe YouTube

Din poza de mai jos se vede ca obiectivul de 85mm nu deformează chipul, în comparație cu cel de 50mm acum eu nu știu la ce distanță față de model s-au făcut fotografiile.

http://photos.app.go...tbP9Y3iSSxKiQW9

Aici este o poza cu 85mm pe care dacă se da zoom se vad foarte frumos detaliile modelului

http://photos.app.go...Wnyo5C2jFD2VUL7

Iar aici este o poza făcută la întâmplare cu telefonul, de la o distanta de 30 cm față de obiect. Am dat zoom pe imagine și dupa printscreen la telefon ca să arat cât de clar se vede praful pe boxa respectiva. Cam asta caut eu, o lentila care de la distante mici sa zicem jumătate de metru sa îmi facă fotografii pe care dacă dau zoom sa se observe firele de praf dar asta fără sa am imaginea distorsionata. As vrea sa știu dacă cu vreo unul din cele 3 modele de lentile mai sus enumerate pot face asta sau e nevoie de lentile macro.

http://photos.app.go...eFbouczv5sNR7Q8

De ce asta? Pentru ca vreau sa fac anumite fotografii tematice, gen o persoana musca un măr, si in imaginea respectiva sa apară doar capul persoanei respective și mărul, dar sa fie foarte clara. Cu un 35mm pot sa fac asta fiind la o distanta mica de model însă îmi distorsionează imaginea, cu un 85mm nu imi distorsionează imaginea dar trebuie sa stau la câțiva metrii presupun. Nu le-am probat asa ca întreb pe cei care știu ce pot obține cu aceste obiective.

O parte din poze sunt luate de pe YouTube, sper sa nu se supere nimeni.

Mulțumesc!

Edited by eugen1985, 07 March 2021 - 18:31.


#36
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,906
  • Înscris: 28.12.2006
Cred ca despici firul in 4 cam mult. Am facut si eu un test, obiectiv de kit 18-55, la 43mm f8, si aparat de 16mpx, fata de 24 cat are 7100D-ul:
cadrul intreg
Attached File  IMGP8190.jpg   635.84K   14 downloads

crop
Attached File  IMGP8190-2.jpg   654.98K   14 downloads   Attached File  IMGP8190-3.jpg   786.05K   12 downloads

Pozele din filme de pe youtube nu cred ca sunt relevante pentru teste de rezolutie. Si nici deformarile nu sunt atat de importante mai ales ca tu ai senzor crop nu FF, iar subiectul se afla la distanta mai mare ca sa poti incadra portret pe senzor mic deci si deformarle de perspectiva sunt mai mici. As lua in calcul obiectivul cel mai ieftin si pe acela l-as cumpara.

Edited by crokodilu, 07 March 2021 - 19:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate