Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Gaura dreapta in perete gros

Manea cu saxofon si tipa misto

Fedex tot imi trimite facturi de ...

Portretul combinatorului la tiner...
 Fals/ uz de fals?

Credit pe cartele

Nu pot sa prelungesc un domeniu, ...

Sfc scannow blocat la 99 la suta
 hdd 2,5" sata 250GB unallocat...

Comparatie consum inverter vs non...

Hidrofor defect arunca apa inapoi...

Apa la sticla din sticla
 Întrebuințare telefoane vechi...

Dacia Lodgy sau Dacia Docker ?

Valeriu Nicolae

Exista vreun dezavantaj la constr...
 

Nikon D5300 vs Samsung S20 Ultra

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#1
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Salut,
   Sper sa nu deranjez pe nimeni cu aceasta comparație dar am nevoie de sfaturi.

Dețin un telefon Samsung S20 Ultra, l-am luat pentru poze de ocazie, îl am mereu cu mine, încape in buzunar, își face treaba, este ok, nu am ce sa ii reproșez.

Sunt însă momente mai speciale când dorești sa faci poze de o calitate și mai buna de atât, așa că m-am orientat spre un DSLR. Cum preturile difera m-am orientat la unul pe bugetul meu, și am ales Nikon D5300. Încă nu l-am cumpărat, asta și este motivul pentru care deschid acest topic.
Eu nu sunt fotograf profesionist, însă ca amator caut și eu sa fac poze de o calitate cât mai buna. Vreau un DSLR pe care sa îl folosesc în special la portrete, sa îmi fotografiez familia, prietenii, etc. Bineînțeles că mai fotografiezi și un peisaj și tot ce îți place.
Ce caut eu de la o fotografie: pai lăsând deoparte încadrarea și alte chestii ce țin de zona profesionistilor, mi-e imi place ca atunci când dau zoom sa se vadă cât mai bine detaliile, sa măresc poza pe laptop și tot clar sa se vadă. Mai explicit... sunt fotografii în care dacă dai zoom ajungi sa vezi orice detaliu de pe pielea unei persoane și foarte clar. Realizez ca vorbim de aparate foto de un alt nivel, eu doar explic ce imi place.
Acum ma întreb în cazul în care pun pe D5300 un obiectiv foarte scump daca poate scoate astfel de poze cu o rezoluție deosebita sau acest aparat poate limita drastic un obiectiv briliant.

Si cum ziceam... m-am orientat spre Nikon D5300, dar pentru ca nu am pus niciodată mana pe el ma întreb dacă cu obiectivul pe care îl are el în pachet, poate fi peste telefonul meu ca și calitate a imaginilor. Asta este principala mea curiozitate la care sper sa imi aflu răspunsul.

Câteva specificații:

Samsung S20 Ultra

Versiune sistem operare - Android 10
Numar nuclee: 8
Model procesor: Exynos 990
Frecventa procesor:
2.6 GHz
2 GHz
2.73 GHz
FOTO VIDEO
Rezolutie camera principala:
108 MP Wide
48 MP Telephoto
12 MP Ultrawide
0.3 MP Depth
Numar camere: 5
Rezolutie camera frontala: 40 Mpx
Rezolutie video: 8K
Caracteristici foto/video:
Auto focus
Geotagging
Detectia fetei
HDR
Blit - Da

Nikon  D5300 DSLR Camera with 18-55mm Lens -WIFI -Video
CARACTERISTICI GENERALE

Product Highlights

• 24MP DX-format CMOS sensor with no optical low-pass filter
• 39-point AF system with 3D tracking and 3D matrix metering II
• 5 frames per second continuous shooting
• ISO 100 - 12800 (Expandable to 25600)
• 3.2" Vari-angle LCD with 1,037,000 dots
• 1080 (60p, 30p, 24p) and 720 (60p, 50p) HD video (H.264/MPEG-4)
• Built-in Wi-Fi (for sharing and remote camera control)
• Raw and Raw+ JPG shooting
• SD/SDHC/SDXC memory

Acum o sa încarc câteva poze făcute cu telefonul meu, pe lumina, pe întuneric, distanta, aproape, bliț și fără bliț, fără nici o setare a telefonului.

https://photos.app.g...WVE6gJ7R6g6461A

Am folosit camera de 108 MP

F1,8   1/50s 7,00 mm  ISO 50

Acum sa va arat și 2 poze de pe net făcute cu DSLR care îmi plac pentru ca se vede inclusiv puful de pe chip:

https://photos.app.g...GnuKTM7UUbKwvU7


Si mai jos aveți un link cu fotografii care cică ar fi făcute cu Nikon D5300:


https://imaging.niko...5300/sample.htm

Sper sa puteți înțelege ca sunt la început de drum și nu ma pricep.

Deci care e mai capabil: Nikon D5300 sau Samsung S20 Ultra? E mare diferența?

Mulțumesc frumos!

#2
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,763
  • Înscris: 23.05.2013
Cu S20 Ultra ai flexibilitate si o camera buna mereu la tine. E foarte buna ziua, ok noaptea, ok portrete, ok zoom, video bun. Cam atat.

Cu D5300 - nu ai cel mai nou si bun aparat in sine dar isi face treaba bine totusi. Depinde foarte mult si de obiective - cu cel kit 18-55mm o sa-ti faci treaba, dar daca dai zoom pe poza cum spui tu, vei avea o "rezolutie" mai buna, adica detalii altfel daca folosesti un obiectiv mult mai bun precum un 35mm f/1.8, 50mm f/1.8 pentru portrete. Chiar si asa, vei avea o imagine buna sau excelenta in functie de experienta ta cu el, de obiectiv si lumina. Apoi si de editare, de preferat.

Daca nu ai avut DSLR sau folosit exista varianta sa ai imagini mai proaste cu el decat cu telefonul. Asta pentru ca trebuie sa inveti sa-l folosesti, focalizezi unde trebuie, folosesti niste setari adecvate de diafragma/ISO eventual timp de expunere, profile de culori, editat - mai ales daca vei fotografia in format RAW si vei zice ca imaginile sunt lipsite de viata, etc. Dar daca inveti toate astea si ai un obiectiv bun pentru portrete, vei scoate rezultate clar mai bune, un fundal blurat natural nu artificial ca la telefon, etc.

Esti din Bucuresti? Ca poti merge la F64 sa testezi aparatul, obiective, etc.

#3
StefanSC

StefanSC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,745
  • Înscris: 02.07.2011
Pe scurt:

Samsung-ul o sa iti ofere cadre bune cu mult mai putina munca decat DSLR-ul (sau mirrorless-ul..).

Vei putea realiza cadre foarte bune cu D5300 dpdv tehnic (si artistic), mai bune decat ce poti face cu mobilul, dar va necesita munca, multa munca.

Doar tu poti decide daca acea munca merita depusa (majoritatea zic ca nu si au votat cu portofelul, reuntand la aparatele foto dedicate pentru telefoane).

Edited by StefanSC, 03 March 2021 - 15:31.


#4
Leo2006

Leo2006

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,345
  • Înscris: 30.08.2006
Acel obiectiv Nikkor de 16-85 era la un pret de 3200 lei. Cel nou de 16-80 are un pret de 5300 lei.
Asta daca vrei sa ai acele poze din sample-uri sau sa faci poze pe la nunti cu el.

Edited by Leo2006, 03 March 2021 - 15:40.


#5
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,101
  • Înscris: 04.10.2007
Pozele neprelucrate o sa iti iese mult mai bine pe S20 ultra, dar cu mici ajustari (photoshoop, lightroom) vei scoate cu DSLR-ul poze muuuuult mai bune.
O poza facuta de un DSLR contine mai multa informatie in acea poza, asta e si motivul pentru care poate fi modificata mai mult.

Daca nu stai bine cu timpul e suficient S20 Ultra
Daca ai timp suficient de pierdut pentru a modifica pozele facute si ai suficient timp sa inveti sa folosesti un DSLR, atunci D5300 e alegerea.


Pe crop 16-80 e cel mai bun obiectiv allaround, dar din pacate pretul nu e foarte prietenos....

Edited by mirel3003, 03 March 2021 - 15:36.


#6
crokodilu

crokodilu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,958
  • Înscris: 28.12.2006
Mi se pare foarte potent si telefonul.

#7
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,249
  • Înscris: 10.04.2006
Pentru mine cea mai mare diferenta e greutatea si marimea.
Telefonul il ai (aproximativ) tot timpul la tine, indiferent daca te astepti sa faci poze cu el sau nu.
Pe cand pentru DSLR trebuie sa ai tot timpul intentia de a-l cara si a-l avea cu tine.
Daca vezi ceva ce vrei sa fotografiezi, dar nu aveai deja planificat asta, vei pierde cadrul respectiv, neavand DSLR-ul cu tine.
Tine cont si de greutate, daca vrei sa mergi pe munte, nu stiu cat vei vrea sa cari la gat un kilogram sau mai mult.
Poate vrei sa faci poze la mare, in apa, cu telefonul poti face asta, cu DSLR nu.

Pe partea cealalta, aproape orice poza pe care o vei face va arata mai bine pe DSLR decat pe telefon, presupunand ca investesti totusi timp cat sa te pricepi putin.

Daca tot cumperi telefon, ia S21 Ultra, are camera de zoom mai buna si acum e aproximativ acelasi pret la magazinele mari.

#8
chris_dvb

chris_dvb

    ...::: c :::...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,357
  • Înscris: 19.04.2008
Daca esti doar "fotograf" de ocazie. N-ai nevoie de DSLR, in ziua de azi. Cu asemenea telefoane. E mult mai simplu. Telefonul destept face totul pentru tine. Pe cand la un DSLR trebuie sa lucri manual. Altfel nu e mai mult decat o camera compact. Sau un telefon.

Insa daca te pasioneaza cu adevarat si/sau vrei sa faci bani din foto..atunci nu vei putea fara DSLR. Unde va trebui in primul rand sa ai talent, sa stii sa lucrezi cu programe de editat, sa investesti in obiective samd.
Doar nu crezi ca pozele cu Nikon-ul de mai sus, nu-s trecute prin filtre si editate. Se lucreaza cu formatul RAW, care contine informatiile necesare pentru post-editare.

Edited by chris_dvb, 03 March 2021 - 15:37.


#9
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,411
  • Înscris: 13.03.2017
Folosit corespunzator DSLR-ul este peste orice telefon (indiferent marca)
Daca insa nu stii sa-l folosesti si deschizi astfel de topice ... ramai la telefon
Totusi, daca vrei sa descoperi lumea fotografiei, D5300 este destul de bun pentru un habarnist incepator
Astra-i tot

Edited by Naijax, 03 March 2021 - 15:45.


#10
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Dacă nu printezi pozele, nu ai nevoie de aparat foto.
Pentru amintiri sau de postat online, telefonul este tatalor.

#11
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,101
  • Înscris: 04.10.2007
Si eu sunt acum intr-o dilema acum.... Eu pot sa zic ca stiu sa manuiesc un aparat foto, stiu ce inseamna timp de expunere, diafragma si ISO, dar din ce in ce mai rar iau dupa mine DSLR-ul.
Acum sunt indecis daca sa imi iau un Nikon Z5/Z6/Z7 (obligatoriu fullframe, ca daca as vrea crop as ramane la al meu D7100) sau pentru concedii sa folosesc telefonul. Nu am mai scos DSLR-ul din geanta din noiembrie 2019 si tare mi-e frica sa nu dau o gramada de bani pe un aparat foto nou si dupa sa nu il folosesc.

#12
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008

View Postd4m4g3, on 03 martie 2021 - 15:29, said:



Esti din Bucuresti? Ca poti merge la F64 sa testezi aparatul, obiective, etc.

Nu sunt nici măcar în România

Mulțumesc tuturor pentru sfaturi.

#13
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,763
  • Înscris: 23.05.2013

View Postmirel3003, on 03 martie 2021 - 15:49, said:

Si eu sunt acum intr-o dilema acum.... Eu pot sa zic ca stiu sa manuiesc un aparat foto, stiu ce inseamna timp de expunere, diafragma si ISO, dar din ce in ce mai rar iau dupa mine DSLR-ul.
Acum sunt indecis daca sa imi iau un Nikon Z5/Z6/Z7 (obligatoriu fullframe, ca daca as vrea crop as ramane la al meu D7100) sau pentru concedii sa folosesc telefonul. Nu am mai scos DSLR-ul din geanta din noiembrie 2019 si tare mi-e frica sa nu dau o gramada de bani pe un aparat foto nou si dupa sa nu il folosesc.
Daca nu l-ai scos de atunci, pare ca o sa cam dai banii aiurea.
Evident, o sa-l folosesti la inceput ca e o jucarie noua, destul de scumpa.
Dar il vei lua dupa tine, iesi special sa fotografiezi anumite lucruri incat sa nu ramana la fel?

Stiu ce zici ca si eu sunt la fel ca tine. Cu D5100 si acum vreau Sony A6400. Macar e mai ieftin si usor incat sa zic ca il scot la aer. :)

View Posteugen1985, on 03 martie 2021 - 15:55, said:

Nu sunt nici măcar în România
Mulțumesc tuturor pentru sfaturi.
Poate gasesti totusi sa pui mana pe unul sa vezi ce si cum.

Un DSLR il poti folosi si complet automat dar nu rezolvi nimic asa. Trebuie sa-ti setezi tu diafragma ca sa aiba "aspectul" dorit, alte setari, focalizezi unde vrei tu nu aparatul, trebuie sa ai grija de el, sa ai baterii, card, un rucsac sau geanta pentru el, e mai voluminos. Fotografiile cu el se pot face RAW si/sau JPEG, RAW-urile trebuie editate si iti ofera flexibilitate, dar ocupa si timp, trebuie sa inveti si asta intr-un program de genul Adobe Lightroom.
Dar da, un DSLR chiar si ca asta cu un obiectiv decent poate scoate rezultate bune.

Tu decizi daca merita sa depui efortul financiar si fizic sa cumperi, inveti despre aparat si editare, sau ramai la flexibilitatea unui telefon pe care il ai oricum.

#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Putin. Esti fan Putin? Mwe si tie.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,320
  • Înscris: 30.08.2017
Eu am un Huawei P40 Pro și un Nikon d7000 care zace în dulap. În general face poze mult mai ok, dar e mare și greu. Și are niște limitări față de telefon. In lumină scăzută, mi se pare că softul telefonului scoate poze mai ok. Și dinamic range-ul la telefon este semnificativ mai bun.

#15
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,308
  • Înscris: 24.02.2007

View Posteugen1985, on 03 martie 2021 - 15:17, said:

Acum ma întreb în cazul în care pun pe D5300 un obiectiv foarte scump daca poate scoate astfel de poze cu o rezoluție deosebita sau acest aparat poate limita drastic un obiectiv briliant.

Scoteau profesionistii portrete foarte bune cu aparate mult mai slabe (de acum 10 ani), avand optica potrivita. Asa ca nu te limiteaza D5300. Dar te limiteaza obiectivul de kit care nu-i pentru portrete.

Parerea mea: Un DSLR (chiar si SH) doar cu un 50 1.8 sau 85 1.8 (e vreo 500 euro nou obiectivul) pentru partea de portrete. Pentru peisaje & restul folosesti telefonul. Daca te prinde fotografia si vrei mai mult, adaugi si un obiectiv pentru peisaje.

#16
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015

View Postmirel3003, on 03 martie 2021 - 15:49, said:


... Nu am mai scos DSLR-ul din geanta din noiembrie 2019 si tare mi-e frica sa nu dau o gramada de bani pe un aparat foto nou si dupa sa nu il folosesc.
Dacă nu ești pasionat de fotografie și ieșitul la fotografiat nu reprezintă un scop în sine, nu are rost să-ți iei aparat foto.
Pentru mine, ieșirile în natură, să fotografiez, reprezintă o activitate fără de care nu aș putea trăi. Nu am nicio supărare dacă nu am reușit cadre frumoase, important este că am rămas cu plimbarea. Intenționez să fac o selecție din cadrele pe care eu le consider reușite sau care îmi plac ori care îmi trezesc un anumit sentiment ori amintire și să le printez și să le pun pe perete în birou. Sper ca în următoarele luni de zile să fac asta.

#17
eugen1985

eugen1985

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 31.01.2008
Dupa ce am citit tot ce ați spus voi plus ceva YouTube despre fotografie am decis sa comand aparatul. După ce o sa ma joc cu el, o sa va cer sfaturi despre diverse obiective pe care sa le comand.

Mulțumesc încă o data pentru îndrumări.

#18
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,374
  • Înscris: 30.10.2003
O dorinta de moment care se va termina cu parcarea DSLR-ului in dulap. In cazul meu i-am luat si geanta. :D

Pentru portret un 50 mm, apoi vrei sa faci peisaje, mai iei unu de 15-30 mm s, mai vrei sa faci si seara  si ai sa iti dai seama ca alea costa mai mult.

Dupa care vine trepied, gentuta, ustensile de curatat obiectivul, cabluri, de ce nu si un acumulator de rezerva ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

2 user(s) are reading this topic

0 members, 2 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate